házasság előtt szerzett vagyon


Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.01. 09:56

Kétesélyes.

kupa # 2017.03.01. 09:02

Üdvözlöm! Házasságom előtt egyedül vásároltam az önkormányzati lakást, de még mindig van belőle törlesztő részlet.
Párommal, együtt éltünk a lakásban három éve, amikor házasságot kötöttünk és most huszonhárom év után válok. Férjemnek volt saját lakása a házassága előtt, amit eladott a közös életünk során. Kérdésem, hogy követelhet-e a másik fél részesedést a lakásomból?
Köszönettel

katinka55 # 2017.01.03. 20:44

Nagyon szépen köszönöm!

ObudaFan # 2017.01.03. 14:21

katinka55

Férjed különvagyonának tűnik ez az ingatlan, de attól függően, hogy ez a felújítás pontosan mit takar, nem zárható ki, hogy legyen benne tulajdoni hányadod. Mindenesetre attól, hogy férjed különvagyona, még nem biztos, hogy ki kell költöznöd.

A bíróság az adottságainál fogva arra alkalmas lakás osztott használatát akkor rendelheti el, ha a lakáshasználatra jogosult kiskorú gyermekek legalább egyike feletti szülői felügyeleti jog gyakorlását a másik házastársnak biztosította, vagy a lakás elhagyása a másik házastársra nézve - a házasság időtartama és e házastárs körülményei alapján - súlyosan méltánytalan lenne.

Kivételesen indokolt esetben a bíróság a házastársat a másik házastárs kizárólagos tulajdonában vagy haszonélvezetében álló lakás kizárólagos használatára is feljogosíthatja, ha a lakáshasználatra jogosult kiskorú gyermek feletti szülői felügyeleti jog gyakorlása ezt a szülőt illeti meg és a kiskorú gyermek lakhatása másként nem biztosítható. Ebben az esetben a házastársat a bérlő jogállása illeti meg, azzal, hogy lakáshasználati joga rendes felmondással megfelelő cserelakás felajánlásával szüntethető meg.

A bíróság az osztott vagy kizárólagos lakáshasználatot meghatározott időre vagy feltétel bekövetkezéséig is biztosíthatja.

Az a házastárs, aki szerződés vagy a bíróság döntése alapján a lakás elhagyására köteles, a korábbi használati joga vagyoni értékének megfelelő térítésre tarthat igényt.

katinka55 # 2017.01.03. 08:16

A nagyobb gyerekek állandóan menekülnek, a szomszédokhoz. Félek, hogy előbb utóbb a tettlegesség tragikusan végződik.Tudom,hogy nagyon hosszú és nehéz válás lenne,ezért kellene tudnom a lehetőségeimet, nehogy a végén a gyerekek állami gondozásba kerüljenek. Egy már nagykorú, a középső 17, a kisebbik 14 éves és a közös 6 éves.

lajcsó # 2017.01.03. 07:47

Megértelek, de ennyi bizonytalanság mellett érdemes elválni?

katinka55 # 2017.01.03. 07:15

Üdvözlöm!A férjem állandó italozása és agresszivítása miatt váláson gondolkodom.(többször vitték el a rendőrök pszichiátriára) A háztartásban 4 gyermekem van,ebből egy közös. A ház,amiben élünk a férjem apai örökségéből (első lakást eladta, és másodikként vett) házában élünk.10 éve vagyunk házasok. Közösen újítottuk fel,az ingóságok nagy része . Van közös adósságunk. Válás esetén mi közös? A lakásból kitehet-e a négy gyerekkel? Kell-e neki biztosítani számunkra lakást, albérletet? Annak bérletét kinek kell fizetni?Közmunkás, ha elválunk valószínű nem lesz munkája, a pánikbetegsége és az italozása miatt.Hogyan kaphatom meg a gyerektartást?

Köszönettel:

ObudaFan # 2016.10.26. 15:51

Arra érdemes figyelni, hogy egy hosszú házasság végén néha nehéz igazolni, hogy az elején mi mibol lett vasarolva, ezért érdemes dokumentalni. Legjobb házassági vagyonjogi szerződéssel.

Makmarci # 2016.10.26. 04:37

Köszönöm!

lajcsó # 2016.10.25. 21:53

A különvagyon helyébe lépő dolog is különvagyonnak minősül.

Makmarci # 2016.10.25. 19:54

Házasság előtti nagyobb összegű bankbetét és az abból vásárolni kívánt ingatlan a külön vagyonhoz vagy a közös vagyonhoz tartozik?

Muncás # 2016.08.02. 07:55

Köszönöm a választ !

ObudaFan # 2016.07.29. 22:31

Muncás

  1. Hacsak nem növelitek az ingatlan értékét jelentősen valamilyen beruházással, nem lesz hozzá köze.
  2. Nem lesz hozzá köze.
ObudaFan # 2016.07.29. 22:29

A hagyatékba nem számít bele. A kötelesrész alapjába beszámít, illetve főszabály szerint osztályra kell bocsátani.

drbjozsef # 2016.07.29. 08:53

ha az orokhagyo 10 even belul ajandekozott el valamit, az nem szamit bele a hagyatekba? Vagy csak a koteles resz meghatarozasanal szamit?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.29. 08:16

:P

Sherlock # 2016.07.29. 07:41

Akkor nem érdemes a halál előtt bérelt lakásba költözni, hogy a túlélőnek ott haszonélvezete legyen élete végéig?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.29. 07:14

Ha valami nem az örökhagyóé, az szerinted beletartozik a hagyatékba?
A "másik variációval" kapcsolatban mi a kérdésed? A "mi van akkor" meglehetősen laza kérdés. Lehet pl. azt válaszolni rá, hogy ha januárban hal meg az örökhagyó, akkor tél van. Meg azt, hogy akkor gyász van.

Csillagoségbolt # 2016.07.29. 06:45

Kedves Hozzáértők!

Házastárs haszonélvezete témában kérnék információt. A házastárs leszármazók melletti örökösként holtig tartó haszonélvezeti jogot örököl az örökhagyóval közösen lakott lakáson, de arra nem találtam információt, mi van akkor, ha a lakás nincs az elhunyt tulajdonában (mert elajándékozta gyermekének és neki is csak haszonélvezete volt), vagy másik variáció szerint az elhunyt csak felerészben tulajdonos, felerészben a gyermeke.

Muncás # 2016.07.29. 05:29

Tisztelt Ügyvédek/Fórumozók!

Van egy lakásom, amit a válásom után vásároltam 11 éve.7 éve megismerkedtem egy férfivel, akivel 6 éve együtt élek.Az előző házasságomból van egy 15 éves gyermekem.A jelenlegi páromnak is van 2 gyermeke, és egy külön lakása,amit a megismerkedésünk előtt pár hónappal vásárolt 20évre,hitelre.A lakását albérlő lakja, az én lakásomban élünk.Házasságkötés esetén milyen jogok illetnék?Pl:

1.válás/halálom esetén illetné-e bmi a jelenlegi lakásomból, vagy az teljes egészében egyetlen gyermekemre szállna?

2.a nagymamám után vmikor tetemes mennyiségű vagyon fogok örökölni ,amit esetleges halálom esetén a gyermekemre szeretnék hagyni.Ehhez a vagyonhoz lesz-e joga a "férjemnek"?
Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.28. 17:19

én fogom törleszteni nem közösen
Azt te csak hiszed.

De a különvagyon az különvagyon marad. A különvagyoni dolog megszerzésre fordított kölcsön részleteinek a közös vagyon terhére történő törlesztése viszont megtérítési igényt keletkeztet.
Az, hogy a házasság felbontása esetén kit jogosítanak az utolsó közös lakóhelyül szolgáló ingatlan használatára, megint más kérdés.

OFF
Borzasztó!
ON

Gerix # 2016.07.28. 15:20

Tisztelt hozzáértők!

Hamarosan nősülök! Vagyonszerződést nem fogunk írni.
Az érdekelne, hogy a későbbiek során(5-10év) netalán bekövetkező válás esetén mi lenne a sorsa a lakásomnak.

A lakást 10 éve vettem hitelre, amit saját bankszámlámról törlesztek még úgy 10 évig. (én fogom törleszteni nem közösen) Viszont ebben fogunk élni és ha úgy alakul gyermek áldásban is részesülhetünk.

Azért merültek fel e kérdés, mert van aki a fülem rágja hogy írjunk vagyonszerződést.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.03. 16:16

Igen.

kérdező10 # 2016.07.03. 12:56

KBS: köszönöm.
Az ajándékozásról nincs sajnos papír. A válás nem ettől függ, csak szeretném tudni mi, mik lehetnek a következmények.
Mi van olyankor ha még a válás előtt a házat el ajándékozom, átírom gyerek nevére? Ilyenkor ugyanúgy el kell számolnom a házastárssal?

Burn Out # 2016.07.03. 12:12

Igen, valóban az ajándékot kifelejtettem... Úgy van, ahogy KBS írta.