köteles rész


ObudaFan # 2014.09.11. 16:02

Miért érdekes? Rengeteg ember van, aki nem a saját ingatlanjában él. Más kérdés, hogy így a távolból aligha mondja meg neked bárki is, hogy mije lehetett a néninek és hogyan találhatod meg. A közjegyzőtől talán lehet kérni egy földhivatali megkeresést az ingatlanokra, ha felmerül, hogy lehetett autója, a KEKKH megkeresését, valamint a nagyobb bankok megkeresését a számlákra. Ha felmerül, hogy más ingósága is lehetett, azt neked kell igazolni és arra nincs ilyen általánosan jól bevált módszer.

cincimóki # 2014.09.11. 12:59

Kedves Segítők!

Köszönöm a választ.
Eddig arra jutottam, hogy a közjegyzőnél a hagyatéki eljárás újbóli lefolytatását kértem, mert mint törvényes örökös meg sem említettek benne.
Ami érdekes, hogy a lakcímként megjelölt ingatlanhoz takarnet alapján az égvilágon semmi jogcímük nincs és (tessék kapaszkodni) információ sincs a tulajdoni lapon semmi.
Kérhetem-e az elhunyt nagymama utolsó ingatlanának sorsát rendező okiratot?
Hova tűnt az ingatlanja?
Az ingóságok?
Van esély bizonyításra, hogyan?
Ami igazán bánt, hogy egy kiba...tt tárgyat sem kaptam, hogy a gyermekeimnek meg tudjam mutatni, hogy ez a dédi emléke.
Egyszerűen tanácstalan vagyok, hogy hogyan lehet bizonyítani, hogy az azért mégsem rendben levő, hogy nem volt ingósága sem??? egy óra, egy gyűrű???
Ugyanmár!

Köszönöm szépen, hogy próbáltok segíteni.

Ui: Közjegyző már elvből is kérte, hogy kérjem az új eljárást, mert ez durva.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.11. 11:14

Azért összetett pervezetési tanácsokat nemigen lehet online adni. Ugyanígy nem alkalmas a fórum arra se, hogy részletes jogi érveléssel szolgáljunk a számodra, amelyet benyújthatsz a bíróságnak.
Miért nem bízol meg egy ügyvédet?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.09. 10:44

Járásbíróság előtt nemigen van ügyvédkényszer.

Tantika # 2014.09.09. 07:04

Tisztelt Fórumtagok,
Visszatérve a peres eljárásra amelyet a kötelesrészem kifizettetése végett fogok megkezdeni, azt szerettem volna megtudni, hogy a végrendeleti örökösöknek ügyvédet kell-e fogadniuk vagy ügyvédi képviselet nelkül is jelen lehetnek a tárgyaláson.
Köszönöm válaszukat,


Tantika

ObudaFan # 2014.09.04. 13:15

Azt tudom, de a kérdező esetleg így érthette. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.04. 12:56

Természetesen. Én sem azt mondtam, hogy a "hagyatéki leltárba felvett értékből".

ObudaFan # 2014.09.04. 12:41

Valójában a kötelesrészre jogosult vitathatja azt a hagyatéki eljárásban megállapított forgalmi értéket, és a tapasztalat az, hogy nem is rossz eséllyel.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.04. 11:29

A forgalmi értékből. (Precízebben: a hagyaték megnyíltakor aktuális forgalmi értékből.)

ObudaFan # 2014.09.03. 14:26

cincimóki

Először is a közjegyzőnél be kellene nézni a hagyatéki ügy irataiba. Onnan fog kiderülni, volt-e egyáltalán végrendelet, abban van-e kitagadás, ha van, akkor támadható-e.
Emellett a földhivatalban meg lehet tudni, hogy az esetleges ingatlanokat ki milyen jogcímen szerezte meg, esetleg meg tudod kérni az alapul szolgáló szerződéseket.
Na, ha ez mind megvan, akkor lehet eldönteni, hogy mit is kellene tenni.

cincimóki # 2014.09.03. 08:36

Tisztelt Segítők!

Véleményetekre és tanácsotokra lennék kíváncsi a következő ügyben.

Édesapám 30 évvel ezelőtt elhunyt, akkor minimális örökrészre voltam jogosult...

Most édesapám édesanyja elhunyt, kapcsolatot az előbbi rendkívül csúnya kisemmizés után nem tartottuk velük.
Most értesültem, hogy közel egy éve hunyt el a kedves nagymama...
Mint törvényes örökös semmilyen tájékoztatást nem kaptam, a kötelesrészemről sem!
Közjegyző előzetes tájékoztatása alapján édesapám két élő testvére úgy nyilatkozott a hagyatéki ügyintézőnek az önkormányzatnál, hogy édesapámnak nincs leszármazója... Milyen bűncselekményt követtek el?

Ilyen esetben mit tegyek?
Per a hagyaték rám eső részéért?
Hamis nyilatkozat miatt esetleg intellektuális közokirat hamisításért pereljem be két testvért?
Amennyiben fiktív adásvétellel az ingo és ingatlan vagyontól megszabadították az örökséget, akkor nincs mit tennem? Nincs vagyon? De ezt akkor sem lehet annyiban hagyni!

Kitagadhat? Na de arról is lenne papír???! Vagy hamis papír, hogy lemondtam róla?

Amennyiben ez így is lenne, akkor sem szeretném ezt annyiban hagyni.

Köszönöm a segítségeteket előre is.

Cinci

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.01. 12:14

Talán célszerűbb lenne fizetési meghagyással kezdeni.

lajcsó # 2014.09.01. 11:51

Az első kérdésre a válasz: igen.
A második kérdés összefügghet a harmadik kérdéssel: nem jelzálogjogot tesznek az ingatlanukra hanem végrehajtási jogot, végrehajtási eljárás során.
A harmadik kérdésre a válasz: önként teljesítenek vagy végrehajtás útján.

Tantika # 2014.09.01. 10:36

Tisztelt Fórumtagok,
Az alábbi problémámmal szeretnék Önökhöz fordulni. A hagyaték most már teljes hatállyal került átadásra és mivel én nem tudtam a végrendeleti örökösökkel megegyezni, felkértem az ügyvédemet, hogy szólitsa fel őket a kötelesrészem kifizetésre. A fizetési felszólítás ellenére sem hajlandóak fizetni, tehát perre fogom vinni az ügyet.
Kérdéseim: 1) ha megnyerem az pert, kérhetem ügyvédi költségem ill. a per díjának megtérítését a pervesztesektől?

  1. Ha nincs a végrendeleti örökösöknek bejelentett munkaheyük, valamint nem találnak pénzt a számlaszámukon, azonban van a nevükön tulajdon, jelzálogot tesznek a házaikra? 3) Hogyan jutok egyáltalán a pénzemhez?

Köszönöm válaszukat,


Tantika

ObudaFan # 2014.08.21. 20:20

agikala

Kötelesrészt azért jó eséllyel igen. A földhivatalban be tudsz nézni az ingatlan tulajdoni lapjába, ott kiderül, hogy milyen jogcímen lett átruházva az ingatlan. Ha azt tudjuk, akkor már meg lehet mondani, hogy járhat-e valami.

ObudaFan # 2014.08.21. 20:18

pogacseva

Akkor a különbözetet követelheted tőle.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.21. 19:36

Azt nem mondtam. Bízz meg egy ügyvédet.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.21. 19:32

Azt nem mondtam. Bízz meg egy ügyvédet.

agikala # 2014.08.21. 17:28

Köszönöm választ,hagyatéki volt,és nagyapám halála előtt egy fél évvel még mindkettejük nevén volt a ház.akkor itt valószínű halála előtt irhattak valami papirt amiröl én nem tudok bizonyára ráiratta nagynénémre,de akkor ilyenkor én már semmit nem követelhetek.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.21. 14:49

Agikala, valószínűleg nem volt hagyatéki tárgyalás. ÉS valószínűleg rosszul tudod, hogy közös tulajdonban volt az ingatlan a hagyaték megnyíltakor. Persze, az is lehet, hogy csak simán elfeledkeztek rólatok a rokonok. De ez a kevésbé valószínű - ugyanakkor nektek ez lenne a jobbik eset.
Érdeklődj az illetékes közjegyzőnél.

pogacseva # 2014.08.21. 14:45

ObudaFan!
Ha a kárigényem magasabb mint apám kötelesrész iránti igénye akkor mi a helyzet?

agikala # 2014.08.21. 14:35

Üdvözlet.Nekem egy olyan kérdésem lenne:hogy nagyapám meghalt és mivel már édesapám sincs közöttünk én vártam hogy majd a nagyapámnak hagyatékiára biztos mennünk kell.de nem kellett. Apámnak egy nővére van akivel nem vagyunk jóba és a nagymamámmal sem.nekünk az öcsémmel ilyenkor nem jár apu után örökrész?mamáméknak közös néven volt a ház.

ObudaFan # 2014.08.20. 20:40

És ha beleszámít a kötelesrész alapjába,akkor azt akkor is ki kell adnom az örökösnek,ha bizonyítani tudom hogy meglopott?

Ha bizonyíthatóan meglopott, akkor nyilván van kárigényed felé, amibe a kötelesrészi igényét részben vagy egészben be lehet számítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.20. 08:10

Off
"Némelyik" jogász ági vagyonban erős igazán... :D

Ne is mondd! Tudok valakit, akit nem tudtam lebeszélni róla, hogy az örökhagyó testvéreként a sógorát perelje ági vagyonra hivatkozva, mert egy kolléga biztosította róla, hogy megnyeri. (Igaz, elsőre én is benéztem. Mea culpa. De legalább időben korrigáltam.)

On

Sherlock # 2014.08.19. 19:29

Az mit jelent, hogy meglopott? Jelentsd fel.