testvérek közötti öröklés


nonolet # 2017.07.12. 16:35

" aki csinál 4 gyereket és ebből kettőt nem vállalt fel."

DE!!!

Vállalja, összejárnak, elismeri...

Csak VALAMIÉRT úgy alkudtak az anyával, hogy nem fizet.
Nyilván okkal.

pl. mert az
anya akart gyereket tőle
de
nem akart mellé jogszerinti apát is

Azonban a ki tudja mikor esedékes
halála utáni vagyon elosztáson elmélkedni
tiszteletnen-bunkó magatartás

Azon agyalni hogy, miként lehetne MÁR MOST biztosra menni
és a döntését előre kikényszeríteni... nos,

az pedig mindentől függetlenül pénzéhes aljadékság.

Talán még a halálát is kívánják közben.
Mert jó lenen a pénz-vagyon mielőbb.

ObudaFan # 2017.07.12. 16:09

A gyermektartas ennyi idő után legfeljebb akkor érvényesíthető, ha most jogosultak erre, tehát kiskorúak, vagy felsőoktatásban tanulnak.
Az orokles szempontjából a kotelesresz az ami akkor is ervenyesitheto, ha az apuka vegrendeletben vagy ajandekozassal mindent a másik gyermekre hagy. De ennek is feltétele , hogy ő legyen,a bejegyzett apa. Ha nem tesz elismerő nyilatkozatot, akkor pert kell indítani apaság megállapítása iránt.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.12. 16:06

Mondjuk azon az alapon, hogy a saját vagyonával azt tesz, amit akar. Ebbe még azok a gyerekei sem szólhatnak bele, amelyeknek nem vitásan jogilag is ő az apja.

Hapciusz # 2017.07.12. 14:01

igazából nem az örökségről van szó, mert öröklés értelemszerűen a tulajdonos elhalálozása után lesz.

A tavaly eladott lakásból milyen alapon rekeszt ki másik, vérszerinti gyerekeit, csak mert az anyjukkal nem jött ki, vagy ribinek használta őket? Miről tehetnek ezek a gyerekek, hogy nehezebb életük van ennek okán is?

Hapciusz # 2017.07.12. 13:56

nonolet, akkor most próbáld a kedves apukát minősíteni, aki csinál 4 gyereket és ebből kettőt nem vállalt fel.
Ezek a gyerekek a köcsög pénzéhes bunkók? Hm...remélem nem férfi vagy.

nonolet # 2017.07.12. 13:43

(Salvador Dalit exhumálják, a célból hogy valóban apja e annak a nőnek, aki követeli a maga részét -jogosan-)

Két eset van...

Tudta ki az apa és utólag támad.
>> pénzéhes sunyi ribanc

Nem tudta, de mostanában rájött és kideríti
azaz
most jött el a lehetősége a jogai érvényesítésére
>> ugyanúgy pénzéhes ribanc csak nem sunyi

nonolet # 2017.07.12. 13:40

Az öröklési jussról a az apa életében értekezni
RENDES ember
nem szokott, követelés/elvárás!!! jelleggel.

Hisz kizárólag az apa döntési joga
az öröklés rendének rendezése!!!
A saját elvei mentén.

-

Ha eddig elfogadták a fennálló
apátlan és tartásdíj mentes állapotot,
akkor ezután is illik elfogadni....

Természetesen lehet a törvényes tartási igénnyel előállni, ha annak a jogi alapja meg van
(apaság hivatalossága!!!) és indokolj az élethelyzet.

Azonban egy nem hivatalos apától
pénzt követelni >> köcsögség, pénzéhség.

Hisz nyilván jó ok volt arra,
hogy ne legyen hivatalosan apa...

Az örökségen rugózni pedig
a nem hivatalos apával szemben
egyenesen pénzéhes bunkóság.

Hapciusz # 2017.07.12. 13:33

Még annyit, hogy az "aljadék" és "pénz haszonleső" nem jogi fogalmak.

(Salvador Dalit exhumálják, a célból hogy valóban apja e annak a nőnek, aki követeli a maga részét -jogosan-)

Hapciusz # 2017.07.12. 13:28

nonolet, szerintem gondold át! A gyerekcsináláshoz 2 ember kell, és a gyerek nem tehet róla hogy megszületett. Ha már megszületett, akkor egyenlő joga kellene hogy legyenek, nem??? Mire való a családjog meg öröklésjog ha aki igényt tart a jogos jussára (pont úgy mint a másik!!) az csak aljadék lehet??

nonolet # 2017.07.12. 13:22

AMÍG ÉL!!!! AZT TESZ a vagyonával amit csak akar.

Ez a ő szíve-joga és senkinek nincs joga e miatt piszkálni.

Sőt, aki mégis piszkálja
az valójában egy aljadék,
pénz/haszon leső...

Szóval: miért is kéne bármit is tenni?!

Hapciusz # 2017.07.12. 13:06

Van egy 20 éves fiatalember, akinek hivatalosan nincs apja, tehát az apuka nem vette a nevérem nem kötött házasságot az anyukával.

Közben apukának van még 2 olyan gyereke, akiket a nevére vett, házasságban születtek, plusz 2 akiket nem vett a nevére, házasságon kívűl születtek.

Ez a 4 fiatal tartják egymással a kapcsolatot, illetve apukával is, aki szóban elismerte, hogy a másik 2 gyereke is az övé.

Itt jön a gond: apuka tavaly eladott egy lakást, és annak a lányának adta a pénzt, aki a nevén van, akit házasságban nevelt fel.
Plusz van egy családi háza is, félő hogy annak örökléséből ki fognak maradni azok a fiatalok, akiket hivatalosan apaként nem ismert el.

Ráadásul az érintett fiatalnak soha nem fizetett gyerektartást. A család úgy érzi, hogy ez igencsak méltánytalan, hogy a nevére vett lányának akar hagyni mindent.

Mit lehet tenni?? Az apuka zugjogászként is igen okos, félő hogy ajándékozás vagy végrendeleti formában kihagyja a házasságon kívűl született gyerekeit.

drbjozsef # 2017.07.12. 05:23

Egyenesági rokonok között illetékmentes az ajándékozás. Testvérek nem azok, ott nincs ingyenesség.

  1. Persze, illeték az után van amit éppen szerzel.
  2. Alapesetben a NAV, de ha beleírjátok a szerződésbe, és az nem tér el jelentősen a piaci értéktől (legfeljebb beleírjátok, hogy lakatlan, lepusztult, felújítandó), akkor elfogadják azt. Nekem volt már olyan ingatlan vételem (pont testvéremtől), ahol nem fogadták el, kijöttek felmérni, és kb. 40%-kal többre értékelték, mint amit mi beleírtunk. Hát, őszintén szólva, az közelebb volt a valós értékhez, úgyhogy szó nélkül befizettem az illetéket.
Urbane # 2017.07.12. 02:07

Köszönöm a válaszokat !

Valójában az ajándék visszakérésének a lehetősége bennem is felötlött s nyilván akkor nem mondhatom, hogy én pedig kifizettem ... de, nekem azt mondták, hogy a a testvérek közötti ajándékozás ingyenes ill. illetékmentes . Ez esetben pedig érthető, ha valami ingyenes is lehet akkor miért fizetnék ? ( ajándékozás helyett vétel )
Szóval, a vétel olcsóbb .
Még lenne két kérdésem, ha lehet . Bár lehet az egyik egyértelmű, de ...

  • az ingatlan értékének a fele után kell 4% illetéket fizetnem ? ( hisz a másik fele az enyém )
  • adás-vételnél az ingatlan értékét ki határozza meg ?
nonolet # 2017.07.11. 22:46

Urbane

Az élet olyan, hogy az ilyen okosságok idővel visszaütnek!
Még tesóktól.

pl. jön egy élethelyzet és visszakéri az ajándékot.
Mit lépsz akkor a pénzedért ?!

-

Ha fizetsz érte akkor VEDD MEG! papírforma szerint is.
Az a biztos...

Az ügyvéd+hivatal kijön ~40 eFt-ból

Az illeték meg lesz 4% és kész.
10 milliónál is csak 400 eFt...
Ami bakfitty a biztonságodért cserébe.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.11. 21:54

Nem csak arról van szó, hogy színlelt szerződést kötni jogszabálysértő - szigorúan véve a konkrét esetben intellektuális közokirat-hamisítás -, hanem arról is, hogy nagyon veszélyes a felek számára. Mindkét fél számára.

Urbane # 2017.07.11. 18:45

:) Értem ... Neki van háza, nekem van hol laknom . A ingatlan 11 éve üres . Ő nem akar ott lakni s szóban megegyeztünk, hogy x forintért ő lemond a felerészéről a javamra . Én vagyok az aki keresem a számomra olcsóbb megoldást . Azt, hogy leírtam, hogy az ajándékozás hátterében készpénzes fizetés lenne az most irreleváns, hisz csak itt írtam le, nyilván egy ügyvédet csak az esetleges ajándékozási szerződés lebonyolítására kérném .
Azt hiszem az ügyvéd szempontjából ez legális . Sajnálom, ha félreérthető voltam .

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.11. 18:04

A testvéred ennyire nagylelkű? Hogy eredetileg el akarja neked adni a részét jópénzért, de ha az kisebb költséggel jár, akkor inkább neked ajándékozza ingyen?

Urbane # 2017.07.11. 17:21

Igen, valami ilyen " kihallás " is lehet a kérdésemből ha ebből a szemszögből nézzük s mivel ez felmerült, valószínűleg ismered ..
Konkrétan arra lettem volna kíváncsi, hogy az adás-vételnek vagy az ingatlan ajándékozásnak vannak nagyobb terhei ?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.11. 17:12

Azt akarod kérdezni, írásba foglaljatok-e egy színlelt szerződést pár tízezer forint megtakarítása érdekében? ÉS gondolod, hogy erre itt bárki igennel felel?

(Ráadásul a konkrét esetben kétszeresen is hülye a kérdés, mert a színlelni kívánt ajándékozás jóval nagyobb illetékteherrel járna, mint az adásvétel, amelyet leplezne.)

Urbane # 2017.07.11. 16:05

Tisztel Fórum !

Az alábbi kérdésem lenne :

A testvéremmel közösen - 50-50 %-ban - van egy ingatlanunk . Szeretném tőle az ő részét megvásárolni, hogy az enyém legyen . A kérdésem az lenne, hogy az ügylethez tartozó költségeket ( illeték, ügyvédi költség, stb. ) hogyan tudnám a " legolcsóbban " megúszni ?

  1. " Sima " adás-vétel ?
  2. A testvérem nekem ajándékozza és én " fű alatt " kifizetem neki az ingatlan fele értékét .

Illetve még annyi lenne, hogy az ingatlan értékében közösen megegyeztünk, kell-e nekem valamilyen értékbecslőt felkérnem ?

Válaszukat előre is köszönöm !

Peti986 # 2017.06.30. 17:51

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ és a segítséget ! :)

drbjozsef # 2017.06.28. 05:09

Nem valószínű, hogy megpróbálna kihagyni titeket, mert őt a közjegyző fel fogja hívni, hogy jelentse be, ha van érintett rokon, nemigen hinném, hogy el merné hazudni.

Amit most tehettek, az annyi, hogy felhívjátok az elhunyt lakhelye szerinti önkormányzatot, ott megkérdezitek az elhunyt neve/címe alapján, hogy ki lett a hagyaték lefolytatására kijelölt közjegyző. Utána felhívjátok őt is, általában segítőkészek, tőle is kérdezhettek, ha valamivel nem vagytok tisztában, mindenesetre bejelentkezhettek, és kérhetitek, hogy édesanyádat is értesítsék a hagyatéki tárgyalásról. A tárgyalás nyilvános, alapesetben elkísérheted édesanyádat, és Te is ott lehetsz.

Hagyatékkal kapcsolatban többet most tenni nem tudtok. Illetve, ha tartotok tőle, hogy valami nagyobb érték, ha volt, és nem kerül be a hagyatéki leltárba, akkor megpróbálni utánamenni. Többi rokonnál, szomszédnál érdeklődni, de sokat nem tehettek ilyen távolságból. A nyilvántartott dolgokat (ingatlan, autó) úgyis lekérdezi a közjegyző.

A temetéssel kapcsolatban pedig érdeklődjetek a testvérnél, mást nem nagyon tehettek. Szóljatok neki, hogy értesítsen, mikor lesz. Általában a halál után 2-3 hét még normális, hogy várni kell.

A hagyatéki meg simán lehet 3-4 hónap, fél év múlva is, ezt is a közjegyző fogja tudni megmondani.

Peti986 # 2017.06.27. 15:59

drbjozsef Köszönom a választ!
Lenne még egy kérdésem.
Nem vagyunk túl jóban az életben maradt testvérrel.
Ő helyzeti előnyben van mert az elhunyt is meg az életben maradt testvér is Budapesti, Édesanyám meg Szekszárdi.
A kérdés az lenne hogy minket csak akkor értesítenek a hagyatéki tárgyalásról ha ő bemondja az adatainkat a kőzjegyzőnél?! Mit tudunk tenni ha kiakar minket hagyni az örökségből?! Nem tudjuk mit tegyünk mert ez a testvér értesített minket telefonon a halálhírről és azt mondta hogy nem kell felmennünk a temetésre mert elszórják a hamvait...ez eléggé lerázó hangvételű szerintem.
De annyit mondott még a testvér hogy még felhív minket mert várnak az orvos szakértői jelentésre hogy nem e történt idegen kezűség. Egy ilyen orvos szakértői boncolás mennyi ideig húzódhat el?Mert ez volt 1 hete.
Tudom sok a kérdés , de nem tudom mit tehetünk .:

ObudaFan # 2017.06.27. 15:55

Megoldhatonak tűnik illeték nélkül.

hagyaték07 # 2017.06.26. 12:29

Testvérem végrendelet nélkül hunyt el. Családi gazdaságot működtett kb 500 Ak saját földterülettel, kisebb gépparkkal, a hagyaték része még szgk, bankszámla.
A családi gazdaságban a feleség is tagként részt vett, most a 4 gyermek közül az egyikkel tovább folytatnák. A 3 gyermek lemondana az örökség rájuk eső részéről. A feleség a lakott ingatlanon szerezne haszonélvezeti jogot és egy gyerekrészt örökölne, a hagyaték többi részét az a gyermek kapná meg, aki átvette a családi gazdaság vezetését.
Ez az elgondolás a közjegyző előtt működhet-e és van-e valakire nézve illeték vonzata.
Válaszát nagyon köszönöm.