Temetési költség megosztása, öröklés


Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.19. 08:23

A nevelt gyerek ugyanaz, mint a vér szerinti gyerek, ugyanúgy örököl,
Dehogy is! Szó sincs róla! A nevelt gyerek egyáltalán nincs a törvényes örökösök között.

Franciska # 2022.05.19. 07:48

A zavart az okozza, hogy a magyarorszag.hu oldalon, az öröklés témánál ezt találtam:

Az örökhagyó gyermeke

A törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke. Ha az örökhagyónak több gyermeke van, ezek fejenként egyenlő arányban örökölnek. Az örökbefogadott gyermek - az örökbefogadás fennállása alatt - az örökbefogadó szülő és annak rokonai után az örökbefogadó-örökhagyó vér szerinti gyermekeként örököl. § Az örökbefogadás nem érinti az örökbefogadott törvényes öröklési jogát vér szerinti rokonai után, ha az örökbefogadás az örökbefogadott egyeneságbeli felmenő rokona, testvére vagy egyeneságbeli felmenő rokonának más leszármazója által történt. §

Az örökhagyó által nevelt gyermek vagy mostohagyermek azonban öröklési jogilag sem az örökhagyó gyermeke, nem törvényes örökös. Ha egy gyermek (vagy távolabbi leszármazó) kiesett, helyén - az ő örökrészére nézve - egymás közt egyenlő részekben az ő gyermekei örökölnek (azaz az örökhagyó unokái vagy távolabbi leszármazói). Ha ezek közül egy kiesett, ennek helyén is az ő gyermekei fejenként egyenlő részekben örökölnek (ez a "helyettesítés rendje", az így öröklők a helyettes örökösök). Ha a kieső örökösnek nincs helyettes örököse, a kieső nem jön számításba (örökrészét a többi örökös örökli egyenlő arányban). §

Franciska # 2022.05.19. 07:40

Majordomus, ezért kár volt beleszólni, mert nem fogadták örökbe és nem az öröklés volt a kérdés. Melyikünk nem tud olvasni? (de nem a vita kedvéért vagyok itt, hanem mert tényleg szeretném tudni)

oligaliga # 2022.05.19. 07:36

Franciska

Ezt is köszönöm, de akkor másképp kérdezem: hol van a törvényes öröklés rendje szerinti sorrendben a nevelt gyermek (hiszen ő nem örököl)? Mit értek félre?

A nevelt gyerek ugyanaz, mint a vér szerinti gyerek, ugyanúgy örököl, mert egyenértékű vele. (az örökbefogadott gyerek is, de az nem ugyanaz a jogi kategória, mint a nevelt gyerek)

Majordomus # 2022.05.19. 07:22

Azt hogy nem tudsz olvasni.
Ha örökbefogadták akkor teljes jogu családtag tehát örököl.pont.

Franciska # 2022.05.19. 07:09

Ezt is köszönöm, de akkor másképp kérdezem: hol van a törvényes öröklés rendje szerinti sorrendben a nevelt gyermek (hiszen ő nem örököl)? Mit értek félre?

oligaliga # 2022.05.19. 06:37

Franciska!

A nevelt gyerek közeli hozzátartozó, tehát köteles, ha a sorrendben előtte állók kiesnek (mert nincsenek).

Franciska # 2022.05.19. 05:37

Köszönöm, akkor ezek szerint a nevelt gyermek köteles vagy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.19. 05:18

... a törvényes öröklés rendje szerint...

(Az a Ptk. egyébként már nem hatályos.)

Franciska # 2022.05.18. 21:02

Üdv Mindenkinek!
Azt szeretném megtudni, hogy a sokat hivatkozott 1999. évi XLIII. tv. alábbi rendelkezésében a nevelt gyermek mire kötelezhető? Mert értem, hogy közeli hozzátartozó, de nem örököl, tehát az öröklés rendje szerint sosem kerül sorra. Akkor a köztemetés kérdésében sem kerül ő képbe? Én így értelmezem.

20. § (1) A temetésről sorrendben a következők kötelesek gondoskodni:
a. aki a temetést szerződésben vállalta;
b. akit arra az elhunyt végrendelete kötelez;
c. végintézkedés hiányában elhunyt temetéséről az elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa vagy élettársa;
d. az elhunyt egyéb közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pontja] a törvényes öröklés rendje szerint.
Közeli hozzátartozóknak minősülnek ugyanis: a Ptk. 685 § b./ pont szerint
„a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és nevelt-gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér; hozzátartozó továbbá: az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a jegyes, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, valamint a testvér házastársa.”

David23 # 2022.04.27. 19:05

Köszönöm mindenkinek,visszautasításra gondoltam természetesen.
Nem szeretnék életem végéig marakodni az "örökségen",nem kell onnan semmi,még a boros üvegek sem:)
Nincsenek milliók csak egy ház amire lehetne költeni a milliókat saját zsebből bizonytalan végkimenetellel.

Majordomus # 2022.04.27. 18:30

Jogos!
Csak az üres üvegeket!

drbjozsef # 2022.04.27. 16:54

MD,

30 év alkoholizmus után? Hát ez nem túl valószínű.

Majordomus # 2022.04.27. 12:57

Akkor viszont a teljes örökségnek búcsút inthetsz!

Bankban lévő milliók, földek stb.
Még egy kanalat sem vihetsz el az elhunyt lakásából.

drbjozsef # 2022.04.27. 11:39

David23,

A számla nélküli költségek még hagyatéki teherként sem kerülnek a hagyatékba, azt kifizettetni nem fogja tudni az, aki költötte.
A temetési költség az első helyen van a hagyatéki terhek között (ha az a helyben szokásos, nem eltúlzott mértékű). Azt az örökösöknek kell fizetni, ha visszautasítod a hagyatékot (NEM lemondasz, az más), téged nem terhel.

David23 # 2022.04.27. 10:42

Üdvözletem!
Édesapám elhalálozott,30éve az alkoholnak élt,édesanyámmal nem váltak el,egy lakcímen (közös tulajdon) de külön laktak.
6-an vagyunk testvérek,személy szerint lemondok az örökségről.A temetése költségei nagyon elharapóztak ,nővérem intézte nem volt kellőkêpp körültekintő.Édesanyám még hál Istennek él.
Mivel lemondok a teljes örökségről hogyan alakulhat a temetkezés költségének elosztása?Illetve minden adódó (számla nélküli)költség elosztásra kerül az örökösök között?
Köszönettel Dávid

bridget2324 # 2018.04.23. 09:50

Értem.Csak az nem világos,hogy ők hogyhogy élhetnek ezzel a fizetési felszólítással és meghagyással,miközben ők benne laknak abban a házban,mi pedig nem.Ha úgy nézzük ők is tartoznak nekünk a házrészek árával s az több is,mint a mi tartozásunk.Mégis mi jövünk ki adósként.Nekik kell az a ház,nekünk meg nem.Egyébként a számlám mínuszban van egy A hitel miatt s csak a családi pótlék megy rá és az árvaellátás - én vagyok az öcsém gyámja.Nem megy rá fizetés.Akkor a végrehajtó elveszi a gyerekre kapott pénzt,ha véletlen pluszba mennék?Még valami.Ez a két dolog (fizetési felszólítás és meghagyás valamint a közös tulajdon bíróság általi megszüntetése)egy folyamat vagy ez egymástól függetlenül is történhet?Köszönöm szépen!Nagyon sokat segít!

drbjozsef # 2018.04.22. 20:06

Szóval megvolt a hagyatéki, jogerőssé vált.

Akkor sztornó amit előbb írtam, utólag természetesen nem változtathatnak semmit.

Ha van olyan tartozás, amit más rendez helyetted, akkor először fizetési felszólítást kell(ene) küldenie, ha arra nem fizetsz, akkor fizetési meghagyást bocsáttat ki.
Ha elismered a tartozást, és nem mondasz ellent a fizetési meghagyásnak, akkor az végrehajthatóvá válik.

Feltehetőleg a végrehajtó inkasszózza a bankszámládat, ha nem elég a tartozásra a rajta lévő pénz, és a tartozás belátható időn belül behajtható, akkor a fizetésedből fogja tiltatni, és igen, végső esetben jelzálogot jegyeztethet be az ingatlanrészetekre a tartozás biztosítékául.

A ház tekintetében pedig bármelyik tulajdonos kérheti a bíróságtól a közös tulajdon megszüntetését. Ha nem tudtok megegyezni a részetek eladásán, akkor majd a bíróság eldönti ki mennyiért veheti meg a másik részét (elsősorban a kereset szerint, de ha máshogy nem megy, akár árverésre is bocsáthatja).

bridget2324 # 2018.04.22. 19:17

Elismertük a tartozást,persze.Az a kérdés,hogy mivel az egyik tartozást levonták a húgunktól,a másikat meg apa felesége átvállalta,hogy kifizeti a banknak s majd jelentkezik,ha ez megtörtént,utána mi lesz,mikor azt mondjuk,hogy nem tudjuk kifizetni nekik azt az 1/5 rész banki hitel és hitelkártya tartozást,Plusz a temetés 1/5 ét,amit elrendeznek mindannyiunk helyett.Addigra bőven megjön már a Földhivataltól,hogy 1/4 részben az enyém a ház,1/4 részben bátyámé stb.Utána fogják majd levonni a házrészünk értékéből a tartozást?S küldenek egy új tulajdoni lapot?Tényleg az tűnt a legnagyobb gondnak,hogy rajta van a nevünk a házon.De én nem fogok lemondani róla ingyen.Akkor nekik csak az a lehetőség marad,hogy megvegyék tőlünk?

drbjozsef # 2018.04.22. 15:11

Mi a kérdés?

Ha nincs egyéb megegyezés (osztályos egyezség), akkor ami bekerül a hagyatékba vagyon is és teher is, az a törvényes rend szerint fog szétoszlani az örökösök között.

Ha valakinek ettől eltérő véleménye van, az majd perelhet, addig legfeljebb ideiglenes hatállyal adja csak át a közjegyző a hagyatékot.

Nektek jár a házrész, de fizetnetek kell a tartozásokat is. Nagyjából jól gondolod amúgy, nyilván a családi összefonódások alapján kinek mibe jogos beszállnia, azt nem tudhatjuk.

Szerintem ha a közjegyző előtt elismeritek a tartozást, akkor nem ráterhelik a részetekre, hanem az értékbizonyítvány alapján számolt házrészetek értékéből levonják, és annyival kisebb részt kaptok. Tehát pl. 1/4 helyett csak 1/5 vagy 1/6 részt.

bridget2324 # 2018.04.22. 11:30

Tisztelt Jogi Fórum!

Elolvastam mindent,amit itt találtam a témával kapcsolatban.Igazából leírnám a helyzetet és,hogy mire jutottam s egy visszaigazolásra lenne szükségem,hogy jól gondolom-e.
Édesapánk meghalt tavaly nyáron.Most volt nemrég a hagyatéki.Van a bátyám és én apa és anya első házasságából és apa 3. házasságából van 2 húgunk.Házasként halt meg.Apa vett fel A hitelt az OTP-nél és az egyik húgunk társtulajdonosa volt annak a számlának,de nem is látott belőle semmit.(140 ezer ft,ami 160 ezer a kamatokkal.) Ettől függetlenül az OTP levette tőle az egész összeget a saját számlájáról,nem tudni milyen alapon,mert csak a felét vehette volna le,mert a másik fele ötünket terhel - a feleségét is.Van egy hitelkártya is,ami szintén ötünket terhel,de a felesége azt mondta,hogy majd ő elredezi és keres bennünket,ha ez megvan (260 ezer ft). És még van a temetési költség,amit a felesége elrendezett,de ugye az hagyatéki teher,azon is osztozni kell ötünknek.Szóval itt minden el van rendezve vagy lesz helyettünk is.Hálásak is vagyunk.De a felesége azt szeretné,ha mi lemondanánk az örökségről - 1/4-1/4 ház -,neki csak az élete végéig tartó haszonélvezeti joga van rajta.Vagy elajándékoznánk a lányoknak.De ne éljünk álomvilágban.Köszönjük meg minden,de nem mondunk le fejenként 130 ezer ft-os tartozás miatt a negyed-negyed házunkról.Ami bátyámnak is és nekem is 400 ezer ft-ot jelent külün-külön.A kérdés az,hogy mivel nem tudunk fizetni,érdemes-e ráterheltetni a 130-130 ezret a házrészeinkre.Nekünk ez nem gond.Nekik annál inkább.Nem szeretnék a nevünket a házon.Ha jól gondolom ezen kívül egy lehetőségü(n)k maradt,ha kifizetnek bennünket.Akkor abból odaadjuk a tartozásunkat és pénzünk is lesz.Nekik meg házuk.A nevünk nélkül.Köszönöm a válaszukat!

73Petya73 # 2018.04.11. 04:37

Elnézést kérek,kimaradt ey kérdés. 30 napon belül kérhetek részletfizetést,az honnan számolandó? A hagyatéki eljárás jogerőre emelkedéstől,vagy pedig a temetés napjától?

nonolet # 2018.04.10. 20:33

Vanca

HA van gyermeke is
akkor a fiad örökség visszautasítása
nem feltétlenül mentesíti az ő gyermekét.
A gyermek a sorban következő örökös.

Aztán meg valaki más lesz, hő is kiesik.

Mivel az örökös csak hagyaték erejéig felel az örökölt tartozásért.

Így a visszautasítás helyett...
Megfontolandó a hagyaték ÁTADÁSA a hitelezőnek.
Hagy vigye! legyen vele boldog.

nonolet # 2018.04.10. 20:27

Te sem olvastál bele a fórumba, pedig...

Neked is a 2017.05.31. 07:00 bejegyzésben van a válasz!

vanca # 2018.04.10. 15:34

Gyermekeim apja elhunyt. A gyerekekkel évek óta nem volt kapcsolata, adósságot hagy maga után, így az örökség vissza lesz utasítva. Az utóbbi években az anyjával élt közös háztartásban, aki kb. 5 éve kötött egy biztosítást a fia halálára, aminek kedvezményezettje a volt férjem húga. Anyósom a nagykorú fiamat zaklatja, hogy temesse el a fiát. Tényleg kötelezettek rá? ( Van még kiskorú gyermek unk is)