tulajdonos - üzembentartó


wers # 2020.04.21. 09:13

Sokszor egyébként halálesetkor okoz problémát, kié is az autó.

Ha okosba vette valaki, és nem íratja a nevére a tulaj halála esetén pereskedhet az üzembentartó a jogaiért.

Fordítva meg az egész család azt hiszi, a kocsi a hagyaték része, pedig nem, mert az üzemben tartói jog nem örökölhető. Lehet egyezkedni a tulajdonossal.

wers # 2020.04.21. 09:00

az üzemben tartónak vinnie kell ” = az új üzemben tartónak

wers # 2020.04.21. 08:58

Gondolj bele. Az üzembentartó csak úgy lemond az okmányirodában, de továbbra is ő használja a kocsit. A tulaj meg akkor értesülne először a rá terhelt kötelezettségeiről, mikor arra felszólítják.

A gyakorlatban: az üzemben tartó lemondhat, az üzemben tartónak vinnie kell az új biztosításról igazolást, és némi lóvét az új forgalmi kiállítására.

drbjozsef # 2020.04.21. 08:26

wers,

Igazad van, a gyakorlatban nem vezetik vissza.

drbjozsef # 2020.04.21. 08:21

Érdekes, egyoldalú lemondást írnak több helyen is, de a formanyomtatványokon vagy mintán ott van mindkét fél aláírásának a helye. Hm.

drbjozsef # 2020.04.21. 08:15

wers.

Igen. Persze. Nagyon is.
A tulajdonos bármikor visszavonhatja az üzembentartói jogot.

Miért kellene rendelkeznie? Ha van üzembentartó, akkor van üzembentartó, ha nincs üzembentartó akkor a tulajdonos az üzembentartó is.

Üzembentartó lemond, megszűnik ez a bejegyzés. Visszaszáll a tulajdonosra.

wers # 2020.04.21. 08:10

Egyoldalú lemondó nyilatkozat. Miért kellene ahhoz a tulaj?

Mert a közigazgatás nem fogadja el. A tulajdonosnak ismét rendelkeznie kell, ki lesz az üzembentartó.

(ahogy nem kell az üzembentartó sem, ha a tulajdonos vonja vissza szintén egyoldalúan tőle az üzembentartást).

Az üzembentartói jog vagyonértékű jog. Szerinted megfoszthatják tőle csak úgy?

drbjozsef # 2020.04.21. 06:57

wers,

Miért?
Egyoldalú lemondó nyilatkozat. Miért kellene ahhoz a tulaj?
(ahogy nem kell az üzembentartó sem, ha a tulajdonos vonja vissza szintén egyoldalúan tőle az üzembentartást).

wers # 2020.04.21. 06:22

Ha továbbra sem jutok közös nevezőre a tulajjal, hogyan szabadulhatok meg az üzembentartói kötelezettségeimtől?

Polgári jogi oldalról bármikor. Az a gond, hogy a közigazgatáson a tulaj nélkül ezt nehéz lesz átvinni.

Hjanos # 2020.04.21. 05:52

Tisztelt Hozzáértők!

6 éve családon belül üzembentartója lettem egy utánfutónak, valamint egy szgk. -nak. Az oka az volt, hogy nem volt biztosítás fizetve egy jó ideig és így el lehetett kerülni a biztosítási hátralék+bünti kifizetését. Én azóta fizetem a biztosítást és a gépjárműadót. Viszont számos kérésem ellenére sem képes a tulaj intézkedni, hogy ne én legyek az üzembentartó. A futó használatban van mo. -n, szgk. meg külföldön az isten háta mögötti prérin mászkálós autónak.
Ha továbbra sem jutok közös nevezőre a tulajjal, hogyan szabadulhatok meg az üzembentartói kötelezettségeimtől? Ha nem fizetem az adót, akkor gondolom kivonják a gépjárműveket, az adóhátralékot meg a nyakamba varják.

Mihók L. # 2020.03.07. 15:48

Rendben, megértettem, és nagyon szépen köszönöm az infót :-)

drbjozsef # 2020.03.07. 15:04

A levélidezeted alapján a jegyző nem így gondolja.
Esetleg nem lenne célszerű vele egyeztetni a problémát?

Mihók L. # 2020.03.07. 14:23

Múlt évben vettem a kocsit, tehát azt a elöző tulaj fizette az egész évet, most meg csak március van, és sem Ő sem én (neki kellene mennie) nem kaptuk még meg a teljesítményadó befizetésről a csekket. Erre a kocsira semmilyen elmaradás nincs, ez biztos.

drbjozsef # 2020.03.07. 13:52

Mihók L.,

Ahogy Traffic mondta, MÁS autó utána tartozás miatt ezt nem vonathatják ki.

De te idéztél a levélből : az adott gépjárműre van elmaradása. A teljesítményadót is rendezte?

Mihók L. # 2020.03.07. 11:18

(Igen, ez igaz, ez egy kis segítség a részemről irányában, kaptam én is eleget tőle, nem érdemli meg ezt a szívatást sajnos)

És akkor ez, mivel ezen az autón semmiféle elmaradt tartozás nincs, akkor ez is támadható gondolom.

Idézet a levélből:

"A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII.28.) Korm. rendelet (továbbiakban : kr) 101.§ (1) bekezdés a) pontja alapján a közlekedési igazgatási hatóság – a kivonási okot észlelő hatóság értesítése alapján – a jármű forgalomból történő kivonását hivatalból rendeli el, ha a jármű tulajdonosa vagy üzemben tartója a gépjárműadó fizetési kötelezettségének nem tett eleget, és a jármű forgalomból történő kivonását az adóhatóság kérte."

drbjozsef # 2020.03.07. 11:01

Mihók L.,

De miért számít ez neked? A forgalomból kivonástól nem lesz semmi baja a tulajdonodnak. Sőt, neked még jó is. Annyival kevesebbet használja az üzembentartó.

Te a tulajdonos vagy, a forgalomban tartáshoz neked nincsen közöd.

Mihók L. # 2020.03.07. 10:23

Köszönöm a választ.

Nem, a kötelező rendesen fizetve van, tudom, láttam, egy évre a teljes díj befizetve. Októberben lett az üzembetartói bejegyezve. Tudom hogy előző autókból van elég sok elmaradása, de az sem ilyen egyszerű történet.

A kormányhivatal levelében az indoklás:

"........ Község Önkormányzat jegyzője ....... kelt .... számú levelében értesített arról hogy .......... üzemeltetésében lévő ..... forgalmi rendszámú gépjármű után, a gépjármű tartozása az egy évi adótételt meghaladja, ezért kezdeményezte a gépjármű forgalomból való kivonását."

Akkor ez meg felebezhető? Mármint van értelme, nem vonhatják ki? Mégis csak az én tulajdonom....

Traffic # 2020.03.07. 09:35

T. Mihók L.!

Kivonhatják az autómat a forgalomból az üzembentartó tartozásai miatt?

Ha a felelősségbiztosítást nem fizette és a szerződés emiatt megszűnt, akkor bizony ki. A más gépkocsik utáni adótartozás miatt nem.

Ettől függetlenül meg kéne nézni, hogy mi pontosan az oka a kivonásnak.

Mihók L. # 2020.03.06. 21:20

Jó estét, a kérdésem a következő lenne.
Van egy tulajdonomban lévő autó, az územbentartója nem én vagyok, kölcsönadtam és nem akartam más gyorshajtásával, stb. foglalkozni. Az üzembetartónak van több mint egy éves teljesítményadó elmaradása, tartozása a saját tulajdonában lévő gépkocsi (k) után amit, amiket már eladott. Kivonhatják az autómat a forgalomból az üzembentartó tartozásai miatt? Ezt azért kérdezem mert kapott az üzembentartó az okmányirodától egy felszólitást hogy 5 napon belül adja le a rendszámot. Igaz van 15 nap a fellebbezésre 5e forintos illeték befizetéssel. Ez jogos? Van értelme fellebbezni?

drbjozsef # 2019.10.17. 13:45

Természetesen.

wers # 2019.10.17. 13:32

Kivéve amikor mégis. Ha fedezelvonó.

drbjozsef # 2019.10.17. 12:54

Christie55,

Üzembentartó tartozásaiért természetesen nem végrehajtható az autó.

wers # 2019.10.17. 12:38

Biztos ez a lényegi kérdés?

Christie55 # 2019.10.16. 18:54

Üdvözletem!
Arra szeretnék választ kapni,hogy ha egy autó üzembentartójának valamilyen tartozása van,(de más az autó tulaja) és a végrehajtó foglalni akar,lefoglalhatja-e más autóját?

wers # 2018.08.04. 07:20

az én kocsim is a párom nevén van, és vagyok az üzembentartó.

Mert hitelt is vettünk fel rá, az én nevemen meg már ott volt a ház hitele. Így egyszerűbb volt a párom nevére venni, én meg használom.

A miért, mert kiküldetést olyan kocsira tudok elszámolni, aminek az üzembentartója én vagyok.