Gépkocsi adás - vételi szerződés


monalisa1 # 2008.08.09. 18:30

Az "érthető", hogy nem vette át a felszólításokat, de ezzel a problémát nem tudta le, sőt...

monalisa1 # 2008.08.09. 18:27

Vélhetően a házra is és az autóra is rákerült a foglalás, aztán amelyik előbb "vihető" a végrehajtás során. Ha utóbb bebizonyosodik, hogy az autó is le volt foglalva, akkor az eladásával fedezetelvonás büncselekményét követte el.

Tehát vagy visszaadja a vételárát - maradéktalanul, egyben az okmányiroda és az eredetvizsgálat költségéit is megtéríti, vagy ügyvédet kell fogani és pert inditani ellene. (Eggyel több lesz majd a házon a foglalás...)

A bírósági végrehajtó tudni fogja hogy "mire is" került rá végrehajtás.

doorbell # 2008.08.09. 15:31

Sziasztok!

Kb. két hónapja írtam nektek,akkor egy eldátumozott adásvételi-szerződéssel kapcsolatban.Az a probléma szerencsére rendeződött.
Viszont azóta vettem egy másik autót és úgy látszik megint bajba leszek.
A következő történt:vasárnap lesz kettő hete,hogy megvettem az autót.Elvittem eredetvizsgára,teljesen rendben van minden az autóval,az okmányirodában kezdődtek a gondok.Ugyanis az autót kb. április óta lefoglalta az APEH,és ki van vonva a forgalomból.Az okmányirodában mutatták az eladó által át nem vett felszólításokat.Nekem kellett leadnom a rendszámokat és a forgalmit.Felhívtam az eladót,aki a balatonon nyaral,hogy milyen módon fogjuk rendezni a dolgokat.Ő nekem azt mondta,hogy ők úgy tudták,hogy a házukra van ráterhelve az adóság és hogy a kocsi teljesen tiszta.Na persze,mondani azt lehet.Felhívtam az APEH-et,ahol a harmadik fél részére nem adnak ki információt.Hétfőn tudok személyesen beszélni az eladóval.
Tehát nem kicsit átvertek.Mi ilyenkor a teendő??Polgári per évekig??Tetlegességig nem akarok elmenni,de a pénzéért az ember sokmindenre képes!

Üdvözlet!

Bakos # 2008.08.08. 14:16

Udvozletem!

Segitseget szeretnek kerni,mert elkovettem egyhulyeseget.Venni akartam egy motort,es megis allapodtam annak kiprobalasa utan a tulajjal,hogy kellene.Sajna szukosek a kereteim,igy hitelbol tudnam megvenni a motort.Ekkor jott a hercehurca,mivel eleg nagy volt koztunk a tavolsag.Az elado azt mondta adjak neki nehany fenymasolatot a szemelyimrol,adokartyamrol,jogsimrol es o elkezdi a hitel intezeset.En meg nagy felelotlenul elkuldtem neki.Gondoltam ezzel is elobb leszek.Sajna nem jott ossze az uzlet,es az eledo mar a telefont sem veszei fel.Egyebbkent tudom hogy kirol van szo,mert a neten lattam hogy bejegyzett ingatlanforgalmazo Erden az illeto.Most flek hogy visszaelnek az a dataimmal.Mit tudok tenni?Ulni es varni,mikor jon egy papir hogy vettek valamit a nevemr,vagy mennyit igenyeltem vissza az apehtol?Vagy alaptalan a felelmem?Mit tudok tenni?
Valaszat koszonom

harpec # 2008.08.02. 15:20

Köszönöm a válaszokat. Mi a vevők lennénk amúgy.

Közben kiderült, miért volt ez az egész ködösítés. Ugyanis megkaptuk a számlát, amelyet az eladó cég küldött, és abban jóval alacsonyabb vételár szerepel, mint amennyiért az autót vettük. Valamint szerepelnek rajta az autó adatai is, amelyben van még egy eltérés, a kilométer óra állása, amely természetesen több volt, mint amennyivel átvettük az autót. (Így saccra kb. háromszázezerrel vettük többért az autót, mint amennyit ért.)

Bizonyítani így semmit nem tudunk, az egyetlen, ami a kezünkben van, az a netes hirdetés, amiben kiírták a kmóra (hamis) állását. Meg persze a vételárat is, de azt sem tudjuk bizonyítani, hogy valóban annyiért vettük az autót.

Mindegy, ezt a békát lenyeltük, eddig sem vettünk kereskedőtől autót, ezután sem fogunk.

TomSecret! # 2008.07.30. 10:57

Nem tudjuk. Nincs bizonyítva.


jogvédö

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.30. 09:36

Mivel ez utóbbi hiányzik a szerződésből, szvsz. az nem jött létre érvényesen. Persze szóban is meg lehet kötni a megállapodást

No. Akkor most létrejött érvényesen az a szerződés vagy nem?

TomSecret! # 2008.07.30. 08:54

Először is a szerződés létrejöttéhez valamennyi lényeges kérdésben (vételár) történő megállapodás szükséges. Az adásvételi szerződés fogalmi eleme, hogy a dolog átadásra (és átvételre) kerüljön és a vevő vételárat fizessen. Mivel ez utóbbi hiányzik a szerződésből, szvsz. az nem jött létre érvényesen. Persze szóban is meg lehet kötni a megállapodást, de azt bizonyítani is kell(ene) valahogy.

Ha nincs vételár szvsz. az alábbi gondok lehetnek:

  • adófizetési kötelezettség kikerülése eladó/vevő oldalán;
  • ha az autóról kiderül, hogy roncs, és vevő elállna vagy vételárcsökkentést kérne, neki kell bizonyítania a vételárat;

jogvédö

guba # 2008.07.29. 19:35

A szerződés érvényes, ha az eladó sem vitatja ezt, és elismeri az egyidejű teljesítést, akkor semmi.

anyamaci # 2008.07.29. 16:36

Harpec!

Attól függ hogy a szerződés hogyan miként készült. Ha egy amolyan boltban kapható formanyomtatvány amit kitöltöttek, akkor az attól lesz teljes bizonyítóerejű magánokirat, ha két tanu igazolja aláírásával hogy azt valóban az a két személy írta alá, aki a szerződésben(vevőként és eladóként) szerepel.

harpec # 2008.07.29. 15:07

Tiszteletem mindenkinek.

Az lenne a kérdésem a szakértőkhöz, hogy gépkocsi adás-vétel esetén, amennyiben a vevő szerződési példányában nem szerepel a vételár és a két tanú aláírása, abból milyen hátránya lehet a vevőnek. Ez azt jelenti, hogy nem érvényes a szerződés?

A szerződés tartalmazza az autó, az eladó és a vevő valós adatait.

Az autót a vevő megkapta, a nevére lett íratva, eredetiség vizsgálat el lett végezve, illeték befizetve, a kötelező is meg lett kötve.

Előre is köszönöm a választ.

monalisa1 # 2008.07.15. 17:07

Azért mert az ellenérdekű fél - és az ügyvédje - azt írja, hogy "okirathamisitás", azt első körben nem kell szentírásnak venni - majd ha a bíróság állapítja ezt meg rá, de ez jóval odébb van még. (Közben a rendőrség/ügyészség is igen-nem alapon véleményt nyilvánít a vevőék által felvetett kérdésben.)

Amúgy egy bírósági eljárásból nem biztos, hogy a vevő jól jönne ki..., elég zűrzavaros az ő autóvételi eljárása. Neked pedig jó alkalom lenne előadni a saját verziódat, vagyis hogyan-miként is voltak a dolgok, a megállapodások.

Wildies # 2008.07.15. 06:29

Az okirathamisitás abban valósult meg szerinte és az ügyvédje szerint is hogy utolagosan meg nem beszélt dolgokkal lett kiegészítve a szerződés(mndkét példány betűre u.a.)Amúgy ma van a határidő h vmit is reagáljak az ügyvédi papirra, felszólításra, és ezzel párhuzamosan jelentette fel édesanyámat a rendőrségen, szintén okirathamisitásért.

monalisa1 # 2008.07.14. 21:06

Már miben valósult volna meg az okirathamisítás? Beszél összevissza, és főleg hazudozik.

Az autót TE irasd le a nevedről a biztosítónál - és a súlyadót is az önkormányzatnál -, igaz, csak érvényes (...) adásvételi szerződés alapján lehetséges. Amúgy lehet, hogy utólag kérik a még be nem fizetett hónapokra a pénzt...

Ajánlott-tértivevényes levélben szólítsd fel a kettőtök közti ügylet haladéktalan - és természetesen jogszerű - lezárására, egyidejüleg a tartozást egyenlítse ki! A telefonálást, az e-mailezést, a lakására mászkálást mostantól hagyd abba.

Ha nem válaszol, peres útra tereled az ügyet, egyidejüleg a rendőrségen bejelented: ismeretlen személy ellopta az autódat - esetleges megkerülésekor kéred a forgalomból kivonását. (Érvénytelen kötelező felelősségbiztosítás esetén a rendőr amúgy is azonnal leveszi a rendszámot.)

Legjobb lenne ha ügyvéd írná azt a levelet, vélhetően "megszeppen" a jogásztól.

Wildies # 2008.07.14. 20:41

Tiszteletem mindenkinek, egy súlyos problémával fordulnék a szakértőkhöz.Röviden vázolom mi is történt.

Immáron már egy éve(2007.07.hó) jött egy vevő a gépjárművemre ami hivatalosan édesanyám tulajdonát képezi(magyarul az ő nevén van) a mai napig.akkor a vevővel előzetes gépjárművásárlási szándéknyilatkozatot irtunk(röviden az volt benne h akkor 100.000Ft-ot fizetve majd havi részletekbe törleszti a fennmaradó összeget melynek lejárta után átiratja, és minden jogi+anyagi felelősség őt terheli e szerződés megkötésétől, + kölcsönadási szerződést kötöttünk erre az időszakra).Ezt kisebb nagyobb késésekkel teljesítette(csak az 1.hónapban írtunk papírt a kifizetésről , ez utána elmaradt a maradék x hónapban.), viszont azt mondta h a biztosítást ne fizessem be , majd ő elintézi köt rá másikat és a mostanival nem kell semmit csinálnom a bátyja intéz mindent, biztosítónál dolgozik.eltelt 3negyedév, a kapott csekkek nem lettek fizetve mire jött egy felszólításerre kérdőre vontam: azt mondta sorry nem kötött rá semmit, találkozzunk, rendezzük.Ezzel le lett zárva és január-február környéki találkozásunkkor megírtuk úgy az adásvételit hogy ő kitöltötte a vevő rovatot , a tényleges összeggel, aláírta, +1tanú a részéről, majd közölte h a megjegyzés rovatba irjam amiket gondolok(átvette megtekintett állapotban, tud a hibáiról, minden anyagi és jogi felelősség az övé a kölcsönadástól- ezt mondtam neki akkor h ezt irom bele) majd idén ismételten jött az 1. negyedév, +egy felszólítás h fizessük be mert megszünik.Hívtam, e-mailt irtam nem értem utol cirka 1,5-2hónapig ujabb papir, biztositás megszünt + meglepetésünkre édesanyám B10-es besorolása elúszott.Ez nekünk anyagi veszteség, dijkalkulátorral számolva ez több mint 200.000Ft a legolcsóbb biztositónál nézve,ezért még beleírtam a megjegyzésbe h fizessen 2 részletben emiatt 100-100.000Ft.ot és utána megkapja a papírokat és átirathatja(az átiratásról még annyit hogy ő kérte a részlet lejártakor h mi lenne ha később iratná át mert nincs rá most pénze, belementem.)A szerződés miatt hivtam, irtam neki e-mailt, voltam náluk, csöngettem nem egyszer semmi válasz, erre bedobtam a postaládájukba.Erre feljelentette édesanyám a rendőrségen okirathamisitásért plusz perbe akar fogni.Mit lehet ilyenkor tenni?Jogos-e, ez tényleg okirathamisitás-e?Válaszukat előre is köszönöm.

monalisa1 # 2008.07.14. 13:16

Jeletsd be a rendőrségen, hogy ellopták az autódat - kisérőszöveg nélkül. (Ha szükséges, utólag is "elmagyarázhatod" a dolgokat.) Az számodra nem kis fejfájást okozhat, ha a pasi a kocsival szabálysértést vagy BÁRMELY büncselekményt elkövet - esetlegesen, mert a rendszám-nyílvántartás alapján a rendőrség téged fog első körben faggatásra fogni.

Az anyanak bizonyára meg volt az oka, miért nem írta alá a kiskorú "autóvásárlását" - ismervén a volt férjét...

guba # 2008.07.13. 13:08

Autóra, szóban is lehet érvényesen adásvételi szerződést kötni. Más kérdés, hogy szóbeli szerződés alapján még nem hallottam, hogy átírták volna a tulajdonjogot. Ettől függetlenül a kocsit érvényesen eladtad az apának, aki azt a nevelt lánya számára vette. Ha nem tudja átíratni, az nem a te bajod, és semmilyen felelősséggel sem tartozol az általuk esetlegesen elkövetett szabálysértésekért.

Zsozy # 2008.07.13. 08:00

Sziasztok!
Van egy problémám amit nem tudok megoldani.
Volt egy összetört autóm (lada samara), amit eladtam, több mint 2 hónapja.
Hivatalosan egy fiatalkorú 16 éves lány volt a vevő, de valójában az apa vette magának.
A szerződést tanúként az apa is aláírta, de mint most a napokban tudtam meg, nem ő a lány törvényes képviselője, és ha ő is lenne, nem tanúnál kellett volna aláírni, hanem a vevőnél. Ott a lány írta alá.
Most kedden jött az okmányirodától az idézés hogy menjek be, régi kocsim tulajdonjogának tisztázása végett.
Kiderült hogy az apát a kicsit helyrepofozott samarával igazoltatták a rendőrök, és ő ijedtében odaadta az adásvételi szerződést is, aminek utánanéztek, és ott derült ki, hogy nem érvényes.
Én felhívtam őket, hogy írja alá a lányuk törvényes képviselője a szerződést, de úgy néz ki nem hajlandó rá az anyuka.
Többszöri kérésemre sem tudtam rábírni, hogy aláírja. Mindenféle kifogással, hazugsággal kitért a találkozó elől.
A helyzetet még bonyolítja, hogy nem a hivatalos lakcímükön tartózkodnak, hanem egy ismeretlen helyen, és már telefonon sem tudom őket elérni.
Az okmányirodában nem tudott semmilyen értelmes tanácsot adni az illetékes hölgy, csak azt hajtogatta, hogy mindenkép próbáljam meggyőzni őket, hogy írják alá, mert különben a nevemen ragad az autó, miközben ők használják, és bármilyen szabálysértést vagy bűncselekményt követnek el vele, engem terhel a felelősség és a büntetés.
Ilyen esetben mit lehet tenni?
Forduljak a rendőrséghez?

luck66 # 2008.06.14. 09:03

az adásvételi dátumozásával még lehet gondod,ha át akarod íratni,/15 nap és akár a fogalomból is kivonhatják+büntetés+hatósági vizsgára küldés/

  • írjatok új szerződést
  • szerezz vevőt és rögtön az ő nevére írjátok az új szerződést
  • egyezkedj a rokonnal,h a pénzt adja
  • a rokon hozzáállásától is függ,h ezek közül mit tudsz csinálni

Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!

Pio160 # 2008.06.13. 11:59

Sziasztok.

A következő dologban kérném a tanácsotokat.

Tavaly ilyenkor kölcsönadtam az egyik családtagnak (rokonnak), aki fedezetként az autóját ajánlotta fel, írtunk is egy szabályos adás - vételit,tanúkkal, dátumozva, stb... és a törzskönyvet is elvettem tőle.
Mivel a pénzt nem adta meg időben ,ezért egy ideig óráig még tűrtem, lévén családtagról van szó. Most már eltelt lassan egy év, és a pénz biztos nem fog visszakerülni hozzám több mint valószínű. Sajnos a családra való tekintettel eddig nem tettem semmilyen lépést, de most már nem halogathatom tovább.

A kérdés hogy hogyan, milyen formában tudom elhozni az autót, hogy minden szabályosan menjen, és nekem ne legyen semmi hátrányom később?

előre is köszi, és
üdv

Traffic # 2008.06.03. 14:40

Átjavította az elírást, ezáltal a valós adatokat tartalmazza az okirat. Abban a hiszemben tette, mert azt hitte, hogy ezt így szabad - elvégre az Okmányiroda ügyintézője tanácsolta ezt neki.
Véleményem szerint tévedésben volt.

Főlökött # 2008.05.31. 12:07

Tisztelettel

Szó elszáll - írás megmarad....... ( mégha okmányiroda is ) Tanú az előadó, aki szeme láttára átjavítottuk. Ő továbbküldte....

Tévedés kizárt. Átjavította, nem a valós adatokat - tényeket tartalmazza az okirat, elévülés nem ál fenn.

Azaz bcs. Minimum magánokirat hamisítás, ha nem közokirat-hamisítás.....

--------------------
  • Lökött
Traffic # 2008.05.25. 17:01

Ezután bementem az okmányirodába és megkérdeztem az előadót mi ilyen esetben a teendő.Azt a választ kaptom,h javítsam át a szerződésen a dátumot és ő hivatalosan továbbköldi az illetékes okmányiroda felé.

Ha véletlenül mégis büntetőeljárás indulna okirathamisítás miatt, a fentiek alapján ez a tévedés, mint megszüntető ok tipikus esete.

guba # 2008.05.24. 07:20

Ez az elírás tipikus esete. Az adásvétel nyilvánvalóan létrejött a tényleges átadás és kifizetés napján, a vevőnek kötelessége lett volna a változást bejelenteni. Ebből az elírásból eredően ő semmilyen jogot nem szerzett, kötelessége a dolog tisztázásában együttműködni. Ha ez nem megy önként, akkor van két tanú, akik bizonyíthatják az adásvétel időpontját.

doorbell # 2008.05.23. 16:47

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni gépjármű adásvétel kapcsán!
2007.11.17-én eladtam az autómat.Rendesen adásvételi szerződést írtunk,a pénzt rendben megkaptam.Azon nyomban lemondtam a biztosítást is a tulajdonosváltásra hivatkozva.A biztosító rövid időn belül megküldte a kártörténeti igazolást.Azt hittem minden rndben történt.2008 március környékén kaptam egy súlyadó fizetési csekket.Gondoltam nem iratta át az uriember az autót.Bementem az illetékes hivatalba,ahol elkérték az adásvételi nálam maradt pékdányát és ekkor hívták fel a figyelmemet,h azon 2008.11.17-e szerepel.Ledöbbentem,mivel én töltöttem ki a nyomtatványt.
Ezután bementem az okmányirodába és megkérdeztem az előadót mi ilyen esetben a teendő.Azt a választ kaptom,h javítsam át a szerződésen a dátumot és ő hivatalosan továbbköldi az illetékes okmányiroda felé.
Erről levélben is kiértesített a hölgy.
A mai napon viszont felhívott az aktuális tulaj és össze-vissza kavart hogy ilyen-meg olyan okirathamísítás áll fennt,meg hogy írjunk egy új szerződést a mai dátummal,h őt se meg engem se büntessenek meg!
Valóban elírtam a dátumot,ezért hibás vagyok.Viszont ő pedig élt az alkalommal,h nem iratta át!

Mi ilyenkor a teendő,illetve jogilag ki a hunyó??
Kérem mielőbbi válaszotokat és előre is köszönöm!