gyerektartás


horvatheszterbambusz # 2018.08.05. 20:56

Tisztelt Jogi Fórum! Saját gyerektartásom kapcsán írok: édesapám, még nyugdíjasként is fizet gyerektartást, aminek össze (ahogyan az az elmúlt 23 évben végig) édesanyámnál köt ki. Ameddig tanultam, egy részét édesanyám megosztotta velem, de amióta dolgozom, azóta az egész összeget édesanyám teszi zsebre. Édesapám nem szeretné lemondani a gyerektartást, mert állítása szerint "túl sok macera". A kérdésem az, hogy lehet a jövőben emiatt bármilyen károm? Öneltartó vagyok, jó keresettel, így édesapám "indokán" kívül más nem indokolja, hogy jöjjön ez az összeg. Édesanyám nem keres jól, neki biztosan nagy segítség ez... De nem szeretném, ha nekem ebből a jövőben bajom származhatna. Tudnádnak segíteni a helyzet tisztázásában? Köszenettel: H. Eszter

gerbera317 # 2018.08.05. 06:59

Ne nekünk mondd ezt el, hanem neki. És kérj tőle többet.

Dis83 # 2018.08.04. 22:33

Tisztelt fórumozók, szakemberek!
Az én történetem:
2013- ban költöztem el a közös otthonunkból 2 kislánnyal (ma már 10 és 8 évesek).Akkor havi 50 ezer ft-ban egyeztünk meg apával a két gyerekre. Pedagógusként azóta nőtt a fizetése. Jelenleg bruttó 256.000 ft+ kb. bruttó 20.000 ft ofő pótlék. (Családi vállalkozásban mezőgazdasággal is foglalkozik, de ha jól tudom, abból nem vonathatok gyerektartást.) A kérdésem az lenne, hogy így lassan 5 év után emeltethetem-e a gyerektartást? Egy másfél szobás albérletben lakunk a lányokkal. Én jelenleg bruttó 198.000 ft-ot keresek. Az egyik lányom havi 3000 ft-ért úszik, a másik kézilabdázik.Az 50.000 ft szóbeli megegyezés volt. Rendszeresen minden második hétvégén viszi a lányokat, de semmi extra kiadásba nem száll be. Mostmár kezdem kevésnek érezni a 25.000 ft/főt, mert a nagyobbik leánykám szinte hónapról hónapra nő. (nincs másik gyermeke)
Köszönettel

Telapu6829 # 2018.08.01. 18:02

ObudaFan!

Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.31. 14:32

a házasság alatt keletkezett tartozást csak nekem kell megfizetnem?
Egyetemlegesen tartoztok.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.31. 14:32

Az együttélő szülő kérje a letiltást. A bíróságtól.

hagyaték07 # 2018.07.31. 09:39

Feleségem által indított válóper ebben a hónapban ért véget.Mindketten elhagytuk közös lakásunkat, két kiskorú (8 és 12 éves) gyermekünk feleségemnél maradt. A biróság jóváhagyta a 40 eFt/hó gyermektartási dij fizetését.
Feleségemnek nincs munkaviszonya, én alkalmazásban állok. Pénzügyeinket feleségem kezelte, a tárgyalás előtt úgy nyilatkozott, hogy nincs tartozásunk.
Ennek ellenére már ebben a hónapban bírósági végrehajtón keresztül kb 700 eFt közműtartozásra fizetésem 33 %-át letiltották. A házasság felbontásában született itéletet bemutatattam munkahelyemen, azt mondták, ez nem alkalmas arra,hogy letiltsák a munkabéremből a gyermektartást.
Sajnálom, de minimálbér szintű béremből a két tételt fizetni nem tudom. Mit tegyek?
Kérdezem még, hogy a házasság alatt keletkezett tartozást csak nekem kell megfizetnem?
Válaszukat köszönöm.

ObudaFan # 2018.07.30. 20:43

Hát azt, hogy nem te használtad fel.
De azért ez el lett szúrva egy kicsit.

Telapu6829 # 2018.07.30. 13:50

Kedves ObudaFan!

Köszönöm szépen a válaszát!
Sajnos ezen a vonalon újabb probléma került elő.
A megszűnt számlát -ami valamikor közös volt-különköltözésünk óta (kb.10 éve) volt feleségem kezelte, de abban több éve tulajdonos sem vagyok, azon semmilyen terhelést nem eszközöltem, csak a havi gyerektartást fizettem ide.
Emlékem sem volt arról, hogy hajdan a családi pótlék az én nevemre lett megállapítva és erre a számlára az én nevemre érkezett.
Most, miután az új számlához a volt nejem megigényelte a gyermekek után járó családi pótlékot, a Kormányhivatal adatszolgáltatásra hívott fel egy Végzésben, amelyben nyilatkoznom kell, hogy a gyermekek mikor kerültek ki a háztartásomból.
Picit aggaszt a dolog, hogy milyen választ adjak, ami még véletlenül se veti fel annak lehetőségét, hogy a gyerekek után járó támogatást esetleg én jogosulatlanul felhasználtam.
Előre is köszönöm segítő válaszát!

ObudaFan # 2018.07.30. 04:48

Telapu6829

Ha maga a jogosult (illetve jogi képviselője) hív erre fel téged, akkor természetesen így kell eljárni.

ObudaFan # 2018.07.30. 04:47

vi555555

Ha aláírást nem is feltétlenül követelnek meg, a középiskola megválasztásához, illetve változtatáshoz kell a különélő szülő hozzájárulása. E-napló kódot szerintem nem lehet kérni. Hogy meddig jár a kapcsolattartás, az azért elég sok körülménytől függ, mindenesetre a középiskolás gyermek rászorultságának vélelme éppen a 20. életév betöltéséig tart.

vi555555 # 2018.07.23. 13:36

A középiskolába beiratkozásnál kell-e a külön élő szülő aláírása? Valamint olyan esetben, ha a gyerek az 1. évfolyam után középiskolát vált?A külön élő szülő kérheti-e az iskolától gyermeke e-napló kódját, ha ezt gyermeke és annak anyja többszöri kérésre sem adta oda, de a gyerek osztályfőnökének a nevét sem tudták megmondani, arra való hivatkozással, hogy elfelejtették még a keresztnevét is. A gyerek mivel elmúlt 20 éves, de még mindig állítólag ebbe a 3 éves szakiskolába jár,meddig jár még neki a gyerektartás? Köszönöm.

Telapu6829 # 2018.07.23. 12:55

Tisztelt Fórumozók!
Volt feleségem jogi képviselője email-ben szólított fel, hogy a gyermektartást a következőkben az egyik 15 éves gyermekem számlájára fizessem, mivel ex számlaszáma megszűnt.
Szeretném megtudni, hogy ha ennek eleget teszek, akkor helyesen járok-e el, illetve a befizetett összegek tekintetében védve vagyok-e a későbbiekben?
Köszönöm!

Éno # 2018.07.11. 20:40

Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2018.07.11. 11:24

Nem.

Tartasdij 6 hónapra visszamenőleg követelhető. Az is a jogosultnak, aki a nagymamád lett volna. Most, felnőttként, már nem tehetsz semmit.

Éno # 2018.07.11. 07:28

Üdvözlöm Önöket!

Segítségre lenne szükségem. Édesapám gyermekkorom óta nem látogatott és tartásdíjat soha nem fizetett. Édesanyám nem is tartott rá igényt, de közben ő is elhagyott és nagymamám nevelt.
Most 25 éves vagyok és szeretném megtudni, hogy van e lehetőségem visszamenőleg a tartásdíjat kérni?

Köszönettel!

Zsugabubus18 # 2018.07.01. 21:50

6 hónapig 15 percre laktunk a munkahelyétől, és így is csak heti 1 vagy 2 heti 1 látogatás fért bele. Az is max 1,5 óra volt. El sosem vitte egyik gyereket sem, és nem élt azzal a lehetőséggel sem, hogy együtt töltsenek egy hétvégét. Pedig egy 5 évessel már lehetett volna.
Nincs mit szépíteni, itt nem a távolsággal van gond, hanem azzal, hogy nem AKAR velük csak a lehető legminimálisabb időt tölteni, amivel megvédi magát, hogy ő mégiscsak tett valamit. Amíg velünk élt sem törődött a gyerekeivel, ha rajta múlik felnőnek mint a fű a kertben...maguktól...

Zsugabubus18 # 2018.07.01. 21:43

Köszönök minden hozzászólást! A tények, Pest megye és Hajdú-Bihar. Azért ide költöztem, mert itt élnek a szüleim és inkább fogadok el tőlük segítséget mint anyósoméktól, akik szemében már én vagyok a bűnbak. A fizetés pontos összegét sosem tudtam, mivel mozgó bére van, de a minimum a 170.000 nettó, plusz ugye mindenféle pótlék, közte az oktatói, aminek 4000 Ft-os az óradíja. Az ott hagyott ház 100 nm, nincs rajta hitel. Autója szintén hitelmentes, utazgat, költ magára éli az életét. Én meg most ötödmagammal élek. A gyerekek 5 és 2 évesek, munkám nincs, a régi helyemre nem tudok visszamenni. Célom, egy saját kis lakás, de csak idővel. És nem az ő pénzéből akarok élni, de tény, hogy a GYES-re nincs adókedvezmény... :(

oligaliga # 2018.07.01. 18:08

Nem kell 100 km-re menni. Ismertem nem egy olyan embert, akinek már egy 20 km-es távolság is elég jó kifogás volt.

Scales # 2018.07.01. 18:06

Ez így igaz! És olyan is van, hogy nem fizet semmit, amíg nincs határozat. Én csak azt szerettem volna érzékeltetni, hogy nem biztos, hogy az apa maga a patás ördög. A kérdezőnek nyilván nyomós oka volt, hogy messzire költözött, mert nyilván két pici gyerekkel nem volt más lehetősége. De azért lássuk be, hogy ezzel kétségtelenül megnehezítette az apának a kapcsolattartást.

oligaliga # 2018.07.01. 17:49

Scales

Nem is kell mártírnak érezned magad, de ettől még sajnos így van.

Azt meg nem írta a kérdező, hogy csak 170.000,- Ft a férj fizetése, csak annyit, hogy képes kifizetni 80.000,- Ft-ot havonta. de ez nem feltétlenül a fizetése fele, sőt. Tapasztalatom, hogy amíg nincs végrehajtható ítélet vagy egyezség, addig az elköltöző fél nem hajlandó annyit fizetni, amennyit később megítélnek.

Scales # 2018.07.01. 17:41

Akkor én úsztam ólomnehezékkel a lábamon versenyt Hosszú Katinkával. :-D Bár ettől sem akkor, sem most nem éreztem magam mártírnak.
De akkor a kérdező a Kúria joggyakorlatával gyakorlatilag megegyező tartásdíjjat kap, nem?! A leírtak alapján a minimum fizetése 170 000. Abból lejön 80, marad 90. Enni, inni, fűteni. A távolságot pedig nem tudjuk, lehet több 100 km. Szerinted kizárt, hogy ebből esetleg nehézkes kicsengetni havonta 4x oda-vissza a benzint?!

Burn Out # 2018.07.01. 17:21

az, hogy mennyire van szükség, és mennyit állapít meg az adott ügyben eljáró bíróság, az két különböző dolog.

oligaliga # 2018.07.01. 17:17

Zsugabububs18

A két dolognak nem sok köze van egymáshoz. Azt sajnos nem lehet kikényszeríteni, hogy az apa gyakrabban elvigye a gyerekeit vagy gyakrabban beszéljen velük, mint amennyit akar (fordítva sajnos ez nem igaz).

Ettől függetlenül a gyermektartást fizetnie kell, annyit, amennyiben megállapodtok vagy amennyit a bíróság megítél.

Te csak neveld a gyermekeidet úgy, hogy ne érezzék meg az apai figyelem hiányát.

Burn Out és Scales

Sajnos ki kell ábrándítsalak. A Kúria joggyakorlat elemző csoportjának megállapítása szerint jelenleg egy gyermek tisztességes és normális neveléséhez (nem a minimumon és nem luxus módon) 40-45 ezer forint tartásdíjra van szükség. Véleményem szerint pedig ha olyan apa, aki a benzinpénzt sajnálja, hogy havonta 1-nél többször lássa a gyerekeit, képes kifizetni 2x40.000,-Ft-ot tartásdíjra, képes lenne többet is fizetni. Mivel gyes a gyermek 3. életévének betöltéséig jár, így a kérdező gyermekei valószínűleg még igen kicsik, a legkisebbel otthon kell maradnia, ha még nem mehet bölcsődébe vagy óvodába. Az pedig elég köztudomású dolog, hogy még egy kisgyermekkel is egyedülálló anyakánt elhelyezkedni olyan, mint ólomnehezékkel a lábadon versenyt úszni Hosszú Katinkával.

Scales # 2018.07.01. 17:04

Zsugabubus 18!

Csatlakozva Burn Out válaszához annyit még hozzátennék, hogy a tartásdíjnak a gyermekek tényleges szükségleteihez kell igazodnia és nem burkolt asszonytartás. Továbbá a családi pótlékot és az adókedvezményt is hozzáadva neked a két gyerekre rögtön összejön kb. 140 000. És akkor a saját jövedelmedből még egy fillért sem költöttél rájuk...
Szerintem se az legyen a célod, hogy mindenáron tönkretedd anyagilag a volt férjed, mert hosszú távon szinte borítékolhatóan rosszabbul jársz. A tehén sokszor tud tejet adni, de húst csak egyszer.

Nem vagyok jogot végzett, csak tapasztalt, ezért kérlek válaszomat aszerint értékeld.