Örökség visszautasítása - lehetséges?


ObudaFan # 2017.09.04. 11:16

Ha te és a testvéred visszautasítjátok, akkor a nagypapa testvéreinek a része fog megnövekedni ezzel.

ÁrpádÁrpád # 2017.09.04. 11:07

Kedves ObudaFan! Köszönöm a gyors választ. Csak egy kis pontosítást szeretnék még. Testvér alatt az én én vagy a nagymamám további tesvéreire gondol?
Nekem a hozzászólásban említett testvéremen kívül nics másik, a nagymamámék esetében négy még élő testvérről van szó. Rajtam és a testvéremen kívül - tudomásom szernt - más nem akarja visszautasítani az örökséget. Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2017.09.04. 10:50

Ha van olyan testvér, aki nem utasítja vissza, akkor a ti részeteket is ő örökli.

ÁrpádÁrpád # 2017.09.04. 10:39

T. Fórumozók! Nagymamám testvére elhunyt (már sem nagymamám, sem édesanyám nem él), így én és a testvérem fogunk utána örökölni. Az örökség tárgya egy ingatlan tulajdonjogának egy része, egyéb vagyon nincs a hagyatékban. Rajtunk kívül örökölnek még az elhunyt testvérei is. Sem nekem, sem a testvéremnek nincs gyermeke. Kérdésem, hogy ha visszautasítjuk az örökséget, akkor az általunk visszautasított részt ki fogja örökölni? Amennyiben az állam, akkor az mennyiben bonyolítja a többi örökös helyzetét egy későbbi eladás vagy pl. jelzáloggal terhelés esetén? Köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2015.09.06. 14:36

moon7005

Attól még lehettek élettársak, hogy ezt nem regisztráltatták, de az élettárs sem törvényes örökös.

Dr.Attika # 2015.09.06. 09:49

Tévedtem a férfi szolidaritás kérdésében.

moon7005 # 2015.09.06. 09:03

"Az örökhagyó után a házastárs és a fia együttesen örökölnek.”"

15 éve elvált. Volt valakije, akivel 4 évig együtt volt halála előtt, de hivatalosan nem voltak élettársak, és sosem volt oda lakcímileg bejegyezve a nő.

ObudaFan # 2015.09.06. 09:00

Az özvegyi nyugdíjra jogosultság megszűnik, ha az özvegy a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító életkorának betöltése előtt házasságot köt.
Tehát ha már betöltötted, akkor nem szűnik meg.

Dr.Attika # 2015.09.06. 03:46

Tisztelt Asszonyom!
A kérdésére az ügyvédnők tudnak válaszolni. Az ügyvédurak a férfi szolidaritás miatt nem válaszolhatnak.

édibébibabi # 2015.09.05. 20:52

Tisztelt Ügyvédurak!
Szeretném kérdezni, hogy én 3éve korbetöltés cimén kapok özvegyi nyugdijat, 1957-ben születtem, élettársam után kapom. 1995-ben halt meg az élttársam. Most szeretnék férjhez menni, a jelenlegi élettársamhoz. A kérdésem az hogy, ha házasságot kötök, elveszitem-e az özvegyi nyugdijamat? Kérem válaszoljanak minnél hamarabb. Köszönöm


tisztelt ügyvédek

Immaculata # 2015.09.05. 16:19

Az örökhagyó után a házastárs és a fia együttesen örökölnek.

Ha a házastárs kiesett, és a fiú visszautasítja az örökséget, az örökhagyó szülei örökölnek, ennek hiányában, a szülők leszármazói, (testvérek), ennek hiányában, az örökhagyó nagyszülei, ennek hiányában a nagyszülők leszármazói (unokatestvérek).

moon7005 # 2015.09.05. 15:47

"Senki nem tudta a családban azt sem, hogy ekkora adósságot halmozott fel"

Így azt sem tudhatjátok, ki volt adóstárs, kezes, vagy bármilyen kötelezett a testvéred mellett.

Valóban nem tudhatjuk, viszont a kérdésem az örökösre/örökösökre irányult, ily módon bizton állíthatom, hogy a fia nem volt sem adóstárs, sem kezes a testvérem mellett. :)

Bori Bori # 2015.09.05. 10:53

Jó voltál moon7005, a helyesírás és nyelvhelyesség szabályainak eleget tettél. Szerintem.

Bea1 # 2015.09.05. 10:42

"jogilag helyesen". nem: nyelvtanilag helyesen.

moon7005 # 2015.09.05. 10:42

"Jogilag"...?? :O Most jogi, vagy nyelvtani szempontból nézzük. Szerintem helyesírásilag lett megközelítve Dr.Attika által, de úgy látom, már jogi útra terelődött a dolog :))) Szerintem helyesen írtam, fogalmaztam. :))

iris # 2015.09.05. 10:39

Szerintem is a vessző teljesen egyértelművé teszi, hogy a fia nem halt meg.

Bea1 # 2015.09.05. 10:18

moon7005

Üdvözöllek a jogi és nyelvtan fórumon! :-)

Dr.Attika # 2015.09.05. 10:01

Jogilag helyesen így szólna a mondat:
Két hónappal ezelőtt meghalt a testvérem. A fia a törvényes örököse.

moon7005 # 2015.09.05. 08:50

A "meghalt a testvérem és a fia" között van egy vessző, ezért más értelmet nyer a mondat. Ha nem lenne vessző, akkor értelmezhetnénk úgy, hogy mindketten meghaltak. Szerintem....

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.05. 07:54
  1. Aki visszautasítja a hagyatékot, az kiesik az öröklésből. Egyébként a törvényes öröklés rendje érvényesül.
  2. Nem valószínű, hogy ne utasíthatná vissza.
  3. Az örökhagyót terhelő közüzemi díjak ugyanúgy hagyatéki tartozások, mint bármilyen más tartozása. Az örökhagyó halála után keletkezett közüzemi díjak viszont már az örököst terhelik.
Dr.Attika # 2015.09.05. 07:40

"Két hónappal ezelőtt meghalt a testvérem, és a fia a törvényes örököse."

Sokszor illetik szemrehányással a jogászokat, hogy kukacoskodnak az ügyfelek tényállásra vonatkozó megfogalmazása kapcsán.

A fent idézett mondat eklatáns példája annak, hogy miért teszik.
A mondat nyelvtani értelmezése az: meghalt a testvérem és a fia. A fia a törvényes örököse.Ebből viszont az következik, hogy már a fia sem örököl, hanem annak törvényes örökösei.

Bori Bori # 2015.09.05. 07:08

"Senki nem tudta a családban azt sem, hogy ekkora adósságot halmozott fel"

Így azt sem tudhatjátok, ki volt adóstárs, kezes, vagy bármilyen kötelezett a testvéred mellett.

Bori Bori # 2015.09.05. 07:06

Ezt a közjegyző nem tudhatja előre, csak amikor átnézegeti az iratokat a hagyatéki eljárás előtt vagy alatt, vagy bármikor.

moon7005 # 2015.09.05. 07:02

Nem felelős, nem laktak együtt és a kapcsolatot is csak minimálisan tartották. Senki nem tudta a családban azt sem, hogy ekkora adósságot halmozott fel, mint amekkorával szembesültünk a halála után.

Bori Bori # 2015.09.05. 06:46

"hogy nem tudja, visszautasíthatja-e egyáltalán a fia az örökséget."

Felelőtlenség lett volna tőle, ha mást nyilatkozik. Lehet, hogy az elhunyt fia is felelős a tartozásokért.