Házassági vagyon vagy különvagyon?


Nefeli # 2019.10.03. 12:04

Tisztelt Fórum!
Az alábbiakban kérem a segítséget...
Alperes és felperes házassága alatt, alperes és alperes unokatestvére életjáradéki szerződést kötött jogosulttal. (január)Felperes, jogosult kifejezett kérése miatt maradt ki a szerződésből, korábbi minősíthetetlen magatartása miatt, jogosulttal szemben.
A felek házassága, még abban az évben - szeptember elején - zátonyra futott.
Az életjáradéki szerződésből eredő kötelezettségének alperes a házassági élet és vagyonközösség alatt nem tett eleget, azt unokatestvére fizette - tehát a közös vagyonból ráfordítás nem történt - kizárólag, az élet és vagyonközösség megszűnését követően, az Édesapjától örökölt földek eladásából szerzett bevételéből kezdte meg a ráeső havi járadék rendezését.
Kérdésem: felperes igényt tarthat bárminemű összegre az ingatlan értékesítése után?
Ha esetleg van erre BH vagy bármi határozat, állásfoglalás, örömmel venném.
Köszönettel
Tyra

Evica17 # 2019.09.26. 05:36

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő

Szeretném megkérdezni, hogy jelent e valamilyen változát a tulajdonjogban a házasságkötés. Saját tulajdonomban kévő lakádban élünk, amit a házasságunk előtt vásároltam. Kevés hitel van rajta, mivel a többit örökségből és lakástakarékkasszából kifizettem már. Mivel a páromnak is van az első házásasságából két nagykorú gyermeke, tudom, hogy ha velünk történne valami, milyen jogi követelmények lehetnek. A gyereki tudják, hogy mindent én vettem a lakásba, még a bútorokat is.

Meg szeretném előzni a későbbi esetleges felmerőlő vitákat :(

Válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2019.06.05. 13:12

Deila

Vagy ügyvéd, vagy bírósági egyezség, az előző még mindig olcsóbb lesz.
Megegyezés kérdése, hogy ki fizeti. De pereskedhettek is helyette.

Deila # 2019.06.04. 14:14

Szép Napot
Más helyen is kérdeztem , csak már nem tudom ez a kérdést hol tegyem fel.
El váltunk 1 hónapja . Voltam páromnak ki kell fizetnie a fele lakást nekem ami 10.millió forint. A lakás mind kettőnk nevén volt. Csütörtökön megyünk ügyvédhez az adásvételit, meg írni hogy nevemről le tudja vetetni a lakást. De azt mondta hogy mint eladó nekem kell fizetni vagy felesbe az adásvételi szerződés díját ami kb 100 ezer forint. Én úgy tudom hogy ezt a vevőnek kell fizetni-e. Illetve tényleg szükséges válás esetén is az adásvételit írni a 50 % eladásáról? Illetve ha ez adásvétel szerződés meg születik hány napja van kifizetni. Az első tárgyaláson márciusban 3 hónapban egyeztünk meg, május 9 ki mondták a válást.. Szerintem a májusi tárgyalástól indul a 3 hónap, nem az adásvételitől..

Csamborgo # 2019.06.02. 14:15

De, sajnos igaz.
Idézek a 10.P.XIX.22.101/2013-as számú ítéletből: "A bíróság álláspontja szerint az alperes megtérítése igénye azért megalapozott, mert az együttélésük idején a felperes nevére megkötött életbiztosítási szerződés alapján a közös vagyon terhére teljesítettek befizetést. A felperes állította, de nem bizonyította, hogy a befizetések különvagyonából történtek " (19. oldal).
Néhány megjegyzés:

  1. A bíróság számára teljesen érdektelen volt az a tény, hogy a biztosítás megkötésére az együttélés hatodik hónapjában került sor, a 100%-os kedvezményezett az új feleség volt, aki így próbált meg a felperes előző házasságából származó kiskorú gyermekeivel szemben előnybe kerülni.
  2. Az első éves befizetés összege kb. 18-szorosa volt a felperes havi fizetésének, amely ráadásul igazoltan a közös háztartás költségeire ment el.
  3. Három oldallal korábban azt is megállapította a bíróság, hogy a felperesnek az életközösség kezdetekor több milliós megtakarítása volt, míg az életközösség megszakadásakor (három évvel később) alig néhány százezer forintja maradt.
  4. A bíróság nem vezette le, hogy mibe számolta be a 3. pontba igazolt különvagyont, az egyes beszámított tételekre ugyanis még a fele sem ment el. Ezt ugyanakkor az alperesnél gondosan megtette.
  5. Ezt az állítást a Törvényszék csont nélkül elfogadta.

Úgyhogy ez, sajnos ebben a formában teljesen igaz.
Ha valakit érdekel, úgy a BHGy formájában konkrét személyek megnevezése nélkül (ha jól láttam ez csak a peres felekre vonatkozik, az ügyvédre és a bíróra nem) szívesen megadom hivatkozási alapként.

ObudaFan # 2019.05.28. 14:01

Ez ebben a formában biztosan nem igaz.

Csamborgo # 2019.05.21. 15:19

Bár nem vagyok ügyvéd, de megosztok egy információt:
A bíróság nem fogadja el különvagyonnak a vagyonközösség előtt a bankszámlán levő pénzt! Nem számít bizonyításnak, ha az egyik fél csatolja a bank igazolását a megtakarításáról!
Ilyen alapon ha abból a érintett fél bármilyen befektetést, pl. életbiztosítást köt, akkor a házastársa jogosan kérheti az arra fordított összeg megtérítését a vagyonközösség megszüntetésekor. (Fővárosi Törvényszék 50.Pf.636.086/2018. számú ítélete, amely megerősítette a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság 10.P.22.101/2013. számú ítéletét)

ObudaFan # 2019.04.02. 14:17

Akkor járhat valami, ha értéknövelő beruházás is volt.

anya69 # 2019.04.02. 07:28

Tisztelt Fórum!

Lenne egy viszonylag sürgős kérdésem. Sajnos úgy alakult az életem, hogy elválok a férjemtől.
Nem vagyok tisztában a vagyonmegosztás lehetőségeiről.
Röviden a " vagyoni helyzet" Jelenleg egy családi házban lakunk a férjemmel és 2 kiskorú gyerekkel.
Ez a ház az én örökségem. Azt gondolnám, hogy ez nem képezi a vagyonmegosztás tárgyát, de mivel 24 éve együtt élünk (17 év házasság) a férjem jövedelme is kellett a fenntartáshoz.
Külön vagyonként neki is volt egy lakása, ami eladásra került, és nekem is volt kettő ami szintén eladásra került.
Kérdésem az lenne, hogy válás során a családi házból vagyonmegosztás címén mi illeti meg a férjem.
Köszönöm a választ!
Üdvözlet!

ObudaFan # 2019.04.02. 05:22

Házassági vagyonjogi szerződésben tudtok rendelkezni erről.

Imelda18 # 2019.04.01. 08:59

Tisztelt Fórumozók!

Férjemmel tavaly nyáron volt az esküvőnk, 2 éve szüleim tulajdonában lévő házban élünk. Férjem szeretné, ha a nevünkre lenne íratva, én még ezt nem tartom fontosnak. A közös vagyonból történő felújítások összegének felére, úgy tudom, így is, hogy a szüleim nevén van a ház, jogot tarthat egy esetleges válás esetén. Van, amivel ezt be is tudom neki bizonyítani, ugyanis becsapni nem szeretném?!

Köszönettel!

ObudaFan # 2019.01.21. 13:20

Rorandrea

Nyilván érhet, de ehhez azért a nyilatkozatot és a több kapcsolódó iratot is látni kellene.

Rorandrea # 2019.01.20. 16:58

Tisztelt Fórumozok!

Válóper és vagyonmegosztás előtt állok. Férjem házában laktunk végig házasságunk alatt (13 év), de tavaly - különköltözésünk után - eladta a házat. Az én házamat házasságkötésünk után 2 évvel eladtam és vettem helyette egy másikat (akkor 10 M Ft-ért), amit kiadtunk. Azonban ezen adásvétel egybeesett azzal, hogy férjem házát felújítottuk, amire hitelt vettünk fel (6m FT). Mivel lakás vásárlására sokkal kedvezőbb feltételekkel kaptunk hitelt mint felújításra, így papíron ezen lakás vásárlására vettük fel a hitelt. Erről akkoriban a férjem adott is egy nyilatkozatot nekem (2 tanúval), hogy ez a lakás az én különvagyonomat képezi és csak a könnyebbség miatt vettük fel arra a hitelt, de valójában a hitelt az ő házára fordítottuk és lakásomat a másik lakásom vételárából fizettem ki. Ezen nyilatkozat ér-e valamit a vagyonmegosztás során? Ha letagadja, mondjuk kitalál valami sztorit, hogy ezt a nyilatkozatot miért adta, akkor mennyire valószínű, hogy elfogadja a bíróság bizonyítékul a nyilatkozatot. Köszönöm

Rorandrea # 2019.01.20. 16:53

Tisztelt Fórumozok!

Válóper és vagyonmegosztás előtt állok. Férjem házában laktunk végig házasságunk alatt (13 év), de tavaly - különköltözésünk után - eladta a házat. Az én házamat házasságkötésünk után 2 évvel eladtam és vettem helyette egy másikat (akkor 10 M Ft-ért), amit kiadtunk. Azonban ezen adásvétel egybeesett azzal, hogy férjem házát felújítottuk, amire hitelt vettünk fel (6m FT). Mivel lakás vásárlására sokkal kedvezőbb feltételekkel kaptunk hitelt mint felújításra, így papíron ezen lakás vásárlására vettük fel a hitelt. Erről akkoriban a férjem adott is egy nyilatkozatot nekem (2 tanúval), hogy ez a lakás az én különvagyonomat képezi és csak a könnyebbség miatt vettük fel arra a hitelt, de valójában a hitelt az ő házára fordítottuk és lakásomat a másik lakásom vételárából fizettem ki. Ezen nyilatkozat ér-e valamit a vagyonmegosztás során? Ha letagadja, mondjuk kitalál valami sztorit, hogy ezt a nyilatkozatot miért adta, akkor mennyire valószínű, hogy elfogadja a bíróság bizonyítékul a nyilatkozatot. Köszönöm

ObudaFan # 2019.01.13. 21:47

Igen, attól függően, hogy milyen jellegű és milyen mértékű volt a felújítás, vagy a ráköltött összeg felét lehet követelni anyóséktól, vagy a tulajdonjog-változás mértékének a felét. Azért a felét, mert amit megkerestél, az akkor is közös vagyon, ha a feleséged nem dolgozott.

TT1981 # 2019.01.13. 11:24

Üdvözlöm önöket!

Tamás vagyok!

Segitséget szeretnék kérni!16 év házasság után tönkre ment a házasságom nem az én hibámból!
De ez mindegy!szeretnék segitséget kérni hogy mit követelhetek a nejemtöl vagy az anyósomtol 16 év útán!

A történet az hogy álómházaságnak indult!fiatalon megismerkedtünk 20 évvel ezelött!a házaságkötes útán anyósóm házába költöztünk be!2 gyerekünk születet!én kamionosként dolgoztam!Tehát keveset voltam otthon!igy tudtam megteremteni azt hogy a családomnak mindene meg legyen!gyarapodtunk nagyon sokat költöttem a házra!én tartótam fent és minden jóval berendeztem ahogy nekünk meg felelt!A nejem 14 évig nem dolgozot!hanem a gyerekeket nevelte!miután el helyezkedet dolgozni 2 jövedelem lett en is felhagytam a kamionozással és otthon válaltam munkát!másfél ev után közölte a nejem hogy neki ez igy nem jó!inkább menjek vissza kamionozni mert igy ő nem tud élni!mint ki derült volt 1 harmadik fél is jelen!ezt én nem tudtam meg emészteni és vissza jöttem kamionozni külföldre!
Megbeszélésünk szerint mivel anyós nevén van a ház azt mondta hogy nem kell fizesek gyerektartás!és ne váljunk el csak hadd éljen 1 kicsit és rendbe jön a házasságunk!en fizetem 2 gyerekre havi 60ezer forintot!ez 1 ideig jó is volt!de 2 év után be adta a válópert és természetesen nem lett elég a gyerektartás!a válást már ki mondták!a mult héten!nem firtatam a dolgot ő ügyvédel volt én meg magamba!de legalább tul vagyok rajta!hisz én nagyon ki készültem hogy tönkre ment a házasságom!kértem töle hogy amit a házba termeltem a 16 év házasság alatt arról probáljunk megegyezni!de azt mondta hogy az anyukájáé a ház és kb nekem nem jár semmi!4 zsák ruhát hoztam el 2 éve!
Kérdésem az volna hogy volna e jogom bármit is követelni!?e mailbe anno meg irta hogy tudja hogy mindent én teremtetem és ott hagytam!de most mégis itt tartunk hogy nekem semmi nem jár!

ObudaFan # 2019.01.11. 20:52

Az árfolyamnyereség valóban különvagyon.
Azért a ki nem vett osztalék véleményem szerint elérhet olyan mértéket, illetve lehetnek olyan körülmények, ahol már a méltányossági szabály indokolhatja az elszámolást.
Hogy a házból kérhetsz-e, az azon túl, hogy sikerül-e a hozzájárulásodat igazolni, attól függ, hogy az együttélésetek alatt miből vette.

Soprano # 2019.01.11. 15:00

még valami

nekem van egy még első házasságból maradt vidéki házam, ahol minden hétvégét töltünk, ez pesttől fél órára van.

második feleségem vett egy lakást pesten amikor a vidéki házamban lakott 3 évig (egyik fia is). egyébként a lakásba besegítettem neki cca 40%-kal . az élet úgy alakult, hogy hétköznap az ő pesti lakásában vagyunk, hétvégén nálam vidéken.

válás esetén van valami keresnivalóm az ő lakásában, pláne hogy bele is fizettem (papíron nem)?

Soprano # 2019.01.11. 14:18

Tisztelt Ügyvéd Úr,

sok dologgal már tisztában vagyok a külön vagyon kapcsán.

de amiről keveset olvasok az az életközösség / vagyonközösség -et megelőzően létrejött kft, rt.... azon időszakában létrejött , de osztalékként fel nem vett vagyon, ami a cégek saját tőkéjét növeli évről évre, nyilván már a vagyonközösség, házasság ideje alatt

konkrétabban van egy 10 éves cégem, ami mindig az én tulajdonomban volt, kérheti e válófélben lévő feleség ennek a cégnek a vagyon gyarapodásának x részét. a cégből nem lett felvéve osztalék, az már közös vagyon lenne, de mi van ha bentmaradt a cégbden a vagyon

valahol olvastam, hogy az osztalék közös vagyon, az árfolyam nyereség külön vagyon.

üdv

ObudaFan # 2019.01.11. 11:12

Ha az életközösség előtt lett alapítva a cég és nem volt az életközösség alatt tőkeemelés közös vagyonból, akkor csak a kivett osztalék közös vagyon.

jaszaf # 2019.01.10. 18:46

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A férjem egyszemélyben tulajdonosa és ügyvezetője a Kft.-nek, tehát nekem részesedésem abban nincs.

Mi számít közös vagyonnak az alábbi esetekben:

  1. Kft. alapítva az életközösség megkezdése előtt: törzstőkéje, gépjármű a Kft. nevén közös vagyon-e?

A gépjárművek vásárlása már az élettársi közösség fennálása után történt.

  1. Közös vagyon-e a cég értéke? Vagy ez csak akkor számít ha én is résztulajdonosa vagyok?

Amit eddig megtudtam, hogy az osztalék közös vagyon. Milyen esetben? Úgy értem, hogy ha kifizették ( kivették ) csak akkor, esetleg ha benthagyták a cégben akkor is?

Választ előre is köszönöm.

Üdvözlettel,
M

ObudaFan # 2018.12.31. 08:40

Orshie

  1. Ha már házasok vagytok legalább 2 éve, akkor azért megoldható lesz, hogy az EU területén maradjon. Már ha van munkája, vagy vagyona.
  2. A különvagyon értékén szerzett vagyon is különvagyon, tehát az értékesítésnek nem lesz jelentősége, de jól le kell dokumentálni, hogy mit miből vettél.
  3. Ilyen mértékű felújítás még nem keletkeztet közös vagyont, hanem kötelmi igényt.
  4. Mivel a másik ingatlannal egymás beleegyezése nélkül egyikőtök sem tud sokat kezdeni, csak meg lehet állapodni az értékesítésben.
Orshie # 2018.12.30. 15:05

Jo napot kivanok!

El szeretnem adni a budapesti lakasomat, amit meg joval a parommal valo megismerkedes elott szereztem. Ha jol sejtem, ez kulonvagyonnak szamit.

10 eve vagyunk egyutt, de kozben megromlott a viszonyunk. Mar egy eve kulon elunk. Csak hogy erdekesebb legyen a helyzet, van 2 kozos kisegyerekunk (9 es 3 es fel eves), illetve a ferjem del-afrikai allampolgar. Egyelore azert nem inditottam el a valast, mert akkor tulajdonkeppen neki vissza kellene mennie Del-Afrikaba, es akkor csak nagyon nehezen lathatna a gyerekeket, mert ugy tartozkodik Jersey-n, mint csaladtag, illetve EU-s hazastars. Tavaly ev vegen hazakoltoztunk, hogy majd egyutt fogunk elni Mo-n, de o ugy dontott az en megkerdezesem nelkul, hogy visszamegy Angliaba, illetve Jersey-re. Ez volt szamomra az utolso huzasa, mert mar tobb eve csak kinlodtunk, es csak azert viseltem el a lelki terrorjat, mert nem volt hova mennem Angliaban.

Mindegy, nem ez a lenyeg, hanem inkabb az, hogy papiron meg hazasok vagyunk. Most sikerult csak juliusban itthon bejegyeztetni a hazassagot, hogy vegre legyenek a 3 eves kisfiamnak papirjai, mert eddig semmije sem volt, csak egy Jersey szuletesi akvi kivonata. Haza is ugy hoztuk egyszeri beutazasi engedellyel.

Ha eladom a lakasomat, mert nem szeretnek a szuleim nyakan elni a 2 gyerekkel orokre, es vennek belole egy masikat videken, amit a gyerekek nevere iratok, es en mint haszonelvezo lennek benne, akkor az a teny, hogy eladom, az kozos vagyonnak szamit, illetve az uj lakas kozos vagyon-e, ha meg mindig hazasok vagyunk papiron? Illetve tarthat-e barmi igenyt erre a lakasra? Mivel ugy szeretnem intezni a dolgot, hogy a budapesti lakasbol nem a teljes osszeget szeretnem a videki lakasra forditani, akkor tarthat-e igenyt arra a penzre, amit nem a lakasra hasznaltam fel, hanem pl. tartozast szeretnek belole visszafizetni, szeretnek egy autot venni magamnak, illetve be szeretnem fektetni egy vallalkozasba.

Hogy lehetne megoldani azt, hogy semmikeppen se juthasson hozza a lakasom ertekesitesebol befolyo osszegre? Most itt olvastam valamit, hogy ha jelentos beruhazast vegeztek az ingatlanon, akkor keletkezhet kozos tulajdon. Az az igazsag, hogy egyszer kitalalta, hogy ujitsuk fel a lakast, mert eleg rossz allapotban volt. Rakoltott kb fel millio forintot a furdoszobara. Semmi bajom nincs azzal, hogy ezt a penzt visszafizessem neki, de nem szeretnem azt, hogy a teljes osszeg felet lenyulja, mert hazasok vagyunk/voltunk.

A masik kerdesem pedig az lenne, hogy ez is az o nagy otlete volt, hogy vegyunk meg egy telket, amin egy preshaz volt meg gyumolcsos, mert majd milyen jo lesz azt kiboviteni es jo lesz nekunk haznak. Ez az ingatlan az en nevemen van, mert allitolag kulfoldiek nem szerezhetnek ingatlant Mo-n, igy az adas-veteli szerzodesben kikotottuk, hogy en az o beleegyezese nelkul nem adhatom el a telket. En nem szeretnek ezzel a telekkel semmit sem csinalni, illetve szeretnem toroltetni a tulajdonjogomat rola. Felolem o azt csinal ezzel, amit akar, en nem szeretnek semmi felelosseggel tartozni az ingatlannal kapcsolatban. Ezt hogyan lehetne megoldani?

Nagyon szepen koszonom a tanacsot!

ObudaFan # 2018.12.30. 12:29

Ha jelentős beruházást végeztek az ingatlanon, azzal közös tulajdon keletkezhet. Használati joga adott esetben enélkül is.

R-edeti # 2018.12.29. 17:18

Üdv fórumozók!

A kérdésem a következő lenne, van egy élettársam körülbelül 3 éve már, és egy kislányunk is született.. az én lakásomban élünk, és a kérdés, hogy hogyan és mi módon tudná rátenni a lakásra a kezét a párom ha ez lehetséges is!?
Köszönöm a válaszokat!