rokon halála - szabadság


Majordomus # 2023.08.13. 20:08

Azért jobb békésen kérni és megegyezni.

szakvizsga2015 # 2023.08.12. 20:24

Köszönöm szépen! :)

Majordomus # 2023.08.12. 19:19

A munkáltatónak azért figyelembe kell vennie a a temetés idejét oda-vissza utazás stb.

Alapos # 2023.08.12. 15:41

Reformátusoknál konfirmálásnak nevezik ugyanezt a szintet.

Plusz majd minden protestánsnál.(evangélikus, unitárius, stb.)

drbjozsef # 2023.08.12. 15:33

szakvizsga2015,

Ha konkrétan szabadság a kérdés, akkor semennyi.

Az Mt. 55.§(1) "f" pont szerint a munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól kettő munkanapra hozzátartozója halála esetén. A hozzátartozó definíciója a 29.4§(1)"b" pontban található, természetesen az egyenes ági rokonok benne vannak. (Egyebekben eltér a Ptk. szerinti definíciótól).

Megjegyzem, sok munkáltató szereti ezt szűken értelmezni, és legfeljebb a haláleset utáni egy-két hétben kiadni, mert szerintük így életszerű, hogy ez a mentesülés a halálesettel kapcsolatos ügyintézésre van. Ezzel szemben az Mt.-ben nincs időbeni korlát erre a mentesülésre, és indokolni sem kell.

szakvizsga2015 # 2023.08.12. 15:13

Tisztelt Hozzáértők, nagyapa halála esetén hány nap szabadság jár?

drbjozsef # 2023.04.28. 05:51

Szomorú örökös,

Nem véletlenül nem kérdés volt.

Majordomus # 2023.04.27. 21:39

de ettől még drb-nek igaza van...

Kapui Kornel # 2023.04.27. 18:21

drbjozsef:
Köszönöm szépen a gyors választ!

Szomorú örökös # 2023.04.27. 15:15

drbjozsef

Megmondom őszintén nekem még arról sincs fingom, mi az a bérmakeresztizé pontosan.

OFF
Akkor jöjjön egy kis vallási oktatás:
Katolikusoknál létezik ugyebár bérmálkozás, ami a keresztelkedés és első áldozás után következik a sorban.
Ehhez választ az ember egy személyt, aki ilyenkor ott áll mögötte a templomban.
Ő a bérmakeresztszülő. Azaz ez egy fogadott - de nem rokoni - viszony a két ember között.
Reformátusoknál konfirmálásnak nevezik ugyanezt a szintet.
ON

drbjozsef # 2023.04.27. 13:12

Kapui Kornel,

Nem jogosult.
Az Mt. pontosan meghatározza azok körét, akiknek a halálakor jár a két nap munkavégzés alóli felmentés.

55.§(1) "f" pont.
294.§ (1) "b" pont.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Megmondom őszintén nekem még arról sincs fingom, mi az a bérmakeresztizé pontosan.

Kapui Kornel # 2023.04.27. 12:02

Jó napot kívánok!
Érdeklődni szeretnék, hogy ha egy illetőnek nincs senki vér szerinti rokona, mostoha, vagy nevelt gyermeke, senkije; csak és kizárólag bérmakeresztszülő-bérmakeresztlány kapcsolat van a két fél között, akkor a bk.lány jogosult-e ilyen esetben a rendkívüli szabadság kivételére a bk.szülő halála esetén? Ha igen, akkor milyen jogszabály írja ezt elő?
Köszönöm előre is választ: KKornél

oligaliga # 2022.10.20. 03:50

Tudjuk, hogy a HR-en nem mindig egyértelmű, mik a jogszabályok.

Majordomus # 2022.10.19. 20:41

Szerintem is!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.19. 15:10

(A közvélekedés szerint is. :) )

oligaliga # 2022.10.19. 06:29

A Ptk. szerint a fétetsvér is testvér.

MSR # 2022.10.19. 05:11

Üdvözlöm ,

Kérdésem lenne hogy az anyai ágon féltestvér közeli hozzátartozó -e ?
Tehát jár e temetési szabadság.
Köszönöm.

Szabofamily # 2022.03.18. 16:01

Köszönöm szépen a válaszokat!

drbjozsef # 2022.03.09. 05:11

Így van, a törvény nem változott, hozzátartozók esetén jár a két nap a hatályos törvény szerint - de a házastárs testvérének a házastársa nem az, az itt alkalmazandó definíció szerint.

wers # 2022.03.09. 04:56

Hozzátartozóra jár. Nem csak közeli hozzátartozóra.

32. Mentesülés a munkavégzési kötelezettség alól
55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól

  1. keresőképtelensége,

.
.
.

  1. hozzátartozója halálakor két munkanapra,

De a házastársad testvérének a felesége szerintem egyik sem. A te testvéred felesége lenne az. De lehet, én értem rosszul.

közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér;

hozzátartozó: a közeli hozzátartozó, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa

Szabofamily # 2022.03.08. 21:44

Üdvözletem!
Látom a lentebbi kérdéseket és válaszokat, de azt sajnos nem látom, hogy mikoriak. Ezért írok.
Pár napja meghalt a férjem testvérének a felesége, vagyis a sógornőm.
Eddig úgy tudtam, hogy hozzátartozónak számít a sógornőm is. De az igazgatóm azt mondta, hogy 2021-ben változott az MT és csak közeli hozzátartozóra jár a plussz két nap, amibe nem számít bele a sógor és a sógornő.
Szeretném megkérdezni, hogy akkor most jelenleg kire-kikre jár a plussz két nap szabadság?
Válaszát előre is köszönöm!

drbjozsef # 2022.02.16. 07:00

Mutterandi
(és Picur3874, ha még számít),

Az Mt. 55.§(1) szerint hozzátartozó halála esetén jár két nap munkavégzés alóli felmentés.
E törvény alkalmazásában hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa.

Tehát unoka-nagypapa viszonylatban jár, de testvér menye-anyós testvére viszonylatban nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.16. 06:12

Kiadhat fizetettet is - de csak az éves keret terhére, pótszabadság nem jár.

Zoltanuss # 2022.02.15. 21:28

Fizetés nélkülit talán, de azért itt a rokonsági fok annyira laza, hogy az se biztos hogy megy.

A jó főnök beleegyezik, de kiköti, hogy lecsúsztatod.

Mutterandi # 2022.02.15. 20:29

2022. február 9.én elhunyt férjem édesanyjának a nővére. (azaz anyósom testvére) Kérdésem, hogy igényelhetem-e munkáltatómtól a 2 nap temetési szabadságot?