Apaság vélelmének megdöntése


csillagpor # 2010.11.10. 17:28

Az lenne a kérdésem, hogy egy ilyen perben lehet e kérni gyorsított eljárást? 3hós a kisbaba, és megszeretném már keresztelni, de amíg a neve nem rendeződik nem akarom.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.08. 06:29

2. Tartásdíjat csak fél évre visszamenőleg lehet követelni. A tartásdíjat egészen addig fizetni kell, amíg az esetleges megszüntető határozat jogerőre nem emelkedik. Visszatérítésnek helye nincs.
3. A gyerek elhelyezéséről és a kapcsolattartás módjáról a per idejére is intézkedni kell ideiglenesen, ha azt valamelyik fél kéri. (Különélő szülőknek a felügyeleti joga ritkán közös.)

DB605L # 2010.11.07. 23:00

Sziasztok,

Tanácsot kérnék. A volt élettáram gyerekét kb. egy éves korában a nevemre vettem. A gyerek bizonyíthatóan nem tőlem van, a biológiai apja soha nem is látta, amikor megfogant nem is ismertem a volt páromat. Időköszben viszont annyira megromlott közöttünk a helyzet, hogy 5 év után szétváltunk. Ami esetleg a helyzetet bonyolíthatja, hogy együttélésünk alatt született egy közös gyermekünk is.

A következő kérdéseim lennének.

  1. Le szeretném vetetni a nevemről a nem saját gyermeket, a gyámhatósághoz fordulhatok ezügyben? Az apasági vizsgálat költsége kit terhel ilyenkor (ha egyáltalán van)?.
  2. Szóbeli megállapodás alapján fizettem eddig tartásdíjat a két gyerek után. A volt párom azonban időközben a megállapodásunk ellenére gyermektartási pert kezdeményezett, ahol egyrészt egy megemelt összeget kér egy összegben, másrészt egy évre visszamenőlegesen a fizetett és a most követelt összeg különbözetét. Ha a nem saját gyerek lekerül a nevemről, akkor a bíróság által megállapított tartásdíj hogyan módosul? A visszamenőlegesen kért összeg a nem saját gyerekre eső részét visszaszerezhetem?
  3. A volt élettársam kizárólagos szülői felügyeleti jogot követel magának, hogy minél több pénzt húzzon ki belőlem. Sajnos vannak olyan kapcsolatai, hogy tán meg is tudja szerezni. Ha a bíróság megítéli neki, akkor a fellebbezésem ellenére ez azonnal érvénybe is lép, vagy a fellebbezés miatt nem emelkedik még jogerőre?

A válaszokat köszönöm.

sadow # 2010.11.07. 21:13

minden hozzáértő tanácsát köszönettel veszem!

sadow # 2010.11.07. 21:05

Tisztelt Óbudafán!
Milyen indokot kell a gyámhatóságnak előadni hogy meglehessen indítani egy ilyen eljárást?
Milyen indokkal állhat elő az anya?
és a beírt apa?
Feltétlen elakarjuk ezt indítani,de mivel visszavonni nem lehet ugye,akkor mivel lehet magyarázni?
Ha pl azt mondja az apa, hogy egy induló kapcsolat volt és úgy gondoltuk együtt leszünk,a gyermeket sajátjaként szereti,de kiderült nem illünk egymáshoz és nem akar semmilyen kapcsolatot köteléket így már?
Vagy az anya mit mondhat?hogy rájött nem azé a gyerek aki a nevére vette? (-eddig mért nem tudta?
Vagy mit fogad el a gyámhatóság?
És megkérdezik az igazi apát is elakarja e ismerni a gyereket?ha nem akkor nem engedélyezik az eljárást?

ObudaFan # 2010.10.10. 20:47

A bróság engedélyezhet költségmentességet. De pervesztesség esetén ez nem mentesít az ellenfél költségének megfizetése alól.

MajorDomus # 2010.10.10. 20:41

Nem vagyok rejtvenyfejto

csillagpor # 2010.10.10. 19:12

Nem az vette a nevére,aki igazából a biológiai apa.

MajorDomus # 2010.10.10. 19:00

A birosag engedelyezhet koltsegmentesseget mert s kiskorunak nincs jovedelme.
meg mindig nem ertem. Ki a gyetek apja, s ki vette a nevere ?

csillagpor # 2010.10.10. 18:09

Ha a gyermek nevében indítok apaság vélelmének megdöntése iránt pert- a gyámhatóság engedélyével-a kis korúval nem fizetettik ki a per költséget ha költségmentességet kérek?
és a bíróságon ill a gyámhatóságon mit mondjak miért más vette a nevére a lányomat? vagy nem firtatják? bár szerintem kell ugye a jegyzőkönyvhöz, a bíróságon is megkérdezik?

MajorDomus # 2010.10.10. 17:55

Na ird le erthetoen mi a gondod, mert igy eleg zavaros

csillagpor # 2010.10.10. 12:12

és a bíróságon ill a gyh.-on mit mondjak miért más vette a nevére a lányomat? vagy nem firtatják? bár szerintem a gyh.-on biztos megkérdezik , kell ugye a jegyzőkönyvhöz, a bíróságon is megkérdezik?

csillagpor # 2010.10.10. 12:09

Ha a gyermek nevében indítok apaság vélelmének megdöntése iránt pert-gyh engedélyével-a kis korúval nem fizetettnek per költséget?

szelina80 # 2010.10.07. 13:42

Keresetindításnak a gyermek születése előtt is helye van, ítélet azonban csak a gyermek megszületése után hozható.

szelina80 # 2010.10.07. 13:40

Amennyiben a pert cselekvőképtelen kiskorú (illetve tulajdonképpen az anyja) akarja megindítani, a gyermeket e perben - hasonlóan az apaság megállapítása iránti perhez - a gyámhatóság által kirendelt eseti gondnok képviseli, ő készíti el a keresetlevelet és nyújtja azt be a bírósághoz. A per megindítása előtt a gyámhatóságnak cselekvőképtelen kiskorú esetében - elháríthatatlan akadályt kivéve - az anyát és a vélelmezett apát meg kell hallgatnia. A gyámhatóság a perindításhoz csak akkor járulhat hozzá, ha a származás kiderítése és a családi jogállás rendezése a kiskorú érdekében áll. Ha az anya és a vélelmezett apa között a gyermek elhelyezése vitás, a gyámhatóság a hozzájárulást csak kivételesen indokolt esetben adhatja meg.

passz # 2010.10.07. 13:04

igen.
bizakodok

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.07. 12:08

0 - 1 millió.
Most jobb?

passz # 2010.10.07. 11:49

Én azt nem értem,senki nem tudja mennyibe kerül egy per?

passz # 2010.10.06. 20:21

mennyi kb egy ilyen per?
alsó hangon-felső hangon?

ObudaFan # 2010.10.06. 20:14

Ez valóban érdekes eset, mert az új Ptk. erre adott volna egy olyan megoldást, hogy egyetértés esetén nemperes eljárásban olcsón megdöntötte volna a bíróság az apaságot. Csakhogy az új Ptk-t a politika viharai elsodorták. Maradt a per, azzal, hogy a bíróság előtt azért bizonyítani kell. Hogy pontosan mivel, az azért a bíróság belátásán is múlik, így a költségeket előre biztosan belőni sem lehet. Mindenesetre valaki itt is lesz pervesztes.

passz # 2010.10.06. 20:11

na de ez most egy érdekes eset.
a gyerek beadja ellenem, de én elismerem nem tagadom ez álltal nem leszek vesztes se.sima ügy. mit mond erre a jog? ilyenkor is kell a költséges apasági vizsgálat?

ObudaFan # 2010.10.06. 20:09

Előlegezni senkinek nem kell a perköltséget, csak a végén a pervesztesnek fizetni.

passz # 2010.10.06. 20:06

Ha a gyerek támadja meg nincs perköltsége?neki az állam támogatja?

MajorDomus # 2010.10.05. 20:43

S megtamsdhatja gyerek meg a nemapuka

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.05. 11:33

Az apaság vélelmét bírósági keresettel lehet megtámadni.