Fórum autók, motorok régebbi elöl     új hozzászólás

autó kölcsönadási szerződés

guba" # e-mail 2013.08.24. 07:50

Nagy valószínűséggel a banké lesz, amely finanszírozta. Látni kellene a szerződést. Mivel a kocsi vélhetően biztosítékul szolgált a kölcsönügylet mögött, feltételezem, hogy eleve elidegenítési és terhelési tilalom is ki volt kötve rá a bank javára.
Ha viszont az anyósék többet fizettek ki, mint a használat értéke, akkor a különbség nekik visszajár.

Ügyvéd-Vpm.

www.drguba.hu

zorka15 # e-mail 2013.08.23. 14:52

Sziasztok!
Esetünk a következő: édesanyám vásárolt egy kis értékű, használt autót, amit pár hetes használat után úgy döntött, elad. A párom családja épp autó híján volt, így a barátomnak az ötlete támadt, hogy adjuk oda nekik, egyenlőre kölcsönadásival, és havonta törlesztik édesanyámnak az autó árát,aztán átiratják. így is történt. Mindenki örült, míg anyósomékba belementek hátulról a városban. végül biztosítós kárfelmérés történt, totálkárosnak minősítették az autót. Jelenleg várjuk az összeget, amit a biztosító felajánl.
A probléma az, hogy édesanyám, és anyósomék is úgy gondolják, hogy őket illeti meg az összeg. Anyukám azért,mert még az ő nevén van az autó, anyósomék pedig azért, mert elvileg már eladtuk nekik a kocsit, csak még a törlesztése folyamatban van.

Kinek van igaza? Előre is köszönöm a segítséget!

Leslie123 # e-mail 2013.07.24. 06:06

Üdvözlök mindenkit!
Horvátországba szeretnénk menni augusztusban nyaralni a kocsi amellyel megyünk nem az én tulajdonom. Kell-e kölcsönadási szerződés, még így is hogy Horvátország úniós tagállam? Illetve ha nem kölcsönadási szerződés kell akkor milyen okmány? A válaszokat előre is köszönöm.

gyuret # e-mail 2013.07.23. 20:27

Jó napot!
A történetem a következő.Volt egy Opel Astra Combi személyautónk, amit nagyobbra cserélés miatt szerettünk vna eladni.Már másnap volt rá jelentkező megegyeztünk a vételárban ami 140 ezer forint volt.És még abban, hogy másnap reggel a Városházán átíratjuk az autót.Itt is hagyott 10 ezer forint előleget.Másnap bementünk a Városházára, és ott jöttünk rá, hogy nincs meg a kocsi forgalmija, tehát nem tudjuk átíratni.Még a vásárlók előtt megkértük az új forgalmit, aminek az átfutási ideje 1maximum 2 hét.Megegyeztünk ha még ide adnak 100 ezer forintot akkor kölcsönadásival kihúzzuk addig amíg meg nem jön a forgalmi.Ide is adták a pénzt, és megírtuk a kölcsönadásit.De itt hibáztam először mert a kölcsönadásit határozatlan időre írtam.Igaz beleírtam h minden felelősség és bírság a kölcsönvevőt terheli.Szuper gondoltam magamban , semmi baj nem lehet , maximum 2 hét és át lesz íratva a kocsi.Egy hétre rá megjelent a kölcsönvevő, hogy ki van vonva a kocsi a forgalomból, és kéri vissza a pénzét.Ijedtemben nem tudtam mit csinálni és visszaadtam neki 30 ezer forintot, mert azt mondta h használhatatlan lett a kocsi így és neki bérelnie kell egy autót a munkájából kifolyólag.Azt mondta , hogy visszaadja a kocsit ha az egész összeget visszafizetem.Nem hagyott nyugodni a kisördög, mert voltunk bent a városházán és nem mondták, hogy ki lenne vonva a kocsi a forgalomból.Reggel városháza, és nincs semmi probléma az autóval.Felhívtam a kölcsönvevőt, és a felesége vette fel.Mondta hogy adjuk vissza minél előbb a pénzt mert a férjét bevitték a rendőrök valami régi bírság miatt, és ha kifizette a bírságot akkor nem kell leülnie.Mondtam neki, hogy nem fogom tudni olyan hamar visszaadni, mert már elköltöttük a pénzt.Akkor egyezzünk bele, hogy más nevére írassuk a kölcsönadásit.Mondtam h semmi ilyenbe nem egyezek bele ha kijött a kölcsönvevő akkor leülünk és megbeszéljük hova tovább.Utánna napi szinten hívogattak, hogy leviszik a kocsit a bontóba.Mondtam h vigyék de nálam van a törzskönyv ami addigra meg is jött.Utánna nagy csönd vagy 3 hétig.Majd a 4 edik héten felhívott a kölcsönvevő, hogy neki mindenképp kellene az autó meg, amúgy is esedékes már befizetni a kötelezőt és lejönne a csekkért.Lejött a csekkért megbeszéltük h kell neki az autó, és minél hamarabb fizeti.Lejött a szóban forgó autóval tehát az Opellel amit mi adtunk el neki, és az eleje össze volt törve, és állítólag elhagyta a boltban a kulcsot és kábellel indította az autót.Elment hogy másnap befizeti, mert az ö érdeke is nehogy megbüntessék.Teltek a hetek, mire jött az Allianz-tól a papír, hogy felmondták a biztosítást mert nincs befizetve.Felhívtam és esküdözött, hogy befizette meg is beszéltük, hogy másnap bemutatja a csekket.NEm jött.Tehát a biztosítást felmondták.A mai napon újra felhívtam, és érdeklődtem mis is van.Ő azt mondta, hogy ha visszaadom mind egy szemig a pénzét visszahozza a kocsit.Láttam hogy néz ki a kocsi.Teljesen leharcolva, szétmenve.És még ma is mondta , hogy miért pattogok a biztosításon hiszen kötött újat.....
Válaszára mindenképp szükségem lenne
Köszönöm
Gyüre Tímea

treetiger # e-mail 2013.07.18. 16:25

Üdv!
Egy családban lévő autót szeretnék kölcsönkérni hosszabb időtartamra. A bátyám az üzembentartó és a fia a tulajdonos. Milyen kölcsönadási szerződést kell írnunk ezesetben, hogy hivatlosan elfogadott legyen, illetve kiknek kell aláírni a szerződést? Elég csak a tulajdonosnak aláírni + a tanúknak vagy az üzembetartónak is alá kell írnia. A határozatlan időtartam elfogadott törvényesen? Ezesetben mikor kérheti vissza az autót a kölcsönadó?
A válaszokat előre is köszönöm!

csonti1 # e-mail 2013.04.18. 17:04

monalisa1 és Kovács_Béla_Sándor,
nagyon köszönöm a válaszokat!

monalisa1 #   2013.04.17. 12:05

Mivel nem vagy egy autókölcsönző cég (...), jogszabály nem írja elő, hogy "papír" legyen a gépkocsi(k) használatának ideiglenes átengedéséről, azonban - lásd a fiad esete - hasznos lehet ha az írásos engedélyed ott van a kesztyűtartóban. (Formanyomtatvány alapján 1-2 óra alatt elkészülhet a meghatalmazás a család minden egyes tagjának - az általa vezethető gépkocsikra vonatkozóan.)

És a naplószerű dokumentálás: ki- mikor- melyiket, és meddig is, saját érdekedben...

Különösen hasznos lehet a gk.használati engedély ha az autóval külföldre is járnak.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.04.17. 10:34

A rendőr túlbuzgott, nincs ilyen szabály. Természetesen igazoltathat, feljegyezheti, hogy az igazoltatott személy nem a saját tulajdonában álló járművet vezette, ellenőrizheti, nem körözik-e a járművet. De nincs miért feljelentést tennie, intézkednie.

www.kbs-ugyved.hu

csonti1 # e-mail 2013.04.17. 10:22

Nagyon köszönöm a választ! Azonban a használat dokumentálása egy dolog, más dolog a használati jogosultság igazolása. Egyáltalán miért van erre szükség? Ha a polgár az utcán telefonál, nem érdeklődik a hatóság, hogy kinek a készülékét használja. Kerékpárral sem merül fel, hogy kié, miért tekeri? A gépjármű tekintetében mely jogszabály írja elő, hogy a használónak engedéllyel kell rendelkeznie a tulajdonostól? Én abszolut jogkövető állampolgár vagyok, ha jogszabály előírja, aszerint járok el. De sehol sem találok erre jogszabályi előírást. Anélkül pedig csak hatósági kukacoskodás az egész. Kérlek, ebben segítsetek, nagyon szeretném látni a paragrafust!

monalisa1 #   2013.04.14. 12:06

Pl. mindegyik járműnek lenne egy vezetett használati napjója: név, dátum - mint egy jelenléti ív.

monalisa1 #   2013.04.14. 11:59

Mindamellett kellene vezetni egy kölcsönadási naplót amiben vezetni ki mikor-meddig-melyik kocsival is, mert akár pár hét elteltével is már nehéz lehet tisztázni egy gyorshajtás és/vagy tilosban parkolás elkövetőjét. Oké, családon belül nem vagy köteles megnevezni a "rosszfiút", ettől a büntetést neked mint a tulajdonosnak még be kell fizetni...
Hiányozna ez?

monalisa1 #   2013.04.14. 11:05

A fiad esete a többiekkel is megtörténhet, jobb okulni a dologból.

(Gép)jármű kölcsönadási szerződésről íratmintát találsz itt balra az Adattár-ban.

csonti1 # e-mail 2013.04.14. 09:52

Tisztelt Fórumozók!
Az én problémám egyszerűbbnek tűnik, mint a korábbiak, de mindennaposabb is: a családunkban (elég népes család) több gépjármű is van, személyautók, segédmotoros kerékpárok. Majdnem mindegyik az én tulajdonom, üzembentartó egyiken sincs, sem hitel. Nem vagyunk irigyek egymásra, mindenki azzal a járművel közlekedik, mely éppen megfelel az utazási igényeinek, persze előzetesen megbeszéljük a dolgokat. A kérdésem: mindenki számára kell szerződés, vagy megállapodás, aki használja a járműveket? A minap a rendőr a fiammal kötözködött, majdnem feljelentette, mert az én tulajdonomban lévő segédmotoros kerékpárt használta. Ha tényleg van ilyen szabály, akkor kérlek, írjátok meg a jogszabályt, mely szabályozza! Előre is nagyon köszönöm!

Ludas Manyi # e-mail 2012.11.26. 22:01

Tisztelt KBS!
Így van, a kölcsönadási szerződésünknek egy pontja erről szól:
2. Kölcsönvevő a jelen szerződés aláírásával kijelenti, hogy az 1. pontban részletesen körülírt gépjárművet – a foglalások szerinti ütemezésben  kölcsönveszi abból a célból, hogy azzal a tevékenységi körében foglaltak szerinti gépjármű bérbeadás tevékenységet folytasson harmadik személy részére.

Tehát az üzembentartó és a cégünk közötti kölcsönadási szerződést figyelembe vette a rendőrség és átterhelte a felelősséget a cégünkre, de a cégünk és a bérlőnk, a tulajdonképpeni gyorshajtó közötti bérleti szerződést pedig nem, pedig jogi értelemben formailag és tartalmilag is megfelelő a bérleti szerződésünk.

Összesen 30000Ft-os bírságról van szó, tehát relatíve nem nagy összeg egy vállalkozásnak, de van több ilyen konstrukcióban üzemeltetett autónk, így ha esetleg több ilyen ügy lesz, akkor már nem mindegy.
Mit tegyünk?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2012.11.26. 17:47

törvény írja elő, hogy bérleményt nem lehet tovább bérbeadni.
A bérbeadó hozzájárulásával lehet. Márpedig itt hozzájárult.

www.kbs-ugyved.hu

Ludas Manyi # e-mail 2012.11.26. 17:26

Tisztelt Szakértők!
Cégünk kisteherautók bérbeadásával foglalkozik és a cég tulajdonában lévő autóparkot néhány más (magánszemély) tulajdonában lévő teherautóval egészítettük ki, melyeket kölcsönadási szerződéssel tettünk hivatalossá. Ebben leírtuk, hogy a cégünk a kölcsönadott autót bérgépjárműként fogja üzemeltetni.
Bérlőink tehát a cégünkön keresztül használják más magánszemélyek autóját.
Egyik bérlőnknek volt egy gyorshajtása és a rendőrség azzal utasította el a közigbírság "átírását" a bérlőre, hogy törvény írja elő, hogy bérleményt nem lehet tovább bérbeadni.
Kérdésem, hogy valóban létezik-e ilyen jogszabály, mert az elutasító határozatban megjelölt, a Kkt-ből hivatkozott paragrafusok egyike sem erről szól. Csak, amikor telefonon érdeklődtünk az elutasítás okáról akkor mondták, hogy nem lehet...
A későbbi ilyen jellegű problémákat megelőzendő ezekre a külsős autókra üzembentartói szerződést kötünk, mert megér 6000Ft-ot, hogy ne legyünk ilyesminek kitéve, de ami már megtörtént, azzal kapcsolatban érdemes-e jogorvoslati lehetőségeken gondolkodni?
A választ előre is köszönöm.

Timi_P88 # e-mail 2012.09.19. 15:41

Azt szeretnem kerdezni,hogy amennyiben roman allampolgar, roman rendszamu kolcsonkert autoval Magyarorszagra szeretne utazni, elegseges egy felhatalmazasi nyomtatvany (esetleg kezzel irott) kitoltese 2 tanu jelenleteben es alairasaval ???
Van valakinek ezzel kapcsolatban barmilyen tapasztalata?

guba" # e-mail 2012.09.06. 19:46

Be kell jegyeztetni az üzembentartói jogot, akkor ezek a konfliktusok megelőzhetők.

Ügyvéd-Vpm.

www.drguba.hu

Rexor # e-mail 2012.09.04. 14:09

És pipát sem...

wers #   2012.09.04. 13:44

Párom kedvenc mondása, hogy asszonyt, kocsit kölcsön nem adunk. Ezt bővíti ki mindenféle szerszámmal.

Rexor # e-mail 2012.09.04. 13:40

Inkább a tulaj volt jóhiszemű, mert nem tudta, hogy az egyiptomi tíz csapást szabadítja az autóra...

wers #   2012.09.04. 12:28

beakar perelni” csodálkozol? Szerintem legyél nagyon együttműködő.

de én nem hagyom magam” mármint miben? Jóhiszeműen nem fizetted be a csekket? Vagy nem szólsz, hogy összetörted a kocst?

krisztim #   2012.09.04. 11:27

Tisztelt Fórumozók. Tanácsot szeretnék kérni.
Kölcsön kaptam egy autót- szerződéssel.
Pár nap múlva elkaptak parkolásáért- nem fizettem be a csekket, nem szóltam a tulajnak sem. Pár héten belül összetörtem egy autót a lámpánál - belecsúsztam - a tulaj biztosítására intézték a kárt- amit én elismertem. a tulajnak így a bonusát is csökkentettem, Ő hivatásos gk,vezető nem volt soha balaesete.
A parkolást kifizette- jó borsos ára volt közel 2 hónap után. Megtudta a balesetet a biztosító értesítette - mérges lett és a szerződés lejárta előtt elvitte tőlem az autót.beakar perelni- de én nem hagyom magam. Szerintetek mire számíthatók, én jóhiszemű voltam

bojka # e-mail 2012.08.21. 21:36
halli mindenki lene 1 kérdésem .vetem 1 peugeot 309 átirásal montam az eladonak hogy kérnék 1 kis időt mig átiratom van adásvételi 4 példányban az 1van dátum a töbin nincs azt monta hogy mig nem csinálok bajt adig ő a dátumost nem agya le./vagy ki tugya /van rajta biztositás is meg műszaki is .de viszont semit nem irtunk most nem tudom mit tegyek menyek az autoval vagy nem .ja és a tulajal nem is találkoztam kereskedőtöl van -
  • köszönöm
Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2012.06.27. 17:53

Csak a per a jogszerű igényérvényesítési eszközöd. (Korábban lehetett dolog kiadására is fizetési meghagyás kibocsátását kérni - de már nem.)

www.kbs-ugyved.hu