eltartási szerződés megtámadása


Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.19. 18:00

Nem kellen az ügyhöz egy ügyvéd?

Norbert087 # 2020.11.19. 17:42

Tisztel Ügyvéd úr!
Az alábbiban kérném ki a tanácsát. Édesapám a mostoha apjával tartási szerződést kötött, melynek tárgya termőföld volt. Nagyapám időközben meghalt. Most szüleim a váláson már túl vannak és a vagyonmegosztásnál tartanak. Édesapám azért, hogy ne kelljen osztoznia a tartás jogcímén szerzett földeken azt állítja, hogy nem történt szolgáltatás nyújtás: nagyapám nem szorult rá, hogy szüleim ápolják mivel még nagymamám élt és ezt ő tette meg, elegendő volt a nyugdíjuk, hogy megéljenek sőt még a temetést is nagymamám fizette.
Valójában a család két egymás melletti házban lakott közös udvarral, ahol mindent közösen csináltunk. Segítettek a nagyszülőknek bevásárolni, mosni, hétvégente édesanyám főzött az egész családra, segített takarítani. Kocsival vitték orvoshoz, amikor nagyapám beteg lett mindenki részt vett az ápolásában. Az egész élethelyzet olyan volt, hogy elképzelhetetlen, hogy ne lett volna bizonyos mértékű gondoskodás. A gond most az, hogy a testvérem azt tanúsítaná, hogy nem volt gondozás én az, hogy volt. Nagyapám 2006-ban halt meg, ilyen távlatból, hogyan lehet ezt bizonyítani vagy milyen eseteket lehetne felhozni és rámutatni, hogy tényleg történt ellátás. Köszönöm a válaszokat!

chava # 2020.07.23. 08:07

Így már mindjárt más :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.23. 08:04

Nem pont azt mondtam. Hanem azt, hogy nem elengedhetetlen eleme - de azt is úgy értem, hogy a kötelezettnek nem kell személyesen gondoznia, ápolnia a jogosultat. "Biztosítania" kell, ami többnyire a költségek viselését jelenti. (És azt is csak szükség esetén. Ha a jogosult nem szorul gondozásra, ápolásra, akkor nem is kell gondozni, ápolni.)

chava # 2020.07.23. 07:58

Minden tisztelet. Csak többen amellett kardoskodtak, hogy az ápolás, gondozás nem tartozhat bele a tartási szerződés tartalmába.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.23. 07:48

Chava, gondolod, nem ismerem a törvény normaszövegét? Csak éppen azt nem úgy értelmezik, ahogyan te gondolod.

Szomorú örökös # 2020.07.23. 06:19

Semmilyen betegsége nem volt 69 évesen. Nem szorult ilyen fajta ápolásra!

Egy eltartási szerződésnek nem feltétele, hogy rászoruljon az illető az eltartásra. Szimplán csak ő dönti el halála előtt, hogy pl. egy nem a családba tartozó külső személy kapja meg az örökségét bizonyos eltartási feltételek teljesülése esetén. De az, hogy ezek nem teljesültek, azt neked kell hitelt érdemlően bizonyítanod...megsúgom nem lesz könnyű.

chava # 2020.07.23. 06:15

6:492. § [A tartásra kötelezett kötelezettsége]  
A tartásra kötelezett kötelezettsége kiterjed a tartásra jogosult lakhatásának biztosítására, élelemmel és ruházattal való ellátásárára, gondozására, betegsége esetén ápolására és gyógyíttatására, halála esetén illő eltemettetésére.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.23. 06:03

Egyiknek a kötelezettje sem vállal gondozást, ápolást. Az a gondozási, ápolási szerződés lenne.

alfateam # 2020.07.22. 12:08

Az eltartási szerződés mióta kötelezi az eltartót bármiféle gondozásra vagy ápolásra?
Azt hiszem kevered az életjáradéki szerződéssel...

gerbera317 # 2020.07.22. 07:17

ha gondozta volna rendesen” „Nem szorult ilyen fajta ápolásra!
Hadd kotyogjak közbe: Az eltartási szerződés mióta kötelezi az eltartót bármiféle gondozásra vagy ápolásra?

Angyal ördög # 2020.07.22. 05:38

Amint írtam már én külföldön tartózkodtam illetve most is! Semmilyen betegsége nem volt 69 évesen. Nem szorult ilyen fajta ápolásra!

Angyal ördög # 2020.07.22. 05:32

Tisztelt Ügyvéd Úr! Nem teljesen értelmezem ezt a hozzászólását. Picit kifejtené nekem jobban a véleményét? Köszönettel

alfateam # 2020.07.22. 05:28

Igazából én állapítottam meg az édesapám panasza alapján. Gondolom, ha gondozta volna rendesen akkor nem panaszkodott volna.
Azt nem sikerült megállapítanod a panaszai alapján, hogy neked kéne gondoskodnod a megöregedett édesapádról?!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.22. 05:23

A teljesítést csak maga a jogosult követelheti életében.
Az érvénytelenséghez pedig érvénytelenségi ok kell. (A színlelés itt pont nem lesz jó, mert annak kétoldalúnak kellene lennie, a kérdező pedig maga számolt be róla, hogy a jogosult nagyon is komolyan gondolta.)

Angyal ördög # 2020.07.22. 05:17

Igazából én állapítottam meg az édesapám panasza alapján. Gondolom, ha gondozta volna rendesen akkor nem panaszkodott volna.
“Az eső után köpönyeg” nem igazán valós, mert a velem való beszélgetése után nem sokkal hunyt el, tehát az ügy nem jutott el az ügyvédhez.

drbjozsef # 2020.07.22. 04:46

Angyal ördög,

Pert indíthatsz bíróságon.

Ahol neked kell bizonyítanod elsősorban. Akkor kellett volna okosnak lenni, amikor édesapád panaszkodott, és felbontani a szerződést.

Eső után köpönyeg.

alfateam # 2020.07.22. 04:30

Mit tehetek ebben az esetben, hogy az eltartott alaptalanul ne tudja érvényesíteni a jogait?
És ezt Te állapítottad meg így utólag?!

Angyal ördög # 2020.07.22. 04:14

Tanácsra lenne szükségem azzal kapcsolatosan, hogy édesapám 2020. februárban hirtelen elhunyt amikor én külföldön tartózkodtam és még jelenleg is itt vagyok. Édesapám eltartási szerződést kötött és sokat panaszkodott, hogy az eltartó nem teljesíti a kötelezettségét, sőt még a nyugdíját is elvette. Ezért fel akarta bontani a szerződést, de sajnos erre már nem került sor, mert elhunyt. Van neki egy lakása és földjei is. Én vagyok a törvényes örököse (egyetlen fia). Mit tehetek ebben az esetben, hogy az eltartott alaptalanul ne tudja érvényesíteni a jogait?

Válaszukat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.05.07. 14:11

Ez sajnos tipikusan az az eset, amikor a probléma nem jogi probléma. Ezt nem a jog eszközével lehet megoldani.

stewieo # 2020.05.07. 10:38

Igen, köszönöm!

drbjozsef # 2020.05.07. 10:08

Meg is válaszoltad a kérdésedet.

stewieo # 2020.05.07. 10:01

Valóban nem. Kérdés az, hogy ők mivel és miért érzik magukat jobban alkupozícióban? Én is oda akarhatok költözni. Egy szavamba kerülne. A különbség csupán, hogy ők pofátlanabbak és rámenősebbek.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.07. 09:10

Nem vagy döntési helyzetben. Alkupozícióban sem.

stewieo # 2020.05.07. 08:54

Tisztelt fórumozók!

Egy kis segítséget szeretnék kérni, hogy mitévő legyek. Magára maradt rokonról lenne szó, édesanyám nagynényjéről. Mivel édesanyám elhunyt, így rám maradt a felelősség egy része. Én voltam egyedül eddig (kb. 20 éve), aki ránézett, végrendelkezett is a nagynéni pár éve az ingatlan feléről részemre. Másokat nem akart kizárni, és én sem beszéltem erre rá sosem, tiszteletben tartva az akaratát.

Most azonban, ahogy öregszik egyre jobban, elkezdett egy másik örökösjelölt járni hozzá segíteni.  Annyira “beédesgették” a párjával magukat, hogy oda is akarnak költözni és a végén eltartási szerződés a szándékuk, azonban mindent akarnak, ezt egyre jobban hangoztatva is.
Nem akartam őket és senkit sem kitúrni, de ők viszont engem ki akarnak ezáltal zárni gyakorlatilag az egészből. A nagynéni engem továbbra sem akar kizárni teljesen, ezt hangoztatja is, viszont nem tud dönteni arról, hogy mi legyen.
Befolyásolni meg nem akarom, ahogy feltehetőleg ők teszik azt. Egyenrangú örökösök vagyunk, ha lehet ezt így mondani. Mindketten testvérének az unokái. Én azzal próbálok egyezkedni velük, hogy vállaljuk a gondozást közösen, valahogy anyagiakkal és segítségben osztozva, hiszen erre nekem is meglenne a lehetőségem, akár egy gondozót fogadni is saját pénzemből.
Viszont feltehetőleg ezt ők nem akarják, hanem mindent, természetesen nélkülem.
Hogy lehetne dűlőre jutni? Jogom van nekem is részt vállalni a gondozásban, ha így szeretném?
A nagynéni még beszámítható, bár kicsit feledékeny és egyre inkább.
Ki tudnak valahogy játszani engem?

A nagynéni állítása szerint nem fog aláírni semmit csak ügyvéd előtt, ha arra kerül sor. Attól félek viszont, hogy tudtom és tudta nélkül valahogy gondolzás alá veszik, ahogy leépülőben van az egészsége.

Köszönöm a segítséget előre is!