Osztatlan közös tulajdon


Tivadar77 # 2016.12.12. 01:00

Üdv.
A régi ház a párom nevén és tulajdonában van. Annak tulajdonjoga szerintem nem befolyásolhatja azt, hogy a felépített közös házunk egy másik számot kapjon. Például a 20/A-t.

MajorDomus # 2016.12.09. 19:08

A régi ház is a tiéd?

nanemaaa # 2016.12.09. 06:49

A házszám és a cím két külön dolog. Valóban általában egy teleknek egy "házszáma" van. Ugyanakkor a központi címregiszterről szóló kormányrendelet szerint ha egy telken több épület, vagy több lakás található, akkor valamennyi épületnek és benne valamennyi lakásnak önálló címet kell képezni. Fordulj bizalommal a jegyzőhöz, mint címképző szervhez és kérd lakcím megállapítását. (Kérni fogják vélhetően a használatbavételi engedélyt az új épületre.)

lajcsó # 2016.12.08. 21:35

A házszám ügyben az önkormányzathoz kell fordulni!

Tivadar77 # 2016.12.08. 21:21

Jó estét kívánok.
Segítséget szeretnénk kérni mert csak falakba ütközünk ügyünkben. Röviden : A CSOK segítségével felépítettük családi házunkat egy olyan telekre melyben 1/2-1/2-ed arányban tulajdonosok vagyunk párommal. A telek elég nagy és van rajt egy régebben épült családi ház, melléképülettel. A régi ház száma X utca 20. Mi arra gondoltunk hogy ha felépülünk akkor majd mi leszünk a 20/A de sajnos nem így történt.A használatba vételi engedélyt megadó hölgy azt mondta hogy egy telken nem lehet 2 házszám. Jelenleg a meglévő régi házba vagyunk lakcím tekintetében bejelentve. Mi szeretnénk a saját felépített házunkba bejelentkezni. A földmérő is azt hitte hogy a használatbavételi engedéllyel kapunk egy házszámot és azt bejegyezve minden rendben lesz. A bank állásfoglalását még nem tudjuk sajnos. A leveleink így nem a saját házunkhoz jönnek, ott keresnek bennünket, szóval sok érv szól az mellett hogy kapjunk egy saját házszámot. Mit lehet most tenni ? Várjuk segítségüket türelmetlenül. Előre is nagyon köszönjük.

MajorDomus # 2016.12.08. 20:45

Hââât, ezt majd a közjegyző eldönti.

groszfater@gmail.com # 2016.12.08. 04:29

lajcsó!
Ez póthagyatéki eljárás.
Az eredeti eljárás lezajlott az apa halála után. Itt keletkezett a jegyző által elkészített leltár és annak alapján hagyaték-átadó végzés.Ebből kimaradt a szóban forgó
adásvételi szerződés, ez a kérdező birtokában van.Vagyis nincs mit leltározni.

A kifüggesztésre nincs szükség, hiszen ez egy tíz évvel ezelőtti jogügylet ami most kerül a helyére.

lajcsó # 2016.12.07. 22:30

Tényleg nem kötekedni akarok, de a hagyatéki ügyintézés nem közjegyzőnél kezdődik hanem az örökhagyó utolsó lakóhelye szerinti jegyzőnél! Itt kell ugyanis elkészíteni a hagyatéki leltárt, amit majd a közjegyzőhöz továbbítanak.

"Elképzelhető, hogy egy kissé már megsárgult...:))"
Ez lenne a legkisebb baj. Tartalmilag gondoltam, hogy alkalmas-e?

Továbbá:
Megvan-e a szükséges 2 db eredeti példány? Kifüggesztés megvolt-e? Stb.

MajorDomus # 2016.12.07. 22:18

Ami nem hátrány!

groszfater@gmail.com # 2016.12.07. 20:50

tulajdonképpen semmit, de legalább elkerülöd az acsarkodást

groszfater@gmail.com # 2016.12.07. 19:47

Van.És lesz egy kevés kiadásod, a póthagyatéki és földhivatali bejegyzés.
A közjegyzőhöz vidd az eredeti hagyatékátadó végzés és a 10 éves adásvételi szerződést.És kérj póthagyatéki eljárást.
És persze mindezt csendben, a társtulajdonosnak nem kell tudnia mire készülsz...

groszfater@gmail.com # 2016.12.07. 18:14

Azért írtam a hozzászólásomat mert már (sikeresen) eljártam hasonló ügyben,
Azért az Te is belátod, minden ügy más, már-csak a résztvevők miatt is.

Ha alkalmas a tulajdonjog bejegyzésre, akkor igen.
Elképzelhető, hogy egy kissé már megsárgult...:))

lajcsó # 2016.12.07. 18:07

Azért írtam a hozzászólásomat mert már (sikeresen) eljártam hasonló ügyben,

Lehet, hogy én értettem félre. De úgy olvastam, hogy a tulajdonostárs tesz keresztbe a kérdezőnek.

"Az adásvételit minden gond nélkül fellehet használni, a tulajdonjog bejegyzéséhez."
Ha alkalmas a tulajdonjog bejegyzésre, akkor igen.
Ha nem akkor az van amit leírtam.

groszfater@gmail.com # 2016.12.07. 14:28

Ha él az eladó akkor kell egy olyan tartalmú írásbeli nyilatkozat tőle amelyben elismeri az elbirtoklás tényét

Ne gyerekeskedj, már miért adna ilyen nyilatkozatot ?!
Olvashattad, ahol csak lehet keresztbe tesz, és annak ellenére, hogy eladta úgy tesz mintha a sajátja volna.

A nyilatkozat érvényességéhez hatósági jóváhagyás
szükséges, ugyanúgy mint az adásvételnél.

Ez teljesen ésszerűtlen, hiszen ezt csak a most érvényben lévő földtörvény írja elő és azokra az ügyletekre vonatkozik amióta hatályos.

Az adásvételit minden gond nélkül fellehet használni, a tulajdonjog bejegyzéséhez.

lajcsó # 2016.12.07. 14:09

"anno 10 éve eladta apámnak (megvan az ügyvédes adásvételi) csak a földhivatalba nem lett bejegyezve."
Ez a jogcímes elbirtoklás Ptk.-ban nevesített esete!
Ha él az eladó akkor kell egy olyan tartalmú írásbeli nyilatkozat tőle amelyben elismeri az elbirtoklás tényét. A nyilatkozat érvényességéhez hatósági jóváhagyás szükséges, ugyanúgy mint az adásvételnél.
Ha ez nem működik akkor elbirtoklási per.

groszfater@gmail.com # 2016.12.07. 13:55

Olvasgasd ! hátha valami...

http://orokles.info/

groszfater@gmail.com # 2016.12.07. 12:54

azért lehetőség mert a törvény lehetővé teszi...

groszfater@gmail.com # 2016.12.07. 11:24

Keresd elő a hagyatékátadó végzést, adásvételi szerződést, ballagj el a közjegyzőhöz. Kérj póthagyatékí eljárást.
A hagyatéki végzéssel elmész a földhivatalba kifizeted az eljárási illetéket és a nevedre írják a földet.
Ami tulajdonképpen eddig is a tiéd volt.

groszfater@gmail.com # 2016.12.07. 10:42

Azért mert Apu meghalt azóta.
Ez mindenkivel előfordul egyszer.
Apád után Te vagy az örökös.

groszfater@gmail.com # 2016.12.07. 08:59

...anno 10 éve eladta apámnak (megvan az ügyvédes adásvételi)

Basszus, akkor miért nem ezt a vonalat forszírozod ?!

drbjozsef # 2016.12.07. 08:50

szerbpal,

mivel ugyanolyan tulajdonos vagy mint a tulajdonostársad, bármit csinálhatsz az ingatlanon. Ha nem tetszik neki, akkor perelhet, de ha nem jogelleneset teszel, ráadásul olyat, amivel őt se hátrány, se kár nem éri, úgy semmi köze hozzá.

Pincét újítsd fel nyugodtan. A legrosszabb ami érhet az, hogy az ő tulajdonrészére eső költséget nem fizeti ki neked, de ha elrakod a számlákat, akkor közös tuljdon megszüntetésekor, vagy eladáskor megpróbálhatod érvényesíteni.

Ugyanez a szőlőtelepítéssel. Ha ez nem jár azzal, hogy kivágod az ő általa gondozott gyümölcsfákat például, akkor simán megteheted. Jogszerűen csak sok évi macerával és költséggel tudna fellépni ellene, de érvényes akkor is csak úgy, ha tényleg éri valami kár a telepítéssel. Ha nem használja az ingatlant, akkor nem fogja.

Mindez persze a jogszerű lehetősége a másik félnek. Mint tulajdonos, ugyanúgy használhatja, és keresztbe tehet neked. Ha éjszaka kivágja valaki az összes szőlőt, tehát a passzív ellenálláson kívüli rosszindulatot is fel tudsz róla tételezni, akkor lehet, hogy nem jársz jól.

Ha biztosra akarsz menni, elindítod a közös tulajdon megszüntetését. Persze, ehhez valoszinuleg kelleni fog, hogy legalabb piaci aron meg tudd venni a reszet.
Igaz, kellemetlenkedni meg utana is tud, ha akar...

De jogilag szerintem nem kell a beleegyezese, ha noveled az ingatlan erteket, legfeljebb nem fogod tudni behajtani rajta a ra eso reszt...

MajorDomus # 2016.12.06. 18:27

Kérj fel egy szakértőt, pár 10 ezer ft ellenében kiderűl, érdemes e pert indítani.

drbjozsef # 2016.12.06. 07:59

Nincs olyan összeg, amiért még neked is megérné megszerezni? Legalább azért, hogy ne legyen ez a macera vele, hogy nem tudod felújítani/fejleszteni/művelni?

Ha nem nagyon van, akkor a bírósági eljárás sem biztos, hogy a kedved szerint fog dönteni : ha meg kell vegyed a részét, akkor meghatározza az árat is. Márpedig a piaci ár, a környéki hasonló inagtlanoké lesz az alap, és ez lehet, hogy több lesz, mint amit Te maximum szeretnél fizetni...

MajorDomus # 2016.12.05. 19:55

Ezt jelenti az osztatlan közös tulajdon.

Feloldása, ha létrejön közöttetek a,, használati megállapodás..!

Például a diófa és a kerítés közti szakasz x, a többi rész y tulajdonos használatában van.

Megoldás ha pert indítasz a közös tulajdon megszüntetését kérve a bíróságtól.

Akkor magadhoz válthatod az ő részét is,

MajorDomus # 2016.12.04. 14:03

Mivel,, keresztbe tesz,,
Azt jelenti hogy ránéz az Ingatlanra, tehát nem hivatkozhat sz arra hogy el birtokoltad a részét.