Eredetiségvizsgálat - elírt motorszám


ElvenSpirit # 2013.03.31. 06:47

Üdvözletem!
2004 októberében vásároltam márkakereskedésben egy vadonatúj motorkerékpárt, amit most el szeretnék adni. Kiderült azonban, hogy van egy kis adminisztrációs gond: a motorszámban egy E betű az összes hivatalos iratban F betűként szerepel.
Megnéztem a motor minden papírját, és már az eredeti importőri megfelelőségi papíron el van írva a motorszám, utána pedig végig az összes dokumentumon (járműkísérő lap, forgalmi engedély kérvény, forgalmi engedély, törzskönyv, számla) is ez az elírt motorszám szerepel.

Természetesen a motor vételekor fizettem eredetiségvizsgálati díjat, ahol semmi problémát nem jeleztek. Tudomásom szerint eredetvizsgálatkor fénykép is készül az alvázszámról és a motorszámról, a fentiek pedig számomra azt bizonyítják, hogy egyrészt slendrián munkát végzett az importőr, az aki a forgalomba helyezést (első műszaki vizsgát végezte), a kereskedő, de ami a legfontosabb, az eredetiség vizsgálatot végző cég, akinek a dolga lett volna felfedezni ezt az eltérést.
Követelhetem-e a motor papírjainak számomra díjmentes rendezését illetve milyen problémákkal kell szembenéznem emiatt az elírás miatt?

Véleményem # 2013.03.31. 12:12

Add el így hátha elcsúszik másnál is ez...
Ennyi idő után nem tudom milyen díjmentes vizsgálatot kapnál meg papírokat...

ElvenSpirit # 2013.03.31. 19:52

Sajnos a vevő vette észre az elírást, mikor ellenőrizte a papírokat.

VIN Expert # 2013.04.02. 09:18

Új jármű esetén nem végeznek eredetiségvizsgálatot, tehát az eredetiségvizsgáló nem hibázott.
Az első műszaki vizsgán - akár a többin - nem nézik meg a motorszámot, ha nem jól hozzáférhető helyen van, valószínűleg csak a járműkísérő lapon szereplőt írták be, mert vélelmezték, hogy ott jól szerepel.
Ha a márkaképviselettől sikerül beszerezned igazolást, hogy mi a tényleges motorszám, akkor minden további költség nélkül fogják az okmányokat cserélni. Egyébként pedig műszaki vizsgabázison kérjél szemlét, 1700 Ft-ért kiadnak egy műszaki adatlapot, amin helyesen fog szerepelni a motorszám. Ha ezt követően adod el a járművet, az adatlap alapján beírják a következő tulajdonosnak a motorszámot helyesen. Ez a két lehetőséged van.

ElvenSpirit # 2013.04.10. 17:58

Köszönöm az infókat, felhívtam a hatóságokat és megerősítették, hogy ezt az eljárást kell követnünk.

ElvenSpirit # 2013.04.10. 17:59

Illetve annyi módosítással, hogy a szemle előtt eredetiségvizsgálat is szükséges, ami azonban amúgy is kell az adásvétel miatt.

Róbert528 # 2013.04.25. 18:43

Jó napot mindenkinek!

Olyan segítséget illetve felvilágosítást szeretnék kérni, hogy vásároltam egy autót vittem volna másnap átírni eredetvizsga stbstb... de eredetvizsgán közölték velem hogy az MOTORSZÁM ki lett csiszolva és persze erről engem nem tájékoztatott az eladó aki egyébként kereskedő volt! Ez még Januárban történt azaz több hónapja egyszer voltam a rendőrségen kihallgatáson azóta semmi! Voltam most nemrég a rendőrségen ott annyit tudtak nekem mondani hogy idézem: " Még nem tudok nyilatkozni az ügyről"
Természetesen az Okmányiroda is aggaszt mert már többször küldtek papírt hogy nem írattam át az autót! Én meg már többször bementem hogy elmondjam sőt papírt is vittem a rendőrségről amit kaptam hogy az autó eljárás alatt van! Szóval mi ilyenkor a teendő? Remélem valamikor át írathatom az autómat a saját nevemre!

Pearl78 # 2013.04.26. 09:19

Tisztelt Hozzáértők!

Az alábbi problémában kérném a véleményeteket.
2007-ben vettem meg az autómat (1994-es évjáratú Mitsubishi Colt) az akkori barátomtól.
Az adás-vétel előtt komplett motorcsere lett végrehajtva a Mitsubishin, mivel besült a motor és mikor újra üzemképes volt az autó, akkor vettem meg tőle, annak rendje-módja szerint adás-vételivel, eredetiségvizsgálattal (gondolom már akkor is kellett) és szépen a nevemre került, törzskönyvvel, forgalmival együtt.

Az elmúlt 6 évben 3x is volt műszaki vizsgán az autó, minden probléma mentesen zajlott.
Kb. 1 hónappal ezelőtt eladtam az autómat egy kereskedőnek. 2 héttel ezelőtt felhívott a Mitsubishi új tulajdonosa, h a törzskönyvben / forgalmiban szereplő motorszám nem egyezik azzal a motorszámmal, ami az autóban van és így nem tudják átíratni a nevükre.
Több kérdés is felmerült bennem ezzel kapcsolatban:

  1. hogy lehet, hogy az elmúlt 6 évben ez egyszer sem derült ki,
  2. egyáltalán hogy írhatták így át a nevemre és hogy kaphattam törzskönyvet,
  3. ilyenkor mi a teendő? Nekem egyáltalán ezzel kell foglalkoznom, vagy ez már a kereskedő problémája?

Előre is köszönöm a válaszokat.

Üdv.

Pearl

Atis77 # 2013.04.30. 10:38

Írtok egy adásvételit a motorról is, ha megvan az eredet vizsga, utána át írják a nevére az új motorszámmal.

matyas98 # 2018.03.12. 18:03

Tisztelt hozzáértők vásároltam egy suzuki vitara tipusú terepjárót,érvényes műszaki vizsgával,de eléggé lepusztult állapotban .eredetiség vizsgán kiderült ,a motorszám első betűjele el van írva,adminisztációs hiba történt még az előző tulajnál :M betű helyett N betűvel kezdődik . A többi betű és szám egyezik (a billentyűzeten egymás mellett van a két karakter) .Erről az eredetiség vizsgát készítő adott is igazolást .kértem rá műszaki szemlét (Bp Vasgereben utca) ahol is az autó műszaki állapota miatt (nem fog rendesen a kézifék) nem állították ki a szemle igazolást .az a kérdésem,hogy egy elírás miatt ez a szabály,hogy az érvényes műszakit felülbírálva újravizsgáztatják?

nonolet # 2018.03.12. 21:49

Azért lássuk be...

Az vicces-gázos lenne,
ha egy műszaki szemlén
át lehetne jutni hibás fékkel is.

matyas98 # 2018.03.13. 10:05

"Tisztelt nonolet"köszönöm szépen a hozzáértő írásodat ,örülök hogy viccesnek találod ,az egyik oldali kézifékről van szó.Én egyébként ha értelmes választ nem tudok,inkább nem írok semmit.te kicsit tévedésben vagy,nem műszaki VIZSGÁRA vittem az autót ,hanem SZEMLÉRE,az elírt motorszám miatt ,tehát csak a motorszámot kellett volna szemlézni De azért te csak írj hasonló építő jellegű hozzászólásokat

wers # 2018.03.13. 10:30

eredetiség vizsgán kiderült ,a motorszám első betűjele el van írva” Hol? Hol van elírva?

drbjozsef # 2018.03.13. 11:34

Öööö... az nem mindegy? Mármint, nyilván a forgalmiban van más, mint a motoron, N az M helyett vagy fordítva.

wers # 2018.03.13. 12:15

Nem. Ha forgalmi - én is ezt gyanítom - akkor nem értem. Ott akkor ezer éve írták el. Az adatokat a rendszer őrzi. Nincs félregépelés. Hány műszakin mehetett már át? Nem vették észre? Ott volt a kocsi is a műszakin?

wers # 2018.03.13. 13:50

Befejezem. Szerintem ilyenkor nem a vevőnek kellene ezzel foglakoznia. Ezért kérdeztem, hogy hol az elírás. Ha műszakival vette magyarázza már el/finomabban derítse ki az eladó, hogyan is műszakiztatta le. És ekkor, ha félregépelés történt oda kéne visszamenni, ahol "félregépeltek". De nem a mostani vevőnek. Gyanítom az eladó örül, hogy horogra akadt egy balek, de nem fog örülni, ha a hatóság kérdezősködik.

wers # 2018.03.13. 14:11

Félregépelés mindenkivel megeshet :D
Nem "és ekkor" hanem: és akkor,ha... akartam volna írni.
(Nekem itt elnézhető, vagy mert alig fordulelő, vagy mert már szinte megszokott tőlem :))

Immaculata # 2018.03.13. 15:11

Wers

Ajánlhatok Neked egy filmet? Nagyon fog Neked tetszeni.

wers # 2018.03.13. 15:22

Sok film nem tetszik, bár nem mérvadó, mert kevéset is próbálok ki.
Igen, szívesen veszem Immaculata

Immaculata # 2018.03.13. 15:29

:) Ez tele van iróniával és finomsággal.

wers # 2018.03.13. 15:32

Köszi! Hazaérek megnézem. Kedves vagy. Remélem jobban is.

Atis77 # 2018.03.14. 06:46

Kb 2 éve tesznek a motorszámra műszaki vizsgán. Az adatlapon sem szerepel már, csak az alvázszám.

wers # 2018.03.14. 06:53

NEEEEE - még le is fényképezik!

wers # 2018.03.14. 07:00

lehet, én vagyok rosszul összerakva, de szerintem nem hátrány autó vásárláskor a forgalmiban szereplő adatokat ellenőrizni. A kocsiét is, az eladóét is. A műszaki állapot mellett.

Atis77 # 2018.03.14. 07:17

Alvázszámot fotóznak. Havonta több autót(nem szemeteket) is viszek vizsgára sosem nézték, ott állok bent a soron mindíg. Eredet vizsgálaton nézik csak, ott fotózzák.