házasság előtt szerzett vagyon


ObudaFan # 2016.04.20. 14:17

A magyar polgári jog szerint alap esetben az ingatlan tulajdonjoga a föld tulajdonosát illeti meg. Tehát jelen helyzetben Önt még a házassági vagyon jog sem teszi tulajdonossá.

Dehogynem. (Sőt, megjegyzem, hogy még házastársi együttélsé hiányában, sőt idegenek között is keletkezhet ráépítéssel közös tulajdon.)

judit1997 # 2016.04.20. 11:39

Nem éltünk együtt előtte. Az első (férjem által felvett) kölcsön azonban nem fedezte a ház építését (sőt, már a házasság alatt ő is és én is vettünk fel a munkáltatónktól további kölcsönt a ház befejezésére, de az én munkáltatóm által adott kölcsön összege elenyésző volt).

Nem ezen múlik a válás. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.20. 11:00

Élettársként nem éltetek együtt a házasságkötés előtt? A férjed által felvett kölcsön fedezte az építkezés költségeit?

(Különben mi az, hogy "válás esetén"? Váltok vagy nem váltok? Ezen múlik?)

Dr.Attika # 2016.04.20. 10:58

A magyar polgári jog szerint alap esetben az ingatlan tulajdonjoga a föld tulajdonosát illeti meg. Tehát jelen helyzetben Önt még a házassági vagyon jog sem teszi tulajdonossá. Az ingatlanba fektetett közös vagyon alapján kötelmi jogi igénye keletkezhet, de sajnos az 5 éves elévülési idő bekövetkezett és így kevés az esélye az igénye érvényesítésére.

judit1997 # 2016.04.20. 10:43

Férjemmel 1994-ben kötöttünk házasságot. Ekkor ő már rendelkezett egy építési telekkel, és hitelt is vett már fel mely az építkezés megkezdéséhez szükséges volt.Az épülő háznak akkor még csak az alapja állt. Időközben felépült a ház, együtt fejeztük be, több mint 20 éve én is oda vagyok bejelentkezve. (de az ingatlan továbbra is csak a férjem nevén van) Kérdésem, hogy válás esetén az ingatlan a férjem különvagyonának számítana-e, vagy én is igény tarthatok-e egy részére.

ObudaFan # 2016.04.07. 16:00

Fele-fele arányban oroklitek.

Enirnis # 2016.04.07. 12:12

Tisztelt Szakértők!

Édesanyám váratlanul elhunyt néhány napja és felmerült egy kérdés az örökléssel kapcsolatban.
Édesapámmal házasságuk alatt szereztek egy ingatlant 2008-ban, amiben közösen éltek. 2013-ban elváltak és édesapám lakik azóta is a lakásban, még nem osztozkodtak rajta (mindekettőjüknek 50% tulajdonrésze van).
Édesanyám 2014-ben újra férjhez ment, az új férjnél laktak.
Kérdésem az lenne, hogy az édesanyám tulajdonrészét én öröklöm egyedül, mint leszármazó (különvagyon, amiben az új férjjel nem laktak) vagy az új férjjel fele-fele arányban öröklünk? Mire számíthatok? Köszönöm!

ObudaFan # 2016.04.06. 16:40

Lehet a lakashasznalatrol is rendelkezni a h. vagyonjogi szerződésben, de a kiskorú gyermek érdekei ezt megelőzik, erre 100%-os megoldás nincs.

mgm32 # 2016.04.06. 04:57

Tisztelt ObudaFan!

2012. agusztusától lakunk együtt, de nem bejelentett élettársi kapcsolatban. A lakást 2010. szeptemberében vettem. A gyerek témára vmi jó megoldás?

Válaszát előre is köszönöm

ObudaFan # 2016.04.05. 15:56

Ez ennél bonyolultabb. Egyreszt nem a hazassagkotes napjatol, hanem az egyutteles kezdetétől fogva szerzett vagyon kozos. Ugyanakkor az ekkor szerzett vagyon vonatkozasaban is igazolható, hogy az megis a kulonvagyonod, ha azt ajándékok, örökségből, vagy az egyutteles előtt szerzett vagyonbol vetted. Viszont valóban, a hazassagi szerzodes megoldja a problémát.
Az is igaz viszont, hogy ha kozos gyermeketek lesz, akkor az o érdekeire tekintettel a használati viszonyok a tulajdoni viszonyoktól eltérhetnek.

mgm32 # 2016.04.05. 13:17

Tisztelt fórumozók!

Az alábbi kérdésem lenne felétek. Ha 2016-ban a párommal házasságot kötnék, de én a házasság előtt ( 2010. szeptemberében ) vettem egy ingatlant, ami a saját nevemen van ( adásvételi szerződés megvan ), illetve bútort, egyéb műszaki cikkeket, amiről szintén van számla, akkor ha válásra kerül a sor akkor a párom a felét kapja, vagy mivel a tulajdonom, ezért semmi köze hozzá. Vagy házassági szerződés a célszerűbb? A másik kérdésem: sokat hallani arról, hogy netán születik egy gyerek és az anyának nincs ingatlana, amiben nevelhetné a gyereket akkor én mint lakástulajdonos a saját lakásomra albérletet kell, hogy fizessek ha ott akarok rakni. Tehát kirakhatnak a saját lakásomból? 7-8 évnyi gyűjtögetés árán szerzett ingatlan nem szeretnék így elbukni.

Válaszokat és segítségeket előre is köszönöm

ObudaFan # 2016.03.10. 11:54

Ilyen perekben tipikusan tanúkkal lehet bizonyítani hasonló dolgokat.

Ildi90 # 2016.03.10. 10:15

És ha azt mondja, hogy azt MI vettük ? Hogy bizonyítom számla nélkül , hogy nem ? :/

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.10. 09:26

Az ajándék különvagyon, a többi fele-fele arányban közös tulajdon. A közös kölcsön törlesztése megtérítési igényt keletkeztet.

Ildi90 # 2016.03.10. 07:26

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék az alábbi ügy esetleges kimeneteléről.
Férjem 2009 nyarán költözött nagyszüleimhez ahová be is lett jelentve.
Közel 2 évig nem volt munkája , ezalatt én vettem műszaki cikkeket.
Ezután 2012 őszén albérletbe költöztünk ezalatt az idő alatt áruhitelre vettem egy tv-t.
2014 tavaszán összeházasodtunk, visszaköltöztünk nagyszüleim telkére egy hátsó házba .
Ezután szintén áruhitelre vettem egy mosógépet ( ezt az életközösség megszakadása után egyedül fizettem) , a bútorzat nagyrészét nagyszüleim állták ajándékba nekem illetve egy beépített konyhaszekrényt és egy előszobafalat az ő szülei ajándékba neki illetve 1-2 bútort vettünk mi és mivel nem bolti vásárlások voltak számla egyáltalán nincs.
2015 nyárig éltünk együtt ,most válunk.
Kérdésem az lenne, hogy a fenti adatok alapján milyen ingóságok kerülhetnek be a vagyonmegosztás során a perbe?

Köszönettel: B. Ildikó

ObudaFan # 2016.02.26. 19:28

Nem továbbá, hanem vagy-vagy.

Duda12 # 2016.02.26. 13:00

Köszönöm a gyors választ. tehát a feleség ugyanannyit örököl mint a gyermekek azaz egy gyerekrészt továbbá az özvegy kap még egy haszonélvezeti jogot is.

mamamacoka # 2016.02.26. 12:31

Duda 12 - meg ne sértődj, de a kérdésedre valahogy erre asszociáltam - mosolyogjunk együtt, - azután remélem jön KBS , vagy Obudafan, aki jogász szemmel olvassa majd és aszerint válaszol :)

ObudaFan # 2016.02.26. 12:27

Különvagyon az van, ez a tulajdoni hányad különvagyon is, de attól még örököl.
Ha nincs végrendelet, akkor a házastársaddal közösen lakott lakást a házastársad haszonélvezetével terhelve öröklik egyenlő arányban a gyermekeid, azzal, hogy a házastárs kérheti a haszonélvezet megváltását: ebben az esetben haszonélvezet helyett tehermentes ingatlan örökölnek a gyermekeid és a házastársad fejenként egyenlő arányban.
Az összes többi vagyontárgyadat a gyermekeid és a házastársad fejenként egyenlő arányban öröklik. Ami közös vagyon, ott természetesen csak a te részedet.

Duda12 # 2016.02.26. 12:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az lenne a kérdésem, hogy szüleimtől örököltem testvéremmel 1/2 házat és 1/2 földet, ha megházasodok és 3 év házasságot követően meghalok akkor ki mennyit örököl ha van 3 gyermekem az előző házasságomból és az "új" feleségemnek semmije nem volt házasságkötés előtt? A második házasságban lévő házastárs is örököl tulajdont és haszonélvezetet is ha csak 2-3 évig tartott az együttélés? Öröklés esetén nincs házasság előtt szerzett különvagyon?
Köszönöm, válaszát.

ObudaFan # 2015.11.17. 15:08

Nem lesz.

1982IL # 2015.11.13. 13:18

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az lenne a kérdésem, ha házasság előtt van az egyik félnek saját tulajdonú lakása, akkor a másik fél automatikusan x év után lesz e tulajdonos?
Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2015.05.22. 18:35

brünhilda92

Azt, hogy mi hangzott el a hagyatéki tárgyaláson, az tudhatja meg, aki az ügyben ügyfélként vett részt. Vagyis elsősorban az örökösök és hagyatéki hitelezők.

ObudaFan # 2015.05.22. 18:33

kortisz72

Látni kellene az egyezségeteket, de könnyen lehet, hogy igen.

brünhilda92 # 2015.05.21. 18:41

A "házastársi közös vagyon" topikban leírtam az elhunyt testvéremmel történteket.(minden közös vagyon a felesége nevén volt, a gyerekei így nem örököltek, gyakorlatilag az anyjuk semmizi ki a gyerkeket, akiben a testvérem vakon megbízott!)Se a gyámhatóságot, se a közjegyzőt nem érdekli a dolog, a végakaratát se mondhattam el a gyerekeinek, mert az anyjuk nem engedte.
A feleség a temetés teljes költségét -350.000,-Ft -is 'behajtotta' az anyukámon, rajtam (húg) és a barátokon.
A sírról minden általunk vitt koszorút, virágot kidob. Mivel folyamatosan hazudik, felmerült bennünk, talán a közjegyző előtt azt nyilatkozta, hogy a temetés költségeit ő viselte? Hogyan tudhatnám ezt meg? Mit lehet tenni, a folyamatos sírgyalázás miatt?