Élettársi viszony utáni öröklés


drbjozsef # 2017.02.05. 16:46

Valóban, én úgy mondanám, hogy csak simán fizetni kell. Nem az elhunyt nevében, mert a postán szerintem nem kérik el a személyi igazolványt, így nem kell magadat elhunytnak hazudni. Viszont az elhunyt nevén futó kötelező biztosítás díját kell továbbra is fizetni.

wers # 2017.02.05. 15:56

De csak a jogerős hagyatéki végzéssel lehet a gépjárművet átiratni, addig az elhunyt nevében lehet fizetni. A jegyző is a gépjárműadót csak az ő nevre tudja cimezni. Vagy hogyan gondoltad Dr.Attika?

Dr.Attika # 2017.02.05. 15:37

Nem azt írtam, hogy nem, hanem azt, hogy nem az elhunyt nevében kell fizetni.

ObudaFan # 2017.02.05. 14:01

Fizesse csak az autóhoz kapcsolódó költségeket, és használja nyugodtan.

Már csak azért is fizetni kell, mert máskülönben igen magas összegű fedezetlenségi díjat kell majd fizetni a hagyaték átadása után.
Persze, ha az élettárs örököse érvényesíti az autóban a tulajdoni hányadát, akkor majd ezzel arányosan el kell számolni.

Sammy17 # 2017.02.05. 12:16

drbjozsef!
Nagyon szépen köszönöm a korrekt választ.Tehát alapesetben mi a ház felének a negyedét kaphatjuk fejenként per nélkül,így mindenképp a közös gyerekek vannak(lesznek) "jobb" helyzetben.
Mindegy,perelni biztos nem fogunk,ez van.

drbjozsef # 2017.02.05. 11:19

Sammy17

az általad leírtak alapján csak becsülni lehet, sok körülmény ismerete hiányzik.

Ha anyukádé és a párja élettársak, nem házasodtak össze, akkor ahogy KBS írta, az élettárs nem örököl. Anyukad halala eseten elvileg négy egyenlő arányban öröklik a gyermekeik az ő vagyonát, az élettársa halála esetén Te (és az öcséd, aki nem fia az élettársnak) értelemszerűen nem örököl semmit utána.

A probléma az, hogy élettársi kapcsolat esetén az életközösség előtt szerzett vagyontárgyak és az életközösség alatt szerzett vagyontárgyak elvileg elkülönítendők, gyakran az az élettárs is tulajdonosa ingatlannak vagy autónak, aki nincs is bejegyezve a nyilvantartasokba (ún. nyilvantartason kivuli tulajdonos jogcimen), de ezek sok adat osszeszedeset es osszeveteset igenylik. Ha nincs az oroklesben erdekeltek kozott egyetertes, akkor vegso soron a birosag donthet, merlegelve minden korulmenyt, jovedelmeket, idopontokat, kapcsolatokat. És akkor meg nem is beszeltunk az ingosagokrol, amik vegkepp nehezen bizonyithatoak ki mikor hogy szerezte, ki hasznalta, satobbi.

Szoval az elv a fenti, de az azt modosito tenyezok szama szamtalan, ezert nem lehet okosat mondani.

Ha edesanyad meghalna ugyis hagyateki targyalasra kell mennetek, ott eloadhatjatok, ha elter a velemenyetek a hivatalos adatoktol.

Ha szerintetek kozos vagyon van csak edesanyatok elettarsa neven, akkor az elettarsa halala eseten ezt bejelenthetitek a hagyateki ugyeben eljaro kozjegyzonek (oda ugye nem lesztek meghivva, hiszen nem lesztek alapesetben orokosok), ha nem egyeztek meg az orokosokkel, akkor a kozjegyzo ideiglenesen az orokosoknek fogja atadni a hagyatekot, nektek meg hagyateki pert kell inditanotok birosagon, ha akartok.

Lyonee # 2017.02.05. 11:19

OFF
kbs! Elküldtem.
ON

drbjozsef # 2017.02.05. 11:07

"Nem szerencsés egyébként az elhunyt nevében fizetgetni."

Autó esetén nem csak hogy szerencsés, hanem egyenesen követelmény, ha használni akarja. A 2009. évi LXII. törvény 4.§, 6.bek. szerint: Az üzemben tartó halála esetén, ha a biztosítási kötelezettség címzettje nem állapítható meg, a szerződés legkésőbb a hagyatéki eljárást lezáró határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napig tartható hatályban, amennyiben a gépjármű birtokosa a halál tényét a biztosítónak bejelentette, és a szerződést díjfizetéssel hatályban tartja.

Fizesse csak az autóhoz kapcsolódó költségeket, és használja nyugodtan.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.05. 11:01

OFF
Lyonee, küldenél nekem egy emilcímet. Segítséget szeretnék kérni.
Vagy nyissak új rovatot?
ON

Lyonee # 2017.02.05. 09:38

Minden fórumon íratlan szabály, hogy nem kérdezünk olyant, amire korábban már válaszoltak. Éppen ezért illik visszaolvasni, mielőtt kérdeznénk.

Sammy17 # 2017.02.05. 09:28

Kedves KBS!
Ennyi erővel,akkor minek a fórum?Belinkelitek ide a jogszabályt és olvassa el mindenki.Neked meg nem kötelező válaszolni,de lekezelni sem kell.
Oké,nem örökös.1 gyerekrészt sem kap?
Az első kérdésemre esetleg tudja valaki a választ?

Dr.Attika # 2017.02.05. 08:55

De vélhetőleg az elhunyt van a törzskönyvbe tulajdonosként bejegyezve. Így is jogszerűen használhatja.Amíg a hagyatékot át nem adja a közjegyző addig bele kell tenni a forgalmiba a halotti anyakönyvi kivonat egyszerű másolatát. Nem szerencsés egyébként az elhunyt nevében fizetgetni.

ObudaFan # 2017.02.05. 07:36

Mivel az autó közös, használhatod.

ekovacs354@gmail.com # 2017.02.05. 02:38

Megszeretném kérdezni, hogy élettársam akivel 34 évet éltünk le , és váratlan hirtelenséggel meghalt, közösen vettünk egy autót 10 éve, közös gyermekünk is van , aki már nem velünk él, de egy gazdaságunk van amely tejtermeléssel értékesítéssel foglalkozik, az autó nélkülözhetetlen, a hagyatéki már a közjegyző elé került,de nekem létszükséglet az autó használata folyamatosan, nincs anyagim másikat venni amíg ez az ügyvitel meg nem oldódik ,a biztosítást befizettem a párom neve alatt,és még nem mentem be az okmány irodába bejelenteni a halálát, igaz az állatok ellátása mellett ez tolódik, mert nagyon kevés az idő, szeretném megkérdezni tisztelettel ,hogy mit tegyek? Hogyan használhatnám törvényesen a hagyatéki végzésig az autót ? Tisztelettel Kovács Erika

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.04. 18:53

OFF
Kukoricaliszttel készített gombóc, vagy nudli.
De igazából én is csak Petőfitől ismerem. :)
ON

wers # 2017.02.04. 18:21

Mi az a kukoricagölődin? (tudud, csak, hogy ne totál hülyén haljak meg)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.04. 17:49

Az elettars végrendelet hiányában nem orokos,

OFF
Csak utálom - mint a kukoricagölődint - ha valaki segítséget kér, de annyi fáradságot nem vesz, hogy két posztnyit visszaolvasson.
ON

Sammy17 # 2017.02.04. 16:50

Ha nem szeretnél segíteni,akkor ne írj be semmit.Rossz lábbal keltél?

Sammy17 # 2017.02.04. 12:23

Még annyi,hogy szerintem nincsenek bejelentve hivatalos élettársként(nem tudom van-e ennyi idő után jelentősége)és semmi egyéb nincs lepapírozva közöttük,végrendeletet sem fognak írni,ez biztos.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.04. 12:22

Nem olvastál vissza egy kicsit se, igaz?

Sammy17 # 2017.02.04. 12:20

Előre is elnézést kérek,egy kicsit hosszú leszek.Kezdem az elején.
Ketten vagyunk testvérek az öcsémmel,édesapánk meghalt még 1979-ben,mikor alig pár évesek voltunk.Anyu kapott utána özvegyi nyugdíjat,1996-ig.
Anyám megismerkedett egy férfival 1991-ben,akinek akkor semmije nem volt,anyám saját tulajdonában volt egy városi lakás,amiben éltünk,ide költözött ő is.Majd gondoltak egyet és kiköltöztek vidékre,ott vettek a lakás árából,plusz minimális kölcsönnel egy családi házat,ami a kettejük nevére került.1995-ben és 1996-ban született 2 közös gyermekük,akik velük élnek a mai napig.A házat természetesen közösen tartják fent,van 2 autó(passz,hogy melyikőjük nevén),tartozás nincs.
Időközben(pár éve) feléledt az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága is anyunak,amit ki is használt,tehát van mindkettejüknek fizetése,plusz az apám után járó 60%.
Erkölcsileg persze ez a rész kifogásolható(szerintem is),de hát ilyen a törvény.
A kérdésem az,hogy ha bármelyikőjük meghal,kap(hat)-e a párja özvegyi nyugdíjat utána.Illetve a másik,hogy mi az öröklési rend az egyik és a másik halála esetén.
Egyáltalán járhat-e még valami nekünk az öcsémmel.Nem igazán számítunk rá,mert a közös "gyerekek"szinte biztos,hogy a házban fognak maradni,a mamahotel szindróma miatt.

adrivik # 2017.01.16. 18:26

Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2017.01.16. 17:44

Akkor az a hagyatekhoz tartozik. Az elettars végrendelet hiányában nem orokos, így lehet tőle kovetelni. Meghatalmazással bemehetsz a tárgyalásra.

adrivik # 2017.01.16. 16:19

Igen. Reggel halt meg a volt férjem és délután vette le.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.16. 15:53

minden pénzt levett a bankszámláról
Mikor?