Lakcímváltozás kell új forgalmi vagy nem?


Tiboriusz # 2018.07.19. 08:19

Lakcímváltozás esetén nem szükséges új forgalmi engedély kiállítása.

Az alkalmazandó jogszabály:
326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról
89. § (4) c) Új forgalmi engedélyt kell kiállítani a 17. melléklet B. pontja szerinti forgalmi engedélyek esetében, a „Műszaki lap” első oldalán, az „Üzemben tartói lap” vagy a „Bejelentő lap” első oldalán szereplő adatok változása esetén az üzemben tartó (tulajdonos) lakcímének (székhelyének, telephelyének) változására vonatkozó adatai kivételével.

A topicban korábban hivatkozott alábbi jogszabály alkalmazása fel sem merülhet:
1999. évi LXXXIV. törvény
33. § (1) A nyilvántartásba bejegyzett adatok módosítására okot adó körülmény bekövetkeztétől számított 15 napon belül köteles bejelenteni a bejegyzésre jogosult hatóságnál:
a járművezető, a járműtulajdonos (üzembentartó) a természetes személyazonosító adatának, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet a megnevezésének, székhelye (telephelye) címének, cégjegyzék- (nyilvántartási) számának változását;

tekintettel arra, hogy a következő törvény taxatíve felsorolja mi tartozik a személyazonosító adatok körébe, melyek között a lakcím nem szerepel.
1996. évi XX. törvény a személyazonosító jel helyébe lépő azonosítási módokról és az azonosító kódok használatáról
4. § (4) Természetes személyazonosító adat a polgár

  1. családi és utóneve, születési családi és utóneve,
  2. születési helye,
  3. születési ideje és
  4. anyja születési családi és utóneve.
masko # 2017.10.05. 09:27

még egyszerűbben: "(4)244 Új forgalmi engedélyt kell kiállítani:

  1. a 17. melléklet C. pontja szerinti forgalmi engedély harmonizált közösségi kódokkal jelölt adatainak változása (...) esetén"

a harmonizált közösségi kódokhoz tartozik a forgalmi C.1.3 pontja azaz "- címe az okmány kiállításának időpontjában".

(bocs, ha túl részleteztem)

masko # 2017.10.05. 09:13

azaz a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 17. melléklet B. pontja, amire legtöbben hivatkoznak csak a "régebbi" forgalmikra vonatkozik: B. Az 1999. január 1-jétől bevezetett forgalmi engedély tartalmi elemei:
„Jármű forgalmi engedély” megnevezés
„Certificat d’immatriculation” felirat
MAGYAR KÖZTÁRSASÁG megnevezés és felségjelzés

pl. az enyémen EURÓPAI KÖZÖSSÉG felirat szerepel, azaz fizettem. Viszont ugyanitt a parkolási engedélyt kiadó iroda elfogadná, sőt kapott már olyan forgalmit, amiben hivatalos feljegyzésekhez írták a lakcímet.

masko # 2017.10.04. 17:15

Az 5. Kerületben egy órás meccs után sem ment át, h nem kell új forgalmi. A 2011 es rendeletben arra hivatkoznak h az a forgalmi, aminek a jobb felső sarkában az van, h Európai Közösség, az a 89.§(4)a. pontjához tartozik, azaz a rendelet 17. melléklet C. pontja szerinti forgalmi, tehát cserélni kell lakcímváltozás esetén is.

wers # 2017.02.18. 11:46

Nem mindegy a járási hivataloknak a cím ha az illetékességi területet nézik akkor a cím fontos.

A hivatal rendelkezésére áll a lakcimnyilvántartás, ami napra kész, potos (hi hi hi.. reméljük) és több infonmációt tartalmaz (pl. tartozkodási hely). Hogy végre mikor fogja a gépjármű ügyintéző a gépén egyből látni ezeket az adatokat, és nem kell másik gépre átülnie, jó kérdés. Gondolom ama sokmilliárdba ez nem fért bele.

wers # 2017.02.18. 11:41

Nem mindegy a járási hivataloknak a cím ha az illetékességi területet nézik akkor a cím fontos.

Véleményem # 2017.02.18. 11:24

Benefactis pensare delict

A lakcím változás már ezen bejegyzéssel is elfogadható. A lényeg a változás jelzése a hatóságnak, okmányirodának, ők rögzítik a rendszerben és ha nem új forgalmi engedély formájában is, de a megjegyzések rovatban feltünteti ez már elegendő.

Benefactis pensare delict # 2016.12.30. 19:07

Viszont ha változtatni akarjuk a cimet a forgalmiban (pl. biztosítási-, parkolási kedvezmény miatt) akkor lehet hivatkozni, hogy a lakcím nem személyes adat (1992. évi LXVI. törvény) ezért nem kell az új forgalmi kiállítása 6000 Ft-ért.
hanem elég a nyilvántartásba való felvitele és kézzel a hiv felj rovathoz kézzel beírni az új címet 1800ft-ért.

Véleményem # 2016.03.19. 13:38

Ha nem kell helyezzék hatályon kívül. Tudtommal ez egy hatályos törvény, ami jogalap arra, hogy eljárjanak azzal szemben aki ennek nem felel meg, nem tesz eleget.
A rendelet nem mérvadó, mivel a törvény írja le a cím változást jelen esetben. Valóban a rendelet frissebb, de ettől függetlenül a törvény a magasabb, mert a rendelet nem írja felül a törvényt.

Ennek tekintetében, annyi, hogy egy közúti ellenőrzés során probléma lehet és következménnyel járhat. A kérdező vagy figyelembe veszi vagy sem, de ahogy fogalmazott a "rendőr belé köthet". Vizsgabiztos nem fog.

Mellékesen a hatóságok érdeke is az lenne, hogy ezen cím pontos legyen a forgalmiban mert bármilyen eljárás van, a cím sok esetben meghatározó tényező, hogy ki járjon el adott esetben az okmánnyal kapcsolatban. Nem mindegy a járási hivataloknak a cím ha az illetékességi területet nézik akkor a cím fontos.

wers # 2016.03.19. 06:20

Véleményem, van újabb, frissebb, lehet nem jobb, de van. Ezt már nem kell.

Véleményem # 2016.03.19. 01:20

agrav2

1999. évi LXXXIV. törvény

33. § (1) A nyilvántartásba bejegyzett adatok módosítására okot adó körülmény bekövetkeztétől számított 15 napon belül köteles bejelenteni a bejegyzésre jogosult hatóságnál:

  1. a járművezető, a járműtulajdonos (üzembentartó) a természetes személyazonosító adatának, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet a megnevezésének, székhelye (telephelye) címének, cégjegyzék- (nyilvántartási) számának változását;
gerbera317 # 2016.03.13. 13:29

Ja, Rexor már megelőzött? Bocs.

gerbera317 # 2016.03.13. 13:29

326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról

89. § (4) c) Új forgalmi engedélyt kell kiállítani a 17. melléklet B. pontja szerinti forgalmi engedélyek esetében, a „Műszaki lap” első oldalán, az „Üzemben tartói lap” vagy a „Bejelentő lap” első oldalán szereplő adatok változása esetén az üzemben tartó (tulajdonos) lakcímének (székhelyének, telephelyének) változására vonatkozó adatai kivételével.

Tehát nem kell új forgalmi engedély.

efi99 # 2016.03.04. 16:53

Ha nem kell módosítani, akkor meg minek van rajta? Ilyen alapon egy Goethe-idézet is lehetne a helyén, az is érne annyit.

wers # 2016.03.04. 14:11

Ja, én is úgy gondolom, nem lenne szabadna olyan bonyolult feladatnak lennie, de mégis belegubancolódnak a jegyzők (hacsak nem falun belül kötözik:)) bár néha még akkor is.

Rexor # 2016.03.04. 13:51

Lehet hogy hihetetlenül hangzik, de ehhez nem kell a forgalmiban módosítani az adatokat, ugyanis ez az információ a lakcímnyilvántartásból származik :).

wers # 2016.03.04. 13:29

:) neked is, és máskor is, szerintem az okmányiroda ügyintézője határozottan javasolni szokta, ha már az ügyfél is így akarja (miért is ellenkezne)

Nem tudni miért került ki a törvényből, hogy kell. De azóta viszont megszaporodott a belföldi jogsegélyek száma e tekintetben, hogy hova is kell majdan fizetni a gépjármű adót.

agrav2 # 2016.03.04. 13:23

Köszi mindenkinek a visszajelzéseket :)

Rexor # 2016.03.04. 13:02

Csak most, csak neked :) : nem céloztam semmire, csak beidéztem a jogszabályi rendelkezést, ami miatt nem kell módosítani.

wers # 2016.03.04. 12:48

Rexor! Most arra célzol, hogy a hivatal az ügyfél kérelmére sem módosítja? (Ugye nem)

Rexor # 2016.03.04. 12:26

Nem kell módosítani (326/2011. Korm. rendelet 89. § (4) bekezdés alapján).

wers # 2016.03.04. 10:42

Valóban már nem kötelező, de kérelmedre módosítaniuk kell. Na meg a költségedre. (ha engem kérdezel, én kérném)
Hogy a rendőr bele köt-e? Még találkoztam esettel, hogy igen, de ki tudja.

agrav2 # 2016.03.04. 07:59

Sziasztok,

Új állandó lakcímem lett és ezért a forgalmiban is módosítani akartam a címet.
Az okmányirodában viszont azt mondták, hogy ez nem kötelező és minek akarok én 6000 ft-ot fizetni?
Visszakérdeztem, hogy ez biztos-e és a rendőr nem fog-e belekötni, de azt mondták (kettő ügyintézőt is megkérdeztem), hogy nem kötelező. Valami rendeletre is hivatkoztak.

Ez tényleg így van? Nem köthet belém rendőr igazoltatáskor vagy vizsgabiztos ha műszakira megyek?

Üdv.
Varga Kornél