Ügyvédi óradíj


Kardhal # 2004.11.27. 18:46

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni Tőletek, mert elég tájékozatlan vagyok azzal kapcsolatban, hogy mennyit is lehet kérni óráként a "munkaadótól", ha egy ügyvédi irodában megbízási szerződéssel ügyvédként dolgozik valaki.
Előre is köszönöm a segítséget.
üdv

derill # 2004.11.29. 19:50

Szerintem ez nem tul megválaszolható kérdés. Ez nyilván kereslet-kinálat függvénye, ez pedig tudás függvénye.

Ha olyan tudással rendelkezel, ami fontos az iroda számára, nyilván meg fog fizetni annak érdekében, hogy ne menj el. Kalkuláld ki, hogy Te havi mennyit szeretnél keresni. Aztán vesd össze azzal, hogy mennyit akarsz dolgozni. Aztán közöld ezt az árat. Ha nem adják meg, akkor lehet alkudozni lefelé. Ha pedig már dolgozol, és ugy látod hogy nem vagy megfizetve, nézz körül más hely után, utána közöld a munkaadóddal, hogy elmész, ha nem emeli az óradijadat, mivel ugy érzed, hogy ennél jóval többet is kereshetnél. Ehhez természetesen reálisan kell látnod a munkateljesitményedet és a cég igényeit.

Ha a munkaadód nem becsül meg eléggé ugyis elmész előbb utóbb, max rádöbben, hogy meg kellett volna becsülnie. Ha pedig ugy dönt, hogy nagy hiba volt elveszitenie, akkor nyilván megéri neki visszaszereznie.

Érd el, hogy megérje.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Law1 # 2004.12.14. 16:02

Teljesen változó. Attól is függ, hogy milyen irodában dolgoznál. Ismerek ügyvédet, aki havi 300.000 forintért dolgozik, de ismerek olyan 29-31 éves ügyvédet is, aki 500/600/800 + Áfáért dolgozik.

pixel # 2005.05.09. 23:00

De van 11e/óra óradíjas is.
:(

mikud # 2005.05.10. 01:09

Kedves Kollegák!

Nem látom át igazából azt, hogy miért nem arról szól ez a topic, ami a címben szerepel. Az ügyvédi óradíj egy fajtája az ügyvédi díjazásnak. Ezt az ügyvéd a megbízóval szemben számítja fel, nem pedig az alkalmazott ügyvéd a megbízó/munkáltató ügyvéddel szemben.

Persze ez az összeg csalóka lehet, merthogy az adott iroda gyakorlatilag a felszámított összegből fedezi a költségeit, sőt annak a kollegának a munkadíját is, aki az adott ügyben eljár.
Az így felszámított munkadíjak mondjuk 100 EURO/orától akár nagyon magasra is mehetnek. Magyarországon azért a 250-270 EURO óradíj már magasnak számít.
Éppen most - pár órája - jöttem haza Luganoból, Svájcból, - most nem azért, hogy én hű de merre járok, hanem egy kis nemzetközi összehasonlítás kedvéért - ahol a kollegával egyöntetűen azt mondtuk, hogy az adott ügyért a zürichi versenytárs által felszámítani vélt 300 EURO-s óradíj magas, annál ők is, mi is olcsóbban tudjuk az adott tranzakciót elvállalni. (Ez az jelenti, hogy nem csak én, hanem a luganoi kollega is olcsóbban tudja megszámítani az adott ügyet, mint 300 EURO/óra.)

Ami mindebből a lényeg: nagyon változó, hogy egy ügyvédi óradíj hogyan alakul. Elsősorban a piac dönti el. Ez a piac nem az aktuális piac, hanem az a piac, amelyiknek az iroda dolgozik. A nagyon nagy multiknak dolgozó irodák nyilván magasabb óradíjakat számláznak, mint a kisebb nemzetközileg is aktív cégeknek dolgozó irodák. (Na persze ebből is rózsásan meg lehet élni.) A Wall Streeten kb 600-800 USD a díj egy ca. 40 éves partnernél, ez itt kisebb léptékkel sokkal reálisabb. Nem is igén értem, hogy miként lehet egy óra tudását ilyen eszeveszett összegre taksálni.

A magam részéről azt gondolom, hogy Magyarországon egy kb. 100-170 EURO összegű óránkénti díjazás tisztességes mondjuk egy olyan kb. 5-10 éves – szakvizsga után - tapasztalatért.

Az a kérdés, hogy ebből mennyit kap az alkalmazott ügyvéd, az bizony nagyon összetett. Sokkmindentől függ.
Van egy klasszikus szabály, amelyet nemzetközileg is alkalmaznak: az adott ügyön kerekedő bevétel 1/3-a költség, 1/3-a az eljáró ügyvéd díjazása, a maradék 1/3 pedig a partnereket illeti. Itt persze felvetődik az a probléma, hogy Magyarországon az ügyekért kisebb összegű díjakat lehet érvényesítni, ezért a költséghányad akár nagyobb is lehet.
Üdv.

Udvarhelyi

Law1 # 2005.05.10. 08:07

Kedves mikud!

Nem értek teljesen egyet azzal az elméleteddel, hogy csak 5-10 év praxis után lehetne elkérni átlagon felüli óradíjakat. Szerintem az óradíjak nem csak a parxishoz igazodnak, hanem az ügyhöz és az ezzel együtt vállalt kockázathoz. Általában az ügyvédek bevállalják a kötelező minimumot, vagyis 10-15 millió forintos kötelezőbiztosítást. Egy olyan ügyvédi iroda, mely több 10 vagy akár 100 milliós ügyeket vállal egyben nagyobb kockázatnak is van kitéve. Ha ott elcsúszik valami, akkor a 15 millió forintos kötelező felelősségbiztosítás igen kevés lesz. Ha 50-100 vagy nagyobb összegre biztosítja be magát, akkor azt ki is kell termelni. Az ügyfél tehát nem csak a tudást fizeti meg, hanem egyben a kockázatátvállalást.

pixel # 2005.05.10. 10:34

270 € = 67,628.60 HUF??
Kb ennyi a minimálbér moon.

mikud # 2005.05.10. 12:05

Pixel kedves!

Az ügyvédi óradíjat nem a minimálbérből fizetik, sem a 270 EUROsat, sem a magasabbat, de még az alacsonyabbat sem.

A másik vetülete a kérdésnek, hogy az ügyvédi óradíj nem az ügyvéd keresete, hanem az iroda bevétele.

Tanult barátom, Law1! Szerintem félreértetted, amit mondtam. Nem állítottam, hogy csak 5-10 év gyakorlat után lehet az átlagon felüli óradíjakat kérni. Annyit lehet, amennyit a piac ad.
Csupán azt gondoltam végig, hogy a hazai termelékenység, árszínvonal, GDP stb. adatokra vetítve annak a hozzáadott értéknek, amelyet a mi munkánk képvisel, kb. milyen pénzbeli megfelelése van. Ezt neveztem hozzászólásomban tisztességesnek.

Mindezek mellett azt is gondolom, hogy olyan jó pár száz (mondjuk 4 és fölötte stb. bár ez már a Wall Street) EURO összegű díj óránként a világ egyetlen pontján sem kvadrál az érte nyújtott szolgáltatás által teremtett hozzáadott értékkel.

Természetesen nem a tranzakciós ügyértékhez kötött díjazásra gondolok, hiszen ez az üzleti tervekben is sokszor százalékos arányban jelenik meg.

pixeI # 2005.05.12. 12:00

Nem mondod?

szöszi91 # 2012.09.24. 09:51

Nekem az lenne a kérdésem hogy az ügyvéddel megállapodtam egy bizonyos összegben és minden esetben kifizetetti velem az Áfát. Lassan a duplájánál tartok. Ez valójában igy kell hogy működjön?

30-06 # 2012.10.01. 12:32

A számlaadás elmulasztása számomra teljesen érthetetlen.
Az ingatlan és céges ügyek nyomon követhetők, akárcsak a polgári ítéletek, hisz az illetékfizetési kötelezettséget a NAV hajtja be, tehát kezében az ítélet. Ezzel együtt bármikor beeshet az ajtón két adóellenőr (mint eladó- vevő) Persze, ha az adóellenőrhöz már beszélőre megyek, akkor nem fog reklamálni a számla miatt :-)))

lajcsó # 2012.10.01. 12:47

Javaslom Prüsszöginek, hogy indítson egy vállalkozást és akkor - a saját bőrén tapasztalva - választ kap a kérdéseire.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.02. 06:23

Hány kifogyott számlatömböt mutassak neked? (Az általánosítással mindig óvatosnak kell lenni.)

Kacsa1111 # 2012.10.02. 06:24

Kedves Prüsszögi,

tessék rendes ügyvédhez fordulni, nem pedig zugügyvédhez (egyéni ügyvéd budai vagy belvárosi irodával és max. egy darab jelölttel, akinek nem ad fizetést), akkor majd kapsz számlát...mondjuk, pöppet magasabb lesz az összeg az addig általad megszokottnál...:)


Kacsa11

lajcsó # 2012.10.02. 08:04

"mindenkire egyformán vonatkozik a közös teherviselés, az adókötelezettség" Naná, hogy vonatkozik, de akkor mindenki (multik, bankok stb.) egyformán fizesse a közterheket és ne legyen kivételezés. Neked miért az ügyvédek által be nem fizetett adó fáj, holott a multik, bankok adó-és egyéb kedvezményei ettől nagyságrendivel nagyobb összegű? Az is köztudomású tény hogy nálunk akkora mértékű vállakozókat terhelő elvonások mértéke, hogy amennyiben a vállalkozó valamennyi bevétele után megfizetné a közterheket, akkor vagy éhen halna vagy garantáltan csődbe jutna. A kormány nem véletlenül a jövedelmek helyett elsősorben a fogyasztást kívánja adózatatni.

ObudaFan # 2012.10.02. 08:54

Én meg úgy gondolom, hogy az ügyvédek rendesen fizetnek adót, annak ellenére, hogy ebben az országban kormánytól függetlenül hülyeségekre, meg haverok kistafírozására folyik el a közpénz. És akkor máris találtunk egy csoportot, amelyik az ügyvédségnél népszerűtlenebb, lehet mostantól őket dicsérni.

Dr.Attika # 2012.10.02. 09:23

Én is úgy gondolom, hogy az ügyvédek rendesen fizetnek adót, sőt többet is az átlagnál, mert a kamarai tagdíj, bejegyzési , átjegyzési díj is ideszámítható.

Poruljárt_Attila # 2012.10.02. 09:39

Háááát, eddig azért voltam én minimum 10 ügyvédnél, hagytam is ott eddig összességében 10 feletti összeget, de számlám még egyik pénzátadásról sincs. Ez tény. Meg hát az is tény, hogy az érdekek változásának következményeként elkövetődött egy-két okirathamisítás is, megbízási szerződés meghamisítása és stb, és hát azért ez igen kínos. De most mondjam azt, hogy ugye ahogyan a rendőrökre se vonatkozik a KRESZ, az ügyvédek is igen sajátságosan értelmeznek bizonyos dolgokat?

Mindennek ellenére én abszolút készségesen elhiszem, hogy léteznek teljesen tisztességes és jóhiszemű ügyvédek, na csak futnék már egybe ...

(Obudafan, Te vagy itt igazából a legértelmesebb ember sztem, és ezért nem értem egynémely topicban való megnyilvánulásodat.)

Kacsa1111 # 2012.10.02. 14:58

Kedves Poruljárt_Attila,

na csak futnék már egybe ...

valszeg nem vállalnának...:)


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.03. 09:04

No igen. Vannak nők, akik szerint minden férfi vadállat, mert őket a három férjük és az öt élettársuk kivétel nélkül mind verte.

bokros # 2012.10.04. 11:42

Szerintem csak az nem kap számlát, aki nem igazán tudna elszámolni arról a bevételéről, amit az ügyvédnek kifizetett.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Rexor # 2012.10.04. 11:55

Az ügyvédi munkadíjat 20% ÁFA terheli"

Mintha a Kamara kissé lemaradt volna vagy csak sajátságosan értemezik az áfa törvényt :)

wers # 2012.10.04. 12:00

Lehet, ők már tudnak valamit.
(vagy még nem?)

Dr.Attika # 2012.10.04. 14:53

Gábor! Mi akkor is adunk számlát, ha az ügyfél nem kéri. A "pro bono" megbízás esetében sem fizetési, sem számla adási kötelezettség nincs.

bokros # 2012.10.04. 20:20

Nem is mertem feltételezni, hogy bemehetne esetleg hozzád olyan ügyfél, aki ne tudna minden fillér bevételével elszámolni. Mint ahogy hozzám sem jöhet ilyen. :-)))
Én is csak hallomásból tudok ilyenekről és biztos nem is igaz.
Remélem ezt az ügyfelek nem olvassák


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000