Válás, vagyonmegosztás


margaréta*** # 2009.07.28. 08:20

Kedves Hozzászólók!

Februárban elváltam, eddig a vagyonmegosztás nem történt meg. Ex nem volt hajlandó fizetni. Most az ajánlata egymillió ft, azzal a feltétellel, hogy nem lesz tiltás a fizetésén a gyerektartásra. Nagyjából 12 (inkább)-15 (ez már nagyon jó ár lenne) millióért lehetne eladni a házat (új építésű 120 m2 lakóterű családi ház). Ex átvállalta a kölcsön törlesztését, ez négymillió, kétmilliót vissza kell fizetnie a szocpol végett. (Ő lakik benne, mi elköltöztünk.) Eladni nem hajlandó, pereskedni pedig hosszú évekig tartana, rá valóm meg nincs. Ti elfogadnátok az ajánlatát?

Grád András # 2009.07.27. 20:23

Kedves Szasa77!

Ritkán kell Obudafant korrigálnom, de a közös kiskorú gyermek bentlakásának semmi köze a többlethasználati díj iránti igényhez, vagyis az attól még ugyanúgy lehetséges. (A bentlakó gyermekeknek a lakáshasználati jog ellenértékénél van szerepük, a számítás elég bonyolult, itt nem részletezem.) És "az ingatlannak csak a használt forgalmi értékének a rád eső részét követelheted egy vagyonmegosztás esetén" sem igaz.

A kérdéseire a válasz: A többlethasználati díj 5 évre visszamenőlegesen követelhető (általános elévülési idő). Az árverési vételárat meg igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő állapítja meg a perben. Ha a kikiáltási árra nincs ajánlat, a végrehajtó az első és második árverésen lakásingatlannál a kikiáltási ár 70%-ára mehet le, de a harmadiknál már 50%-ára. A per időtartama vidéken rövidebb, akár 1-1,5 év alatt befejeződhet, Pesten akár 3-4 évig is eltarthat. Az életközösség megszakadását követően az ingatlanra fordított kiadások elszámolhatók. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

szasa77 # 2009.07.27. 17:45

És esetleg állag megóvásra lehet e felszámolni valamit mivel ezt a lakást csak ő használta eddig senki más.

ObudaFan # 2009.07.27. 17:31

Ha közös kiskorú gyermek él bent, akkor sajnos nem lehet többlethasználati díjat kérni, és az ingatlannak csak a használt forgalmi értékének a rád eső részét követelheted egy vagyonmegosztás esetén.

szasa77 # 2009.07.27. 16:37

Kedves Andkás nagyon koszönöm a gyors váloszt. Az ingatlant természetesen ő és a 2-gyerekem használja első perctől fogva. A következő kérdésem pedig az hogy a töblethasználati díjat lehet -e viszamanőleg is kérni a beköltözés időpontjától? És ha a bíróság árverez az nézi -e az ingatlan tényleges értékét vagy amenyit adnak érte anyért adja el. És ennek menyi KB a eljárási ideje?

Grád András # 2009.07.27. 16:21

Kedves Szasa77!

A házastársi közös vagyon megosztását kell kérnie a bíróságon, valamelyiküknek kell majd magához váltania, vagy a bíróság el fogja árvereztetni, és felosztja a vételérat. Ha csak ő használja az ingatlant, többlethasználati díjat lehet tőle kérni, ez is beszámítható lesz a vételár felosztásánál az Ön javára és az ő terhére. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2009.07.27. 16:21

Kedves Szasa77!

A házastársi közös vagyon megosztását kell kérnie a bíróságon, valamelyiküknek kell majd magához váltania, vagy a bíróság el fogja árvereztetni, és felosztja a vételérat. Ha csak ő használja az ingatlant, többlethasználati díjat lehet tőle kérni, ez is beszámítható lesz a vételár felosztásánál az Ön javára és az ő terhére. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

szasa77 # 2009.07.27. 16:07

Segítséget szeretnék kérni mit tehetek. 2004 januárban-ban elváltam de az ingatlan vagyonmegosztása nem történt meg. Ami KB 13m ft értékű, 2 gyerek után szocpolt és 2,5m ft kölcsönt vettünk fel aminek én vagyok az adósa és az ex az adóstárs. Ez egy vadonat új kertes ház volt akkor én be sem költöztem csak átadtam az exemnek és a 2 gyerekemnek. Azóta új kapcsolatom van és még egy gyerekem. De már nem bírom fentartani a családom, a gyerektartást és az ingatlan törlesztését is fizetni. Mit tehetek ha az ex nem akarja eladni nem akar kifizetni és azt sem akarja hogy én kifizessem. Neki egy úgynevezett udvarlója van aki tőle 300 km-re lakik de elég sokat vannak együtt ebben a lakásban és téli időszakban még az édesannya is itt lakik. Kérhetek-e Tőle albérleti dílyat vagy hogy ő fizesse a hitel teljes összegét vagy hogyan lehet a tulajdonjogot rendezni?

ObudaFan # 2009.07.25. 09:26

Akkor a végrehajtó megpróbálná behajtani ezt az összeget (bankszámláról, munkabérből, ingó, ingatlanfoglalás útján, stb.). Ha sikerül, akkor te megkapod a pénzt, ő meg a tulajdonjogot.

anyuka07 # 2009.07.25. 09:21

Kedves Sándor!

Elnézést, akkor én fogalmaztam rosszul az első hozzászólásomban. Ha végrehajtást kérnék, az mit takar?

ObudaFan # 2009.07.25. 09:21

hugika01

  1. Az ingatlan-nyilvántartásba be nem jegyzett tulajdonos a jóhiszemű vevővel szemben tulajdonjogára nem hivatkozhat.
  2. Onnantól kezdve, hogy a házastárs a nem saját tulajdoni hányadát eladta, az ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos tulajdoni igénye megszűnik, kötelmi igénye lesz a volt házastársával szemben. (Ami mellesleg 5 év alatt elévül.)
Grád András # 2009.07.24. 21:17

Kedves Hugika01!

Nem tudom, melyik Ptk. kommentárra hivatkozik, több is van, és azon belül konkrétan mire, de a lényeg változatlan. Az ingatlan-nyilvántartásban szereplő tulajdonostól ellenérték fejében vásárló jóhiszemű vevő akkor is tulajdont szerez, ha az ingatlan részben a másik házastárs ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdona. (És igényelheti a házastársától, hogy a vételárat teljes egészében számítsák be a közös vagyonba annak megosztásakor.) Polgári bíró voltam, 10 éven át részben ilyen pereket is tárgyaltam, az utóbbi időben meg ügyvédként láttam jópár ilyet. Ettől persze még nem mindig nem köteles elhinni nekem, de ezzel az itt-ott összeolvastam valamit kezdetű érvrendszerrel nem sokat tudok kezdeni. Ha pontosan beidézi, mit olvasott, el tudom magyarázni, hogy az mire vonatkozik (erre biztos nem). Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.24. 19:57

Ha lejár a határidő, végrehajtást kérhetsz, anyuka. (Egyébként nekem volt igazam, a bírósági végzésben ezek szerint nem az van, amit elsőre mondtál.)

hugika01 # 2009.07.24. 15:14

Tisztelt Tanár úr! egyáltalán nem gondolom, hogy bárkinél is jobban értenék a joghoz- és úgy gondolom, jogvégzett emberek, ügyvédek között sem szeretnék különbséget tenni így. Viszont a Ptk magyarázata szerint "Tulajdonszerzés ingatlan-nyílvántartások kívüli tulajdonostól" cím alatt így van...és anno nekem is úgy tanították. Ezért kérdeztem volna, hogy ennyire más a gyakorlat? (gyakorlatban kötelmi kereset lenne?? ?) Csupán jó szándékkal és kíváncsiságtól "lovagoltam" a témán-elnézést kérek érte.

anyuka07 # 2009.07.24. 14:22

Az ügyvédnél "Házastársi Vagyonközösséget Megszűntető Szerződést" kötöttünk. A férjem kereste az ügyvédet, mivel ő tart igényt az ingatlanra. Én aláírtam.
Idézem:
" Felek az 1/2 tulajdoni hányad megváltási értékét .....millió forintban állapítják meg, mely összeget a Férj legkésőbb 2008. szeptember 30-ig köteles megfizetni a Feleség részére...."

A bíróságra írtunk egy megállapodást, amiben rögzítettük a vagyonmegosztást.

Idézem: "A felek a házasság fennállása alatt közösen szerzett ingóságok megosztása, a közös tulajdonukat képező ingatlan használata tekintetében jogerős bírói egyezséget kötöttek."

'''''De minek hívják azt, aki az ellenérdekelt fél ügyvédjével készítteti az egyezség szövegét?''''''
Nem én készíttettem, ő ragaszkodott ehhez, pontosan a fent leírt dolgok miatt. Semmiképp nem hajlandó eladni a házat, még akkor sem, ha máshogy nem tudna engem kifizetni. Nem hajlandó kiköltözni sem, hogy én menjek vissza a gyerekekkel, egyszóval várjuk a csodát....

kisokos # 2009.07.24. 11:01

abs75,

A különvagyon az is marad, vagyis ha eladja, beforgatja, megint eladja, beforgatja, akkor is megmarad olyan részben, amilyenben a szerzéshez hozzájárult. Persze ezeeket a részleteket bizonyítani is tudni kell...

Most válnak.Ilyenkor hogy megy a vagyon megosztás
Alapszabályként a különvagyon beforgatott értéke megy vissza az eredeti tulajhoz, a maradékon meg feleznek. A hiteleken is. Ha a közös vagyon nem elég a hitel fedezetére, akkor a különvagyonból kell a különbözetet visszafizetni.

Mi lenne az legjobb megoldás?
Ha leülnének és megegyeznének. Hogy a bátyádnak mi a legjobb, azt csak ő tudhatja.

igen valószínű,szerintem 100%, hogy a harmadik gyermek nem a bátyámé
Egy vérvizsgálat, vagy egy DNS teszt választ adhatna a kérdésre. Ha nem ő az apa, akkor nem kell majd tdíjat fizetnie a gyermek után. Addig azonban, amíg ő van bejegyezve, addig jogilag az ő gyermeke. Ha biztos a dolgában, akkor indítania kell egy apaság megdöntése iránti pert.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.24. 10:57

Mi lenne az legjobb megoldás?
Valószínűleg az, ha megbízna egy ügyvédet.
A vagyonmegosztás első sorban megállapodás kérdése; de ha nem tudnak megegyezni, akkor a bíróság majd dönt helyettük. A különvagyon az különvagyon, miért ne lehetne, sőt kellene számolni vele?

Abs75 # 2009.07.24. 10:55

Mivel 1 gyermek az anyánál,a másik az apánál lesz,ilyenkor hogy megy a gyerektartás?A harmadik gyermek után nem akar fizetni a bátyám,ezt hogy lehet megoldani?
A házzal kapcsolatban,ha benne akar maradni az egyik gyermekkel,akkor ugye ki kellene fizetnie a feleségét?Vagy eladják,kifizetik a bankot,a maradékot meg megfelezik.De mi van ha csak 100 ezer marad a hitelen túl?Akkor 50-50 és akkor rendben vannak?Mi van akkor ha nem kell el annyiért hogy kitudják venni a pénzüket?Vagy el sem akar kelni a ház?

Utolsó kérdés:
A válás folyamán,a fent leírtak alapján,mire figyeljen nagyon a bátyám,nehogy csőben húzzák.Mert könnyen megteszik.Tegnap elköltöztek,ma meg már mennek ügyvédhez(De sürgős nekik).Nem akarom hogy a bátyám rosszul járjon,hisz nem ő hibázott.

Várom mielőbbi válaszukat.

Üdv.

Abs75 # 2009.07.24. 10:45

Üdvözletem.Bátyám 11 éve él házasságban,2 gyermeket neveltek(illetve 3-at te ezt lentebb részletezem.).Az első házuk a bátyám nevén volt,azt eladták majd vettek ujjat.Az szintén eladásra került,és 2 éve vettek egy családi házat.Kb. 4-5 milliót vittek bele így,+ vettek fel közösen 5 millió hitelt.Most válnak.Ilyenkor hogy megy a vagyon megosztás.A régi ház értékét már nem lehet ugye számon venni?Vagy igen?
Mi lenne az legjobb megoldás?Persze a bátyám oldaláról nézve.A 2 gyermek elhelyezéséről közösen állapodnak meg,az egyik az anyánál,a tartós beteg fiú meg az apánál.Az anya költözött el,mivel a héten kiderült hogy a feleség félre lépett,és igen valószínű,szerintem 100%, hogy a harmadik gyermek nem a bátyámé.Most nem vagyok benne biztos hogy el is ismerte a feleség.De a gyermek a bátyám nevén van.De az apa igazi apa is a képben van.Mert ő is családos,ráadásul meg a kereszt apja is a saját fiának.(Gondolom így akart a szertő közelében lenni)Hitel az van rendesen,nem tud milliókat fizetni a bátyám.Mi lenne a legésszerübb?

ObudaFan # 2009.07.24. 10:26

Látni kellene azt a korábbi bírósági határozatot, mert vagy csak végrehajtást kell kérni, vagy pert kell indítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.24. 10:09

A bírósági végzés szerint ha valamelyik tulajdonos igényt tart a házra, a tartozások rendezése után köteles a másik felet kifizetni.
Ezt nehéz elhinni. Én még feltételes ítéletet nem láttam.

A megoldást egyébként úgy hívják, a közös tulajdon megszüntetése. De minek hívják azt, aki az ellenérdekelt fél ügyvédjével készítteti az egyezség szövegét?

anyuka07 # 2009.07.24. 10:03

Sziasztok!

Egy elég kényes ügyben szeretném a segítségeteket, tanácsotokat kérni. Tavaly januárban elváltam. A közös házunkban a férjem maradt, nekem kellett a két gyerekkel eljönni, ugyanis ő nem hajlandó onnan elmenni. Azóta albérletből albérletbe költözünk. A bírósági végzés szerint ha valamelyik tulajdonos igényt tart a házra, a tartozások rendezése után köteles a másik felet kifizetni. Fele-fele tulajdonban állapodtunk meg, tavaly nyáron ügyvédnél voltunk (a volt férjem ügyvédje) ahol megbeszéltük, papírra fektettük, hogy 2008.szeptember 30-ig ki kell fizetnie.
Ez azóta sem történt meg, mert egy "véletlen" folytán passzív BAR listára került, és mivel én voltam az adóstárs vele együtt én is. Így hitelt nem kap, és úgy érzem nem is nagyon sürgeti a dolgot. A "közös" házba visszaköltözött a barátnőjével, újítgatja, éli világát. Engem meg hiteget, hogy még várni kell, még nem tud lépni, legyek türelmes.
Jelenleg egy szoba-konyhában élünk a fiúkkal, hallani sem akarnak arról, hogy az apjukkal éljenek, nem véletlenül váltam el. Mindkettő kiskorú.
Mi lenne a legjobb, legcélravezetőbb megoldás?

Előre is köszönöm!

Grád András # 2009.07.24. 07:14

Kedves Hugika01!

Természetesen joga van azt gondolni, hogy jobban ért a joghoz, mint mi, de nem világos, hogy akkor miért kérdez tőlünk bármit is. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

káreset # 2009.07.24. 06:38

Tisztelt ObudaFan- A tegnapi kérdésemhez csatlakozva nekem kamatos kamatot kellett vissza fizetnem én milyem kamat mértékkel kérhetem a volt feleségemtől?

hugika01 # 2009.07.23. 21:42

Tisztelt Tanár úr, és ObudaFan. Nagyon köszönöm. Az számít itt esetleg, hogy a tulajdonjogi igények nem évülnek el?

Én ezért még mindig úgy gondolom, az inyt kívüli tulajdonossal szemben hatálytalan a szerződés:(