autó kölcsönadási szerződés


Nodi # 2013.11.17. 19:00

Tisztelt Fórumozók,
Volt egy hiteles autónk amit adásvételi előszerződéssel odaadtunk egy embernek. A szerződést ügyvéd készítette és röviden azt tartalmazta, hogy átvállalja a hitel törlesztését és amikor az lejár rendes adásvételit írunk. Az első másfél évben rendesen törlesztette, közben kiköltözött Angliába az autót kivitte, állítólag összetörte és ő meg bezúzatta.(rendszámostól). Az a lényeg, hogy az utolsó 10 hónapot már én fizettem, mellette a súlyadót is, 10 hónapja el sem érem az illetőt. Az lenne a kérdésem, hogy ezt az összeget amit én fizettem rendőrségi feljelentéssel behajthatom-e rajt illetve mivel nincs autó, rendszám nélkül hogyan tudom kivonatni forgalomból? Állítólag hiteles autót nem szabad kölcsönadni így számíthatok büntetésre?(a hitel már lejárt, megkaptam a törzskönyvet)

Köszönettel:Norbert

sanya078 # 2013.11.17. 15:58

Az előző kérdésemre tud valaki válaszolni, nem szeretnék bajt magunknak, már ha baj amit leírtam?!
Sándor

sanya078 # 2013.11.17. 13:10

Tisztelt Fórumozók.
Jelenlegi párom az egyik nagyon jó ismerősétől kölcsön kapott egy személygépkocsit, mondván hogy ő amíg külföldön van, használhatja napi szinten.
Kérdésem az az, hogy forgalmi minden nála van, de nincs semmilyen kölcsönbeadási szerződés, semmi irat arról hogy ő használhatja napi szinten. Ha véletlen megállítja a rend éber őre, akkor ugye ebből nem lehet baj, nem mondhatják azt hogy sikkasztott, vagy ez az, amit lentebbi hozzászólásokban olvastam, lehet baja belőle??
üdv
Sándor

guba # 2013.11.12. 12:52

Tulajdonképpen mindegy, mert a lényeg, hogy a kölcsönzőben nem kölcsönveszed az autót, vagy a vizibiciklit, hanem bérbe. A laikusok sokszor szinonímaként használják ezeket a szavakat, és a "kölcsönző" helyett a "bérbeadó hely" elnevezés azért valljuk be nem nyert még eddig gyökeret a konyhanyelvben.

wers # 2013.11.12. 12:26

Miért hívják a kölcsönzőket kölcsönzőnek?

guba # 2013.11.12. 12:22

Attika, néha tényleg nehéz szó nélkül elmenni az ilyen hozzászólásaid mellett. Haszonkölcsön, mint a nem helyettesíthető dolgok kölcsönadására vonatkozó nevesített szerződés nyugodtan elmegy, még itt is kölcsönnek.

Dr.Attika # 2013.11.12. 11:52

Mivel jogi fórum "vagyunk" ezért tisztázzuk, hogy utánfutót nem lehet kölcsönbe adni, csak bérbe vagy szívességi használatra. Kölcsönbe egy vagy több tojást, 1 kg lisztet stb. lehet adni.

wers # 2013.11.12. 11:33

Ha megnyugtatóbbnak tartod, írhattok róla külön papírt is, de nem szükséges, a kölcsönző is csak a forgalmit adja oda.

Ezért figyelmeztetnek mindenkit, hogy a forgalmit ne tartsuk a kocsi kesztyűtartójában, mert ha ellopják, nem akad fenn igazoltatáskor.

De telefonon Te sem tudod magad igazolni.

OlléLászló # 2013.11.12. 11:27

Már a forgalmi alapján...

OlléLászló # 2013.11.12. 11:26

Köszi, de és ha a rendőr beleköt, hogy milyen jogon van nála?

wers # 2013.11.12. 11:24

ajánlatos inkább a forgalmit odaadni, a rendőr azt kéri el, nem a telefont

OlléLászló # 2013.11.12. 11:21

Tisztelt Fórum!

Kérdésem annyi lenne, van egy kis pótkocim/utánfutóm, egy ismerős kérte el kölcsönbe néhány napra, -ellentételezés nélkül- kötelező vagy ajánlott-e kölcsönbeadási dokumentumot írni, vagy elég az is, ha esetleges rendőri igazoltatáskor telefonon igazolom hogy az én tulajdonomat képezi és én adtam kölcsönbe?

Köszönettel!

Dr.Attika # 2013.08.24. 11:10

Helyesen: értesült a biztosító.

Dr.Attika # 2013.08.24. 10:56

Így van. Kölcsönbe pénzt, tojást, lisztet stb. lehet adni. Autót csak bérletbe (lehet haszonbérletbe is). Bár a köznyelv autó (szőnyegtisztító stb.) kölcsönzőről beszél, nem pedig autót bérbeadóról.
Valóban a történeti tényállás nem szól pénzintézeti kölcsönről. Ezt gondoltam csak a tipikus tényállás miatt. Az is igaz, hogy a szerződést tartalma és nem annak megnevezése szerint kell elbírálni. lehet adásvételi szerződés is, ha a tartalomból az következik. Viszont ahogy Tanult Barátom jelezte a tulajdonos változásról nem biztos, hogy értesült a bank és ezért az eredeti tulajdonosnak fizet. Mindent a "kölcsönszerződés" dönt el.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.24. 08:54

Jól látod, hogy nem látod. Én megkockáztatnám, hogy hiába "kölcsönt" írtak a szerződésbe, valójában ez egy adásvétel részletfizetéssel. Akkor pedig a vevő már megszerezte a dolog tulajdonjogát, a biztosítási összeg pedig a tulajdonost illeti. Más kérdés, hogy a biztosító a nyilvántartott tulajdonosnak fog fizetni; és az is már kérdés, hogy a vevőnek ki kell fizetnie a hátralévő részleteket.
(Autó kölcsönadni magánjogi értelemben nem is lehet, legfeljebb haszonkölcsönbe. De az meg ingyenes.)

Nem zárom, ki teljesen, hogy a kollégák helyesen egészítették ki a tényállást az elhallgatott résszel; hiszen igencsak gyakori ez a "konstrukció" a banki kölcsönből finanszírozott autók továbbadásakor.

Szilvia0801 # 2013.08.24. 07:05

Zorka történetében én nem látom, hogy bank is lenne bevonva az autó vételébe. Ti látjátok?

Dr.Attika # 2013.08.24. 06:44

A jogi helyzet a következő: Az édesanyjának jár a biztosítási összeg, feltéve, hogy nem a bank a kedvezményezett. Az anyósékkal kötött kölcsönszerződés megszűnt, mert a kölcsön tárgya megsemmisült. Az anya-anyós között nem jött létre adásvétel, mert a konszenzus (felek akarata, megegyezése) kölcsönre szólt.

guba" # 2013.08.24. 05:50

Nagy valószínűséggel a banké lesz, amely finanszírozta. Látni kellene a szerződést. Mivel a kocsi vélhetően biztosítékul szolgált a kölcsönügylet mögött, feltételezem, hogy eleve elidegenítési és terhelési tilalom is ki volt kötve rá a bank javára.
Ha viszont az anyósék többet fizettek ki, mint a használat értéke, akkor a különbség nekik visszajár.

zorka15 # 2013.08.23. 12:52

Sziasztok!
Esetünk a következő: édesanyám vásárolt egy kis értékű, használt autót, amit pár hetes használat után úgy döntött, elad. A párom családja épp autó híján volt, így a barátomnak az ötlete támadt, hogy adjuk oda nekik, egyenlőre kölcsönadásival, és havonta törlesztik édesanyámnak az autó árát,aztán átiratják. így is történt. Mindenki örült, míg anyósomékba belementek hátulról a városban. végül biztosítós kárfelmérés történt, totálkárosnak minősítették az autót. Jelenleg várjuk az összeget, amit a biztosító felajánl.
A probléma az, hogy édesanyám, és anyósomék is úgy gondolják, hogy őket illeti meg az összeg. Anyukám azért,mert még az ő nevén van az autó, anyósomék pedig azért, mert elvileg már eladtuk nekik a kocsit, csak még a törlesztése folyamatban van.

Kinek van igaza? Előre is köszönöm a segítséget!

Leslie123 # 2013.07.24. 04:06

Üdvözlök mindenkit!
Horvátországba szeretnénk menni augusztusban nyaralni a kocsi amellyel megyünk nem az én tulajdonom. Kell-e kölcsönadási szerződés, még így is hogy Horvátország úniós tagállam? Illetve ha nem kölcsönadási szerződés kell akkor milyen okmány? A válaszokat előre is köszönöm.

gyuret # 2013.07.23. 18:27

Jó napot!
A történetem a következő.Volt egy Opel Astra Combi személyautónk, amit nagyobbra cserélés miatt szerettünk vna eladni.Már másnap volt rá jelentkező megegyeztünk a vételárban ami 140 ezer forint volt.És még abban, hogy másnap reggel a Városházán átíratjuk az autót.Itt is hagyott 10 ezer forint előleget.Másnap bementünk a Városházára, és ott jöttünk rá, hogy nincs meg a kocsi forgalmija, tehát nem tudjuk átíratni.Még a vásárlók előtt megkértük az új forgalmit, aminek az átfutási ideje 1maximum 2 hét.Megegyeztünk ha még ide adnak 100 ezer forintot akkor kölcsönadásival kihúzzuk addig amíg meg nem jön a forgalmi.Ide is adták a pénzt, és megírtuk a kölcsönadásit.De itt hibáztam először mert a kölcsönadásit határozatlan időre írtam.Igaz beleírtam h minden felelősség és bírság a kölcsönvevőt terheli.Szuper gondoltam magamban , semmi baj nem lehet , maximum 2 hét és át lesz íratva a kocsi.Egy hétre rá megjelent a kölcsönvevő, hogy ki van vonva a kocsi a forgalomból, és kéri vissza a pénzét.Ijedtemben nem tudtam mit csinálni és visszaadtam neki 30 ezer forintot, mert azt mondta h használhatatlan lett a kocsi így és neki bérelnie kell egy autót a munkájából kifolyólag.Azt mondta , hogy visszaadja a kocsit ha az egész összeget visszafizetem.Nem hagyott nyugodni a kisördög, mert voltunk bent a városházán és nem mondták, hogy ki lenne vonva a kocsi a forgalomból.Reggel városháza, és nincs semmi probléma az autóval.Felhívtam a kölcsönvevőt, és a felesége vette fel.Mondta hogy adjuk vissza minél előbb a pénzt mert a férjét bevitték a rendőrök valami régi bírság miatt, és ha kifizette a bírságot akkor nem kell leülnie.Mondtam neki, hogy nem fogom tudni olyan hamar visszaadni, mert már elköltöttük a pénzt.Akkor egyezzünk bele, hogy más nevére írassuk a kölcsönadásit.Mondtam h semmi ilyenbe nem egyezek bele ha kijött a kölcsönvevő akkor leülünk és megbeszéljük hova tovább.Utánna napi szinten hívogattak, hogy leviszik a kocsit a bontóba.Mondtam h vigyék de nálam van a törzskönyv ami addigra meg is jött.Utánna nagy csönd vagy 3 hétig.Majd a 4 edik héten felhívott a kölcsönvevő, hogy neki mindenképp kellene az autó meg, amúgy is esedékes már befizetni a kötelezőt és lejönne a csekkért.Lejött a csekkért megbeszéltük h kell neki az autó, és minél hamarabb fizeti.Lejött a szóban forgó autóval tehát az Opellel amit mi adtunk el neki, és az eleje össze volt törve, és állítólag elhagyta a boltban a kulcsot és kábellel indította az autót.Elment hogy másnap befizeti, mert az ö érdeke is nehogy megbüntessék.Teltek a hetek, mire jött az Allianz-tól a papír, hogy felmondták a biztosítást mert nincs befizetve.Felhívtam és esküdözött, hogy befizette meg is beszéltük, hogy másnap bemutatja a csekket.NEm jött.Tehát a biztosítást felmondták.A mai napon újra felhívtam, és érdeklődtem mis is van.Ő azt mondta, hogy ha visszaadom mind egy szemig a pénzét visszahozza a kocsit.Láttam hogy néz ki a kocsi.Teljesen leharcolva, szétmenve.És még ma is mondta , hogy miért pattogok a biztosításon hiszen kötött újat.....
Válaszára mindenképp szükségem lenne
Köszönöm
Gyüre Tímea

treetiger # 2013.07.18. 14:25

Üdv!
Egy családban lévő autót szeretnék kölcsönkérni hosszabb időtartamra. A bátyám az üzembentartó és a fia a tulajdonos. Milyen kölcsönadási szerződést kell írnunk ezesetben, hogy hivatlosan elfogadott legyen, illetve kiknek kell aláírni a szerződést? Elég csak a tulajdonosnak aláírni + a tanúknak vagy az üzembetartónak is alá kell írnia. A határozatlan időtartam elfogadott törvényesen? Ezesetben mikor kérheti vissza az autót a kölcsönadó?
A válaszokat előre is köszönöm!

csonti1 # 2013.04.18. 15:04

monalisa1 és Kovács_Béla_Sándor,
nagyon köszönöm a válaszokat!

monalisa1 # 2013.04.17. 10:05

Mivel nem vagy egy autókölcsönző cég (...), jogszabály nem írja elő, hogy "papír" legyen a gépkocsi(k) használatának ideiglenes átengedéséről, azonban - lásd a fiad esete - hasznos lehet ha az írásos engedélyed ott van a kesztyűtartóban. (Formanyomtatvány alapján 1-2 óra alatt elkészülhet a meghatalmazás a család minden egyes tagjának - az általa vezethető gépkocsikra vonatkozóan.)

És a naplószerű dokumentálás: ki- mikor- melyiket, és meddig is, saját érdekedben...

Különösen hasznos lehet a gk.használati engedély ha az autóval külföldre is járnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.17. 08:34

A rendőr túlbuzgott, nincs ilyen szabály. Természetesen igazoltathat, feljegyezheti, hogy az igazoltatott személy nem a saját tulajdonában álló járművet vezette, ellenőrizheti, nem körözik-e a járművet. De nincs miért feljelentést tennie, intézkednie.