Nyugdíj halál után


Rea. # 2008.04.19. 08:51

Sziasztok!

Tudnátok nekem segíteni az alábbi problémával kapcsolatban?
A mamám nyugdíját a nagybátyám veszi fel. Nincsen rá semmi meghatalmazása. Milyen irat kell ahhoz, hogy a postán felvegye, mert biztos hogy neki nincs ilyen. Ezen felül használja is a pénzt saját céljaira. Hol van erről valamilyen szabályozás, amire hivatkozni lehet egy esetleges per során. Köszönöm.

monalisa1 # 2008.01.30. 11:59

Ha az elhunyt egymaga élt akkor a nyugdíjat ne adja át senkinek - intézzék a hozzátartózók ahogy tudják. Ami ama bizonyos élettársat illeti, mivel nem megözvegyült férj vagy feleség, ha a postás nem ismeri, őneki se adja át a pénzt.

bigdady # 2008.01.30. 09:27

Konkrétumok nincsenek, én a postás szemszögéből érdeklődöm, hogyan tudná magát levédni egy ilyen helyzetben. hogy ne őt vegyék elő.

Egyjogász # 2008.01.29. 13:45

Emlékezetem szerint néhány éve ügy volt, hogy a nagymama meghalt, a család pedig azt mondta a postásnak, hogy kórházban van, elutazott pár napra, stb., és még évekig felvették a nagymama nyugdíját.
A NYUFI kamatostól követelte vissza a pénzt + csalás miatt is tettek feljelentést.

monalisa1 # 2008.01.29. 13:40

Nem lenne egyszerűbb ha konkrétumot írnál a ködös kérdések helyett...

Egyébként ha valaki illetéktelen veszi fel a nyugdíjat tudtommal a NYUFIG visszaköveteli azt - a többit Egyjogász leírta.

bigdady # 2008.01.29. 12:38

És ha csak élettárs?
Lényeg hogy lakcímkártyán uaz a cím legyen?

Egyjogász # 2008.01.29. 11:23

"mi van akkor ha az elhunyt bejön a nyugdíjáért"

Be kell jelenteni az esetet Vatikánnak, és a Posta helyére valószínűleg fog épülni egy csodajáró kegyhely.
:))

De ha arra gondolsz, hogy valaki bemegy a Postára, és azt mondja, hogy pl. a vele azonos címen lakó hozzátartozója elhunyt, és meghatalmazás nélkül felveszi és egyben lenyúlja a nyugdíját, akkor ha kiderül a turpisság, vagy "családban marad a dolog", és az érintettek leredezik egymás között, ha pedig ez nem megy, akkor az "álelhunyt" polgári és büntetőjogi ügyet is indíthat a nyugdíját felvevő ellen.

bigdady # 2008.01.29. 08:37

Na és most jön a kérdés, hogy mi van akkor ha az elhunyt bejön a nyugdíjáért, mivel nem is hunyt el. Akkor mi van?

monalisa1 # 2008.01.29. 07:43

Ha ismeri a postás a megboldogult családtagjait akkor a tárgy havi nyugdíjat még átadja. Ha nem ismeri őket, a pénz megy vissza a postára - a továbbiak ahogy Egyjogász már leírta.

bigdady # 2008.01.29. 07:29

Nyufig még nem is tud sokszor a halálról, és már jön a havi szokásos nyugdíj. Ezt az esetet említettem.

Amúgy akkor a postás ilyenkor nem kér halottit?

Egyjogász # 2008.01.29. 06:46

A postás annak általában odaadja, aki az örökhagyóval egy lakcímen lakott.
Egyébként a NYUFIG csak közjegyzői hagyatékátadó végzésre adja ki az örökösnek az utolsó havi nyugdíjat.

bigdady # 2008.01.28. 14:53

Sziasztok!

Ha adott hónapban meghal valaki akkor még jár elvileg az a hónapi nyugdíj.

De a postán ki veheti fel ezt a nyugdíjat? Bárki aki aláírja, hogy az illető elhunyt és igazolja magát személyi igazolvánnyal esetleg a rokoni kapcsolatát (gyerek élettárs stb)? Kérnek szerintetek halotti anyakönyvi kivonatot?

zsupszo # 2007.12.10. 20:40

Németországbol

gittus # 2007.12.10. 20:27

zsupszo

A férj melyik államtól kapja a nyugellátást?

zsupszo # 2007.12.10. 20:22

bocsi, nem volt szándékos..nem tudtam elküldeni a kérdést, a gépem is lefagyott, és utána nem tudtam hova irtam be.. közben mégis átment a kérdés:(

monalisa1 # 2007.12.10. 18:05

Ugyanazt a kérdést nem kell másik topicba is beírni...

zsupszo # 2007.12.10. 15:30

adott egy szitu. feleség magyar állampolgár, és még messze van a nyugdijtol. férj külföldi állampolgár, és már nyugdijas. hivatalos esküvö köti öket össze. ha most a férj elhalálozna, akkor a feleség automatikusan megkapja a férje után a nyugdijat? vagy csak akkor ha a nö is "nyugdijkoru" lesz

monalisa1 # 2007.10.17. 00:59

Ha önkéntes nyugdíjpénztári tagságról van szó, akkor vélem igen, de ha a kötelező nyugdíjpéntárnak volt tagja az édesanyád, akkor valószínűleg nem.

Az önkéntes magánnyugdíjpénztári tag elhalálozása esetén az addig befizetett tagdíj és annak hozama, az örökség részét kell hogy képezze. Az összeg után öröklési illetéket kell fizetni - gondolom én laikusként.

A kötvénnyel menj be a legközelebbi ilyen pénztárhoz, és ott bizonyára érdemben tájékoztatnak majd.

zselyilevente # 2007.10.16. 23:43

Köszönöm a választ. Kapom az államtól az árvasági segélyt, de én azt hallottam, hogy a magánnyugdíjpénztári tagdíjat is vissza lehet igényelni, igaz ez? Válaszát előre köszönöm.

ObudaFan # 2007.10.14. 07:53

zselyil.!
25. életéved betöltéséig, de legfeljebb a tanulmányaid idejére árvaellátásra vagy jogosult.

ObudaFan # 2007.10.14. 07:50

July M!
Kell öröklési illetéket fizetni, mégpedig a magasabb értéket, hiszen nem lakásingatlanról van szó. Lehet viszont kérni a szociális helyzetre tekintettel az adóhatóságtól az illeték elengedését, mérséklését, illetve, részletfizetést, halasztást.

July M # 2007.10.13. 18:31

Szeretnék segítséget kérni az alábbi témában:

Családunk egyik tagja elhalálozott.Volt a nevére írva egy több mint 10 éves
személygépkocsi,amely már l2 éve ki van vonva a forgalomból és
üzemképtelen is.

Továbbá egy be nem fejezett melléképület - garázs- is az övé volt.
Kérdésem az,hogy az örökösnek ezek után kell-e majd illetéket
fizetni.
Remélem,hogy nem.A másik oldala a dolognak,hogy az örökösnek
nincs jövedelme,főiskolai hallgató.
Előre is köszönjük a válaszokat.

zselyilevente # 2007.10.08. 21:11

Édesanyám elhunyt! A hagyatéki tárgyalás megvolt, egyedüli örökös lettem. 21 éves tanuló vagyok, eddig árvasági segélyben részesülök. És érdeklődnék hogy az állammal illetve egyéb szolgáltatókkal szemben milyen követeléseim lehetnek? Anyukám 20 évig bejelentett dolgozó volt, és felvehetem a magánnyugdíjpénztári tagdíjat vagy valamilyen járulékokat? Nem tudom hogy mik illetik meg az örököst, és nem az évek múltával szeretnék rájönni, amikor már késő lenne igényttartanom rá. Köszönöm

monalisa1 # 2007.09.30. 22:28

Írhattam volna azt is hogy "fűt - fát"...

monalisa1 # 2007.09.30. 20:58

Ahogy annak idején Antal József-, Horn Gyula- és Orbán Viktor is igért ezt - azt a miniszterelnök-jelöltsége idején.