Válás, vagyonmegosztás


Pelso # 2009.02.11. 13:04

Köszönöm ObudaFan a tájékoztatást!

Pelso # 2009.02.11. 13:02

T.Dr. Mohos Gábor ügyvéd a 15-év az pont így jött ki,mivel "már"15 éve éltünk együtt.(talán véletlen)

ObudaFan # 2009.02.11. 13:02

Annak a felét követelheti, amivel az ingatlan azért lett értékesebb, mert a közös vagyonból ráfordítottatok, ha volt ilyen.

Pelso # 2009.02.11. 12:58

T.Szakértők!
A szóbanforgó ingatlan a földhivatalban is 100%-ban az én nevemre van bejegyezve.Tehát ha mégis eladom és külön költözünk akkor ha jól értem az ára az enyém teljes egészében ebből nem kell a "drágámnak" egy fillért sem adni és azt a részt osztjuk el amit közössen vettük a lakásomba pl.bútorok stb.??

Grád András # 2009.02.11. 12:34

Bocs, Immaculata, de fenntartom amit írtam: Ha ő kapta ajándékba, eleve különvagyon, nincs mit bizonyítania, az ellenfelet terheli az esetleges ellenbizonyítási kötelezettség, ha közösen kapták, nem bizonyítási kötelezettség jön, hanem ajándék visszakövetelése az ajándékozó részéről. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.02.11. 12:28

Válással kezdődő mondatom törölve, mert itt még haszonélvező is van.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2009.02.11. 12:11

Bocsánat, nem erre kérdeztem rá, hanem ki terjeszti? Jogásztól is hallottam.

Tordesillas # 2009.02.11. 12:09

Dr. Mohos Gábor, Pelso

Csjt. 28. § (2) Az a különvagyonhoz tartozó tárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, valamint a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, tizenötévi házassági együttélés után közös vagyonná válik.

Szerintem ez a rendelezés "kurvult" el a kötudatban.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.02.11. 12:06

Pelso ugyan számára kedvező választ kapott, viszont az ajándékba kapott ingatlan külön vagyoni jellegét neki kell bizonyítani.

Csjt. 27. § (1) A házasság megkötésével a házastársak között a házassági életközösség idejére házastársi vagyonközösség keletkezik. Ennek megfelelően a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik.

Csjt. 28. § (1) A házastárs különvagyonához tartozik:

  1. a házasság fennállása alatt öröklés jogcímén szerzett vagy ajándékba kapott vagyontárgy,

Sokkal bonyolultabb a kérdésed, mint gondolnád. Ha ugyanis az ingatlan közös vagyon, mert azt a házasságkötésetek miatt, együttesen kaptátok ajándékba, akkor értékesíteni csak közös egyetértéssel lehet.
Válás esetén, viszont ha a 2 gyerek nálad marad, akkor kizárólagos használatot is kaphatsz, mert ekkora lakás természetben nem osztható.

Ha bizonyítani tudod, hogy az ingatlan kizárólagosan a te különvagyonod, akkor semmit sem kell a házastársadnak fizetni, függetlenül az eltöltött 15 évtől. A 15 évi házasság esetén szerzett külön vagyon közös vagyonná válása kizárólag használati tárgyak, bútorok, berendezések esetén értendő.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2009.02.11. 12:02

Pelso-tól kérdezném, hogy ezt a 15 évre vonatkozó városi legendát kitől hallotta az ön párja, ki terjeszti? Nem tudom megfejteni a rejtélyt.

Grád András # 2009.02.11. 11:53

Kedves Pelso!

Ha a lakást a házasság fennállása alatt Ön kapta ajándékba, és az Ön nevére került az ingatlan-nyilvántartásban, akkor a házastársának kell bizonyítania, hogy az ajándék az ő nevére is szólt, erre lényegében 0 az esélye. Ha mmindkettejük nevére került, akkor viszont az ajándékozónak kell ajándék visszakövetése iránt pert indítania. Bocs, Monalisa, de "kötelesrész" csak az öröklési jogban van, a házassági vagyonjogban nincsen! Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

monalisa1 # 2009.02.11. 11:12

Pelso

Mível az ajándékozás a házasság első évében történt, az esetleg még élő nagyszülőknek közjegyző előtt írásban nyílatkozniuk kellene, hogy az ajándékozás csak és kizárólag a te részedre történt - és ekként a lakás különvagyonodnak tekintendő.

Azonban félem, hogy mível az ajándékozás idején "már megvolt" a férjed, az eladásból a felének a fele mint kötelesrész megilleti. (Ha ez esetleg megáll, akkor mint tulajdonostárs nem lehet csak úgy egyszerűen kitenni a lakásból.)

A közjegyző is jogász.

Monalisa
laikus hozzászóló

Grád András # 2009.02.11. 10:35

Kedvew pelso!

Utólag látom, nem tudom miből feltételeztem, hogy Ön nő. Ha történetesen férfi, akkor az általam leírtakban képzeteleben cserélje fel az ivarszervek tulajdonosait! :-)


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2009.02.11. 10:33

Kedves Pelso!

Ha a lakást még a házassági együttélés előtt vette/kapta ajándékba, akkor az a különvagyona, tulajdonjog nem jár a férjének. Ha nem lenne rajta haszonélvezeti jog, elvben járhatna neki az elköltözésért lakáshasználati jog ellenérték (ennek most nem részletezemaz elég bonyolult szabályait, mert most úgysem játszik), viszont mivel van rajta haszonélvezet, így nem jár neki egy vas sem. Ő ott most szívességi lakáshasználó, a szívességi lakáshasználat pedig visszavonásig érvényes. Úgyhogy ha az édesanyja, mint hasznonélvező ír neki egy felszólítást, hogy 15 napon belül ingóságaitól kiürítve hagyja el a lakást, köteles rá, ha nem teszi, bírósághoz fordulhatnak. Ez persze nem 5 perc, de a végén kiteszik, és még egy halom pénzébe is kerül majd (pl. a használatért a felszólítástól kezdve piaci alapon fizetnie kell.) Szóval jobban teszi, ha magától csöndben elmegy, most még ingyen megteheti. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Pelso # 2009.02.11. 09:38

T.Szakértők!
15 éve a házasságom első évében a nagyszüleimtől kaptam egy 1.5 szobás lakást amit 100%-ban a nevemre írtak ,örökös haszonélvezeti jogot pedig édesanyámra írták.Most meghírdettem a lakást,hogy négyen (+2gyerek) nagyobbra cseréljük ezért édesanyám lemont a haszonélvezeti jogáról.
Már van is rá vevő mikor a "drága" párom kijelentette esze ágában sincs költözni és a 15 évre hivatkozva kéri az lakás eladásából neki járó pénzt(felét) mert külön akar tőlem költözni.
Kérdésem ha eladom a lakást mennyi jár a drágámnak a vételárból??akár a fele is?
Ha nem adom el akkor mennyi jár neki??
Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.09. 06:10

Jaj. Monalisa, ez már van olyan bonyolult kérdés, hogy nem kellene a hályogkovács magabiztosságával belevetned magad. Nekem meg nincs kedvem takarítani utánad.

monalisa1 # 2009.02.08. 22:33

Melyikőtöknek a nagypapája? Mert ha a tiéd, és az ingatlan CSAK ÉS KIZÁRÓLAG neked lett vásárolva (= ajándékozva), és ha ez bizonyítható (?!), akkor mindmáig különvagyonod. Ebben az esetben a férjed csak mint jogcímnélküli jóhíszemű lakáshasználó. (Jó lenne beszerezni egy tulajdoni lapot a földhivatalban.

Azért mert váltok (...) nem a felnőtt gyerekek eddigi- és esetleges ezutáni jussáról kell megegyezni- megosztozni a szülőknek.

ercsicske # 2009.02.08. 22:07

a ház a házasságkötés után lett vásárolva viszont ha jól tudom a nagypapa vásárolta az ingatlant így az övé a haszonélvezet. a vagyonmegosztás a gyerekeknek vásárolt dolgokat is megosztja ha azok már nem kiskorúak, viszint még közös háztartásban élnek?

monalisa1 # 2009.02.08. 21:42

Ha az ingatlan már a házasságkötés előtt is a válni akaró fél nevén volt, akkor az elvitathatlanul továbbra is különvagyona. Azonban ha a ház a házasság ideje alatt épült és/vagy lett vásárolva, akkor mint házassági vagyonközösség fele-fele attól függetlenül, hogy csak az egyikőjük nevén a tulajdonjog. (Földhivatali bejegyzésen kívüli tulajdonlás fogalma.)

A haszonélvezetet pénzért meg lehet váltani - ha a jogosult egyáltalán hajlandó arról lemondani..., ellenkező esetben háborítatlanul haláláig tart.

Egy haszonélvezettel terhelt ingatlant is el lehet adni - végső esetben, bár csak nagyon nyomott áron a haszonélvező "megöröklése" miatt. (Legfeljebb ha valaki hosszú távra befektetésként fantáziát lát a dologban.)

A haszonélvezet anyagi megváltása (= forintosítása) egy számítás alapján, ügyvéd elmagyarázza majd.

Monalisa
laikus hozzászóló

ercsicske # 2009.02.08. 21:22

Sziasztok
nekem lenne egy kérdésem, remélem tudtok segíteni.
arról lenne szó hogy, mi a helyzet akkor ha az egyik házastárs beadja válókeresetet, mert a másik féllel, problémák "adódtak" (alkoholizmus megcsalás stb...) az ingatlant milyen részben osszák szét, ha a beadófél nevén van az ingatlan illetve a haszonélvezet sem a másik félnél van, de 30 éve házasok.
lehet kicsit komplikáltan írtam le de remélem így is kapok választ.

előre is köszönöm:
Friderika

monalisa1 # 2009.02.08. 20:58

Nem korábban: május első hetében küldeni neki egy felszólító levelet: lejárt a határídő, 8 napon belül fizessen! (Legjobb lenne ha a levelet ügyvéd írná mert veled csak "veszekedne".)

Ha sehogy, akkor a jogerős bírói itélet alapján ráküldeni a végrehajtót., jelzálogot raknak a lakásra, vagy legrosszabb esetben elárverezik azt. (Esetleg mint árverezési résztvevő az egyébként is nyomott árú lakást olcsón megveszed - akár hitelből is.)

Monalisa
laikus hozzászóló

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.08. 20:45

Végrehajtást kérhetsz. A többit honnan tudhatnánk?

amidala1984 # 2009.02.08. 20:17

Szép estét Mindenkinek,
először írok erre a fórumra, mert olyan helyzetbe kerültem, hogy tanácstalan vagyok s nem tudom mi a következő lépés.

Volt férjemmel 2008 májusában mondták ki a válásunkat, s hirdették ki a jogerős itéletet vagyonmegosztás ügyében is. Ő maradt a közös lakásunkban és kötelezettséget vállalt arra, hogy 2009 április 31-ig kifizeti a rám eső részt.
Azonban nem mutat túl nagy együttműködést ez ügyben, pedig az időpont közeleg, bármikor érdeklődöm konkrétan a pénzzel kapcsolatban, nem kapok választ.
Kérdésem a következő volna: mit kell tennem, ha eljön az április vége és nem tesz felém lépéseket a fizetést illetően?
Mik az esélyeim így, jogerős itélet esetén, mennyi idő alatt tudják az összeget behajtani rajta és milyen lépéseket kell nekem tennem ezügyben?

Nagyon várom a választ!

Köszönettel, előre is!

Iza73 # 2009.02.04. 16:25

Köszönöm mindenkinek! Megnyugodtam:-)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.04. 08:40

Nyugodj már meg! Nem fog olyan bírósági határozatot szerezni.