gondnokolt lakásának bérbeadása


stellar124 # 2018.07.08. 18:37

mivel alapos a gyanú, hogy több mint 2 év bérleti díjjal nem számolt el, valószínűleg nem lesz egyszerű, de akkor maximum perelünk.
köszönöm mégegyszer!

drbjozsef # 2018.07.08. 17:13

stellar,

szerintem nem. Eleve a jogerős végzés után kell elszámolni, és a Ptk. is azt mondja, hogy a gondnok az általános kárfelelősséggel tartozik a végelszámolása után. Ha nem tudod tőle szép szóval megszerezni, perelned kell.

stellar124 # 2018.07.08. 16:57

Kiderült ugye, hogy két számlával dolgozott a gondnok. Ahhoz, hogy követelni tudjuk az előlünk titkolt számlához tartozó bevételek és kiadások feltárását kell póthagyatéki eljárás erről a bankszámláról?

drbjozsef # 2018.07.08. 07:58

Nem a Ptk-t hiányoltam, hanem az általad idézett részt a Ptk-ból. A Ptk-t én is megtalálom. Csak azt nem, amit írtál, mert az nincs benne. De más jogszabályban benne van. Ahogy az is, amit most írtál, NINCS a Ptk-ban. Ez a Burn Out által írt rendeletben van benne, de még csak köze sincs ahhoz, amiről szó van.

alfateam # 2018.07.08. 07:17

Igen de drbjozsef a Ptk.-t hiányolta, hát itt van...

Burn Out # 2018.07.08. 06:31

alfateam: amit írtál, az teljesen másra vonatkozik. nem a végszámadásra.

alfateam # 2018.07.08. 06:13

!Bene van csak nem néztél bele...
158. § * (1) * A vagyonkezelésre jogosuIt gyám és gondnok a Ptk. 4:239. § (1) bekezdése és a Ptk. 2:37. § (1) bekezdése szerinti éves számadását, valamint a (3) bekezdés szerinti jelentésben foglalt beszámolóját minden évben annak a hónapnak a 15. napjáig nyújtja be a gyámhivatalhoz, amelyik hónapban a kirendelésről szóló határozatot vele közölték.

drbjozsef # 2018.07.08. 06:03

Burn Out,

jogos, nem értem, ez így miért nincs benne a Ptk.-ban is.

Nekem az is fura, hogy valószínűleg ugyanemiatt írják máshol, hogy a jogerős hagyatéki után kell végelszámolnia, ami logikus egyfelől, hiszen csak ez után derül ki, ki lesz a vagyon kezelője, az örökös, de másrészt meg illogikus, mert ha már a közjegyző átadta a hagyatékot, minek elszámolni vele? Egyáltalán hogy adja át, ha előtte nem számolt el vele a gondnok?

nonolet # 2018.07.08. 00:22

A gondnoknak az ÖRÖKÖS számára kell végelszámolást készíteni.

Hogy azt milyen papírokból és miként oldja meg az az ő dolga...

HA az örökös ellentmondás talál vagy hiányosságot az meg az örökös dolga!

Szóvá teszi a gondnok pedig javít vagy megmagyarázza.
(hisz tévedni szabad...)

Ha NEM JUTNAK egymással dűlőre akkor 3 lehetőség van.

1.
Az örökös feladja a harcot és beletörik.

2.
Polgári pert indít és bizonyít.

és/vagy

3.
Büntető ügyet indít...

Burn Out # 2018.07.07. 20:30

149/1997. Korm. rendelet 158/A. § (5) bekezdés:
Ha a gyámság a nagykorúság elérése vagy a gondnokság a gondnokság megszüntetése miatt szűnik meg, a gyámi, illetve a gondnoki tisztséget ellátó személy annak tartozik végszámadással, aki a vagyon felett rendelkezni jogosult. Ez az irányadó a gyámolt vagy gondokolt halála esetén is. A végszámadás egy – a fiatal felnőtt aláírásával átvett – példányát a gyám az illetékes gyámhivatalnak megküldi

A vagyon a gondnokolt halálával az örökösökre száll át (Ptk.), így az örökösök felé kell elszámolni.

drbjozsef # 2018.07.07. 20:00

alfateam,

A szentesinfo.hu se rossz forrás, de nem feltétlenül elégséges. Ilyen passzust a Ptk. konkrétan nem tartalmaz. Adnál egy hiteles forrást?

stellar124 # 2018.07.07. 18:52

köszönöm az eddigi válaszokat, igazából ha jól értem, nem is a gyámügy felé benyújtott számadásokra van szükségem, (mert ahhoz nincs is közöm), hanem az az alapján elkészített korrekt végszámadásra, és erre a kérésünkre nem mondhatja azt, hogy elvesztette XY év számadását, ami alapján elkészítené, mert saját maga számára ki tudja kérni a gyámügy példányait, és azok alapján ugyanúgy el kell tudnia készítenie, jól látom? Nincs akadálya, hogy kikérje a saját számadásait?

alfateam # 2018.07.07. 18:15

drbjózsef-nek:
- Ha a gondnokság a gondnokolt halála miatt szűnik meg, a gondnok az örökösöknek – és nem a gyámhivatalnak – tartozik számadással.

stellar124 # 2018.07.07. 16:30

A lényeg, hogy joga van másodlatot kérni a gyámügy felé küldött (kötelező) számadásairól, illetve az ezzel kapcsolatos határozatokról?

drbjozsef # 2018.07.07. 15:55

alfateam,

Nem hinném, hogy ez a végelszámolás nyilvános, és ki kell függeszteni a városháza előtt a hirdetőoszlopra. Még ha a hagyatéki vége előtt elékszül, és bekerül a hagyatékba, esetleg megismerheti az örökös, de utána már nem nagyon.

Burn Out # 2018.07.07. 14:55

nyilván csak akkor tud kérni, ha a gyámhivatal is kapott belőle.

stellar124 # 2018.07.07. 14:04

Közben kiderült, hogy két számlát vezetett a gondnok és csak a gyámhatósági forintszámlán lévő pénz van megemlítve a végszámadásban, erre mentek a segélyek, egy régebbi háznak a vételára stb., a másik számlára ment ugye a bérleti díj, és a bankszámlakivonatok szerint más nem nagyon. Ezek után el tudom képzelni, hogy a gyámügy felé sem számolt el évek óta a másik számlával, és ez így elég neccesen hangzik, mert így lehet, hogy magáról a lakásbérlésről sem tud a gyámhivatal, és ha jól sejtem ez nem lenne túl szabályos vagyonkezelés, főleg, hogy a bérleti szerződésen a piaci ár kb. fele van megállapítva bérleti díjként. A gondnok egyébként tud kérni másodlatot a gyámhivataltól? (ha esetleg arra hivatkozna, hogy elvesztette őket).

alfateam # 2018.07.07. 12:24

- a vagyonkezelésre jogosult gyámnak, gondnoknak a vagyonkezelői joga megszűnésekor, ill. a hagyatéki eljárás jogerős befejezését követően kell elkészítenie,

és akkor megismerhető és nem kell bíróságra mennie...

drbjozsef # 2018.07.07. 11:15

Ha a gondok tevékenységével utólag gondod van, szerintem vagy vele beszéled meg, vagy perelsz. Nem hinném, hogy a gyámhatóság kiadna neked bármit is, akkor se, ha örökös vagy. Ha problémád van, bíróságra kell menned, a bíróság kérésére adják ki ezeket a papírokat legfeljebb.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.07. 07:01

gyámügynek is jóvá kell hagynia?
Úgy érted, előzetesen? Nem.

stellar124 # 2018.07.07. 04:51

Egy elhunyt távoli rokonomnál kiderült, hogy én is örökös vagyok, és kicsit átnéztem a gondnok által átadott papírokat, és kaptunk egy 2 éve megírt lakásbérleti szerződést, és a lakók pár hete történő kiköltözéséről egy átadás átvételi jegyzőkönyvet. A végszámadásnál egy évre visszamenőleg bevételi oldalon nem lett bevételként feltüntetve a befolyt bérleti díj (amley egyébként a piaci árnak a fele volt kb), ezt kicsit furcsáltam, mert az is jövedelem akár a munkabér, illetve az átadott sok dokumentum közül gyanúsan az elmúlt 2 évről nincs semmilyen számadási doksi. Ezeket (mint örökös) ki tudom kérni a gyámhivataltól(?).

stellar124 # 2018.07.07. 04:17

Tisztelt Szakértők!

Az lenne a kérdésem, hogy a teljesen korlátozó gondnokság alatt álló személy ingatlanának a bérbeadását (hasonlóan az adásvételhez) a gyámügynek is jóvá kell hagynia?

Válaszukat előre is köszönöm!