Gyermek anyakönyvezése


Tamara29 # 2007.10.08. 13:41

Kedves Fórumozók!

Férjemmel 2,5 éve külön élünk. Nekem azóta lett egy élettársam, akivel várjuk közös babánkat.

Sajnos a válást még nem ejtettük meg férjemmel, így elvileg babánk az ő nevére kerülne.

A kérdésem az lenne, hogyan lehet elkerülni, hogy az ő nevére legyen anyakönyvezve?

Ha az élettársam közjegyzőnél a férjem jelenlétében tenne apasági nyilatkoztatot, és azt a szüléskor bemutatnánk, akkor így az élettársam nevére kerülne a baba?

Válaszokat köszönöm!

Tamara

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.10.08. 13:50

el kell válni és férjhez kell menni mert ha nem bonyolult lesz

Tamara29 # 2007.10.08. 13:55

SZia!

Igen, de nincs annyi időnk, hogy ez megtörténjen ebben a formában. :/

Köszi,

monalisa1 # 2007.10.08. 14:45

Szerintem kérdezd meg az anyakönyvezetőt, ő aztán tudni fogja, hogy egy esetleges közjegyzői magánokirat után mit és hogyan.

ObudaFan # 2007.10.08. 19:28

Sehogyan. Ha nincs új házasság a gyermek születéséig, akkor egyetlen út van: apasági vélelem megdöntése pert kell indítani a férj ellen. Õ nyilván el is ismeri ezt a dolgot, ezzel együtt ez csak perben képzelhető el, ha nem kötsz új házasságot születésig. Aztán a jogerős ítélet után már tehet az élettársad teljes hatályú elismerő nyilatkozatot.

A válást a férjedtől meg mindenképpen hasznos lenne elindítani szerintem, és rendezni a vagyonjogi kérdéseket véglegesen, mert később ez rettenetesen bonyolult lesz.

monalisa1 # 2007.10.08. 19:43

A magam és Tamara29 nevében is köszönet a problémát megoldó tájékoztatásért.

Valahol - az egyik topicban - olvastam, hogy a gyerek megszületése után x hónapig még a volt férj tekintendő az apának - a biológiai apával szemben.

Tamara,
ahogy ObudaFan javasolta: mielőbb elválni - és rendezni a vagyoni dolgkat -, aztán mihamarább az új házasságkötés.

Apa 1. lemond, apa 2. örökbe fogad = nevére vesz.

monalisa1 # 2007.10.08. 19:45

Bocsánat: apa 1 soha nem volt a gyerek apja, csak vélem egy balek férj...

Tamara29 # 2007.10.09. 06:37

Kedves Monalisa és ObudaFan!

Köszönöm a tanácsokat!

Indítjuk a válást!

Kellemes napot,
Tamara

kérdező210 # 2011.06.05. 18:49

Tisztelt Olvasó!

Kissé szerencsétlen ügyben kérem, hogy egy hozzáértő írjon valami jó ötletet!
2 éve meggondolatlanul felvettem a férjem teljes nevét az esküvőnkön. Papíron még házasok vagyunk, de gyakorlatilag nem. Szeretném minél előbb, még a válás előtt újra felvenni a lánykori nevemet.
Azért sietős, mert várandós vagyok közös gyermekünkkel, de szeretném, ha a magzat nem az apja vezetéknevét kapná, hanem az én lánykori vezetéknevemet.
Férjem nem működik együtt semmilyen formában, hivatalosan nem fog hozzájárulni. Ugyanakkor a gyermekéről nem vesz tudomást. Milyen lehetőségeim vannak a saját, és a születendő gyermek vezetéknevének rendezésére?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.05. 21:31

Az egyezség.

kérdező210 # 2011.06.06. 06:50

Egyezség? Mármint a férjjel? Ez esélytelen! Más lehetőség?

sagit # 2011.06.06. 10:14

Nincs más lehetőség automatikusan a férjed nevét (az apjáét) kapja a gyermek. Még válaás után is jó pár hónapig!

kérdező210 # 2011.06.06. 12:26

ez rossz hír. :-(

pazs # 2011.06.06. 12:29

Valami az súgja, hogy nem a vezetékneve lesz a gyerek legnagyobb problémája.

PC-Csini # 2011.06.07. 10:41

Kedves Fórumozók!

Szeretnék egy kis felvilágosítást kérni!

Van egy 3 éves kislányom, akinek szeretném a vezeték nevét megváltoztatni. Eddig az édesapja nevét viselte, de mivel, hogy 5 hónapos kora óta nem vesz tudomást róla nem látogatja nem érdeklődik felőle és a bíróságon kijelentette, hogy ezek után sem hajlandó tartani a kapcsolatot vele. A bíróság kötelezte gyermektartásdíj fizetésre. Mivel, hogy a jelentős kérdésekben nem szünetel az apai joga, ezáltal a névváltoztatásnál neki is jelen kell lennie. Közölte velem, hogy akkor hajlandó aláírni a névváltoztatást ha megnevezem a gyermek gyámját. De minek gyám? Ha az én saját nevemre akarom venni nem pedig egy harmadik személyére. Ezenkívül továbbá nem akar gyermektartásdíjat fizetni. Viszont van apasági elismerő nyilatkozatunk és az apaság tényét nem vitatja. Az lenne a kérdésem ezzel kapcsolatban: Ha az én vezeték nevemre kerül át a gyermek az apa köteles-e tovább gyermektartásdíjat fizetni?

Segítségeteket előre is köszönöm!

pazs # 2011.06.07. 11:09

Nincs összefüggés a kettő között, úgyhogy igen, köteles továbbra is fizetni a gyerektartást.

becenév* # 2011.07.11. 13:28

Kedves Kérdező!

Hasonlóan jártam én is, a házasságkötéskor a férjem vezetéknevét vettem fel saját keresztnévvel.
Idő közben megromlott a házasságunk és én azonnal meg szerettem volna szabadulni a nevétől.
Konkrétan semmi nem kellett hozzá, sem az ő engedélye, sem a jelenléte. Elsétáltam abba a házassági anyakönyvi kivonatunkkal abba a városba ahol házasodtunk, bementem az anyakönvvezetőhöz. 5.000 Ft-os illetékbélyeg ellenében módosították a nevemet, ott helyben meg is kaptam a módosítást, amiben a megjegyzés rovatba beírták, hogy visszvettem a nevét.
A saját nevedet akkor változatod meg, mikor Te szeretnéd, nincs hozzá köze. Vagy csak baromi szerencsém volt :)
Az új házassági anyakönyvivel felvértezve megcsináltattam az új személyimet, lakcímkártyát, stb.

Az a része sajnos tény, hogy a születendő gyermek nevét a házasságkötéskor megkérdezték, és ha a férj vezetéknevét adtátok meg, akkor a gyermek azt örökli. Ehhez kéne a férj engedélye, hogy ezt módosítsátok.

A saját nevedhez szerencsére csak Te kellesz.

Sok sikert!