testvérek közötti öröklés


wers # 2018.01.19. 12:33

Nem értem, az adózást hogyan teszi macerásabbá?
Mi öten örököltünk egy lakást, és semmi macera sem volt, hogy egy számlára utalt az eladó.

drbjozsef # 2018.01.19. 12:28

Ha egyszer több tulajdonos van, a többfelé utalás a normális. Ugyanakkor nem is tiltja szerintem semmi, hogy egy számlára menjen, bár az egymás közötti elszámoláson kívül az adózást is macerásabbá teheti, de nem elméletileg nem gond.

wers # 2018.01.19. 12:23

Nem hiszem, hogy azzal lehett volna elkerülni, ha egyszer születik közöttük egy megegyezés.
Milyen jó is lehet egy vevőnek 4, 5 vagy akár 6 helyre utalni a vételárat.

Lyonee # 2018.01.19. 12:19

Hát pontosan az ilyen helyzetek elkerülése miatt.

wers # 2018.01.19. 11:40

Miért ne lehetne egy számlára a vételár?

drbjozsef # 2018.01.19. 11:37

Nem, én nem vagyok ügyvéd, és egyetértek Lyonee-vel, az aláírt papír pontos ismerete nélkül nem is mondanám, hogy azt nehéz lenne-e vagy sem megtámadni. Érdemes lenne rászánni annyit, hogy egy ügyvéd megnézze.

Lyonee # 2018.01.19. 11:23

Mit írtak alá? Azt, hogy átvették? Hogy mehetett egy számlára a lakás ára? Beszéljetek ügyvéddel. Én nem vagyok az, de drbjozsef sem.

csillagidő # 2018.01.19. 09:14

Köszönöm válaszod!
Egy családtagomról van szó.Konkrétan a 19 milliós vételárból a végére 3 millió maradt neki.A másik testvér 5 ,aki osztotta a pénzt 11 milliót kapott.
Levonva a lakásfelújítást,amiről számlája nem volt csak "hasraütött",levonva a tartásdíjat,amiről semmilyen előzetes szerződés nem volt.
A papír aláírva,így már nincs értelme ezen agyalnom ,ha jól gondolom.
Köszönöm még egyszer!

drbjozsef # 2018.01.19. 08:10

A tartásdíj egy konkrét családjogi fogalom. Szerintem Te nem arra gondolsz. Nem arról van szó, hogy nem fizetett rezsit, meg a lakás állagmegóvásába, meg a kajába sem esetleg? Ez persze egyfajta "tartás", de nem olyan.

Mi a konkrét problémád? Te vagy a tartott testvér, és kevesebb pénzt kaptál végül, mint a másik két testvér?

Ha az adásvételi szerződés nem tér ki rá, mindenkit a tulajdonrészével arányos összeg illet meg. De ha ezután Ti megállapodtok más elosztásban bármilyen okból is, mindhárman közös megegyezéssel azt elfogadjátok és aláírjátok, akkor ezt természetesen lehet, külön szerződés nélkül is. Önmagában ez a papír a szerződés. Ha egyszer elfogadtad, akkor ez van. Legfeljebb akkor lehetne keresnivalód, ha tudnád bizonyítani, hogy becsaptak, félrevezettek. De ha jól értem, nem ez a helyzet, bár az összegek sem mindegy mennyik pontosan.

Szerintem ha nem fizetett semmibe, akkor etikailag teljesen korrekt, ha eladáskor kompenzációt kap az a testvér, aki "tartotta". Önhatalmúlag nem vonhatott volna le semmit a tartó testvér, de ha van aláírt papír, az már elég hozzá.

csillagidő # 2018.01.19. 07:39

Köszönöm a válaszokat!
A vételár az egyik testvér számlájára érkezett.
Ő osztotta szét.A vételárból lett levonva a másik testvér tartásdíja.Sajnos ezt a papírt amin levezették az osztozkodást már mindhárman aláírták.
Érdemes ezután egy ügyvéddel felvennem a kapcsolatot?
Köszönöm válaszotokat!

nonolet # 2018.01.14. 22:47

Pulsatill

Akkor ideje végre megtanulni..

1.
magyarul

2.
gondolkodni

Pulsatill # 2018.01.14. 17:00

Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2018.01.14. 16:01

biztonság kedvéért :

másik örökös, tehát a testvére örököl = másik örökös, tehát a férjed testvére örököl

drbjozsef # 2018.01.14. 16:00

Pulsatill,

ha a férjed és a leszármazói is visszautasítják a hagyatékot (ha a leszármazók kiskorúak, akkor ehhez a gyámhivatal beleegyezése is kelleni fog, ha van pozitív hagyaték, akkor nem nagyon fognak beleegyezni), akkor a másik örökös, tehát a testvére örököl. Ha ő és az ága esne ki, csak akkor jönne az elhunyt oldalági rokona.

Pulsatill # 2018.01.14. 14:51

Köszönöm a válaszát! Olvastam a törvényt, és egyéb jogi szöveget, mégsem derült ki számomra az egyértelmű válasz, ezért érdeklődnék itt.

nonolet # 2018.01.14. 14:14

PTK-ban benne van a sorrend...

A sor legvége a Magyar Állam.

- -

Íme: https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

HARMADIK RÉSZ
TÖRVÉNYES ÖRÖKLÉS
VIII. CÍM
A TÖRVÉNYES ÖRÖKLÉS ÁLTALÁNOS RENDJE

Pulsatill # 2018.01.14. 12:22

Tisztelt Fórum!

Férjem és férjem testvére hamarosan örökölnének 1/4-1/4 házrészt. A férjem visszautasítja az örökséget. Ekkor tudom, hogy a gyerekei jönnek az öröklési sorban, de ők is visszautasítják az örökséget. Ki lesz a következő az öröklési sorban? Az elhunyt másik fia, vagy az elhunyt testvére következik?

Lyonee # 2018.01.10. 16:08

Miféle osztozkodás? Ha hárman örökölték az ingatlant, akkor mindegyik eladó külön szerződést kötött a tulajdonrészének eladásakor. Ehhez a másik kettőnek semmi köze. Még az is előfordulhat, hogy nem ugyanannyiért adta el, mint a többi, még akkor is, ha a tulajdoni arányok megegyeztek. Ez csak rá és a vevőre tartozik. Hogy a tulajdonos mit csinál a számlájára került pénzzel, az már az ő dolga. Ebbe az eljáró ügyvéd nem szólhat bele.
A testvérek rendezzék le egymás között a tartozásokat, ha van egyáltalán alapja a követelésnek. Ha másképpen nem megy bíróságon. Ez már egy másik ügy.

drbjozsef # 2018.01.10. 13:39

Nem bonyolult, inkább kicsit értelmetlen.

Létezhet e ,hogy bármilyen szerződés nélkül tartásdíjat vonjanak le az állandó jövedelemmel nem rendelkezőtől?

Tartásdíjat? Miből vonja le és ki, ha nincs jövedelem? Biztos tartásdíjra gondolsz? Ennek mi köze az ingatlanhoz?

A ingatlan értékét ügyvéd nélkül,az egyik testvér önhatalmúlag eloszthatja?

Értékét? Akár tizenkettővel is eloszthatja, de deriválhatja is ha akarja.
Arra gondolsz, hogy az eladás után kapott pénzt önhatalmúlag eloszthatja-e? Ügyvéd nélkül? De hiszen ügyvéd nélkül nem is tudtátok eladni ingatlant, és kellett ott készülnie szerződésnek is. Ha az adásvételi szerződésben nem állapodtatok meg másban, akkor a tulajdoni hányadok arányában (esetetekben három egyenlő részre) kellene elosztani a pénzt. Aztán ha valaki többet akar belőle (mert pl. nem lakott az ingatlanban, míg a többiek használták), annak utána kell kérnie a különbözetet amit gondol, és megegyezni a többiekkel. Ha nincs megegyezés perelhet bíróságon. Normális esetben nem is kellett volna egy tulajdonosnak megkapnia a teljes ingatlan után járó összeget.

csillagidő # 2018.01.10. 09:07

Tisztelt Fórum!

Az ügy nálunk is elég bonyolult.
Adott 3 testvér. Szülők elhunytak,ekkor az egyik testvér elköltözött.
Ketten a lakásban maradtak,kisebb tartozást halmoztak fel,mivel az egyiküknek nem volt állandó jövedelme.
Eladásra került az ingatlan.
Létezhet e ,hogy bármilyen szerződés nélkül tartásdíjat vonjanak le az állandó jövedelemmel nem rendelkezőtől?
A ingatlan értékét ügyvéd nélkül,az egyik testvér önhatalmúlag eloszthatja?

Köszönöm válaszukat!
M.

ObudaFan # 2017.11.06. 14:29

Lakásingatlan után 9%-ot, minden egyéb örökség után 18%-ot.

szabiku # 2017.11.06. 13:41

Tisztelt ObudaFan!
Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi illetéket kell fizetnie (pl. %-ban) az illetőnek, ha az édestestvérétől örökölt a következő esetben: A meghalt testvérnek már nem élt az utódja, se szülei. Végrendeletben testvérére hagyta házának 40%-át, ami kb. 10 millió forint az értékbecslés alapján.
Válaszát előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.05. 16:42

Bocs, úgy.

Lyonee # 2017.11.05. 16:36

Az már 6 negyed lenne. A 3 féltestvér a felének az egynegyedét, vagyis 1-1 nyolcadrészt? Az Első meg 5 nyolcadrészt?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.05. 11:37

A testvérek örökölnek. Akivel mindkét szülő közös, az 3/4-három negyedet, a többiek egy-egy negyedet. (Ha nincs ági vagyon.)