Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

Válás, vagyonmegosztás

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.11.30. 19:15

Úgy értette, hogy eladná az autót, és ő maradna az üzemeltető.
Ettől az az autó még közös vagyon, és el kell az értékével számolni.

www.kbs-ugyved.hu

monalisa1 #   2010.11.30. 18:03

Csak a gk. használati jogát adnád át másnak, a tulajdon a neveden maradna.

jmaker # e-mail 2010.11.30. 16:39

Üdvözletem! Arra szeretnék választ kapni, hogy ha még válás előtt üzembentartói szerződéssel eladom a gépkocsimat , akkor mentesülök -e vagyonmegosztáskor legalább ezen teher megfizetése,megosztása alól? Erre szeretnék választ kapni. köszönöm előre is!

ObudaFan # e-mail 2010.11.28. 15:17

Köteles. Ha nem fizeti, akkor perben követelheted, amit neki kellett volna, de helyette a kifizetésére kényszerültél.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://nonprofit.hu/…-megszerzese

Jocó1965 # e-mail 2010.11.28. 14:08

Köszönöm a gyors választ!

Van 2 olyan hitelünk is(személyi hitel+kamatmentes munkáltatói hitel, ahol nem adóstárs,de az együttélésünk alatt vettük föl lakásfelújításra.
Ez esetben is köteles a felét fizetni?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.11.28. 13:57
  1. A vagyonközösség valószínűleg már megszűnt. Ha a közös vagyon megszüntetését érted, akkor az nem feltétel.
  2. A bontóperrel együtt le lehet a házassági vagyonjogi pert is folytatni. De lehet külön is.
  3. Ő hiába is menne bele. A banknak kellene. De ha ő is adós, akkor fizetnie kell, ha tetszik neki, ha nem.
  4. L. a 3.: nem.

www.kbs-ugyved.hu

Jocó1965 # e-mail 2010.11.28. 13:45

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Egy éve tart a válóperem,5 tárgyalás volt eddig.
A következőket szeretném kérdezni:

1.A válás kimondásának feltétele-e a vagyonközösség megszüntetése?

2.A közösen felvett hiteleket csak én fizetem a különélésünk óta-eleddig kb.3 millió forintot.
Ez irányú igényeimet a válóper során kell-e érvényesítenem vagy pedig külön pert kell indítanom.

3.H a volt nejem nem megy bele abba a variációba,hogy módosítsuk a szerződéseket,hogy a továbbiakban fele-fele arányban fizessük a hiteleket,akkor mi a teendő?

4.Lehet-e a pénzintézetet úgymond "kényszeríteni" bírósági végzéssel,hogy módosítsák a szerződést?
(Vagy nekik úgyis mindegy,hogy ki fizet?)

A válaszát előre is köszönöm!

Jocó1965 # e-mail 2010.11.28. 13:33

Az előző levelemben elfelejtettem megkérdezni,hogy a többlethasználati díjat a személygépkocsira lehet-e érvényesíteni?
(vagy csak az ingatlanra)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.11.27. 21:52

Megtérítési igény keletkezik annak az összegnek a megfelelő hányadára is, amelyet a felek az együttélés alatt valamelyikük különvagyonában álló ingatlan megszerzéséhez igénybe vett kölcsön törlesztésére fordítottak.

A közös háztartás kiadásaihoz való hozzájárulás megtérítési igényt nem keletkeztet - de azt hiszem, ezt már mondtam.

www.kbs-ugyved.hu

beci0325 # e-mail 2010.11.27. 18:25

Érte, s köszönöm válaszát Még annyit szeretnék kérdezni,hogy a ház ugyan az Ö nevén van, de tartozás is van rajta, amit az elsö perctöl ott lakásom idején közössen fizettük.

• abbol jár vmi vissza?
  • kasszába én az egész pénzem ,havonta beraktam, igy mennyi jár vissza?
Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.11.27. 17:19

Az élettársak a jogviszony fennállása alatt a hozzájárulásuk arányában szereznek közös vagyont; a háztartásban végzett munka értéke is hozzájárulásnak számít. Az egyik fél különvagyonába tartozó ingatlanon a közös vagyon terhére végzett értéknövelő beruházások megfelelő arányú hányadának megtérítésére a másik fél igényt tarthat. (Ha ugyanilyen beruházás a másik fél különvagyona terhére történt, az tulajdonképpen ajándék, amely téves feltevésre hivatkozva követelhető vissza.)
Az értéknövelő beruházásnak nem minősülő munkálatok költségei azonban a közös életvitel kiadásait képezik, megtérítési igényt nem keletkeztetnek.

www.kbs-ugyved.hu

beci0325 # e-mail 2010.11.27. 13:08

Tisztelt Ügyvéd ur!
2 éve élek a barátnömmel egy háztartásban nála, a saját nevén lévö házában. Azota a felmerülö összes költséget közössen fizettük, uj konyhabutor,ablakok,ajto még pluszban. A viszonyunk megromlott s el akarom hagyni, a kérdéseim:

• a vele együtt lakott idö alatt bele rakott pénzem valahogy vissza kaphato-e?
  • vagy annak milyen része?
  • ö kezelte a kasszát,én a pénzem neki adtam s az nem kevés ,ugy kb 7.000.000
  • mit tudok most tenni?
  • házba be vagyok 2 éve jelentve

Válaszát elöre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.11.26. 19:02

Tudja. Épp azért kérdezte.

www.kbs-ugyved.hu

monalisa1 #   2010.11.26. 18:11

sissike77

Aztán majd jön a bukkanó a megszületendő gyermek "apja neve" rovatnál.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.11.26. 17:33

Úgy nemigen lesz elég az idő. Esetleg egy kérelem a bíróság elnökéhez soron kívüliség iránt. De még akkor se biztos, hogy belefér.

www.kbs-ugyved.hu

sissike77 # e-mail 2010.11.26. 16:55

Tisztelt Ügyvéd ÚR!

Az alábbiakban kérném a tanácsát.

A volt férjemet otthagytam több mint 2 éve, erről papírom is van, hogy én nevelem a két gyermeket, Ő azóta nem látta, gyermektartást sem fizetett, közös vagyonunk sincs. Most van egy komoly kapcsolatom, s most 6 hetes terhes vagyok, most adtam be a válópert. Esküvőt szeretnénk az új párommal. Milyen esélyeim vannak arra, hogy elváljak tavaszig, ha a tárgyaláson nem fog megjelenni, illetve, a bíróság nem találja sehol?

Köszönettel:
Horváth Szilvia

ObudaFan # e-mail 2010.11.25. 17:11

Közös megegyezésnél a bíróság elfogadja, ha a felek úgy nyilatkoznak, hogy az ingó vagyont megosztottnak tekintik.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

godiwa # e-mail 2010.11.25. 14:33

Köszönöm szépen a választ.

Akkor eszerint az ingóságok osztozkodás nélkül közös tulajdonban maradnak? Akkor miről szól a megegyezésesnél a közös vagyon elosztása, ha ebben nem kell megegyezniük? Akkor tulképp miben kell megegyezniük? (gyerektartáson és lakáshasználaton kívül)

Ismerős szerint a férj nem is akar tárgyalni a telekről és a külön vagyoni igényről, azaz ezekben a kérdésekben szerinte nem lenne így megegyezés az első tárgyalásra. Ezért lenne érdekes, hogy az illeték lerovási kötelezettség mikor áll fenn tényállásos bontásnál....

Jövedelme nem annyira kevés, hogy illetékfeljegyzés lehetne, de majd 90ezer ft illetéket kéne kiperkálnia rögvest indulásnak, ami azért kicsit földhöz verné. A férj meg viszont nem akar ezekről még tárgyalni se, úgyhogy nem tudom, hogy akkor mit lehetne tenni, hogy kérhesse a bíróságtól a vagyonmegosztást, de ne kelljen előre lerónia az az után fizetendő illetéket...

ObudaFan # e-mail 2010.11.25. 13:08

* az ingóságok megosztása nem azt jelenti, hogy felleltározzák és elosztják, függetlenül, hogy az ingóságok továbbra is ott vannak a lakásban?

Közös megegyezés esetén bármi lehet, de egyébként bármelyik házastárs követelheti, hogy a közös tulajdon legyen megszüntetve az ingókon.

* ha a nej a telek tulajdoni hányadát be akarja vezettetni az ingatlan nyilvántartásba, akkor ha közös megegyezéssel válnak, hogyan tudja megítéltetni ezt a bírósággal? Vagy ekkor perbeli illeték lerovás szempontjából neki jobb lenne, ha nem közös megegyezéssel válnának? (egyéb különvagyoni igénye is lenne)

Közös megegyezés esetén ez benne van a 12e Ft illetékben, amit a felperes fizetett, költség csak azzal lesz, hogy hiteles, friss tulajdoni lap másolatot csatolni kell.

Egyáltalán, ha nem közös megegyezéssel válnak, akkor az asszonynak kell illetéket fizetni előre, ha a telekkel és más különvagyoni igénnyel kapcsolatos dolgot meg akarja ítéltetni a bírósággal vagy majd csak a végén az fizetne, akire ráterhelik ez esetben?

Kellene, de kérhet illetékfeljegyzési jogot.

* ha már nagykorú, de még gimiben tanuló gyerek van, akkor is lehet tartásdíjat kérni a férjtől? (Anya főz, mos rá, apa a lakás rezsijét fizette eddig, most felesben fizetné tovább, de apa csak csekélyebb összeget akar fizetni tartásként 12000.-Ft-ot, azt is a gyereknek)

Lehet, ha a tanulmányait rendesen végzi, nem érdemtelen, és a tartás nem veszélyezteti az apa saját szükséges tartását.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

godiwa # e-mail 2010.11.24. 23:46

Ismerősék válnak - közös lakás, nagykorú gyerek, de tanul, egyéb ingatlan vagyon is van, közös tulajdonú a lakás.

Férj válni akar, benyújtotta a válókeresetet, de közös megegyezéssel,lakáshasználat megosztást kért. Tárgyalás még nem vót.

Férj nem akar vagyonleltárt felvenni, mondván, hogy úgysem visz el semmit, hanem közösen használnák az ingóságokat továbbra is.
Van egy telek, de az ő nevén csak, holott közös szerzemény, épp csak feleség nevére nem került, - erről nem akar megegyezni, mondván nem kötelező ez a közös megegyezéses válásnál.

A kérdések:

• az ingóságok megosztása nem azt jelenti, hogy felleltározzák és elosztják, függetlenül, hogy az ingóságok továbbra is ott vannak a lakásban?
  • ha a nej a telek tulajdoni hányadát be akarja vezettetni az ingatlan nyilvántartásba, akkor ha közös megegyezéssel válnak, hogyan tudja megítéltetni ezt a bírósággal? Vagy ekkor perbeli illeték lerovás szempontjából neki jobb lenne, ha nem közös megegyezéssel válnának? (egyéb különvagyoni igénye is lenne)

Egyáltalán, ha nem közös megegyezéssel válnak, akkor az asszonynak kell illetéket fizetni előre, ha a telekkel és más különvagyoni igénnyel kapcsolatos dolgot meg akarja ítéltetni a bírósággal vagy majd csak a végén az fizetne, akire ráterhelik ez esetben?

• ha már nagykorú, de még gimiben tanuló gyerek van, akkor is lehet tartásdíjat kérni a férjtől? (Anya főz, mos rá, apa a lakás rezsijét fizette eddig, most felesben fizetné tovább, de apa csak csekélyebb összeget akar fizetni tartásként 12000.-Ft-ot, azt is a gyereknek)

Tudom, hogy kicsit zavaros, de remélem érthető, hogy miket akarok kérdezni...

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.11.22. 16:34

Hogy kéritek a házasság felbontását, mert az véglegesen, helyrehozhatatlanul megromlott. Nyilatkoztok, hogy az ingóságok elosztásában és a közös kiskorú gyermek elhelyezésében, tartásában és a vele való kapcsolattartás részleteiben megegyeztetek.

www.kbs-ugyved.hu

mazsi1776 #   2010.11.22. 16:10

Kedves Mindenki!

A férjem és én közös megegyezéssel szeretnénk válni!
Van közös tulajdonú házunk, kettő gyermek abból az egyik már nagykorú, van közös hitelünk. Mi szeretnénk megírni a kérvényt a házasság felbontásához.Mivel közös megegyezésről van szó gondoltuk mi is megtudjuk oldani, nem kell hozzá ügyvéd. Tud nekünk ebben segíteni valaki? Mi kell, hogy szerepeljen a kérvényben pontosan?

Segítségeteket előre is köszönöm!
Üdv.Mazsi

ObudaFan # e-mail 2010.11.20. 11:19

A bíróság meg a legjobb belátása szerint értékeli a bizonyítékokat, így nem feltétlenül 1-1, ha egyes tanúk nyilvánvalóan szavahihetőbbnek bizonyulnak más tanúknál.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.11.20. 10:30

Ha valamely lényeges tényt, körülményt nem sikerül bizonyítani, akkor azt a bizonyításra kötelezett terhére kell értékelni.

www.kbs-ugyved.hu

Tündér4 # e-mail 2010.11.20. 10:25

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Biztosan én értem nehezen, vagy nagyon laikus vagyok, de ilyen esetben nem elég bizonyítás, ha jön a külön vagyonra hivatkozó fél anyja, apja, nagynénje, stb. és állítja, hogy márpedig azt a bútort ők vették, vagy a házasság előtt megvolt?
Ez ellen nem nagyon lehet védekezni, max . a másik fél is hozza a családot, hogy nem úgy volt, ők tudják, hogy azt pedig közösen vették.
1 - 1, és ha az értéke viszonylag kevés, már ki is hagyható a leltárból.