Autó adás-vétel szabályai - Mit tehet az ember,ha a rejtett hibákat nem mondja az eladó?


Margareta04 # 2014.11.09. 16:35

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2014.október 24-én vásároltam egy személygépkocsit.Az eladó az előre
kitöltött adásvételi szerződésre ráírta hogy,
"Megtekintve,kipróbálva utólagos reklamációt rejtett hibáért
felelősséget nem vállalok!" Átírattam a nevemre az autót. Az
ünnepek alatt egy hosszabb útra készültünk a családommal,
előtte szerettem volna, ha átvizsgálják az autót, elvittem egy
autószerelő műhelybe, ahol felemelték az autót az átvizsgálás
végett,a fékcsövek elég csúnyán el voltak rozsdásodva,de akkor
ért a legnagyobb meglepetés, amikor az alsó motorburkolat
eltávolítása után megláttuk a bölcsőt, olyan mértékbe volt
elrozsdásodva, a jobb oldalán elrepedve, hogy csak annyit mondott a
szervizvezető, hogy ez ÉLETVESZÉLYES!!!, és a javaslatára csak
saját felelősségemre vihetem el az autót, mert egy gödörbe való
behajtáskor, akár ki is törhet a futómű!(Még szerencse, hogy nem
ültettem be a két kislányomat, és a páromat, és nem indultunk el
vidékre) Ekkor felhívtam az eladót, és közöltem vele, a
megállapított hibákat, elmondtam neki hogy az autót így nem tudom
használni mert ÉLETVESZÉLYES. Szerettem volna elhívni őt, hogy ő
is nézze meg az autó állapotát, különböző elfoglaltságaira
hivatkozva azt mondta nem tud eljönni, ekkor közöltem vele, vagy
kifizeti a javíttatását az autónak, vagy elállok a vételtől és
fizesse vissza a vételárat, mert ez az autó használhatatlan, erre
az volt a válasza, az autót biztos hogy nem veszi vissza, de fizet -
ezret, amit mondanom sem kell, hogy töredékét sem fedezi a
várható költségeknek, vagy jelentsem fel és menjek
ügyvédhez.Azóta többszöri telefonhívásomra sem veszi fel a
telefont, nem is hív vissza.
Egy volt szakértő munkatársam tanácsára, tegnapi nappal küldtem
neki egy tértivevényes, ajánlott levelet, amiben jeleztem neki,
vegye fel velem a kapcsolatot, szerettem volna neki megmutatni a
fényképeket, amik az autóról készültek, és felajánlottam neki
hogy keressünk valami megoldást, ellenkező esetben elállok a
vételtől, és kérem vissza az autó vételárát, és az összes
károm megtérítését!
Szeretném ezt az ügyet minél gyorsabban lezárni, mert a munkámhoz
szükségem van egy üzembiztos autóra, illetve a családomnak is,
mivel kis gyermekeink vannak.
Szeretném tudni, kikérni a véleményüket, hogy ebben az esetben
mit tehetnék, illetve jogosan állnék-e el a vételtől, kérem
vissza az autó árát, mivel az autó ÉLETVESZÉLYES, és
használhatatlan?!?!

Tisztelettel:

mapika # 2014.11.09. 07:51

Tisztelt Ügyvég Úr!

Ez év júliusában vásároltam egy autót magánszemélytől. Mint később kiderült nagyon sok rejtett hiba van rajta. Törött a hátsó híd, annyira,hogy majdnem kitört a kerék alattunk. A fékdob olyan rozsdás hogy kézzel lehet morzsolni. és még egy csomó ilyen hiba ami nem látható vásárláskor.
Az eladóval próbáltam beszélni,de csak ígérget igazából nem reagál semmire.
Kérdésem mit tudok tenni ez ügyben ,érdemes pert indítani?
Köszönöm a válaszát Piroska

ius latratus # 2014.10.03. 13:49

Rasmanov

Ráér az még! Még csak fél éve nem tudja, hogy hol van a gépkocsija. Hová kapkodjon?

guba" # 2014.10.03. 10:40

Itt azért felmerülhet a sikkasztás gyanúja. Az internet és a mobiltelefon világában azért szinte mindenkit el lehet előbb utóbb érni.

Metrika # 2014.10.02. 10:10

Tisztelt Szakértő!

Van egy nagyon kellemetlen ügyem. Elromlott az autóm és a környékünkön nem tudták megjavítani. Egy ismerősöm felajánlotta, hogy trailerrel elviszi és megjavíttatja. Ez fél éve volt. Sajnos nem tudom őt elérni és nem tudom pontosan hova vitte az autót, megbíztam benne. Azóta fizetem rá a kötelezőt is meg a súlyadót is természetesen, de szeretném visszakapni és kivonatni a forgalomból, mert állítólag ott sem tudták megcsinálni. Hova forduljak, hogyan tudnék hatni erre a kedves emberre?

guba" # 2014.09.30. 18:38

Tisztelt Mónika 1948!

Önmagában a törzskönyv hiánya nem feltétlenül lesz elegendő az elálláshoz. Némi kellemetlenséggel ez jár, de pótolható, tehát nem hiúsítja meg a tulajdonszerzést és a rendeltetésszerű használatot.

guba" # 2014.09.30. 18:34

Tisztelt K2330!


az állapotfelmérésen azt állapították meg, hogy valószínűleg törve volt az eleje.

De a hivatalos szervíz állapotfelmérésen is ha egy apró hibát nem találnak az egyik alkatrészen akkor még ott se derül ki hogy az autó törött volt!!

A hiba tényét Önnek kell bizonyítania. Ehhez a "valószínűleg törött volt" nem lesz elég. Ha ez sikerülne is, de jelentéktelen mértékben volt sérült, és olyan szépen meg van javítva, hogy az nem mérhető és nem is látható, akkor nincs jelentős értékcsökkenés, nincs kára sem.

K2330 # 2014.09.30. 12:58

Tisztelt Guba.

A konkrét hiba nem volt ismert, a szervízben az állapotfelmérésen azt állapították meg, hogy valószínűleg törve volt az eleje. De a kereskedő még ez után se vallotta be, hogy sérült lett volna az autó.

Tehát ebből kifolyólag semmilyen pontos hibáról nem tudunk.
Az autó értéke így volt 9,5 Millió, Volkswagen gépjármű.
1 Éves lesz jövő hónapban, 7ezer km. Garanciális autó.

Autókereskedésből vásárolva (belga behozott autó)

Tehát azzal hogy egy jó 7-8 hibából álló hibalistáról megtaláltuk a jegyzetet az autóban az nem kellő indok arra, hogy az eladó felé bármilyen kárigényt nyújtsak be? Mert végül is ezek akkor mind eltitkolt hiba (ami bár kitudja milyen szakszerűen de javítva van) de ebből kifolyólag a jövőben bármiféle probléma fent állhat.
Illetve ha tudjuk hogy ilyen mértékben volt sérülve az autó nem vesszük meg. De a hivatalos szervíz állapotfelmérésen is ha egy apró hibát nem találnak az egyik alkatrészen akkor még ott se derül ki hogy az autó törött volt!!

Mónika 1948 # 2014.09.30. 11:58

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A segítségét szeretném kérni egy ismerősöm nevében. Idén szeptemberben vett egy használt autót, autókereskedésben. Az adás-vételi papíron nem a kereskedés van megjelölve eladóként, gondolom ők csak átvették eladásra az autót. Ezzel nincs is semmi probléma. sajnos nem nézte meg jól az ismerősöm hogy milyen dokumentumokat kap kézhez, és úgy jött el.A napokban szerette volna átiratni saját nevére az autót, / mert most jött össze neki rá a pénz/, bement az Önkormányzathoz, ahol szóltak neki, hogy a törzskönyvet is le kell adnia. Igen ám, de azt ő a kereskedésben nem kapta kézhez. Otthonról felhívta az autó kereskedőt, aki ezek után közölte, hogy a törzskönyv már júliusban amikor ők bevették eladásra az autót már akkor sem volt meg, de lejelentették, és már átiratható az autó. Vissza ment ismerősöm az önkormányzatba, ott közölték vele, hogy a számítógépes rendszer szerint a törzskönyv aktív, nem lett lejelentve hogy elveszett. Ismerősöm úgy döntött, hogy nem szeretné ezt az autót, hisz átvágva érzi magát. Milyen paragrafus vagy törvény van arra hogy a pénzt az autóra vissza kapja ismerősöm, hiszen a kereskedő sok hibát vétett eladáskor, nem jelezte a vevő felé hogy nincs meg a törzskönyv és ezt tényként nem rögzítette az adás-vételi szerződésben, így nem adhatta volna el az autót. A kérdésem az lenne, jogosan követelné-e vissza az autó árát az ismerősöm és köteles e vissza fizetni neki a pénzt a kereskedő.

Csilla6 # 2014.09.30. 10:39

Üdvözlöm! Még nincs egy hete hogy vásároltunk magánszemélytől egy BMW 320D, automata váltós gépjárművet.
Mikor elhoztuk, kivillant a műszerfalon egy hiba jelzés, másnap elvittük egy ismerőshöz aki gépre kötötte, és kiderült, hogy a váltó el van törve. Fel is hívtuk a személyt akitől vásároltuk az autót. Az a kérdésem, hogy ilyenkor kinek kell kifizetnie a javíttatást. 72 órán belül szóltunk az esetről az eladónak. Válaszát köszönöm!
Csilla

guba" # 2014.09.27. 08:21

Mivel nem tűnt komolynak, és az autó tényleg új hatású volt elhozták majdnem 1Millió ftal olcsóbban.

Vevő által ismert hibára szavatossági igényt nem alapozhat. Az egy milliós árengedmény valószínűleg meg is felel annak az értékcsökkenésnek, amely a hiba okán követelhető lenne. Bár éppen az nem szerepelt a kérdésben, hogy milyen típus és mennyi volt a vételár.

guba" # 2014.09.27. 08:15

Szerintem nyugodtan feltételezhetjük, hogy az összes nyomtatványboltban kapható 4 példányos indigós szerződésmintát töltötték ki, és mivel a kérdező nem ír róla, vélhetően nem írtak semmit a megjegyzés rovatba.

A kérdező azt írta, hogy az eladó "kikötötte, hogy a távozás után nem vállal garanciát."

Nem írja, hogy ezt írásban rögzítették-e vagy sem. Feltételeztem, hogy leírták. Ha nem, akkor bizonyítási nehézségek felmerülhetnek, vagy valóban lehet az a helyzet, hogy annyi, mint ha semmi el sem hangzott volna.

Egy ilyen kikötésnek az értelmezése egyébként nem könnyű feladat, pontosan azért nem, mert a felek jogi, vagy inkább jogias megfogalmazást próbáltak használni, ahelyett, hogy értelmesen magyar nyelven leírták volna azt, hogy a jövőben ismertté váló hibák esetére hogyan rendelkeznek.Ez a kikötés szigorúan véve teljesen felesleges és értelmetlen, de ha már leírták, akkor meg lehet próbálni kideríteni, hogy a felek szerződéses akarata arra irányult-e, hogy az eladó szavatossági felelősséget se viseljen a hibás teljesítés esetére, ha igen, akkor ez érvényes-e. Ehhez a szerződést teljes körűen kell ismerni.

K2330 # 2014.09.25. 18:13

Üdvözletem

Egy elég kényes ügyben kérnék segítséget.

Van egy autó amit most vásároltak.
Durván 1 éves, 7ezer km van benne. Az autó mint az új.
Törés mentesnek árulták, elvitték állapotfelmérésre ahol szinte már Véletlenül (azaz szerencse hogy épp volt olyan szemfüles a szerelő hogy kiszúrja) észrevettek valami apró törést egy alkatrészen a motortér elején.
Illetve amit eddig látni lehetett, hogy az első egyik lámpatest alja minimálisan sérült,de ez magában még akár gyári hiba is lehetett volna.
Viszont a motortéti sérülés bizonyítja hogy az autó törve volt, az eladó csak húzta a vállát, hogy ő nem tudja. Elmondták a szervízben, hogy valószínűleg mik voltak cserélve.
Mivel nem tűnt komolynak, és az autó tényleg új hatású volt elhozták majdnem 1Millió ftal olcsóbban.
Az autó vétele óta eltelt 2 nap, hiba mentes az autó, DE...
De... találtak egy papírcetlit a kocsiban amin egy elég szép és komoly hibákból álló hiba lista van, ami egyértelműen az autó első sérüléséből adódóan volt.

Nos ilyenkor lehet e valamilyen utólagos dolgot tenni? Kártérítés stb. illetve ilyen esetben JOGILAG mi áll fent?

Köszönöm szépen!
Üdv: Szabolcs

huntah # 2014.09.25. 02:57

Kedves Guba!
Már bocs a belenyammogásért laikusként, de:

"Látni kellene a szerződését.":

Szerintem nyugodtan feltételezhetjük, hogy az összes nyomtatványboltban kapható 4 példányos indigós szerződésmintát töltötték ki, és mivel a kérdező nem ír róla, vélhetően nem írtak semmit a megjegyzés rovatba.

Egyébként szerintem az eladónak nem lett volna joga megtagadni a kipróbálást, de abban egyetértek, hogy ezek a hibák valószínűleg a próba során nem jöttek volna elő.

Kérdésem is van: ha én eladok egy autót, és az általam ismert hibákra felhívom a figyelmet, de ezeken kívül előjön más hiba is, akkor milyen esetekben lehet szavatossági kötelezettségem?

guba" # 2014.09.24. 19:11

Kedves Orsolyaa!

Látni kellene a szerződését. Attól még, hogy az eladó jótállást nem vállalt, szavatossági kötelezettsége lehet.

az autópályán leállt, nem működött a fék, a hűtővíz felforrt. Az autó ismét visszakerült a szervízbe, ahol azt mondták, az autót nem érdemes megjavítattni, mert annyira rossz állapotban van.

A leírt hibák együttes előfordulás kb. annyira valószínű, mint az, hogy valaki síelés közben eltört lábbal kerüljön kórházba és még aznap meghaljon akut szívizomsorvadásban. Szóval, minél hamarabb el kellene vinni egy másik szervizbe!

Orsolyaa # 2014.09.23. 15:10

Tisztelt szakértők, fórumozók

2 héttel ezelőtt vettem egy 2005-ös évjératú autót egy magánszemélytől, 2016 augusztusáig érvényes forgalmival. Az autót nem volt lehetőségem kipróbálni, az eladó a megkérdezésemre állította, hogy az autó tökéletes állapotban van, viszont kikötötte, hogy a távozást követően nem vállal garanciát. Az autó 3 nappal a vásárlást követően leállt az autópályán, és nem is indult tovább. A szervízben az odavontatás után azt mondták, hogy 2 ékszíjat és a generátort teljes egészében ki kell cserélni. Az autó, miután kihoztam a szervízből (javítva) 2 nap múlva szintén az autópályán leállt, nem működött a fék, a hűtővíz felforrt. Az autó ismét visszakerült a szervízbe, ahol azt mondták, az autót nem érdemes megjavítattni, mert annyira rossz állapotban van. A kérdésem az lenne, hogy mit lehet ilyenkor tenni, hogyan tudnám az eladóval visszavásároltatni az autót. Érdemes e perre menni, ha az eladóval nem sikerül megegyezni, tekintettel arra, hogy azzal, hogy eltitkolta az autó igen súlyos hibáit, életveszélybe sodort engem és az utasaimat is, valamint hogy hazugsággal csalta ki tőlem a pénzt. Azzal, hogy az autót nem próbálhattam ki ugyanúgy érvényes az, hogy nem ad garanciát?

Ha volt valakinek ilyen problémája, és kapott már rá választ, vagy megoldódott valahogy az ügye, legyen szíves belinkelni a levelet, vagy megírni a történetét.

Előre is nagyon szépen köszönöm

Zotya 49 # 2014.09.21. 06:54

Üdv! A héten szerdán vásároltam egy mercedes A160 autót!
Lecseréltettem az olajat,szűrőket!
Az autó mikor felmelegszik a motor iszonyatosan elkezd füstölni!
A kereskedő szerint azért mert vékonyabb olajat tettünk bele! Ez nem igaz mert voltam autódiagnosztikán vele,semmi baja az új olajnak!
Azt állapították meg a szerelők,hogy valószínű szelepszár szimeringeket kell majd cserélni amihez szét kell bontani a motort kb 150 ezer forint lenne a javítás!
De a kereskedő 3 hónap garanciát adott a fődarabokra mégsem hajlandó elismerni,hogy hibásan kaptam meg az autót!
Mi a teendő,mit csináljak ilyen esetben!
Az lenne az ésszerű megoldás szerintem ,ha megcsináltatnám és vinném a számlát a kereskedőnek!

mimbra # 2014.09.14. 09:48

Tisztelt szakértők!
4napja vásároltam 500000Ft-ért egy Suzuki Altót.Eredet vizsgakor kiderült,hogy a kocsi teljesen össze volt törve.Az elemeit egy másik kocsiból pótolták.Nyilván ennek a hallatán nem örültem...de ez van!A probléma a tegnapi esőzéskor jelentkezett.A kocsi teljes hátulja ülésekkel együtt beázott,beázik!A kérdésem,hogy ilyenkor mi a teendő?500000ft-ért autót szerettem volna nem egy romhalmazt.Válaszát előre is köszönöm.

Csutka1211 # 2014.08.17. 05:48

Tisztelt Szakértők, Fórumozók !
Kérdésem a következő lenne.
Férjemmel közösen vásároltunk egy Suzuki Ignis gépjárművet, melyet ugyan én használok és tartok fenn, minden költségét én fedezek, de a kocsi a férjem nevén van. Most válunk... az okiratban az áll, hogy a hitel lejárta után intézkedünk a kocsi átírásáról.
Ilyen esetben is ki kell fizetnem az átírást ?

Misi85 # 2014.08.16. 10:09

Értem! Hát akkor addig nem bizniszelek vele! Írassa át és akkor lehet róla beszélni! :) Köszönöm a segítséget!

Misi85 # 2014.08.16. 07:20

Üdv mindenkinek!

Olyat szeretnék kérdezni hogy kinéztem egy autót, de akinél van az nem írta át még a nevére de nem is járt le a 15 nap! Ha én most megvenném tőle akkor újra indul a 15 nap? Jár ez valakinek valamilyen plusz illetékkel vagy fizetnivalóval?
Válaszukat előre is köszönöm!

Margó.55 # 2014.08.13. 13:34

Üdvözlet!
Tanácsot kérnék. vettem egy autót, a tulaj az adásvételi megkötésének napján új motorszámot jegyeztetett be / kereskedő/ amiről nem tájékoztatott csak a biztosításkötésnél vettük észre.Szóltam hogy autópályán is kipróbálnánk ,ezt csak adás-vételi után tudtuk, Nem működik rendesen a váltó! És még be is ázik.Szerinte ez a Mi hibánk.Jeleztem,
elállnék a vételtől mert Mi egy használt de működő autót vettünk az autóban látható Km-rel.
A motor csere miatt nem valós a futott km. sem. Át kell íratnom vagy mit tehetek? Véleményem szerint a kereskedő eltitkol több fontos információt, ami a döntésemben befolyásolt volna.
Köszönettel
Margó

Ronika0114 # 2014.08.12. 14:30

Elöre elnezest az ekezetekert...
Tisztelt Ügyved Ur!

Augusztus 02-än vettünk egy 50 cm3-es motort, melyet 2 ismerösöm is megnezett, mivel nem ertek hozzä.
A motor több, mint 10 eves, aprobb hibäit elsorolta az elado, tudomäsul vettük, kiprobaltuk, kifizettük es hazavittük.
Mivel a 17 eves fiam szämära väsäroltuk, azonnal egy ismerös motorszerelöhöz került, hogy nezze ät, javitsa meg a hibäkat, amiket az elado közölt.
A szerelö egyeb munkäi miatt csak tegnap, azaz 11-en tudott hozzäkezdeni a szerviznek, de olyan komoly hibäkra es hiänyossägokra bukkant, ami miatt szerinte a motort nem erdemes javitani, esetleg alkatreszkent ertekesiteni...
Az elado elfelejtette közölni velünk, hogy az olaj adagolo mär nagyon regota nem müködik es mivel igy hasznältäk, meglehetösen tönkrement a motor, ha felmelegszik, kopog a dugattyu.
Termeszetesen az elado közölte, hogy a motort megtekintett ällapotban vettem ät, penz vissza nem jär, mehetek, ahova akarok.
A gyerekem egesz nyaron ezert a motorert dolgozott, nagyon sajnälnäm, ha ez lenne az elsö keresete vege :(

Välaszät elöre is köszönöm!

guba" # 2014.08.11. 19:48

6:137. § [Szerződésszegés]
A szerződés megszegését jelenti bármely kötelezettség szerződésszerű teljesítésének elmaradása.

6:140. § [Elállás, felmondás]
(1) Ha a szerződésszegés következtében a jogosultnak a szerződés teljesítéséhez fűződő érdeke megszűnt, elállhat a szerződéstől, vagy ha a szerződéskötés előtt fennállt helyzetet természetben nem lehet visszaállítani, felmondhatja azt, ha e törvény eltérően nem rendelkezik.

heiter # 2014.08.10. 16:49

2014 június 14 én kereskedésben vásároltunk egy motorkerékpárt (85o köbcentiértéke kb. 600.000 Ft). A vásárláskor a motort csak egy kb. 250-300 méteres területen lehetett kipróbálni mivel az ideiglenesen ki volt vonva a forgalomból.
Ezt követően a kereskedő cég a motort névre íratta, forgalomba helyezte és egy hét után adta át így igazán ekkor volt mód a kipróbálásra A kereskedést kb. 2 km-el hagytuk el amikor is a váltóból rendellenes zaj jött
Azonnal visszavittük a kereskedésbe ott először egy szerelő, illetve a műhelyfőnök is kipróbálta és ezt követően elismerték, hogy valóban hibája van a váltónak mivel a halható zaj rendellenes.
Így a motort otthagytuk azzal , hogy a hibát saját költségükre saját műhelyükben kijavítják, kiállítottak egy munkalapot amelyben azt vállalták hogy 2014 július 15-ig a javítást elvégzik.
A motor azóta sem kész arra hivatkoznak, hogy a sebességváltóba egy fogaskerékpárt kell beszerezni japánból és az még nem érkezett meg.

Más helyen érdeklődve a azt megrendelik a gyár kb. 2 hetes határidővel leszállítja

Lassan vége a motoros szezonnak mit tudok tenni/ milyen kártérítést kérhetek /
A garanciális jogaim hogyan alakulnak tekintettel arra, hogy a motor fő darabjait is megbontják.
Választ előre is köszönöm

Tisztelettel.