Osztatlan közös tulajdon


nonolet # 2017.05.26. 20:06

1 pillanatra se vegyem le a szememet a gyerekről, mert ha a kutya megharapja

Ez egy hülye!

Mutass neki egy lécet és ígérd meg neki.
hogy pofán vered vele, ha egy perce is
leveszi a szemét a lécről....
...és ha nem viszi be vagy zárja
kennelbe azonnal a kutyáját, akkor is.

Vagy ha szájkosár és póráz nélkül látod a kertben/utcán.

  • * -

Egyébként pedig felszólító levél tértivevénnyel!
A kutya tartás szabályainak betartására, AZONNAL-tól.

Ha ez nem használ, akkor a >> jegyző az illetékes.
...és a rendőrség is! egy kutyás affér esetén.

MajorDomus # 2017.05.26. 17:38

Igen!

Amig meg nem harapja a gyereket! De ezt ne várd meg!

A megtekintett állapotban vetted meg az ingatlant,tudtál a helyzetről szerintem a kutyáról is!

Én is rossz néven venném ,ha beköltözik egy új szomszéd és meghatározza nekem 20 év ottlakás után,hogy mit tehetek a házam kertjében és mit nem.

Csak te nem gondolod át az ő szempontjait,(és a kutyáét)csak a magadét!

Hivd át egy sörre,és beszéljétek meg! Ennyi !

Esetleg a kert elválasztását egy keritéssel és nem jön át a kutyus!

Csicsi78 # 2017.05.26. 15:38

Tisztelt Fórum!
Nemrég vettem egy lakást, melyhez osztatlan közös tulajdonban van a kert.Tulajdonostársam lakott ott hamarabb, és húzza az időt a megosztással. A kertbe egy nagytestű kutyát tart szabadon. Közölte velem, hogy 1 pillanatra se vegyem le a szememet a gyerekről, mert ha a kutya megharapja én leszek a hibás. Azzal védekezik, hogy a kutya volt ott először , így én ne engedjem le a kertbe a gyereket.
Ilyen esetben nem az ő kötelessége elzárni a kutyát, ameddig nincs megosztva a telek?
A kutya előnyt élvez a gyerekkel szemben, csak azért mert ő volt ott hamarabb?
Köszönöm!

tisza77 # 2017.05.25. 23:05

Kedves Nonolet!
Nagyon köszönöm a Gazdálkodói kézikönyvet, amelyet már elkezdtem olvasni, és természetesen a segítséget, ötleteket!

Kedves MajorDomus!
Köszönöm a példákat, számokat!

Ma kimentünk a táblához és az osztatlan tulajdonú szántón jól látható a régi/új tulajdonosok által követett korábbi földmérés/megállapodás szerinti sorrend, tulajdoni lap sz.AK és Ha méretek. Eladáskor sokat segít majd mivel tudjuk hogy kik azok a társtulajdonosok akiket megkereshetünk a hivatalos kifüggesztés előtt, hogy a legjobb vételi árat megkapjuk a kis szántóért.

A szövetkezettel beszéltünk, ők szívesen megkötnék az új földhasználati szerződést 5 évre. Miért éri meg nekik? Az EU támogatás miatt?
Ha megkötött tsz szerződéssel keresnék a tagok vevőt akkor az vajon hogyan befolyásolná az eladást, árat és alkut?

Jól tudom hogy nyereségadó mentes az eladás ha a vevőnek van MVH regisztrációs száma?

Köszönöm! Tibor

MajorDomus # 2017.05.23. 21:51

Akkor csak jó föld,ha 80.000 a bérleti dij. Bár az meg nagyon sok !
Hektáronként esetleg!

nonolet # 2017.05.23. 20:58

Egyébként az eladás menete ...

https://www.nak.hu/…oi-kezikonyv

nonolet # 2017.05.23. 20:51

"a szövetkezet 80.000 Ft/AK-t becsült. "

Hagy vigye... aki szeretné a tagok közül.

(úgyis ők nyernek végül, akárki lenne is vevő,
mert rájelentkeznek majd bérlőként, elővételre)

Indíts 90-95000-ről, aztán add oda mennyiért viszik.
Más külső vevő úgysem akad majd... ez szinte 100%

"Megérné szántó művelési ágra változtatni?"

A táblán belül nehézkes lesz, talán lehetetlen is.

Ez NEM önálló ingatlan, hanem osztatlan közös!!!!
Egyedül semmit nem tudsz vele tenni ilyen téren.

Az elővételi joggal ne foglalkozz!
Majd az ügyvéd intézi...

Te csak a vevőt találd meg :-)

Mivel külső vevőre nem igazán számíthatsz, alkudj meg Azzal akit a szövetkezet, mond-ajánl.

Ha mégsem, akkor a helyi hirdető tábla és "sajtó".
Plusz a szomszéd falvak, talán ...
Messzebről kb. reménytelen a vevő egy ilyen osztatlanra.

nonolet # 2017.05.23. 20:40

"Ha osztatlan tulajdonban van hogyan lehet kijelölni az én részemet amit eladnék?"

osztatlan közös

Azaz nincs saját területed!!!
Minden-mindenkié :-)

Tulajdoni hányadod van, azt adod el.

  • - -

Persze kijelölhető egy darab föld az egészen belül.
Mondván, hogy ez a darab a felel meg tulajdoni hányadomnak és akkor ezt én KIZÁRÓLAGOSAN fogom használni.

Ezt hívják használati megosztásnak.
Azonban ez egy nagy táblában életszerűtlen!
és
kell hozzá az ÖSSZES többi tulajdonos jóváhagyása is.

Elvben ki is lehet méretni és külön helyrajzi számra tenni. De egyedül ez sem járható út.

  • -

Szóval, a való világban
tényleg akkor jársz el ésszerűen, ha

  • vagy elfogadod a szövetkezet bérleti ajánlatát
  • vagy eladod

Az eladást javaslom! gyakorlati okokból.

Nyűgös dolog ugyanis is ilyen kicsiben földbirtokosnak lenni :-(

Pláne, hogy csak egy szövetkezeti tábla
kis darabja osztatlan közösben!!!!

Szerintem: add el, fogd a pénzt és fuss... örülj.

tisza77 # 2017.05.23. 19:42

Kedves Nonolet és MajorDomus!

Köszönöm a gyors válaszokat és a jótanácsokat!!

A tulajdoni lapot online letöltöttem, 77 oldal és megtaláltam minden fontos információt!

Visszamenőleg kérhetek-e a szövetkezettől díjat úgy hogy nem volt aláírt szerződés az elmúlt két évben?

Valószínűleg eladom, megfogadva a tanácsot, a szövetkezet 80.000 Ft/AK-t becsült. Megérné szántó művelési ágra változtatni?

Ha osztatlan tulajdonban van hogyan lehet kijelölni az én részemet amit eladnék?
Hol lenne praktikus meghirdetni hogy a legjobb árat adják? Elővételi joggal kapcsolatban mire kell figyelni?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2017.05.23. 10:47

Nincs veletlenul a volt ferjenek elethosszig tarto haszonelvezete? Nem ő a masik tulajdonos?

A sajat reszedet barmikor eladhatod az engedelye nelkul. Elovasarlasi joga van csak. De egy fél házrész onmagaban joval a piaci ara alatt fog csak elmenni, pont a maceras lako (es tulajdonostars?) miatt.

Maja1960 # 2017.05.23. 10:07

Tisztelt Ügyvéd Úr és Fórum tagok!

Segítséget szeretnék kérni! Tavaly októberébe a férjem édesanyja elhalálozott s a hagyatéki tárgyaláson 1/2 rész osztatlan közös tulajdon került a nevemre. De a volt férje nem enged be az ingatlanba semmire se hajlandó. Szeretném megtudni eladhatom e a részem abban az esetbe ha nem megy bele, vagy milyen lehetőség van rá.
Szíves válaszokat előre is köszönöm!

MajorDomus # 2017.05.22. 20:28

Attól függ !
Elég gyenge föld lehet!
Békésben elég harmatos a 3.000 ft.

nonolet # 2017.05.21. 22:26

20,45 AK szántó 1,2 M Ft értékben

Ja, csak ennyi... eladni mielőbb!!

Lesz a szövetkezetben, településen, aki megveszi.

nonolet # 2017.05.21. 22:24

Eladás esetén honnan lehet a helyrajzi számon belüli tulajdonostársak nevét megtudni?

Földhivatal

  • személyesen

vagy

  • ügyfélkapuval on-line
    • - -

Művelni aligha akarod! majd,
ha tájékozódsz a nyűgökről, költségekről
és szabályokról :-(

Másik bérlőnek bérbe sem jobb vélhetőn és nyűgős is!!!

Eladni... az még a jó gondolat, most a földvételi mánia idején.

nonolet # 2017.05.21. 22:20

"Megkössem-e öt évre a szerződést 3000 Ft/AK/év díjért ?"

Ha a díj a környéken is kb,. ennyi akkor kösd meg...
Szerintem.

nonolet # 2017.05.21. 22:18

" 3000 Ft/AK/év díjat fizetnek 2017-ben."

Ez az összeg mennyire reális?

Erős közepes, sőt jó ... szerinetm

Mert csak kevés helyen megy fel 5-6 eFt-ra.
Ott, ahol komoly földhiány és igen JÓÓÓ föld van.

tisza77 # 2017.05.21. 17:10

Tisztelt Ügyvéd Úr és Fórum tagok!

Sok hasznos tanácsot olvastam eddig föld örökléssel kapcsolatban a fórumon. Néhány kérdésem maradt ezért fordulok Önökhöz.

Édesapám tavaly elhunyt és örököltem egy 20,45 AK szántót amely egy mezőgazdasági szövetkezetben van 2045/332514 tulajdoni hányadban , 1,2 M Ft értékben a hagyatéki végzés szerint.

Évtizedek óta mindig volt egy érvényes megállapodás, most kiderült 2014 óta nem volt aláírva a szerződés,a szövetkezet szerint, nem fizettek de vélhetően használják. Sajnos több éve nem tartottuk a kapcsolatot édesapámmal, erről sem tudtam. Haszonbérleti szerződés alapján, 3000 Ft/AK/év díjat fizetnek 2017-ben.
Ez az összeg mennyire reális?
Mint örökös kérhetem-e visszamenőleg a díj a kifizetését a szövetkezettől?
Ha bizonyítható hogy valaki műveli akkor tőle milyen jogcímen kérhetek térítést?

Igyekszem tájékozódni hogy a milyen döntést hozzunk a földdel kapcsolatban.
Megkössem-e öt évre a szerződést 3000 Ft/AK/év díjért ? Én műveljem családi segítséggel esetleg kiadjam másnak művelésbe terményért/pénzért cserébe?
Ha osztatlan tulajdonban van hogy tudom kijelölni azt a részt amit művelnénk?

Fontos szempont hogy törvény szerint mikortól lehetne birtokba venni és művelni/eladni a földet, feltételezve hogy most művelik.
Eladás esetén honnan lehet a helyrajzi számon belüli tulajdonostársak nevét megtudni?
Elővételi joguk van minden esetben?

Korábban a fórumon azt olvastam hogy "ha szántóként van hasznosítva akkor a körzeti földhivatalban utána kellene járni hogy szántó művelési ágra meg lehet-e változtatni mivel ez sokat javítana az értékén". Ebben az esetben is lehetséges a változtatás?

Nagyon köszönöm válaszukat! Tibor

Kérem írják meg azt is ha előfordult már ilyen precedens, szövetkezeti eset korábban a fórumon,kulcsszó vagy link megadásával.

egyesu # 2017.05.21. 16:43

Ó dehogy vitatkozok, csak kérdezek. Igazából pont az ellenkezőjét szerettem volna most itt elérni, hogy lásd, tök hülye vagyok, és azért kérdezek mert érdekel. Csak mindig van pár pici dolog, amit nem értek és még még kérdezek. Elnézést ha túl rámenős voltam.
Ezeket a dolgokat én nem szajkózom ám amiket itt megkérdezek, pont azért kérdezek, hogy nyilvánosan már ne álljak ki marhasággal. Kétségbe vagyok esve, a kétségbeesett ember zavartnak tűnik, mert az életéért kapkod. :(

Egyébként nem utálnak a személyem miatt, mindenki aki bérlő azzal jóban vagyunk, összejárunk stb :)

Igazából ez a társasházból 5 ember aki üldöz, de az nagyon. Ők ugye a tulajok, kifele néző ablakkal, egyedül vagyok tulajdonos akinek egyetlen egy udvarra néző ablaka van. Nekem tényleg oda van a napfény is a levegő is, csak ezért küzdök. A kamerát is levenném én szívesen, ha nem kellene félnem, hogy mi vár megint mire hazajövök megpihenni..

Elnézést, és köszönök mindent!

nonolet # 2017.05.21. 16:33

Megnéztem az okiratot, és nekem eléggé úgy tűnik a beugró rész már nem tartozik közös tulajdonnak. 2. emelet lépcsőház és függőfolyosó a közös tulajdon, illetve a ,,felfele futó" falak, vagyis a vízszintes falrészek szerintem nem :)

Marhaság, az amit kitaláltál.

Nos, ezek alapján végeztem is ... veled.

Rájöttem, hogy nem véletlenül utálnak.

Mert: láthatóan butaságokat hordasz össze és keménykedsz miattuk, miközben azok marhaságok.

Aztán pedig mindenki ellened van,
mert csak kiröhögnek... jogosan.

Miközben láthatóan butaságok, tévedések miatt vitázol...

nonolet # 2017.05.21. 16:29

A (pénz)kiadás >> pénzügyi fogalom!!!

Azt jelenti, hogy
a közös kasszából kifizetnek valakit/valamit.

Akkor is ez van, ha
nem pénzben fizetik ki azt valakit/valamit.

Hanem, csere, beszámítás, stb. útján...

egyesu # 2017.05.21. 16:05

Megnéztem a rendes gazdálkodás körét jelentő kiadásokról a jogszabályt mégjobban, és nekem az a bajom, hogy amit mi csinálunk az nem KIADÁS. Ez pedig KIADÁS-ról szól. Mi nem adunk ki semmit, mi eladunk. Így szerintem ez nem állja meg a helyét :( Szerinted? Próbálom fogalmazni a levelet a Jegyzőnek, de nem tudom így rendesen alátámasztani, most hogy néztem. Azt hittem rendes gazdálkodás körét érintő határozatokra vonatkozik a trv. de csak a kiadásra fogalmazza meg az egyhangú szavazati kötelezettséget. Vagy tévedek?

Kamera:
Értem, lehetetlen megvédeni az embernek a saját birtokát a magyar jogszabályok szerint. Frankó. Mindegy megpróbálok bíróságon külön engedélyt kérni erre, hátha.. annyi papírom van már a zaklatásról...

Az a szerencsém, hogy az SZMSZ szerint nekem kell a portámat rendben tartani, és takarítani.

Megnéztem az okiratot, és nekem eléggé úgy tűnik a beugró rész már nem tartozik közös tulajdonnak. 2. emelet lépcsőház és függőfolyosó a közös tulajdon, illetve a ,,felfele futó" falak, vagyis a vízszintes falrészek szerintem nem :)

Meglátjuk erre mit mond a bíró, átragasztom mindenesetre az ajtó ablakra a kamerát, akkor tuti nem a falban lesz, és úgy csinálom hogy az ajtó lapot vegye ne a követ, akkor tuti nem köthető bele. Az ajtó már az enyém. Már azon is agyaltam, hogy mikor jönnek levenni akkor kikapcsolom a kamerát, bizonyítsa be, hogy megy. Ha az ajtóra van téve, és nem tudja bebizonyítani hogy közös területet vesz, akkor nem vetetheti le, ha jól értem.

Felvételek:
Na ez jó hír, hogy felhasználhatok ilyenkor nem jogszerűen elkészített felvételeket is, akkor most lehet bemegyek a küzdőtérre egy kamerával. A rendőrségen nagyon azt mondták, hogy ügyesen vegyek fel dolgokat, mert a végén még értem kell, hogy jöjjenek, bármennyire is egyetértenek velünk.

nonolet # 2017.05.21. 15:47

Épp ezért van a kamerád a KÖZÖS tulajdonon a képen.

Hisz azt a felületet nem neked kell karbantartni-festeni...
Hanem a háznak.

nonolet # 2017.05.21. 15:46

Már írtam egyszer, hogy: hogyan döntsd el mi a tiéd!

Amit neked kell karbantartani az a tiéd.
Amit nem az közös tulajdon.

A folyosó padlóburkolatát nem neked kell karbantartani >> közös tulajdon.
(épp ezért nem is kell takarítod sem pl.)

nonolet # 2017.05.21. 15:43

"de az érdekel mi a közös tulajdon, hol az a határ, ahonnan a lakásom már nem az enyém."

Az alapító okirat megmondja...
(rajz és leírás)

Az ajtó előtti beugró (szerintem) közös tulajdon,
mert a küszöb/ajtólap/ajtótok a tiéd ugyan.
DE! a folyosó rész előtte nem.

Ahogy a fal sem körülötte!
És annak külső oldala sem.

Hisz a falból csak az ajtódon belüli burkolata a tiéd.
(vakolat, festék, tapéta, stb.

nonolet # 2017.05.21. 15:38

"Sajnos az erről készült felvételeket nem használhatom fel "

De igen!

Az igazság bizonyítása ez esetben erősebb jog
az elkövető személyiségi jogi védelménél.

Magán emberként
a PERBEN BIZONYÍTÉKKÉNT bemutatva!
nem számít, hogy
a felvétel készítése nem volt jogszerű.