Joga van-e a rendőrnek...


Traffic # 2007.07.21. 12:16

T. bootmaker!

Érdekes, de:
Az a helyzet, hogy minden a rendőrök jóindulatán múlik, ugyanis semmilyen jogszabály nem kötelezi őket a visszaszállításra. Abszurd esetben a szállítással elhagyják a járőrútvonalat, ami katonai bűncselekménynek minősül.
A taxi jó megoldás lehet, de a szállítás költségei az előállított járművezetőt terhelik. Negatív véreredmény esetén sem lehet a taxi költségeit visszaperelni a rendőrségtől.

bootmaker # 2007.07.21. 08:18

"Ha elvisznek vérvételre, akkor nem kötelesek visszaszállítani arra a helyre, ahonnan előállítottak. Még akkor sem, ha a véreredmény 0 ezrelék. Ott fognak hagyni a kórházban."

Ez azért érdekes szitu.
Elviszik esetleg több 10 kilométerre, otthagyják valahol az autót az útszélen, kitéve a feltörésnek, lopásnak.
Vérvétel után esetleg az éjszaka közepén ott hagyják az orvosnál, hogy fog haza vagy az autójához jutni, taxival?.
Ez esetben ki fizeti meg a hazajutás költségét, és az esetlegesen keletkezett kárát, senki?

B

Traffic # 2007.07.20. 22:08

Deni!

Szeretném, ha tudnád, hogy nem védem a rendőröket, csupán a jogszabályi rendelkezéseket osztom meg veled. Próbálok nem moralizálni a fórumon, inkább maradok a szakmaiságnál. Vegyük úgy, hogy ez a gyengém :)

Beilleszteném ide a panasz elutasításában hivatkozott törvényt:

1994. évi XXXIV. törvény a rendőrségről

93. § (1) Panasz előterjesztésére az jogosult, akivel szemben az intézkedést foganatosították.
(2) A panaszt az intézkedést követő 8 napon belül az intézkedést foganatosító rendőri szervnél lehet előterjeszteni.

A törvényi hivatkozás jó, nem a helyszíni bírságra, hanem az intézkedésre vonatkozik.

Úgy tűnik nekem, hogy az intézkedés után 8 napon túl tetted meg a panaszt, ezért utasították el. Legközelebb, ha sérelmezel valamely rendőri intézkedést, akkor a panaszt az intézkedő rendőrök rendőrkapitányságának vezetőjénél tedd meg (írásban) és 8 napon belül. Azért a kapitányság vezetőjénél kell megtenni a panaszt, mivel annak elbírálására ő jogosult, illetve ő a rendőrök munkáltatója.

Az intézkedés hangnemével kapcsolatosan még mindig az az álláspontom, hogy nem volt megfelelő. Amennyiben sérelmezed a hangnemet, annyi lehetőséget látok még, hogy becsületsértés miatt magánindítvánnyal élsz az intézkedő rendőrök ellen. A feljelentés megtételére 30 nap áll rendelkezésre.

deni # 2007.07.20. 21:39

Puszillak Traffic, rád úgy látom mindég lehet számitani. Akárhogyan is véded a fakabátokat de azért rendes Hölgy vagy.
Rendörség elleni panaszommal én már minden lehetöséget kihasználtam.
Elöször a helybeli Rendörfönöknél tettem személyesen panaszt. Utána irtam a megyei rendörfökapitánynak. Ö akövetkezöket közölte velem. : “Tájékoztatom, hogy a hozzám küldött panaszlevelét a hatályos jogszabályok szerint, a kivizsgálásra illetékes elsöfokú rendészeti hatóságnak, azzaz a ………. Rendörkapitányság vezetöjének megküldtem.”
Tehát annak a rendörfönöknek küldték vissza akinél már egyszer személyesen panaszt tettem és ezt a Megyei Re.Kap-nak, meg is irtam.
Helybeli Rendör Kap. Vezetöje hozott egy Határozatot amiben röviden ez áll: rendöri intézkedés elleni panaszát az 1994. évi XXXIV. Törvény 93.§. (1) és (2) bekezdése alapján mint elkésett panaszt elutasitom. Ezzel a kör bezárult. Helyszini büntetés ellen ez ok.
Megkérdeztem egy BP.-ti kerületi rendör kapitány ismerösömet aki a következöket mondta: “nem vagyok benne biztos de mivel te nem a helyszini büntetés ellen hanem a rendörök viselkedéséért tetél panaszt. És erre, más §. vonatkozik. Igaz ez Traffic, vagy ez elsö kérdés amit nem tudsz.
Te még egy válaszal az elöbbi irásokból adós vagy.
Milyen arogancia, beképzeltség és nagyképüség kell ahoz, hogy egy rendör egy demokratikus EU országban egy másik EU országból jövőnek a 3000 HUF-os helyszini birsági csekk átdadásakor olyan kijelentést tegyen hogy, „hogyha nem tetszik magának, vissza mehet Németországba.“
Erre csak azt irtad, hogy a rendörök hangneme nem volt rendben. Ez szerintem jóval több annál.
Üdv. deni

hahop1 # 2007.07.19. 18:27

M1-en utazok Budapest felé elérem az M0-ás felé menő lehajtót és mit látok a kereszteződésben a forgalomtól elzárt területen szemben a forgalommal na mi áll ott ... na mi ... igen talált egy rendőrautó. Aztán megyek tovább és a utolsó pár kilométeren a bevezetőnél az egérútnál a forgalomtól elzárt területen áll egy na mi... na tudjátok ti... hát ki parkol szabálytalanul nagy rössel tudod hát nem más mint egy rendőrautó, és nagyon helyes köpenyben na ki áll az autó mellet hát nem más két rendőr. (Hozzáteszem egyik sem intézkedik csak úgy felvigyáz) Aztán megyek tovább és mi látható egy rendőrmotoros és egy KKE-xxx rendszámú piros Sevi. Osztyapenko elvtárs majdnem vonalában megint rendőrök kocsi mellet állva. Sávlezárás forgalom beragad és mi történik Piros Sevi komoly sebességgel leállósávban közlekedik, biztonsági öv nincs becsatolva.

Én úgy gondolom, hogy ők is úgy gondolják, hogy mi mind tudjuk, hogy ők egy ... emberek. Először ezt és az ehhez hasonló magatartást kellene megszüntetni aztán lehetne beszélni tekintélyről és hasonló dolgokról.

Traffic # 2007.07.19. 17:28

Üdv ismét deni!

Nem kötelezhetnek a csekk aláírására. Ha megtagadod az aláírást, akkor kötelesek téged feljelenteni.
Ha elvisznek vérvételre, akkor nem kötelesek visszaszállítani arra a helyre, ahonnan előállítottak. Még akkor sem, ha a véreredmény 0 ezrelék. Ott fognak hagyni a kórházban.
A rendőr elleni panaszt a parancsnokánál jelentheted be. A "bizottság" tudtommal a rendőrök által elkövetett bűncselekményekkel foglalkozik.

deni # 2007.07.18. 21:02

Lenne egy kérdésem, ha egy rendör engem pd. megbüntet 3000 HUF helyszini birságra. Köteleszhet engem a csekk aláirására vagy ezt megtagadhatom. És mi lesz ha megtagadom? És ha pd. bevisznek a közeli városba kb 15 km vérvételre, kötelesek engem visszahozni vagy otthagyhatnak a kórházba. Ha otthagynak és a vérvétel negativ 0,0 promile, milyen jogom van? Hallottam a rádióban, hogy megalakult egy bizotság ahol rendörség elleni panaszokat is elbirálnak. Tud erröl valaki. Egy ismerös mondott nevet azthiszem valami Krisztina a vezeték nevét ö sem tudta pontosan.
Üdv. deni

bootmaker # 2007.07.09. 05:38

Üdv
Persze kérdés, hogy az a homáros dolog tényleg meg, és úgy történt-e meg ahogy leirták.

B

ViktorBp # 2007.07.08. 17:48

Huhhhhhhhhhhhhhhhh
Igen, ez így van, és ezek csodálkoznak, hogy nem javul a társadalmi megítélésük. Mégis mitől ? Inkább csak romlik szerintem, és akkor amit mi látunk vagy hozzánk hírként eljut, csak a jéghegy csúcsa, gondold el, mi mehet itt amiről nekünk fogalmunk nincs !!
Viktor

hahop1 # 2007.07.07. 15:21

http://homar.blog.hu/…7/07/p113416#…

Ez ma a rendőrség színvonala és felkészültsége. Sajnos.

ViktorBp # 2007.07.04. 16:47

Szota !

Ja hát van azért humoruk, ezt be kell látni :D

szota # 2007.07.03. 11:48

ViktorBp,
Nekem pecsétes, fejléces, főkapitányi aláírással ellátott papírom van erről!
És ebben a pecsétes, fejléces, főkapitányi aláírással ellátott papíron olvastam az idézetet.
RÖHEJ!!!!


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

ViktorBp # 2007.06.26. 22:52

Traffic-Szota eszmecseréjéhez pedig:

Az állásfoglalás egy vicc, de tényleg mintha már láttam volna valahol. MIndenesetre az ellenőrzést végző rendőr ugyanúgy elköveti a szabálysértést megkül. fényjelzés nélkül, hiszen autopálya leállósávjában csakis kizárólag műszaki okokból lehet megállni. Egyébként valaki kérdezte itt mi szabályozza a megkül jelzést, nos: 33/2000 BM r. ill. ha jól tudom ezt pont nemrég módosították, de nem tudom hatályban van-e már. Mindenesetre nagyjából maradt ugyanaz.

ViktorBp # 2007.06.26. 22:38

hahop !

Magyarországon szerinted mi az amihez ne lenne joga a rendőrnek, legalábbis ne tudná garantáltan kimagyarázni, hogy indokolt és szakszerű volt az intézkedés ? Sajnos mi még nem tartunk a jogállamiságnak ebben a fázisában, sok víz fog lefolyni még a Dunán, míg itt bármi is változik a mentalitásban ilyen kérdésekben.
üdv
Viktor

hahop (törölt felhasználó) # 2007.06.26. 19:46

Joga van-e a rendőrnek, hogy úgy intézkedjen és alkalmazzon erőszakot, hogy a másik fél, mondjuk az elfogott személy nem alkalmaz erőszakot, ennek jelét sem adja nem áll ellen, nem támad még csak nem is passzív ellenállás formáját választja, hogy a felszólításnak ne tenne eleget.

Mire gondolok, nagyon sok videón látszik, hogy valóban súlyos bűncselekményt elkövető személyt mondjuk családja körében elfognak és teljesen feleslegesen, amikor felszólításra kijön letérdel hasra fekszik kezeit hátra rakja rátérdelnek kezét feszítik, egy gatyába tüzetesen átforgatják és stb. (Gondolom amikor viszik a bíróságra a fogdába ugyan így leteperik kezeit csavargatják minden egyes esetben amikor kihozzák a zárkából és stb.)

Mondhatnák olyan példát is amikor az utcán egy olyan „lepisztolyozós” (szakszó) hirtelen civil ruhás támadást (szakszóval megütjük aki kiadja az elfogásra a parancsot az ütési parancsot ad ki belső elnevezés) hajtanak végre egy elfogáskor amikor komoly ütések és hasonló erőszakos cselekmények történnek. A metodika, hogy közelébe férkőznek, majd hirtelen artikulátlan hangon – egyébként ők is izgulnak mint állat – azonnal rátámadnak az illetőre aki a meglepetés hatására azt sem tudja mi történik, hibába mondod neki mit tegyen fel sem fogja mi folyik éppen ezért egy jó nagyot belerúg a hatósági emberke, mert nem engedelmeskedett a felszólításnak és jön a kis kézcsavargatós jól beletérdeplős szadi-bandi. Persze, persze a csúnya bácsi valahol megérdemli, csak nem egy jogállamba.

Szóval joga van-e a rendőrnek….szerintem nem.

Traffic # 2007.06.25. 19:49

T. szota!

Javaslom nyiss egy új topikot a problémára.

szota # 2007.06.25. 13:42

Traffic,

Nocsak, ebben a topicban én voltam az egyik oldal/főszereplő (némi támogatással) a másik oldal pedig a többiek.

Konkluzió számomra: hülye vagyok, és ne is gondoljam, hogy aki a munkáját végzi (mentő, rendőr..stb) még a lámpával is foglalkozik. És különben is: lemerül az akksi mit kell tötődni a KRESSZel... :(


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

Traffic # 2007.06.24. 20:38

Még meg is kerestem neked. Ha végigolvasod, minden kérdésedre választ találsz.
http://www.jogiforum.hu/forum/34/10590

Traffic # 2007.06.24. 20:36

T. szota!

Az általad említetteket egy másik topikban a velejéig kiveséztem. Ezt a topikot nem szeretném szétoffolni. Az állásfoglalást is olvastam, hiszen már beillesztetted más helyre is.

szota # 2007.06.24. 19:34

Traffic,

csak idézem a BM oszályvezetőjének állásfoglalását, melyere a rendőrség hivatkozik, ha megszólítják őket:

A sebesség ellenőrzés céljából az út valamely részén leállított, és azt követően sebesség ellenőrzést végző jármű a közúti forgalomban már nem vesz részt, csak sebesség ellenörző eszközként használja a rendőrség. A sebesség ellenörző berendezéseknek az út valamely részén történő elhelyezésére a KRESZ rendelkezéseket nem tartalmaz. Ebből következően az ilyen jármű esetében a megállás, várakozás szabályainak alkalmazása nem vethető fel.


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

hahop (törölt felhasználó) # 2007.06.24. 15:20

Mi szabályozza a megkülönböztető fényjelzést, mert én megmondom nem találtam ilyet. A megkülönböztető jelzés a hang és fény együttes használata, de akkor az írásod szerint van egy „valamire jogosító” megkülönböztető fényjelzés fogalom illetve olyan rendelkezés, hogy a fény jelzést mikor lehet használni?

Traffic # 2007.06.23. 16:25

T. hahop!

A második esetben a rendőr, ha nem használta a megkülönböztető fényjelzést amikor tilosban állt, akkor elkövette a szabálysértést.

Nincs olyan rendelkezés a KRESZ-ben, hogy állva figyelheti a forgalmat a rendőr az autópályán. Intézkedés alá vonás esetén az ellenőrizni szándékolt járművet ki kell kísérni a legközelebbi pihenőhelyig vagy benzinkútig, az ellenőrzést ott kell végrehajtani.
Az általad leírt autópályás balesetmegelőzési intézkedés (álló járművevl) szabályos lett volna, ha a fényjelzés működik.
A leállósávon történő haladás esetén viszont a megkülönböztető hang- és fényjelzés együttes használata kötelező, tekintve, hogy haladás közben szegett KRESZ szabályt a rendőrautó vezetője.

monalisa1 # 2007.06.23. 12:37

A tavasszal volt a hírekben, hogy az egyik autópályánkon valamilyen szabálytalanság miatt leállni intett egy autóst, és ameddig őt ellenőrizte stb., egy nem kellelően figyelmes gépkocsi elgázolta a rendőrt - a helyszínen meghalt...

szota # 2007.06.23. 12:11

bocsi, ZEBRA


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

szota # 2007.06.23. 12:10

hahop,
Szerintem a rendőr az autópályán megállhat a leállósávban is forgalom figyelés miatt. Dereng, hogy van ilyen passzus a KRESZBEN.
Abban igazad van viszont, hogy ha olyan helyen áll meg ahol tilos akkor a lámpát müködtetnie kell(ene), de ez rajtad (rajtunk) kívül senkit nem érdekel.
Én egyszer megkérdeztem 1 rendőrt aki a megállni tilos tábla hatálya alatt a tbrától 1 méterre állt, hogy miért nem megy a lámpa. A válasz: mert ha menne lemerülne az akksi.


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.