KM óra csalás


Syrakusa # 2012.09.04. 15:48

Segítséget kérnék hozzáértőtől az ügyben,hogy mit érdemes tenni,hova kell fordulnom,mit érhetek el és mik lehetnek a követeléseim.

A lényege,h az egyik barátom vásárolt egy autót kereskedőtől. A km óra állása szerint akkor 94 - 95 Ekm - rel/ez bizonyítja az is,hogy a vásárlást megelőzően közben műszaki vizsgán volt az autó,friss műszakival vette át az ismerősöm/.Ezzel nem is lenne probléma de most Ő elvitte egy hivatalos Renault márkaszervízbe szervizeltetni és ott hívták fel a figyelmét arra,hogy az autóban semmiképpen nem lehet/az óra jelenlegi állása szerinti/110Ekm az autóban ,mert már pár évvel/mielőtt megvette/volt 190Ekm - es szervizen.
Mivel a kereskedő csináltatta a vizsgát ami alapján a közlekedési felügyelettől kikért papír alapján is kb.90 Ekm volt "elméletileg" az autóban a vizsgáztatáskor/holott előte vmikor volt 190Ekm - es szervizen/így bizonyítható a csalás.

A kereskedő köteles vissza vásárolni az autót teljes vételáron?
Ha nem kb mekkor kártérítésre számíthat?
Hol kell feljelentést tenni,rendőrségen,fogyasztóvédelemnél vagy esetleg bíroságra kell menni?Mi a módja?

Az autó egy kb 4 - 6 éves Renault Megane Sedan és ha jól emlékszem 1.500.000 Ft - ért vásárolták kb 1-2 éve

Előre is köszönöm a válaszokat!

Atis77 # 2012.09.06. 10:58

Számtalanszor leírták már hogy mit lehet tenni nem értem miért kell mindenkinek uj topicot nyitni. Tessék használni a keresőt.

Syrakusa # 2012.09.06. 14:23

Ha már írtál rakhattál volna be linket is......

guba" # 2012.09.06. 17:43

Azt kell bizonyítani, hogy ki és mikor állította vissza az órát, illetve pontosan kellene tudni, hogy az adásvétel óta mennyi idő telt el. Ennek ismeretében lehet megmondani, hogy kivel szemben és milyen alapon lehet fellépni.

guba" # 2012.09.06. 17:43

Azt kell bizonyítani, hogy ki és mikor állította vissza az órát, illetve pontosan kellene tudni, hogy az adásvétel óta mennyi idő telt el. Ennek ismeretében lehet megmondani, hogy kivel szemben és milyen alapon lehet fellépni.

efi99 # 2012.09.06. 18:26

Ezért kell szervízkönyves autót venni, ha meg nincs, miért nincs, nem vitték rendszeresen szervízbe ?
Vagy ha már úgyis el akarta vinni a márkaszervízbe megvétel után, előtte is lehetett volna ott ellenőriztetni. Ténylegesen még csak nem is biztos, hogy muszáj is lett volna, mert az eladó egyből betojt volna, hogy kiderül a turpisság.

Syrakusa # 2012.09.07. 05:46

guba"

Hát kb 1,5 - 2 éve vette/most jár le majd a vásárlástól számítva az első műszaki/.Azt még nem sikerült kideríteni,hogy a vissza tekerés mikor történt,mert eddig még csak az bizonyos,hogy amikor a kereskedő műszaki vizsgára vitte az autót akkor már a "hamis" óra állás volt az autóban.Az NKH - tól most lesz kikérve az a papír amin leírják,h melyik vizsgánál hány km volt benne/azt hiszem/.

efi99

Nem ,nem akarta elvinni megvétel után márka szervizbe.Eddig egyszer volt szervizben olajcsere miatt de az egy kisebb független szerviz volt.Most,hogy lejára műszakija vitte el egy márkaszervizbe és derült ki,hogy nem OK a kilométer óra állás.
Szervizkönyv nem tudom,hogy megvan-e vagy nincs és ha nincs miért nincs.

Atis77

Igen találtam pár témát ezzel kapcsolatban de az igazat megvalva semmi konkrét válasz nem volt.

Köszönöm az eddigi válaszokat

guba" # 2012.09.07. 11:26

100 ezer km egy ilyen korú autóban nagyon jelentős értékcsökkentő tényező. Lehet akár a kereskedővel szemben is igényt támasztani, (árleszállítás, elállás) vagy ha meg lehet határozni az elkövető személyét, akkor ez egy feljelentésre is alapot adhat, és mellette kárigényre.

Syrakusa # 2012.09.09. 13:04

guba"

Köszönöm.Mivel teljesen ismeretlenek vagyunk a témában lenne még pár kérdésem.

  • A kereskedést már ügyvéddel kellene -e felkeresni?
  • Ha az elkövető személye megvan,akkor hol lehet felejelentést tenni és milxen jogcímen,mire hivatkozva/értem pl.:csalás?/?
kaliber01 # 2012.09.09. 15:07

efi99!

Cseszheted a szervízkönyvet is, én azzal vettem a négyéves vectrámat 148000 helyett 118000 volt az órában a szervízkönyv szépen vezetve volt csak volt egy időszak, mintha ott többet mentek volna vele mint később kiderült (a fedélzeti kompjuterből kiolvasott km adatokból) azért nem erőlködtem a kereskedőnél mert "csak" valószinüleg a garancia miatt tekerték (150000-ig volt rá) vissza.

attis80 # 2012.11.15. 10:28

Kmóra állás

Tisztelt sorstársak ördögikör a km óra csalás, igazad van de nem tudsz mit tenni.Ügyvédet fogadsz? a gatyád rá fizeted. Én is megjártam. Aki szerint vevői naivitás kérdése hogy milyen autót veszel meg az téved. Szervizkönyv?? van egy nyomdász ismerősöm aki azt mondta heti 8-10 új szervizkönyvet nyomnak főleg opelt (az fut a legtöbb az utakon) már ez sem akadály. Sajnos ez az ország már csak ilyen.

Delaw # 2012.11.15. 12:17

guba"
Árleszállítás, elállás csak szavatossági igény körében érvényesíthető. Ha nem foglalták szerződésbe a km futást szerintem nem is lehet érvényesíteni (esetek 99%-ban nem szokták). Ráadásul, ha eltelt a 2 év, akkor eleve nem is lehet szavatossági igénye (ha esetleg bizományos értékesítés történt, akkor eleve csak 6 hónapon belül érvényesíthető). Ha valami csoda folytán esetleg bizonyítható is, szerintem a bíró maximum megítéli a 90e-190e km-t futott autók közötti Eurotax érték külöbözetnek megfelelő összeget, ami maximum 80-100e Ft. Annyiért nem biztos, hogy érdemes vállalni egy pert. Ráadásul eladás után 2 évvel kb. soha nem bizonyítja be, hogy ki manipulálta a számlálót. Szóval a legtutibb, bár nem jogi tanács, hogy újabb, nagyobb értékű autó vásárlása előtt első lépés a márkaszervízben történő átvizsgálás.

guba" # 2012.11.15. 18:39

Ha elolvastad, akkor láthatod, hogy még nem telt el a két év, kereskedőtől vette, tehát fogyasztói szerződés. Egyébként is tudja bizonyítani, hogy az órát már az adásvétel előtt visszatekerték. 100 ezer km pedig egy átlagos használatot feltételezve 4-5 év használatnak felel meg, tehát egy 4 évesen vásárolt kocsinál ez nem 80-100 ezer forint értékkülönbséget jelent, tehát alapos lehet a szavatossági igénye az árleszállításra, akár az elállásra is.

Balage75 # 2012.12.12. 21:38

2013. július 01-től hatályos a jogszabály, amely büncselekménynek ítéli meg a gépkocsi km számlálójának manipulálását.
De csak abban az esetben, ha bizonyított, hogy az elkövető ezt anyagi érdekből tette.
Magyarán semmire sem mész vele...

Itt van részletesen leírva:
http://www.autonavigator.hu/…orgetes-8017

Ha jó a kocsi mindegy a kilóméter, ha nem akkor is...

Destroyer # 2013.08.25. 09:57

Tisztelt Fórumozók!

Édesanyám autóját 2012.Január 18.-án elvitte a Banif Plus, mert nem volt fizetve a törlesztő. Az elvitelről keletkezett egy dokumentum, melyet a Banif munkatársa két példányban hozott. Az én példányomon sk rá is írtam a km-óra állását, ami 28000 km volt. A saját példányán ez nem szerepel. ezekután aláírta lebélyegezte. Utólag kiderült, hogy az autó km-óráját közel 20000 km-el visszatekerték. Hogyan deríthető ez fel?

voroslp # 2013.09.03. 15:58

Hamis szervizkönyvvel kapcsolatban érdeklődöm a további lehetőségeimről. Valószínű, hogy a kilométeróra módosításával kapcsolatban kaptam a vásárolt autóhoz a hamis szervizkönyvet. A könyvben szereplő szakszervizt (Németország)felkerestem és írásos választ kaptam arról, hogy az autó náluk soha nem járt........, így sajnos nem tudnak információval szolgálni!
Érdeklődöm, hogy mivel a szervizkönyvet egyértelműen meghamisították, ez a dokumentum elég-e ahhoz, hogy érdemben jogi úton járjak el. A szerződésben a szervizkönyvben szereplő valószínűsíthetően hamis kilométeróra-állás szerepel!

Köszönöm a segítséget!

Üdv,

voroslp

gery1665@gmail.com # 2013.12.08. 19:05

Sajnos én is csatlakoztam az átvertek köréhez. 2012.9.11- én vásároltam egy autót. A műszaki előtt elvittem szerelőhöz, mert magas fordulaton szürkés füst jött a motorból. A szerelő cirka 350e + áfa- ért meg csinálta a kocsit teljes motor generál és sok sok más volt a gond. Kiderítette hogy nem 152e van a kocsiban mint amivel vettem hanem több. 2011-ben a műszakin már 190e volt benne. Az adás-vételire a km óra állás nem került rá. Ezt nem értettem amíg nem beszéltem az okmányirodával ahol kiderült hogy az ott bediktált km óra állás 229e volt. Mint kiderítettem 2012 óta kötelező az adás-vételin feltüntetni a km óra állást. Ők védve vannak mert azt mondják majd én tekertem vissza a km órát mert az okmányirodában szerepel az eredeti óra állás. Érdekelne, hogy érdemes e ezzel a témával foglalkoznom vagy teljesen védve vannak ezzel. Sajnos az átírástól kezdve mindent ők intéztek ez egy hiba volt tőlem erre sajnos nem figyeltem. Előre is köszönöm a válaszát.

gery1665@gmail.com # 2013.12.08. 19:06

Amit még elfelejtettem várom az ötleteket mit kezdhetnék az üggyel. Köszönöm még egyszer.

gery1665@gmail.com # 2013.12.08. 19:18

A kocsi adatait elfelejtettem ez egy 2005.10. havi renault megane berline 1.5 dci. 1100000ft volt a vétel ár.

guba" # 2013.12.10. 07:10

Ők védve vannak mert azt mondják majd én tekertem vissza a km órát mert az okmányirodában szerepel az eredeti óra állás.

Az adásvételi szerződésből az okmányirodán leadott példányra a tényleges km-óra állást írták rá, az Önnek átadott példányra pedig nem írtak rá semmit. Igen, ez a trükk bejött most nekik, figyelmesebbnek kell lenni.

gery1665@gmail.com # 2013.12.10. 10:38

Akkor ebből a válaszból azt vettem ki, hogy semmit nem lehet ezzel kezdeni. Gondolom ez nem számít okirat hamisításnak? Köszönöm szépen a segítségét és a gyors válaszát.

Atis77 # 2013.12.11. 02:54

De annak számít szerintem, ha utólag írták a leadott példányra.

gery1665@gmail.com # 2013.12.11. 06:38

A lényeg annyi, hogy felhívtam az okmányirodában az ismerősömet aki megnézte nekem. Azt mondta náluk 229e km szerepel.Az én példányom az 2011 -s formátum, amin nincs lehetőség sem a km óra ráírására, mert akkor még nem kellet.

guba" # 2013.12.11. 06:43

Büntetőeljárásban kétséget kizáró bizonyosság kell. A szándékos elkövetést is bizonyítani kell tudni. Utólag már sajnos nagyon nehéz lenne azt bizonyítani, hogy nem gondatlanságból fordult elő, hogy a vevő példányáról valamiért lemaradt az óraállás. De egészen biztosan kerülne ott két érdekmentes tanú is, aki állítaná, hogy pontosan emlékszik rá, az órában eladáskor 229 ezer volt.

gery1665@gmail.com # 2013.12.11. 14:32

Értem. Köszönöm a segítséget. Ezt meg kell már emésztenem és bele kell törődnöm, de azért meglátogatom őket pénteken és személyesen is meg köszönöm nekik.