Nyugdíj halál után


nandy # 2010.02.26. 09:11

Haszonélvezettel terhelten is el lehet adni az ingatlant, más kérdés, hogy ki akarja így megvenni.

monalisa1 # 2010.02.26. 08:17

Most már ne nyúljon a bankkártyához. (Ha előbb kivette volna a pénzt és csak azt követően az eltűnés bejelentése akkor még okés lenne a dolog, de így jogosulatlan felvét miatt akár el is járhatnának Önnel szemben.)

Ami a házat - az örökségüket illeti melyet ama jelzálog terhel, amíg az eltünt sorsa nem tisztázódik sajnos nincs mit tenni.

Valamint lehet hogy az adósság több mint a ház értéke, ebben a szerencsétlen esetben bár örököltek de pénzt nem látnak belőle...

Az örökös csak a hagyaték erejéig felel az adósságért, az azon felüli részt már nem kell rendeznie.

A testvérével várakozzanak türelemmel...

"Lisa"
laikus hozzászóló

Mandala73 # 2010.02.26. 06:39

Kedves "Lisa"!
Köszönöm válaszát. Az e témában bizonyított tájékozottsága okán gondoltam, hogy Ön jogász. Elnézését kérem a hibámért. Még egyszer köszönöm, hogy megtisztelt válaszával. Minden jót kívánok Önnek.
Mandala

monalisa1 # 2010.02.25. 16:30

Köszönöm, olvastam, de a probléma megválaszolásához laikusként én kevés vagyok. Javaslom várja meg míg jogász érdemben válaszol.

Üdvözlettel:
"Lisa"

Mandala73 # 2010.02.25. 14:35

Tisztelt Monalisa1!

Kérem adjon nekem tanácsot. Édesanyám tavaly júniusában elhunyt. A családi ház ahol élettársával közösen éltek a bátyám és az én nevemre került. Élettársának holtig tartó haszonélvezete van az ingatlanon, illetve egy szép magas összegű jelzáloghitel, melyet még közösen vettek fel. Édesanyám halála óta az élettársát mi támogatjuk, mivel komoly depresszióval küzdött, a nyugdíját is én kezeltem, abból fizettem a ház rezsijét, az ellátását, az ebédjét, és mindent amit kellett. Sajnos Ő tegnap reggel egy búcsúlevél hátrahagyásával eltűnt. Még aznap bejelentettem a rendőrségen, akik keresik. A legrosszabbra készülök, sajnos attól tartok, elhunyt.
A Nyugdíjfolyósítónál dolgozik egy barátom, ő azt mondja ha bejelentem "mostohaapám" eltűnését, azonnal befagyasztják a nyugdíj folyósítását. A számlához amire érkezik a nyugdíj nincs hozzáférésem, én balga mindig az ő bankkártyájával emeltem le az összeget és úgy vásároltam be neki, fizettem a számláit. Nem tudom merjem-e a bankkártyáját most az eltűnésének bejelentése után is használni, nem fognak ezért megbüntetni, ez nem bűncselekmény?
Van a birtokomban egy nyomtatvány, amit még ő írt alá és amiben kéri, hogy egy másik számlára utalják a nyugdíját, egy olyanra ami felett rendelkezési jogom van. Arra gondoltam azt postázom a Nyufi felé, de most nem tudom mit tegyek
Egy barátom azt mondta, hogy a NYUFI letétbe helyezi a nyugdíjat amíg meg nem találják a holttestet. Ha nem lelik, akkor öt év múlva nyilvánítják holttá. És mivel addig nem férek a pénzhez, azt már akkor a vérszerinti gyerekei kapják majd, akik tíz éve rá se nyitották az apjukra az ajtót, fel se hívták telefonon. Én álltam mindig mellette meg az anyukám míg élt.
Itt állok négy gyerekkel, egy hatalmas bankhitellel a nyakamon, plusz egy házzal amit nem tudok eladni, mert ő holtig tartó haszonélvező és amíg nem találják a holttestet, addig nem nyilvánítják holttá és mivel lemondani nem tud.... hát szép...
Mit tanácsol? Mit tegyek? Keressem fel Önt?
Köszönöm ha segít, mert nagyon el vagyok keseredve....

Mandala73 # 2010.02.25. 14:33

Tisztelt Monalisa1!

Kérem adjon nekem tanácsot. Édesanyám tavaly júniusában elhunyt. A családi ház ahol élettársával közösen éltek a bátyám és az én nevemre került. Élettársának holtig tartó haszonélvezete van az ingatlanon, illetve egy szép magas összegű jelzáloghitel, melyet még közösen vettek fel. Édesanyám halála óta az élettársát mi támogatjuk, mivel komoly depresszióval küzdött, a nyugdíját is én kezeltem, abból fizettem a ház rezsijét, az ellátását, az ebédjét, és mindent amit kellett. Sajnos Ő tegnap reggel egy búcsúlevél hátrahagyásával eltűnt. Még aznap bejelentettem a rendőrségen, akik keresik. A legrosszabbra készülök, sajnos attól tartok, elhunyt.
A Nyugdíjfolyósítónál dolgozik egy barátom, ő azt mondja ha bejelentem "mostohaapám" eltűnését, azonnal befagyasztják a nyugdíj folyósítását. A számlához amire érkezik a nyugdíja nincs hozzáférésem, én balga mindig az ő bankkártyájával emeltem le az összeget és úgy vásároltam be neki, fizettem a számláit. Nem tudom merjem-e a bankkártyáját most az eltűnésének bejelentése után is használni, nem fognak ezért megbüntetni, ez nem bűncselekmény?
Van a birtokomban egy nyomtatvány, amit még ő írt alá és amiben kéri, hogy egy másik számlára utalják a nyugdíját, egy olyanra ami felett rendelkezési jogom van. Arra gondoltam azt postázom a Nyufi felé, de most nem tudom mit tegyek
Egy barátom azt mondta, hogy a NYUFI letétbe helyezi a nyugdíjat amíg meg nem találják a holttestet. Ha nem lelik, akkor öt év múlva nyilvánítják holttá. És mivel addig nem férek a pénzhez, azt már akkor a vérszerinti gyerekei kapják majd, akik tíz éve rá se nyitották az apjukra az ajtót, fel se hívták telefonon. Én álltam mindig mellette meg az anyukám míg élt.
Itt állok négy gyerekkel, egy hatalmas bankhitellel a nyakamon, plusz egy házzal amit nem tudok eladni, mert ő holtig tartó haszonélvező és amíg nem találják a holttestet, addig nem nyilvánítják holttá és mivel lemondani nem tud.... hát szép...
Mit tanácsol? Mit tegyek? Keressem fel Önt?
Köszönöm ha segít, mert nagyon el vagyok keseredve....

Mandala73 # 2010.02.25. 14:32

Tisztelt Monalisa1!

Kérem adjon nekem tanácsot. Édesanyám tavaly júniusában elhunyt. A családi ház ahol élettársával közösen éltek a bátyám és az én nevemre került. Élettársának holtig tartó haszonélvezete van az ingatlanon, illetve egy szép magas összegű jelzáloghitel, melyet még közösen vettek fel. Édesanyám halála óta az élettársát mi támogatjuk, mivel komoly depresszióval küzdött, a nyugdíját is én kezeltem, abból fizettem a ház rezsijét, az ellátását, az ebédjét, és mindent amit kellett. Sajnos Ő tegnap reggel egy búcsúlevél hátrahagyásával eltűnt. Még aznap bejelentettem a rendőrségen, akik keresik. A legrosszabbra készülök, sajnos attól tartok, elhunyt.
A Nyugdíjfolyósítónál dolgozik egy barátom, ő azt mondja ha bejelentem "mostohaapám" eltűnését, azonnal befagyasztják a nyugdíj folyósítását. A számlához amire érkezik a nyugdíja nincs hozzáférésem, én balga mindig az ő bankkártyájával emeltem le az összeget és úgy vásároltam be neki, fizettem a számláit. Nem tudom merjem-e a bankkártyáját most az eltűnésének bejelentése után is használni, nem fognak ezért megbüntetni, ez nem bűncselekmény?
Van a birtokomban egy nyomtatvány, amit még ő írt alá és amiben kéri, hogy egy másik számlára utalják a nyugdíját, egy olyanra ami felett rendelkezési jogom van. Arra gondoltam azt postázom a Nyufi felé, de most nem tudom mit tegyek
Egy barátom azt mondta, hogy a NYUFI letétbe helyezi a nyugdíjat amíg meg nem találják a holttestet. Ha nem lelik, akkor öt év múlva nyilvánítják holttá. És mivel addig nem férek a pénzhez, azt már akkor a vérszerinti gyerekei kapják majd, akik tíz éve rá se nyitották az apjukra az ajtót, fel se hívták telefonon. Én álltam mindig mellette meg az anyukám míg élt.
Itt állok négy gyerekkel, egy hatalmas bankhitellel a nyakamon, plusz egy házzal amit nem tudok eladni, mert ő holtig tartó haszonélvező és amíg nem találják a holttestet, addig nem nyilvánítják holttá és mivel lemondani nem tud.... hát szép...
Mit tanácsol? Mit tegyek? Keressem fel Önt?
Köszönöm ha segít, mert nagyon el vagyok keseredve....

:):) # 2009.10.21. 15:50

Tisztelt fórumozók!

Én igazolt áttétes rákbeteg vagyok, de mivel a kezelések befejezőtdtek megvonták a rokkant nyugdijamat, jelenleg 50 évesen két kiskorú gyermeket egyedül nevelek, és ellátatlan vagyok, mivel a betegsségem előtt segélyben részesültem. Erre való tekintettel a jog kizárja, hogy segélyt, ill. járadékot kaphassak. A megélhetésünk bizonytalanná vált. Anyám 15 éve, apám pedig most hunyt el. Nem laktunk egy lakcimen, testvérem nincsen. Az a kérdésem, hogy mivel többszörösen hátárányos helyzetü vagyok megkaphatom-e apám nyugdiját részben, vagy egészben. A fentiekre való tekintettel ha bármi mód van rá hol kezdejem az ügy inditását? Semmiféle ingót, ingatlnat nem örököltem.

Válaszukat előre is köszörnöm: Gabriella.

Ui: Ha nem örököltem semmit a temetési ktsg-et nekem kell állni? Vagy átvállalja az önkormányzat?

monalisa1 # 2009.10.19. 19:35

A még fel nem vett t. havi nyugdíj hagyaték tárgyát képezi - utólag megkapható, azonban mivel nem éltek közös háztartásban kellene a lakhely szerint illetékes f. havi "ügyeletes" közjegyzőtől (= önkormányzat megmondja) egy igazolás, hogy az édesapja után érdemleges hagyaték nem volt. Ezt az igazolást kellene felküldeni ajánlott-tértivevényes levélben a Nyudíjfolyósító Igazgatóságra: Budapest, 1820. - és a pár soros kérelem mellé csatolni a halotti anyakönyvi kivonat fénymásolatát. (Sajnálatosan ennyire bürökratikus a dolog, valamint több hétig is eltarthat mire a pénz megérkezik.)

Ami a saját problémáját illeti (...) próbáljon szociális járadékért folyamodni az önkormányzathoz ill. a Magyar Államkincstárhoz - pontosan nem tudom melyik az illetékes eljárni -, ha már a rokk.nyugdíjra való jogosultságot megvonták Öntől...

Kívánok jobbulást, sok erőt, kitartást.

"Lisa"
laikus hozzászóló

:):) # 2009.10.19. 07:29

Kedves Fórum!

Apám elhunyt e-hó 08-án, kérdésem az, hogy felvehetem-e az e-havi nyugdiját, nem laktunk egy lakcimen. Egyetlen örököse vagyok, nem maradt utána örökölhető vagyon, csak a nyugdija. Megillet-e engem, ill. jár-e egész hóra, ha hó elején halt meg a papa?
Azt is megkérdezném, hogy én sulyos áttétes rákbetek vagyok, de mivel már nem kezelnek igy az állapotom stagnálására hivatkoztással megvonták a rokk.nyugdijama. Apám után nem kaphatom-e tovább az ő nyugdiját, mivel már 50 éves vagyok, 40%-os m.csökk. ráadásul két kk.gyermekemet egyedül nevelem egy szőlőskertben. Ennél fogva többszörösen hátrányos helyzetünek számitok, jelenlegi ellátásom a csp. segélyt nem kaphatok, mert segélyen voltam mikor kiderült a betegségem. Van-e rá mód, hogy apám után kaphassam a nyugdijat a fentiekre tekintettel, vagy csak esetleg részben kaphatnék-e ellátást. Nem laktunk egy lakcimen.
válaszokat előre is köszönöm
Mária

:):) # 2009.10.17. 09:49

Kedves Fórum!

Apám elhunyt e-hó 08-án, kérdésem az, hogy felvehetem-e az e-havi nyugdiját, nem laktunk egy lakcimen. Egyetlen örököse vagyok, nem maradt utána örökölhető vagyon, csak a nyugdija. Megillet-e engem, ill. jár-e egész hóra, ha hó elején halt meg a papa?
Azt is megkérdezném, hogy én sulyos áttétes rákbetek vagyok, de mivel már nem kezelnek igy az állapotom stagnálására hivatkoztással megvonták a rokk.nyugdijama. Apám után nem kaphatom-e tovább az ő nyugdiját, mivel már 50 éves vagyok, 40%-os m.csökk. ráadásul két kk.gyermekemet egyedül nevelem egy szőlőskertben. Ennél fogva többszörösen hátrányos helyzetünek számitok, jelenlegi ellátásom a csp. segélyt nem kaphatok, mert segélyen voltam mikor kiderült a betegségem. Van-e rá mód, hogy apám után kaphassam a nyugdijat a fentiekre tekintettel, vagy csak esetleg részben kaphatnék-e ellátást. Nem laktunk egy lakcimen.
válaszokat előre is köszönöm
Mária

Egyjogász # 2009.10.12. 12:30

Ha bankszámlára megy a nyugdíj, közjegyzői hagyatéki eljárás kell, ugyanis a bank bankszámláról pénzt csak közjegyzői hagyatékátadó végzésre fizet ki.

Vagy akkor tudod felvenni enélkül, ha rendelkezési jogod van a bankszámla felett, vagy megvan a bankkártya és tudod a PIN-kódját, az automatából.
(Persze a számálát ebben az esetben is célszerű megszüntetni.)

Melinda81 # 2009.10.12. 11:38

Üdvözlök mindenkit.
A segítségeteket szeretném kérni.Apukám szept.1-én meghalt.Én a halála után kb 2 héttel szereztem erről tudomást.Egyedül élt,semmiféle papirt nem hagyott maga után,nem rendelkezett semmiről.A temetést én intéztem egyedül,melyhez a húgom írásbeli meghatalmazása kellett.A nyugdíját szerettem volna felvenni,de amíg a temetés nem volt meg,és nem volt halotti anyakönyvi kivonat,addig még információt sem adtak ki a bankban.Most megkapom az anyakönyvi kivonat másolatát.Ezen kívül kell még valami ahhoz,hogy én az utolsó havi nyugdíját fel tudjam venni?Hagyatéki tárgyalás nem lesz,mert nem volt ingó-vagy ingatlan vagyona.Viszont úgy tudom,hogy csak a bankszámlájának társtulajdonosa(ha lenne ilyen,de nincs),vagy az a személy veheti fel a nyugdíjat,akit az elhalálozott kedvezményezettként megjelölt.Igaz ez?

monalisa1 # 2009.10.10. 12:33

Függetlenül a megállapításra kerülő özvegyi nyugdíjtól, anyukád kérhet méltányosági nyugdíjemelést - vélhetően nem valami fényes a saját rokk.nyugdíja. Ezen ellátást 3 évente lehet kérni, a szükséges ürlap letölthető a lentebbi nyufig honlapon. (A kérelmet mielőbb tértis levélként beadni mert általában január hónapban bírálják el - és a rengeteg kérelem miatt mindjárt el is fogy az éves költségkeret.) Általában 2-3 ezer forint/hó emelést tudnak adni, nem sok, de a semminél ez is több.

Édesapád elhunyta miatt ismeretlenül is őszinte részvétem.

csingi # 2009.10.10. 07:20

Monalisa1!

Köszönöm szépen a válaszaidat! Jó, hogy még vannak segítőkész emberek.

Minden jót kívánok, és mégegyszer köszönöm!

monalisa1 # 2009.10.09. 19:12

Nem valahonnan hanem a területileg illetékes regionális Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság megyei kirendeltéségétől.

Egy pár soros levél, melyben hívatkozni, hogy "elkeveredett" a 84-es rokkantosítással kapcsolatos okirat - másolatát küldjék meg.

Külön írom: egész biztos hogy a néni az eltelt 25 év alatt többször is volt az említett TB orvosszakértői bizottság előtt időszakos fellülvizsgálaton - és ott mindig készül jegyzőkönyv., lehet hogy annak sorai közt kell keresni a "végleges" rokkantság kifejezést.

"Lisa"
laikus hozzászóló

csingi # 2009.10.09. 18:52

Ha elkeveredett a levél, akkor azt valahonnan lehet pótólni?

monalisa1 # 2009.10.09. 18:08

Határozat nélkül sem ideiglenes sem végleges nyugdíj nem kerül folyósításra, tehát annak a levélnek meg kell lennie - legfeljebb az évek/évtizedek alatt elkeveredhetett...

monalisa1 # 2009.10.09. 18:05

Annak idején egész biztos hogy kapott az anyuka az illetékes megyei Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságtól határozatot a véglegesítésről - és annak alapján történik a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól a folyósítás.

Egyébként ha a TB orvosszakértői bizottság mindmáig nem bírálta felül a véglegesített rokkant állapotot, akkor már nem is fogja...

Nem a 25 éve rokkant emberekkel foglalkoznak hanem akik az utóbbi néhány évben lettek "rokkantak" - tisztelet a rászoruló kivételeknek.

Ha mindez kevés, tessék írni egy pár soros érdeklődő levelet a Nyufig-nak.

http://www.onyf.hu

csingi # 2009.10.09. 15:47

Hogyan lehet megtudni, hogy édesanyám rokkantsági ellátása véglegsítve lett-e valaha?

monalisa1 # 2009.10.09. 15:16

Nem, hanem bizonyára csak valami formalitás.

"Lisa"
laikus hozzászóló

csingi # 2009.10.09. 15:12

Tisztelt Fórum!
Édesapám 09.21-én elhunyt, aktív dolgozó volt. Édesanyám 1984.óta rokkant nyugdíjas, benyújtotta az özvegyi nyúgdíjra a kérelmét, válaszul levelet kapott a Nyugdíjbiztosítótól, melyben a saját nyugdíjával kapcsolatos papírokat és egy nyilatkozat kitőltését kérték. Kérdésem, hogy veszélybe kerülhet-e a rokkantsági nyugellátása.

rozsa100 # 2009.10.07. 19:01

Édesanyám 2008.október 22.-én halt meg.
Közös háztartásban éltünk,súlyos rákbeteg volt szegény,az utolsó időben állandó gondoskodást,felügyeletet igényelt.
A temetés nagyon sokba került,és segélyben sem részesültem,pedig egyedül álló vagyok.
Ma hallottam,hogy lehet igényelni pár hónapig a nyugdíjintézettől olyasmi járadékot,mint az özvegyi nyugdíj,mivel egy háztartásban lévő gondozója voltam édesanyámnak.Szeretném,ha valaki segitene,vajon létezik ilyen ellátás,igényelhető valamilyen százalékban,mint az özvegyi nyugdíjat?
Köszönöm Rózsa

Egyjogász # 2009.10.06. 12:59

Az elhunyt nyugdíja a haláleset hónapjában jár utoljára, ha valaki nem jelenti be a halálesetet, és az elhunyt nyugdíját továbbra is felveszi, az bűncselekmény, és visszaköveteli az állam.

Az özvegyi nyugdíj az más dolog, azt az elhunyt özvegye az elhunytra figyelemmel, de saját jogán kapja, az már nem az elhunyt nyugdíja (de ezt nyugdíjszakértő kollégák biztos sokkal szakszerűbben megfogalmazzák).

Feljelenteni meg lehet - mint Hofi mondta - "papír van, toll van, lehet feljelenteni"

monalisa1 # 2009.10.06. 12:33

A jogosulatlanul felvett nyugellátással kapcsolatban az Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak lehet bejelentést tenni - kamatával együtt egyösszegben visszakövetelik azt.

http://www.onyf.hu

"Lisa"
laikus hozzászóló