Élettársi viszony utáni öröklés


Niki1 # 2013.12.24. 07:07

Köszönöm a szerzés arányát úgy tudom ha nem lehet megállapítani azonos mértékűnek tekintik.Mivel bizonyítékok sincsenek mire mennyit költöttünk.Azt mondjuk elég nehéz lesz bizonyítani,hogy amit közösen vettünk az nem volt e már meg a páromnak kapcsolatunk előtt.Mert biztos ezt mondaná az örököse,hogy az övé legyen.Ami autókat eladtunk beraktuk a pénzt az ő nevére a számlájára.Ebből is járna nekem a része de ezt sem lehet bizonyítani és azt,hogy egy része az enyém.

ObudaFan # 2013.12.23. 21:49

Teljes mértékben kevered az öröklést és azt, ami azért jár neked, mert élettársak voltatok. Mivel élettársak voltatok, nem a fele a tiéd a közös szerzeménynek, hanem olyan hányad, amilyen hányadban te a teljes együttélés alatt összesen a szerzéshez hozzájárultál.
Örökölni pedig akkor fogod az ő részét, ha ő ilyen tartalmú érvényes végrendeletet tesz.

Niki1 # 2013.12.23. 08:20

Azt mondta attól,hogy együtt vagyunk nem jelenti azt,hogy nekem is kell mindent örökölni.Szülők nincsenek gyerek sem csak 1 testvére.
Azt is hallottam,hogy hiába vettünk közösen több autót mégis csak az éppen akkor meglévő autó árának a fele jár.Szóval az a pénz amit beleadtam nem fog visszajárni. Közösen szerzett pénz esetén,hogy van?Megnézik mióta vagyunk együtt és az azóta összegyűlt pénz fele járna nekem?Attól függetlenül,hogy az Ő nevén van?
Igazságtalan,hogy az azonos neműeknél van öröklés a külön neműeknél nincs.Pedig ugyan olyan élettársak.

ObudaFan # 2013.12.18. 18:30

Amit közösen szereztetek, annak egy része élettársi közös tulajdon címén eleve a tiéd.
A többi az az övé, erre írhat végrendeletet, de akkor ha vannak leszármazói vagy ha a szülei az örökösök, akkor nekik kötelesrész jár. Öröklési szerződésnél persze nem járna, csak az nem túl életszerű élettársaknál.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.18. 17:12

A végrendelet meg az öröklési szerződés nem ugyanaz, nem puszta elhatározás kérdése, hogy melyiket választja valaki.

Thor06 # 2013.12.18. 13:51

Ja igen, még annyi, hogy a végrendeleti öröklés megelőzi a törvényes öröklést, szóval vagy az a megoldás, vagy az öröklési szerződés. Remélem segítettem.

Orsi2013 neked van igazad, mélyen magukba kéne nézni az ilyeneknek, akik így gondolkodnak.

Thor06 # 2013.12.18. 13:49

Kedves Niki1!

Azt ajánlom, hogy nagyon gyorsan próbáld meg az élettársadat rábeszélni végrendelet tételére, mert törvényes öröklés során különnemű élettársnak semmi sem jár!!!! (azonos neműnek ugyanúgy, mintha házastárs lenne, ami abszurd és felháborító) Te is láthatod az előző hozzászólásokból, hogy ilyen esetben a korábbi házasságból leszármazók csak azon vannak, hogy a szerencsétlen, sokszor hosszabb ideig együtt élt élettársat kisemmizzék, és kitegyék onnan, ahol addig élt. Ezt kell megelőzni, és még azelőtt intézkedni, hogy baj lenne.

Niki1 # 2013.09.15. 07:59

10 éve együtt élünk a párommal az Ő lakásában.Ez idő alatt vettünk autót,lakást felújítottunk a számlájára közösen tettünk be pénzt.Ha vele valami történne járna nekem valami abból amit közösen vettünk?Bizonyítani nem tudom hisz az autó,számlaszám is az Ő nevén van.A felújításról meg meg nincs meg már a számla.Ilyenkor mi a helyzet?
Másik kérdésem,hogy párom örökösei miután megöröklik a házat kitehetnek engem az utcára?Vagy kérhetek valami lakáshasználati jogot?

Köszönöm.

ObudaFan # 2013.08.23. 13:20

Egyrészt a magyar állampolgárság nem feltétlenül szűnik meg egy külföldi állampolgárság megszerzésével, másrészt egyiknek sincs semmilyen jelentősége öröklés szempontjából.

petra244@freemail.hu # 2013.08.22. 15:48

Üdvözlöm !

Egy olyan kérdésem lenne ön felé , további munkám külföldön fogom folytatni , és ha minden jól alakul 5 év múlva felszeretném venni az állampolgárságot , egyértelmű hogy a magyar okmányaim megszűnnek . Ugyan úgy örökölhetek ha nem magyar okmányokkal rendelkezem ?

Válaszát köszönöm !

ObudaFan # 2013.05.18. 07:36

„sőt, érdemes elidegenítési és terhelési tilalmat bejegyeztetni az ingatlan-nyilvántartásba”
Ezt a törvény tulajdonképpen elő is írja.

Elő, de azért ezt a földhivatalnál kérni is kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.17. 17:49

A fórummotor szórakozik. Bocs.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.17. 17:49

Nem; nem.

Egyenesági rokonok között az átruházás illetékmentes. Akár ingyenes, akár visszterhes.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.17. 17:41

sőt, érdemes elidegenítési és terhelési tilalmat bejegyeztetni az ingatlan-nyilvántartásba
Ezt a törvény tulajdonképpen elő is írja.

BobHarris # 2013.05.17. 16:01

Tisztelt Fórumozók!

Ha egy házaspárnak nincsenek gyermekei, akkor a házasság előtt szerzett ingatlant lehet-e végrendeletben a házastársaknak egymásra íratni. Ha nem, akkor gondolom visszaszáll a szülőkre, ha a szülők nem élnek akkor a testvérekre. De lehet-e haszonélvezeti joga erre az ingatlanra a túlélő házastársnak? Főleg úgy, hogy esetleg nem éltek benne a házasság alatt.

A válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2013.05.17. 13:55

csposta

Lehet kérni.

ObudaFan # 2013.05.17. 13:55

Jacqueline87

Az öröklési szerződésben átadott vagyonról nem lehet végrendelkezni, sőt, érdemes elidegenítési és terhelési tilalmat bejegyeztetni az ingatlan-nyilvántartásba, hogy élők között se lehessen róla rendelkezni.
Ezt a haszonélvezet dolgot hogyan gondolod? Az örökösnek az öröklést követő időre nem igazán lehet korlátozni a tulajdonával való rendelkezés jogát.

Jacqueline87 # 2013.05.17. 09:31

Üdvözlöm!

Az lenne a kérdésem, hogy egy örökösödési szerződésbe bele lehet-e foglalni (amellett, hogy kik fogják örökölni az ingatlan tulajdonrészét), hogy a jelenlegi élettársnak a későbbiekben se lehessen haszonélvezeti jogot adni az ingatlanra?
Illetve a másik kérdésem, hogy az örökösödési szerződést felbírálhatja-e egy később megírt végrendelet?

Köszönettel: Jacqueline

csposta # 2013.05.17. 09:22

ObudaFan, Monalisa, köszönet a válaszokért.

Még egy kérdés felmerült. Egy esetleges, a ház kilakoltatására irányuló perben
kérhetünk-e lakástöbblethasználati díjat, és ha igen, mikortól számítva?
Végül is a nő úgy lakna a lakásban, hogy az részünkről értékesítésre/eladásra várna, de nyilván egy esetleges per elhúzná az időt.

Ami a többit illeti, számláról van tudomásunk,
azzal pedig többé-kevésbé tisztában vagyunk, hogy milyen egyéb tárgyak vannak a házban.
A helyzet az, hogy a nőnek nem állt eddig érdekében, hogy bármit is eladjon, mivel arra számít, hogy valahogy meg fogunk egyezni.

Ami a közüzemi szolgáltatások lemondását illeti, jó ötlet,én is gondoltam rá.

monalisa1 # 2013.05.16. 22:04

csposta

Valószínűleg még nem volt meg a hagyatéki eljárás., a közjegyző majd kiadja nektek az örökséget, azt követően eladásra kerülhet a ház.

Ha esetleg apukátoknak volt a nevén bankszámla, testvéreddel azt is megörököltétek, jelezzétek a közjegyzőnek érdeklődjön a nagyobb bankoknál.
Ha a nő netán azt mondja azon neki is volt pénze, bizonyítsa...
Az esetleg kettőjük nevén vezetett számla jobb bizonyításig fele-fele.

Az esetleg "párna alatti" pénz rég eltünt már... Előfordulhat, h a szerszámokat stb. eladta már...

Külön: ti vagytok az új tulajdonosok, a gáz-, víz- villany stb. számlákat az aktuális állás alapján fizessétek ki, a szolgáltatásokat mondjátok le...
Meglásd a nő egyből kiköltözik, mert nemigen élvezet ezek nélkül meglenni...
Aztán új szerződéssel visszaköttetitek azokat.

---
  • laikus hozzászóló
ObudaFan # 2013.05.16. 20:55

Nem lehet igénye az ingatlanból. Pert indíthattok a lakás kiürítése iránt. Igényt tarthattok mindarra, ami megvolt édesapátoknak az élettársi együttélés előtt, amit ajándékba kapott, vagy örökölt, illetve az ezek értékén szerzett vagyonra, továbbá, amit úgy kezeltek, hogy az ő külön tulajdona. Minden másra meg olyan arányban, amilyen arányban a szerzésben részt vett. Ha nem tudtok megegyezni, ez is peres útra tartozik.

csposta # 2013.05.15. 13:27

Tisztelt Fórumozók!

Szüleim elváltak tíz éve, apám új kapcsolata miatt.
A szüleim közös lakásának eladása után kapott pénz apám a rá eső részből vásárolt egy kertesházat, amiben az új élettársával élt együtt.
Az ingatlan száz százalékban apám nevén van.

Apám az év végén elhunyt.
Az élettárs nem törődik bele, hogy a házat a testvéremmel közösen örököljük, telefonon jelezte, hogy az ötven százalékára igényt tart.
Van-e valami törvényes eszköze arra, hogy ezt az igényét megpróbálhassa érvényesíteni?

Ezenfelül, félő, hogy a helyzet el fog mérgesedni, emiatt semmiképpen sem szeretném, hogy az élettárs az eljárás befejezése után a házban maradjon, mivel el szeretnénk adni, emiatt nem akarunk egy ellenérdekelt lakót az ingatlanba.
Nekünk mint örökösöknek milyen lehetőségeink vannak arra, hogy kitegyük a házból?

Utolsó kérdés az ingóságokra vonatkozik.
Mik azok a tárgyak amikre mint örökösök igényt tarthatunk?
Gondolok itt elsősorban apám hobbijaival kapcsolatos tárgyakra, szerszámokra.
Van-e ezzel kapcsolatban bármilyen hivatalos eljárás,
vagy megegyezés kérdése az egész?

Előre is köszönöm!
Cs

ObudaFan # 2013.05.08. 13:50

Nincs nemzetközi szabály a lényeges kérdésekre, az ottani jog az irányadó.

zsazsi73 # 2013.05.07. 09:13

Szeretnék afelől érdeklődni, hogy távoli országba (Dél Afrikai köztársaság)21 éve(itteni közös vagyonból) költözött édesapám ottani törvények szerint megházasodott, magyar nőt vett feleségül. Nincs közös gyermekük, de velük egy háztartásban él a feleség előző házasságából született lánya. Adott esetben milyen öröklési procedúrára számíthatok,ha nem rendelkezik erről külön?Van nemzetközileg lefektetett szabály?Amennyiben engem mindenből kizár(feleség jóvoltából sanszos), van mégis esély arra,hogy jogosult lehetek?
Válaszát előre is megköszönöm!

Szbeba # 2013.03.26. 21:48

Rendben, köszönöm az összes választ a kérdéseimre!
Így már világos!