Házastársi közös vagyont megszüntető szerződés


Mari1234 # 2009.05.06. 12:24

Sziasztok!

A kérdésem a következő:
Válás megtörténte után kötött házastársi közös vagyont megszüntető szerződésben lehet-e úgy rendelkezni, hogy valamelyik fél a neki járó résznél lényegesen többet kapjon mindenféle ellentételezés nélkül? Magyarán, ha a férj azt mondja, lemond erről, meg erről, legyen a tiéd.
Ilyen esetben nem áll-e fent annak a veszélye, hogy a jólelkű fél a későbbiekben feltűnő értékaránytalanság címén megtámadja a szerződést? Illetve ez hogy védhető ki? (Esetleg megoldás az, hogy belekerül a szerződésbe, hogy a férjet ajándékozási szándék vezette?)

Más:
Ha jól tudom a válás után a házastársi közös vagyont megszüntető szerződéshez nem kell ügyvédi ellenjegyzés. Viszont az ingatlan bejegyzéséhez igen.
Mit tudok csinálni, ha van egy ügyvéd nélkül készült ht.-i közös vagyot megszüntető szerződésem, melyben rögzítve van, hogy az ingatlan tulajdonjogát én kapom, de nincs rajta ügyvédi ellenjegyzés?
Hogy tudom én ezt érvényesíteni, illetve bejegyeztetni a tulajdonjogomat?

Legyetek szívesek, segítsetek tanácsotokkal!

Üdv: M.

Dr.Attika # 2009.05.06. 12:58

A házassági vagyonközösség megszünte utáni szerződés kapcsán a Ptk. utaló szabálya kapcsán helye lehet megtámadásnak a feltűnő értékaránytalanság kapcsán. Ebben a helyzetben bíróság közbenjötte nélkül kötnek a felek szerződést, így nilván nyitva áll a bírói út a "korrigálásra".

Ha ez a "veszély" fenn áll, akkor eleve célszerű a perbeli egyeszség szerinti vagyon megosztást kezdeményezni.

Mari1234 # 2009.05.06. 13:28

Köszönöm a választ!

A peren már túl vagyunk, abban nem állapodtunk meg az ingatlanvagyon megosztásáról.

A "bírói korrigálás" veszélye nem zárható ki sehogy?

Megköszönném, ha a másik kérdésemre is válaszolnátok!

Üdv: M.

sziszi77 # 2009.05.06. 14:40

szia.Nekem is ugy ajándékozta oda a volt férjem a részét ,de van rajta hitel (elég sok)csak nem tudom átválalni mivel gyesen vagyok.A szocpol felét meg vissza kell fizetnem.De mi a válás elött megiratuk ügyvéddel a papirt ,a biró nem szólt bele.Ha megegyeztek közösen nem fog bele szólni!Csakis az ügyvéd álltal irt házassági közös vagyon megszüntető szerzödésröl szólo papirt fogadja el a föld hivatal!Ez sajnos nem kis összeg egy igyen szerzödést iratni ügyvéddel,de kikell fizetni.

Mari1234 # 2009.05.06. 14:43

Köszi a segítséget, Sziszi!

monalisa1 # 2009.05.06. 14:54

A feltűnő értékaránytalanság általában 25% köröl áll be, illetve azon túl.

Ettől függetlenül, mielőtt aláírod "a" házilagos szerkesztésű megállapodást, azt előbb mutasd meg egy jogásznak., inkább ma pár tízezer forint mint utóbb az esetleges perköltség és az akkori jogi képviső munkadíja.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Mari1234 # 2009.05.06. 17:57

Köszi a hozzászólást, Lisa!

ObudaFan # 2009.05.06. 18:24

Mit tudok csinálni, ha van egy ügyvéd nélkül készült ht.-i közös vagyot megszüntető szerződésem, melyben rögzítve van, hogy az ingatlan tulajdonjogát én kapom, de nincs rajta ügyvédi ellenjegyzés?
Hogy tudom én ezt érvényesíteni, illetve bejegyeztetni a tulajdonjogomat?

Úgy, hogy ügyvéd, közjegyző, vagy a bíróság előtt állapodtok meg.

Mari1234 # 2009.05.06. 18:39

Na igen, de ő most már nem akar megállapodni! :(

Azaz a kérdésem, hogy azzal az ellenjegyzés nélküli papírral lehet-e valamit kezdeni?

ObudaFan # 2009.05.06. 18:51

Lehet, pert indíthatsz.

Mari1234 # 2009.05.06. 19:00

Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2009.05.06. 19:17

Nincs mit.

Jayne # 2009.11.09. 12:45

Üdvözlök mindenkit!

A kérdésem az, hogy házastársi közös vagyont megszüntető szerződést mikor lehet kötni? Az életközösség megromlásakor, a megszakadásakor és a válás után egyaránt?

pazs # 2009.11.09. 12:46

Bármikor lehet kötni, még akkor is, amikor minden rendben.

Jayne # 2009.11.09. 12:55

Nagyon köszönöm a választ! A helyzet az, hogy harmadéves joghallgató vagyok, de a családi jogot csak jövőre vesszük. Az évfolyamdolgozatomat a házastársi közös vagyont megszüntető szerződésről szeretném írni. Rengeteg BH-t néztem már át, és ezekben nagyrészt az életközösség megszűnésekor kötötték. Csak az egyikben a megromláskor, de pont az kellene nekem. Ezért kérdeztem, hogy "egyformának" minősül-e azzal, amelyiket a megszakadáskor kötöttek.

ObudaFan # 2009.11.09. 13:05

Nyilván teljesen egyforma nem lehet, mert ha még nem szakadt meg az együttélés, akkor előfordulhat, hogy megfogan egy közös gyerek, akinek az érdekei viszont a szerződés felett állnak. Ha már megszakadt az életközösség, akkor ez aligha következik be.

Jayne # 2009.11.09. 13:10

Nagyon szépen köszönöm a választ!

pazs # 2009.11.09. 13:47

Klasszikus példa az életközösség megléte alatti házastársi közös vagyont megszüntető szerződésre az ifjú vállalkozó férj és a parázós feleség esete: nehogy rámenjen a ház a vállalkozásra, azt a feleségre osztották meg, a vállalkozás és annak hasznai a férjé lettek. Feleség ezzel védeni szerette volna magát és gyerekeit a vállalkozás kockázataitól. Aztán amikor a vállalkozás nagyon nyereséges lett és ettől függetlenül megromlott a házasság, hiába is szeretett volna ebből részt kapni, a férj csak elővette a szerződést.

Jayne # 2009.11.09. 15:51

Okosan tette. :-)

sunbaluka # 2010.01.07. 12:39

Üdv mindenkinek! Egy olyan ügyben érdeklődnék hogy a férj nevén nagyon sok hitel van. Egy részét a házasság előtt egy részét közben vette fel. A feleség sehol sem kezes vagy adóstárs. Ha bedőlnek a hitelek mit lehet tenni hogy csak a férjtől hajtsanak végre ne a feleségtől? Konkrétan ha kötünk egy házastársi közös vagyont megszüntető szerződést akkor ez megoldható vagy ez igy nem müködik. Ilyenkor legjobb a válás azt hallottam. Előre is köszönöm.

monalisa1 # 2010.01.07. 12:58

Egy házasság alatt vagyonközösség van, vagyis együtt nevetünk, együtt sírunk.

A feleségnek kell(ene) hitelt érdemlően bizonyítani hogy az együttélés ideje alatt felvett hitelekről nem volt tudomása, de ezt nemigen fogják neki elhinni...

Az esetleges válás nem old meg semmit, mert tartozások esetében egyetemlegesség van.

Szerencsés ha az egyik-másik adósságnak megvan a kezese és/vagy az adóstársa - legalább is egyenlőre ők fizetnek majd helyette, de utóbb követelhetik rajta a "közös" hitel arányos részét.

A házasság előtt felvett hitel dolga/gondja egyedül a férjnek fájhat. (Ha annak rendezéséhez a feleség is hozzájárul anyaiakkal, utóbb követelhet a pénzt ill. arányosan vagyoni értéket a párjától.)

"Mona"
laikus hozzászóló

1sziszó # 2010.01.18. 11:33

Tanácsot szeretnék kérni.
2008. szeptemberében házasodtunk össze a férjemmel. 2008. októberében lakáshitelt vettünk fel fele-fele arányban, és egymás adóstársai lettünk (közös vagyonnak számít ilyen esetben a családi ház?). 2008. novemberében a férjem vállalkozása csődbe ment (ő egyéni vállalkozó). Rengeteg hitelt vett fel, de még a házasságkötés előtt (amiről én nem tudtam). 2009. májusában megszületett a kisfiúnk. Mi a megoldás, hogy a kisfiamat fel tudjam nevelni: a vagyonmegosztás vagy a válás?

kisokos # 2010.01.18. 12:14

1sziszó,

Azt neked kell eldöntened, hogy számodra mi a jó megoldás. Itt legfeljebb a hogyanban, a döntésed jogi következményeinek és egyéb vonzatának tisztázásában tudunk segíteni. Ha csak azt szeretnéd tisztázni, hogy a mi közös- és mi különvagyon, te mennyi felelősséggel tartozol az ő egyéb adósságáért, de ezt leszámítva a házasságot szeretnéd fenntartani, akkor inkább a vagyonmegosztás.

közös vagyonnak számít ilyen esetben a családi ház?
Jő eséllyel igen, de ehhez tudni kellene, hogy az önrészt azt milyen vagyonból fizettétek, volt-e különvagyoni hozzájárulás stb.

1sziszó # 2010.01.21. 11:58

Köszi.

Igazából arra lennék kíváncsi, hogy az ő tartozásaiért én mennyiben felelek.
A házunkat nagyrészt hitelből vettük. Ami, ha jól gondolom elmehet a férjem tartozásaira.

1sziszó # 2010.01.21. 12:02

Köszi.

Igazából arra lennék kíváncsi, hogy az ő tartozásaiért én mennyiben felelek.
A házunkat nagy részben hitelből vettük. Ha jól gondolom ez elmehet a férjem tartozásaira.