Használtautó, Garancia???


pocgab # 2016.10.13. 20:31

Kedves Fórumozók!

Megosztom veletek az esetünket, talán tud nekünk valaki segíteni.
Néhány héttel ezelőtt vásároltunk egy külföldről behozott autót magánszemélytől 870.000 Ft.-ért azzal, hogy a forgalomba helyezésével, névre írásával és honosításával kapcsolatos költségek szintén bennünket terhelnek (így nekünk 1.100.000 Ft.-unkba került az autó). A vásárláskor 2 hibát észrevételeztünk. Hibakódok jelentek meg a műszerfalon és a légkondi sem működött. Az eladó kontakt hibára hivatkozva biztosított bennünket arról, hogy az autó átadásáig fenti hibák javításra kerülnek, ezt az adásvételi szerződésben is rögzítettük. Átadáskor a hibakódok nem jelentkeztek, azonban a légkondi továbbra sem működött megfelelően, ezt eladó azzal magyarázta, hogy rá kell tölteni, később a szerelőnk megállapította, hogy lyukas a hűtő. 1 nap használat után a műszerfalon újabb hibakódok jelentkeztek és az autó letiltott. Ezt javíttattuk. 1 hónap elteltével újabb hibakód jelentkezett, a szerelőnk megállapította, hogy az autó részecskeszűrője miatt jelent meg az újabb hibakód. Az autó szétszedése után kiderült, hogy a részecskeszűrőt több helyen megfúrták, ennek eredményeként tönkrement a részecskeszűrő, a katalizátor és a nyomásérzékelő. Javíttatása közel 250.000 Ft. Az eladó a vételkor úgy nyilatkozott, hogy a részecskeszűrőt decemberben cserélte egy újra.

Nagyon sokáig spóroltunk, hogy hitel nélkül vehessünk egy kombi autót, mert a családunk 3 főre bővült. Nagyon el vagyok keseredve mióta a szerelő közölte a hiba okait és költségeit. Van valami esélyünk arra, hogy a javítás költségeit vagy annak egy részét az eladóra terheljük?

pocgab # 2016.10.13. 20:11

tzjsxt,

guba" # 2016.10.13. 16:57

6:163. § [A kellékszavatossági igény elévülése]

(1) A jogosult kellékszavatossági igénye a teljesítés időpontjától számított egy év alatt évül el.

(2) Fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés esetén a fogyasztó kellékszavatossági igénye a teljesítés időpontjától számított két év alatt évül el. Ha a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződés tárgya használt dolog, a felek rövidebb elévülési időben is megállapodhatnak; egy évnél rövidebb elévülési határidő ebben az esetben sem köthető ki érvényesen.

(3) Ha a szerződés alapján szolgáltatott dolog ingatlan, a kellékszavatossági igény a teljesítés időpontjától számított öt év alatt évül el.

(4) Nem számít bele az elévülési időbe a kijavítási időnek az a része, amely alatt a jogosult a dolgot rendeltetésszerűen nem tudja használni.

(5) A dolognak a kicseréléssel vagy a kijavítással érintett részére a kellékszavatossági igény elévülése újból kezdődik. Ezt a szabályt kell alkalmazni arra az esetre is, ha a kijavítás következményeként új hiba keletkezik.

Dela20 # 2016.10.12. 06:34

Kedves Attik!
Köszönöm szépen a válaszokat. Hivatalos kereskedő bejegyzett tevékenységgel, DE off shore tulajdonossal (én az ügyvezetővel tárgyaltam, mint kiderült). Szép napot

Atis77 # 2016.10.12. 04:22

Kereskedésből fődarabokra van 1 év gari. A kuplung sajnos nem fődarab, hanem kopó alkatrész.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.10.11. 21:43

Írod ugyan, hogy jelezted a kereskedőnek a kuplung hibáját, na de ő hivatalosan bejegyzett autókereskedés vagy nepper? Tételezzük fel hivatalos helyről vetted akkor ott nem fél év a szavatosság, hanem törvény szerint kötelezően egy év.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.10.11. 21:38

Egy apró észrevételem van, hogy szerviz miért nem adott jegyzőkönyvet az állapot felmérésről? Kötelessége lenne. Nem értem.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.10.11. 21:35

Attól függ, hogy kereskedésből vetted e? Ha nem akkor az adásvételi szerződésben van e külön megjegyzés, hogy az eladó nem vállal szavatosságot. Sok mindentől függ, hogy van e esélyed a nyerésre. Szerintem Ptk. most jobban védi a vevők érdekeit.

Dela20 # 2016.10.11. 20:22

Kedves Attila!
Megtettem :-) és azt hámoztam ki, hogy van jogalapom a javítás kérésére! Jól gondolom? Köszönöm

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.10.11. 19:34

T. Dela20!
Olvass vissza kérlek, mert sok hasznos õtletet találsz.

Dela20 # 2016.10.11. 19:11

Kedves Fórumozók!
Pár napja vásároltunk egy használt autót. Kipróbáltuk előtte, elvittük egy szervizbe, ahol "átrángatták" az autót, az alvázat átnézték. Rendben volt minden, papírt az állapotfelmérésről nem kaptunk. A próbaút során jeleztem a kereskedőnek, hogy keménynek érzem a kuplungot, de elhárította, hogy semmi hangja nincs, rendben van. Jelezte, hogy motorra, váltóra fél év garanciát vállal a törvényben leírtak szerint. Ma közölte a "saját" szerelőnk, hogy kuplung csere, rosszabb esetben lendkerék csere is vár ránk. Véleményeteket szerint a garancia erre is érvényes lehet? Köszi

Hajnalka1974 # 2016.10.11. 18:54

Köszi, okmányirodában már jelentettük.

Hajnalka1974 # 2016.10.11. 18:52

Dr.Attika. Én tudom magunkról, hogy nem adtunk el hulladék autót, 5 évig használtuk, a férjemnél becsületesebb ember ritka... Úgyhogy a gratulációt szimplán pozitív oldaláról nézem. Aláírta. Nekem meggyőződésem, hogy nem volt az autóval ilyen jellegű probléma. Amit nem írtam, még telefonon megállapodtak az 530 ezres vételárban, férjem mondta, hogy oké, akkor jöjjenek, de nem kezdünk el itt alkudozni, ha megfelel, megfelel, viszi, semmi kifogásunk nem lett volna egy állapotfelmérés, tüzetesebb átnézés ellen, hiszen nem akarunk becsapni senkit. A vevő ezzel nem élt, próbakör nélkül megvette. Az is hozzátartozik, hogy mégiscsak leállt alkudozni (igazi "vér"), akkor azt mondta a férjem, hogy a viszontlátásra. Ekkor mégiscsak kellett az autó. Meggyőződésem, hogy amit akkor nem sikerült elérnie (alku), azt így próbálta meg elérni. Sikeresen. Nem is érdekel, de innentől hagyjon békén.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.10.11. 17:39

Hajnalka ügyesek vagytok a férjeddel együtt és örülök, hogy segíthettem.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.10.11. 17:38

Bea magánszemélyek közötti adásvételnél nem.

Bea1 # 2016.10.11. 17:12

Ha az eladó lenmondat a szavatossági igényemről, akkor is lehet szavatossági igényem, nem?

Dr.Attika # 2016.10.11. 17:03

Valóban profi, főleg ha a lüke vevő alá is írta. Ezután, akkor sem érvényesíthet eredményesen szavatossági igényt, ha holnap reggel egyszerűen darabjaira esik szét a személygépkocsi.
Gratulálok Hajnalka.

Hajnalka1974 # 2016.10.11. 16:20

Attila köszönöm még egyszer, ma aláírta a nyilatkozatot, odaadtuk neki a pénzt, remélem elfelejthetjük egymást.

ius latratus # 2016.10.10. 16:42

Mindezt öt-kilenc mondatban, magyarul. Keress egy ügyvédet, cirka 15-20 ezerért leveszi a válladról ezt a terhet!

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.10.10. 15:10

Hajnalka, profi, a végére kellene, hogy két tanú jelenlétében és aláírásukkal hitelesítik.

Hajnalka1974 # 2016.10.10. 13:28

Előbbi ügy, nyilatkozata, hátha valaki hozzá tud szólni:

"Az Eladó a Vevőt az adásvétel tárgyát képező gépjármű minden általa ismert hibájáról és eladáskori
műszaki állapotáról tájékoztatta, külön hangsúlyozva, hogy a jármű a korábbi tulajdonosnál
vélhetően karambol részese volt és ennek egyértelmű jelei vannak az autón.
Vevő ezen tájékoztatást tudomásul vette és ennek tudatában történt meg a vételár meghatározása.
Vevő szakértővel érkezett a helyszínre, az Ő segítségével a szóban forgó gépjárművet a helyszínen
átvizsgálták, majd a kölcsönösen kialkudott 530.000 Ft, azaz ötszázharmincezer forint vételár
készpénzben történő megfizetését követően a járművel a helyszínről távoztak.
Vevő nem vitte el az autót próbaútra és nem élt a hivatalos márkaszervizben történő állapotfelmérés
lehetőségével sem (Eladó egyik lehetőség ellen sem emelt szót!).
2016.10.10.-én Vevő telefonon felvette a kapcsolatot az Eladóval és tájékoztatta a
következőkről:
Vevő egy állapotfelmérést végeztetett a megvásárolt járművön, mely azt az eredményt hozta,hogy
vélhetően az Eladó által az adásvételkor elmondott korábbi karambol következményeként, az alváz
egyik hátsó nyúlványa 4 cm mértékben elmozdult , és ezen javítás várható költsége 75.000 Ft, azaz
hetvenötezer forint lesz.
(Ennek a sérülésnek a tényéről és megléte esetén a mértékéről, valamint a javításra vonatkozó
várható költségek összegéről Vevő semmilyen hivatalos dokumentumot, állapot felmérési lapot
valamint árajánlatot nem mutatott be Eladó részére)
Vevő jelezte Eladó felé, hogy ezen javítás összegét illetően kompenzációra tart igényt Eladótól.
Eladó felajánlotta a gépjármű eredeti áron( 530.000 Ft, azaz ötszázharmincezer forint) történő
visszavásárlását.
Vevő ezzel a lehetőséggel nem élt, inkább az anyagi kompenzációra tart igényt.
(Eladó a kompenzáció megfizetésével nem a sérülés meglété vagy annak mértékét ismeri el,pusztán
mintegy a „békéltetés” eszközeként tekint a kompenzációra, a jövőbeni nézeteltérések elkerülése
érdekében)
Ennek mértékéről felek között a következő megállapodás született:
Eladó a Vevő részére 37.500 Ft, azaz harminchétezerötszát forint kompenzációt fizet meg, melyet
2016.10.11.-én ad át kézpénzben, ezen nyilatkozat aláírásával egyidejűleg.
A kölcsönösen kialkudott kompenzációs díj és ezen nyilatkozat aláírásával Vevő a
következőképp nyilatkozik:
A 37.500 Ft kompenzációs díj átvételét követően semmilyen további követelésem nincs Eladó felé!
A megvásárolt gépjármű műszaki állapotával, sérüléseivel, tisztában vagyok, a jövőben feltárt,
megismert és tapasztalt hibákat saját költségemen javíttatom, Eladó felé semmilyen további
követelésem nincs és nem lesz a jövőben sem!

Vevő nyilatkozata

A fenti nyilatkozatot mindkét fél saját akaratából teszi, az abban foglaltakkal egyetértenek és ezt az
alább megjelölt tanúk előtt aláírásukkal hitelesítik."

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.10.10. 12:06

Sok mindent nem kell beleírni, csak a lényeget amit korábban leírtam. Vevő adatai, Eladó adatai, címek, Gépjármű adatai, tanúk stb. ennyi
Mivel nem vagyok jogász, csak mint tapasztalt segítőként próbálok helytállni. Nagyon "jogi" szövegeket nem tudok, de arra szerintem lesz itt más aki bekapcsolódik.

Hajnalka1974 # 2016.10.10. 11:51

Köszi szépen a rengeteg segítséget, a férjem már beszélt vele, most már mégsem olyan rossz az autó, mégsem akarná visszaadni.
Nekem van egy olyan gyanúm, hogy nincs is ilyen jellegű gond a kocsival, csak vissza akarna kapni pénzt. Ha visszaadná a kocsit, félő, hogy elvinnénk egy szerelőhöz és ott esetleg kiderülhetne, hogy nem volt ilyen jellegű probléma.....
Akkor valószínű a nyilatkozat lesz a vége, hogy kifizetjük ezt a költséget és leírjuk, hogy a továbbiakban semminemű szavatosságot nem vállalunk az autóra. Férjem most megírja ezt a nyilatkozatot, a sok segítség mellett még azt megtehetném, hogy leírom ide és véleményt mondtok róla, hogy jó-e kell-e még bele valami?
Előre is köszönöm ezt is!

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.10.10. 11:44

Szerintem férjed van annyira hozzáértő, hogy lássa történt e gépjárműben változás. Valószínű, hogy átíratása még nem történt meg, ilyenkor egyszerűbb az adásvételiket kérjétek vissza, és nyilatkozatban leírni, hogy a pénz visszafizetésre került két tanú jelenlétében aláírni. Legyetek többen és nyilvános helyre menjetek pl. benzinkút, Rendőrség parkolója stb. Csak körültekintően és okosan, nyugi így nem lesz gond.

Hajnalka1974 # 2016.10.10. 11:31

Most úgy néz ki, hogy visszavesszük az autót, mert nem akarunk a későbbiekben problémákkal szembenézni.
Ilyenkor új adásvételit kell kötnünk?
Mikre kell odafigyelnünk?
Megmondom őszintén én attól tartok, hogy 3 napot nála volt az autó, elképzelhető, kicserélgetett benne alkatrészeket és valami hulladékot visszarakott, amiből nekünk a közeljövőben gondunk lehet.... Vigyük el így egy állapotfelmérésre?