Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

osztatlan közös tulajdon vs elővételi jog

SmokeyJohnny # e-mail 2012.04.26. 08:02

@otiti

Sajnos megtehetik. mivel tulajdonos társak, ugyan úgy szívsz (sajnos!) ezzel mint én.
Ha ők elakarják adni, te pedig nem, és nem tudtok megegyezni elindíthat egy polgári pert.
itt felajánlják neked az elővásárlási jogot.
mivel ezzel az emberek többsége nem tud élni (hiszen akkor élne vele bíróságon kívül) így a bíróság kezdeményezi az ingatlan elárverezését (poton pénzért), és azt elosztja a tulajdoni hányadoknak megfelelően.

ezt ellehet húzni kb. 3 évig, de hiába viszel tanúkat, hogy semmit nem tettek a lakáshoz, és soha nem laktak ott, tulajdoni hányaduk akkor is van.

sajnos ilyen a magyar jog. én is ezt nyaltam be nemrég, bár igaz én "csak" 6 évnyi munkámat veszítettem el ezzel.

mindenképpen célszerű lenne valahogy megoldani, hogy ki tudd fizetni a tulajdoni hányadát, különben nagyon pórun jársz (saját tapasztalat)

KOOri # e-mail 2012.04.23. 20:16

Tisztelt fórum.
Jelen szabályozás szerint osztatlan közös tulajdonban lévő erdő tulajdonrész eladásnál, értesíteni kell a tulajdonostársakat(személyesen vagy levélben), vagy elég kifüggesztetni a hirdetményt a hivatalban. Ha az egyik tulajdonostársnak vételi szándéka lenne, a kifüggesztett hirdetményt nem látta, de egy hónap múlva tudomására jut az eladás, lehet-e eredményesen bíróság útján perelni ha vételi szándéka van? A földtörvény ezen része nemrég változott. 7 tulajdonos van, mindegyik egy községben, a vevő is innen van. Vagy már nem lehet semmit tenni? Köszönöm.

Feri77 # e-mail 2012.02.28. 11:19

Rendben, igaz, rosszul fogalmazott a beidézett illető, (telek) tulajdonostársról van szó.

lajcsó # e-mail 2012.02.28. 06:42

A szomszédnak akkor sincs elővásárlási joga. Elővásárlási joga csak a tulajdonostársnak van.

Feri77 # e-mail 2012.02.28. 00:56

Osztatlan közös tulajdonról van szó (mármint a telek viszonylatában, a rajta levő épület nincs megosztva).

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2012.02.27. 20:01

Mitől lenne a szomszédoknak elővételi joga egy ipari ingatlanra?

www.kbs-ugyved.hu

Feri77 # e-mail 2012.02.27. 19:47

Ezt még egy 2006-os hozzászólásban olvastam ugyanitt:

Technika a szomszédok elővásárlási jogának elkerülésére (egy kicsit költséges, de biztosabb (legalábbis kevésbé "lóg ki a lóbál" kisebb az esélye, hogy a szerződést megtámadják), mint az imént vázolt "ajándékozásos" megoldás: 1. Alapítsatok egy Kft-t, amelyben a két tulajdonos + Te vagy benne és amelybe a tulajdonosok apportként beviszik az ingatlant. 2. Még aznap (ha bejegyzik a Kft-t) eladják Neked a Kft-ben meglévő üzletrészüket. Eredmény: Kft-é a lakás, a Kft a Tied, a lakók meg szívnak.

Ez ma is járható, jogilag rendben levő út? Annyit pontosítanék, hogy nem lakásról, hanem valóban kereskedelmi, ipari ingatlanról van szó.

gnune #   2012.01.13. 23:39

Tisztelt Szakértők!

A segítségüket kérem szépen az alábbi ügyben:

2010ben örököltünk egy garzonlakást, fele-fele arányban, amin teljes egészében terhelési és elidegenítési tilalom van bejegyezve (én lakáshitelem). Tulajdonostársammal rossz a viszony, el akarja adni a lakást. Én ebbe nem egyeztem bele a mostani alacsony ingatlanárak miatt, illetve azért sem, mert nekem kellene intéznem (hirdetni, érdeklődőknek megmutatni - pedig én másik településen lakom, míg a tulajdonostárs helyben) viszont vételi ajánlatot tettem írásban, amire a tulajdonostárs semmit sem reagált. Mivel "jóindulatú" és fő szándéka az, hogy keresztbe tegyen nekem, ezért apósával kötött egy kölcsönszerződést egy irreálisan magas összegről, majd közjegyző előtt is elismerte tartozását (a pénzt még hónapokkal a tartozás elismerése előtt "adták át"). Én biztosan tudom, hogy az após nem adott neki egy forintot sem, nemhogy milliókat. Hamarosan kérni fogják a végrehajtást, s mivel a tulajdonostársnak semmi más vagyona nincs, így csak a közös tulajdonunkat árvereztetnék el.

Hogyan tudom bebizonyítani, hogy a kölcsönszerződés hamis?
Ha valóban elárverezik a lakást, az én tulajdonrészemmel mi történik?
Nekem is fizetnem kell a végrehajtási költségeket?
Az árverésen én is megvehetem a tulajdonostárs részét?
Hogyan kell a közös tulajdon megszüntetését kérni? Mi lehet ennek a kimenetele?

Válaszaikat köszönettel veszem.

Üdv,
gnune

otiti # e-mail 2012.01.12. 21:23

Lehet, hogy rossz fórum oldalt választottam idáig mindenkinek, olyan gyorsan válaszoltak???

Esetemben a szülői házat négy testvéremmel örököltük együtt. Két testvérem elakarja adni a házat, pedig én újítottam fel minden felmerülő költséget egyedül vállaltam /szennyvízcsatornázás, közút betonozás ,gáz vezetés,villany bekötés/ 20 év alatt a testvéreim a ház közelébe se jöttek most anyánk halála után a pénzt látnak csak benne. Én lányommal és anyjával együtt élek a házban.Megtehetik-e, hogy eladják fejem felül a házat?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2012.01.11. 20:36

Pazs már válaszolt, nyugodtan lehet neki neki hinni. (Ha tévedett volna, bár biztosan vitába szállt volna vele valaki.)

www.kbs-ugyved.hu

lippaiéva # e-mail 2012.01.11. 20:09

Tisztelt Kovács-Béla Sándor!

Tudna nekem érdemi választ adni kérdésemre,amit 2012.01.11. 17.07-kor irtam?

Lehetséges-e, hogy nem vásárlom meg a testvérem részét, de nem is járulok hozzá ahhoz, hogy a 3. fél megvásárolja?

Tisztelette Veress K

Lehetséges-e, hogy nem vásárlom meg a testvérem részét, de nem is járulok hozzá ahhoz, hogy a 3. fél megvásárolja?

Tisztelette Veress K

Tisztelette Veress K

Tisztelette Veress K

Tisztelette Veress K

lippaiéva # e-mail 2012.01.11. 20:08

Tisztelette Veress K

lippaiéva # e-mail 2012.01.11. 20:02

Tisztelette Veress K

otiti # e-mail 2012.01.11. 18:49

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Esetemben a szülői házat négy testvéremmel örököltük együtt. Két testvérem elakarja adni a házat, pedig én újítottam fel minden felmerülő költséget egyedül vállaltam /szennyvízcsatornázás, közút betonozás ,gáz vezetés,villany bekötés/ 20 év alatt a testvéreim a ház közelébe se jöttek most anyánk halála után a pénzt látnak csak benne. Én lányommal és anyjával együtt élek a házban.Megtehetik-e, hogy eladják fejem felül a házat?

pazs #   2012.01.11. 17:12

Van elővásárlási jogod. Megakadályozni az adásvételt úgy tudod, hogy élsz vele. Ha nem élsz az elővásárlási jogoddal, az adásvétel létrejön a harmadik féllel (a vevővel).

lippaiéva # e-mail 2012.01.11. 17:07

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Esetemben, fenn áll egy osztatlan közös tulajdon,mely 0-ás helyrajziszámú szántóföld.Területe 1600nöl.Az enyém és a testvéremé 50-50% arányban.
Egy gazda mindkét részt, évek óta műveli, szerződést nem kötöttünk vele, csak szóban megegyeztünk a használatról.

A testvérem el akarja részét(50%) adni a föld használójának.

Kérdésem:

Van e elővásárlási jogom, mint résztulajdonos,valamint ha nem járulok hozzá ,megakadályozhatom-e az adás-vétel?

Ok:fásítást tervezek, és a leendő tulajdonosnak erős kikötései vannak a telekhatártól mért ültetési távolság kapcsán.

Természetesen , én a törvények betartásával fásítanék.

Erdőtörvény IV.fejezet 3.pont

Tisztelette Veress Károly

guba" # e-mail 2012.01.04. 20:56

Az elővásárlási jog kijátszására léteznek módszerek, azt is el lehet képzelni, amiről te beszélsz. Csak bizonyítani nehezebb.

Ügyvéd-Vpm.

www.drguba.hu

12345678987654321 # e-mail 2012.01.04. 12:02

Üdv!
Azthiszem nem egy oldalról gondolkodunk, ezért megvilágítom a "paranoid" gondolatomat.
Tehát a szerződésben csak az van, hogy 1,5 M-t kifizetett és ennek átvételét elismeri és nyugtatja. Nyilván ezért megvenném, ezt pedig a vevő se akarja!!! Hiszen szeretné 1,5-ért ő megvenni!!! Tehát igenis érdeke igy aláírni. Mivel az eladó is szeretné eladni neki és nem nekem(!) ezért joggal számíthat arra, hogy nem fogja rajta behajtani a különbözetet. Arról nem is beszélve, hogy lehet pl. egy szerződésen kivüli megállapodás van, amiről én nem tujdok, amibel pl. rögzitik, hogy eltekint tőle valamiért, vagy elismeri, hogy átvette, miközben nem v eszi át, vagy pl ledolgozza, lelakja x dolog lehet amit én nem találhatok ki. Az biztos, hogy a nekem megküldött szerződésben pénzmozgás elismerése és deklarálása 1,5 M Ft-ról van. A 7M és az 1,5 közötti nincs is nevesítve összegszerűen se és az, hogy ki lett-e fizetve arról egy hang nincs. Ez a gond.
Jól viselem, hogy le "paranoid"-ozol, de egyfajta érzelemvilágot nagyon nyilvánvalóan tökröz... Arról nem is beszélve, hogy van egy olyan érzésem az eladó, a vevő és az ügyvéd is abban a hiszemben van, hogy hasonló gondolatok mentén ők azt csinálnak amit akarnak és mindenki más hülye...
Köszönöm, ha elolvastok, ha válaszoltok pláne!
"számsor

12345678987654321 # e-mail 2012.01.04. 11:35

Üdv!
Azthiszem nem egy oldalról gondolkodunk, ezért megvilágítom a "paranoid" gondolatomat.
Tehát a szerződésben csak az van, hogy 1,5 M-t kifizetett és ennek átvételét elismeri és nyugtatja. Nyilván ezért megvenném, ezt pedig a vevő se akarja!!! Hiszen szeretné 1,5-ért ő megvenni!!! Tehát igenis érdeke igy aláírni. Mivel az eladó is szeretné eladni neki és nem nekem(!) ezért joggal számíthat arra, hogy nem fogja rajta behajtani a különbözetet. Arról nem is beszélve, hogy lehet pl. egy szerződésen kivüli megállapodás van, amiről én nem tujdok, amibel pl. rögzitik, hogy eltekint tőle valamiért, vagy elismeri, hogy átvette, miközben nem v eszi át, vagy pl ledolgozza, lelakja x dolog lehet amit én nem találhatok ki. Az biztos, hogy a nekem megküldött szerződésben pénzmozgás elismerése és deklarálása 1,5 M Ft-ról van. A 7M és az 1,5 közötti nincs is nevesítve összegszerűen se és az, hogy ki lett-e fizetve arról egy hang nincs. Ez a gond.
Jól viselem, hogy le "paranoid"-ozol, de egyfajta érzelemvilágot nagyon nyilvánvalóan tökröz... Arról nem is beszélve, hogy van egy olyan érzésem az eladó, a vevő és az ügyvéd is abban a hiszemben van, hogy hasonló gondolatok mentén ők azt csinálnak amit akarnak és mindenki más hülye...
Köszönöm, ha elolvastok, ha válaszoltok pláne!
"számsor"

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2012.01.04. 08:11

Közép fokban hülyének kell lennie egy vevőnek, aki aláírja, hogy hétmilliót fizet, pedig csak ötöt szeretne. Azt a hiányzó kettőt könnyedén be lehet rajta hajtani. Ilyenekre gyanakodni eléggé paranoid viselkedés. De ezt már mondtam.

www.kbs-ugyved.hu

ObudaFan # e-mail 2012.01.03. 22:59

Bármelyik ajánlat esetén annak határidőben történő elfogadása létrehozza a szerződést.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

https://www.youtube.com/watch?…