eltartási szerződés - köteles rész


ObudaFan # 2014.10.31. 15:18

cucu123

Ha nyújtanád a tartást, csak a jogosult nem engedi, akkor nem kellene megszüntetnie a bíróságnak ezt a szerződést.

ObudaFan # 2014.10.31. 15:17

Kincsdesign

Kötelesrészed akkor lehet, ha sikerül igazolni, hogy ez egy színlelt ajándékozás, ugyanis ha nem az, hanem valóban tartási szerződés, akkor nem jár kötelesrész. Ezt a pert pedig édesanyád halála után tudod majd megindítani.

cucu123 # 2014.10.14. 15:28

Szép napot !
Szeretnék választ kapni egy kérdésemre,eléggé sürgős lenne.
Adott egy eltartási szerződés,amit a nagyszüleimmel kötöttünk 9 éve.Az eltartók azok mi vagyunk,a bátyám és én.Időközben a nagymama meghalt.Az én viszonyom nagyon megromlott a papával,a bátyámnak hála,oda jutottunk,hogy beadta a keresetet a bíróságra,hogy az én részemet állítsuk vissza az eredeti állapotra.Tartást nem tudtam nyújtani,nem engedtek oda,látni sem akartak.A mama része már rám szállt,azzal nem tudnak mit kezdeni.Azt meg hozzátenném,hogy az összes ingatlanra,amiről szó van ,arra be van jegyezve a tesóm hitele,amiben én kezes lettem,valamilyen csoda folytán.
A kérdésem az lenne,hogy mi most a teendő?A bíróság vissza fogja állítani az eredeti állapotot?Nem kis pénzt fizettem illetékre,amikor átirattuk az ingatlanokat, akkor attól is elbúcsúzhatok ?Előre is köszönöm a válaszokat

póniló # 2014.09.23. 19:46

Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.22. 04:48

Ez így nem tartási szerződés lenne. A jelzálogot valószínűleg elidegenítési és terhelési tilalom biztosítja, ezért kellene a jelzálogjogosult hozzájárulása. (Ha megadná, akkor is elég kockázatos lenne az ügylet mindkét fél számára.)

póniló # 2014.09.21. 19:44

Jó estét kívánok!
Egy ismerős kérését tolmácsolom, helyesebben szeretném feltenni eltartással kapcsolatban.
Az illető hölgynek, aki egyébként 63 éves, magas jelzáloghitele van a házára. A férje egy éve meghalt, a hiteltörlesztés rendkívül nehézkes, a létfenntartását veszélyezteti. Azt gondolta, hogy tartási szerződést kötne, fizetség fejében a ház tulajdonjogát átengedné annak, aki vállalja a havi törlesztőrészletek fizetését.
Az lenne a kérdés, hogy lehet-e meghatározott időtartamra kötni, amíg tart a hitel 10 évig, utána valami elszámolás folytán átengedné a házat és kiköltözne belőle. Legalább nem lenne hitel, elmenne albérletbe, a nyugdíját sem terhelné levonás.
Illetve a másik, de a legfőbb kérdés az lenne, hogy terhelt ház lehet-e egyáltalán tartási szerződés tárgya?

Köszönöm szépen a választ előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.17. 10:12

Lehetséges. Végrendelet esetén persze van köteles rész, de eltartási vagy öröklési szerződés esetén nincs.

Kismókus01 # 2012.02.16. 22:22

Üdvözletem!

Idős szüleim néhány éve hozzánk költöztek rossz egészségi állapotuk miatt, de egy 7 hónap után, javult egészségi állapotban hazaköltöztek, de sajnos a viszonyunk megromlott (csak akkor hajlandóak megbékülni, ha odaköltözöm hozzájuk őket ápolni, pedig mindent megtettem értük, az állásomat kockáztatva fizetés nélküli szabadságot kértem és kaptam az ő ápolásuk érdekében). Azóta nagyon megromlott az egészségük, de nem hajlandóak otthonról bárhova (hozzánk vagy idősek otthonába) menni, ahhoz ragaszkodnak, hogy én költözzek hozzájuk.
Testvérem nem vállalta anno gondozásukat.
Néhány napja édesapám rosszul lett, de továbbra sem hajlandóak elmenni otthonról. Most kitalálták, hogy testvérem egyik gyermeke odaköltözik hozzájuk, hogy ápolja őket és cserébe mindent ráíratnak.
Azt szeretném megkérdezni, hogy lehetséges-e, hogy engem így kizárjanak az örökségből? A köteles rész ilyenkor él vagy az esetleges végrendelet/eltartási szerződés kizárja?

Előre is köszönöm válaszukat!

M.Niki # 2011.12.26. 15:51

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A nagymamám lemenő ágában az egyetlen vagyok akivel kapcsolatot tart. Ő Pesten él én vidéken. 2010-ben írt egy végrendeletet amiben csak én vagyok a kedvezményezett. 2011-ben idegenek rábeszélték eltartási szerződésre,elköltöztették a lakásából,telefonon nem értem el így egy rendőrségi bejelentés után tudtam meg mi van vele,hol van és,hogy eltartási szerződést kötött.Hozzám se és sehová nem akart elköltözni és abban is biztos vagyok,hogy becsapják,hitegetik valamivel.Szeretném tudni milyen lehetőségem van arra,hogy megtámadjam ezt a szerződést,mit tehetek ebben az esetben.

Köszönettel: M.Nikoletta

ObudaFan # 2011.11.27. 13:50

Nincs mit.

andriis # 2011.11.27. 13:43

Értem, nagyon szépen köszönöm.

ObudaFan # 2011.11.27. 13:12

Arról nem is beszélve, hogy a te részed után is megilleti egyébként is az özvegyi jog a túlélő házastársat.

ObudaFan # 2011.11.27. 13:12

Lehet, de így sincs értelme.

andriis # 2011.11.27. 13:08

mert úgy tudom az én részem a gyerekeimet illetik és nem szeretném, ha valami gond adódna, úgy szeretnénk megkötni a szerződést, hogy az enyém a tulajdonjog az övé a haszonélvezet. Lehet ezt így?

ObudaFan # 2011.11.27. 12:37

Miért tudnák kitenni, ha egyszer tulajdonos lesz?

andriis # 2011.11.27. 12:31

A feleségemé azért kéne, hogyha velem valami történik akkor az örököseim ne tudják kitenni az ingatlanból, elvégre együtt csináljuk az eltartást

ObudaFan # 2011.11.26. 23:13

az eltartott haszonélvezete felesleges

Azért szerintem nem. Viszont az a másik haszonélvezet szerintem is fura.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.26. 23:03

Igen. Bár az eltartott haszonélvezete felesleges, a feleségedét meg nem értem. Együtt akar lakni az eltartottal?

andriis # 2011.11.26. 19:04

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köthetünk e úgy eltartási szerződést, hogy az eltartottnak csak 13/21 ed része van az ingatlanból és lehet e úgy kötni az eltartási szerződést, hogy én lennék a tulajdonos és az eltartott mellett a feleségem is haszonélvező.
Köteles rész nincs, mert az eltartottnak nincs gyermeke, csak testvérei.
Előre is köszönöm válaszát

ObudaFan # 2011.10.21. 14:15

Több, mint valószínű, hogy nem. De azért természetesen a biztos válaszhoz az összes eddigi iratot végig kellene olvasni.

Szandi 03 # 2011.10.21. 10:12

Tisztelt Ügyvédúr!
Ha lehet, kérem hogy egy pár sorban, irja le a kérdésemre a választ.
Köszönettel.
További kellemes napot kivánok.

Szandi 03 # 2011.10.21. 07:20

Kedves Ügyvédúr!
Az elhuny örökösei mi vagyunk, akkor a volt házastársának igy nem itélheti vissza a bíróság?
Mondjuk hogy együtt adtak 500,e-Ft-ot természetesen amikor még élt, ez kb. 3.éve volt, akkor annak csak a felét kérheti, a túlélő házastárs?

ObudaFan # 2011.10.21. 07:09

Az elhunyt által adott ajándékot az elhunyt örököse követelheti vissza és csak igen kivételes esetben.

Szandi 03 # 2011.10.21. 07:02

Kedves Ügyvédúr!
Ezt igy értem, de az elhunyt után a másik fél jogosan követelheti az ajándék reá eső részét? Néhai után már az örökség megvan szerintem, akkor bizonyos hogy nem a nem teljesités után járna vissza az ajándék.
Köszönöm a rám szánt idejét.

ObudaFan # 2011.10.21. 06:31

Még az ő vonatkozásában sem vagytok kötelesek a felbontásba beleegyezni, ez ugyanis azt jelentené, hogy az ő tulajdoni hányadát vissza kellene adni, nyilván a nyújtott tartás értékének a megfizetése ellenében.

Ptk. 582. § (1) A még meglevő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti annyiban, amennyiben arra létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti.

(2) Ha a megajándékozott vagy vele együttélő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.

(3) Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és enélkül az ajándékozásra nem került volna sor.

(4) Visszakövetelésnek nincs helye, amennyiben az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem követeli vissza.

(5) A szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye.