Válás utáni közös ingatlan és annak eladása


Tadegi # 2022.06.10. 05:52

Amennyiben a válni készülő felek tudnak egy mindkettő számára elfogadható megállapodást kötni, azt a bíró jóváhagyja. Ha mindkét fél lakhatása biztosított, akkor jó eséllyel maradhat az 50-50%, de én inkább haszonélvezeti jogot kérnék a helyedben a másik 50%-ra, nem csak használatit.

korvax # 2022.06.09. 21:11

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Válni készülök. A feleségem 4 éve elköltözött egy saját tulajdonú lakásba (100 %-ban az övé), én maradtam az 50-50 % tulajdonjogú lakásunkban a két gyermekünkkel, akik már felnőtt korúak. Kérdésem: Válás esetén ha megegyezünk, akkor az 50-50 % tulajdonjog maradhat-e az én használati jogommal?

drbjozsef # 2022.03.30. 10:23

Kato,

A tulajdonjog, és a használat joga két teljesen külön dolog. Nem kell kapcsolódniuk.
De ahogy KBS írta, kérni kérheti, de ha helyes volt a tényállásod, akkor nem nagyon van esélye rá. A másik különtulajdonát képező ingatlanra használati jogot akkor kaphatna, ha pl. kiskorú gyerekkel más lakhatási lehetősége nem lenne.

Kato # 2022.03.30. 09:50

Wers jól érted honvédségi lakás a férj jogán, mindenki civil rajta kívül és csak neki ajánlotta fel megvenni a cég de azt is már jóval az élet és vagyonkozosseg megszakadasa utan

Kato # 2022.03.30. 09:47

A feleseg ügyvédje lakás megosztást akar. Arra hivatkozik, hogy 27 éve házasok és 160000 a nettoja az asszonynak ,illetve vidéken van a saját ingatlan tulajdona ezért méltatlan lenne ha mennie kellene
Egyébként 4 szobás lakás de együtt lakjon az ex az új feleseg ?

wers # 2022.03.30. 03:40

Természetben megosztható a lakás?

Majordomus, te sem gondolhatod komolyan, hogy együtt akarnál lakni a (számodra) kibírhatatlan exeddel és az új asszonnyal?

wers # 2022.03.30. 03:39

Ha jól értem a lakás egy szolgálati lakás, a férj jogán. Mit akar ezen megosztani a feleség felnőtt gyerekkel?

Ahhoz meg semmi köze, hogy a férj meg fogja venni.

Majordomus # 2022.03.29. 17:13

Természetben megosztható a lakás?

3-4 különbejáratu szoba?!

Kato # 2022.03.29. 13:50

És még annyi kiegészítés, hogy a férj és a feleség nem tud egy légtérben tartózkodni, de már a gyerekek sem. Az elmúlt hónapokban oda fajult a dolog, hogy csak kísérővel megy vissza a férj ( a lakásban lévő közüzemi órák a nevén vannak és ő fizet), mert félő a tettlegesség. A még a lakásban élő gyerek több alkalommal fizikálisan is bántotta az apját, illetve az elmúlt hetekben életveszélyesen megfenyegette. Tehát a lakásmegosztás, az , hogy ők egy légtérben lakjanak ezer ok miatt is off. A feleség ezt tudja és azt is, hogy egy lakásmegosztással tulajdonképpen övé lenne a lakás. A férj nem tudna vissza költözni az új párjával a válás után.
A gyerek fenyegetésére a rendőrség azt mondta bár elég komoly, de csak mérgében mondja a gyerek.

Kato # 2022.03.29. 13:32

A feleség arra hivatkozik, hogy méltánytalan lenne 27 év házasság után , ( háztartásbeli volt 24 évig, az utolsó 3 évben ment el dolgozni. Nem is akart, mindig arra hivatkozott, hogy nem adnak neki 3 gyerek mellett munkát) ha nem lenne lakás megosztás. Nem akar kizárólagos jogot, lakásmegosztást akar. Arra hivatkozik, hogy hány éve házasok, illetve , hogy az Ő háza Noszvajon van, ez a lakás Pesten. Kiskorú gyerek nincs. A nőnek van munkája , keresete.
Vélhetőleg csak bosszúból csinálja, annak ellenére, hogy saját bevallása szerint is 15 éve rossz a házasságuk, folyamatos a férj félrelépése, bár eddig nem akart soha válni.(ebben az egy dologban egyeznek az álláspontok a bíróságon, hogy 15 éve rossz a házasságuk)

Majordomus # 2022.03.29. 12:19

Hm.
A feleség mellett eljegyezte a barátnőjét?
Érdekes..

Minek kell a férj lakása a feleségnek ha van saját tulajdonu lakása?

Elég birka lehet a férj is,ha már a barátnő/menyasszony a haszonélvező...

Ha összevesznek,már vissza sem költözhet.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.29. 09:32

Úgy érted, kérheti-e az utolsó közös lakóhelyül szolgáló ingatlan kizárólagos használatát magának? Kérni mindent lehet, de ez ilyen felállás mellett nem esélyes.

Kato # 2022.03.29. 07:59

Mi a helyzet akkor, ha az utoljára közösen lakott lakás a férj szolgálati lakása. 9 hónapja a "visszaköltözés jogának fenntartásával" elköltözött a barátnőhöz, akit közben el is jegyzett. Külön lakásban lakik, külön bankszámlára megy a jövedelme. Tehát tulajdonképpen élet-vagyonközösség 9 hónapja megszakadt. Menet közben egy hónapja a cég felajánlotta,hogy a lakást a férj megveheti és él is ezzel a joggal. Kb két héten belül a nevére kerül 1/1-ben a lakás , a haszonélvező a menyasszony.
Ebben az esetben a feleség, akinek saját 1/1-es tulajdonu ingatlana van kérhet -e lakásmegosztást? 22 éves gyerek van, aki két hónap múlva diplomázik.Asszonynak van munkája.

Vircor # 2022.02.11. 18:37

Arra értettem, hogy van egy szabály, amit vagy így, vagy úgy értelmezünk? Arra lettem volna kíváncsi, hogy gyakorlatban mi szokott lenni, mert szerintem ez érdekel mindenkit, hogy mik a kimenetelek, valahogy gyakorlatias formába öntve.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.11. 18:34

Ez nem gumiszabály, nagyon is kemény.

Vircor # 2022.02.11. 14:53

Értem, de akkor hogy lehet jól kijönni belőle, ha már ennyire "gumiszabály"?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.11. 09:18

Ha a bíróság bontóperben jogosította fel a kizárólagos használatra, akkor nem így van. (Egyébként sem automatikus ez egyáltalán, számos előfeltétele van a jogosultságnak.)

Vircor # 2022.02.11. 08:16

Miért nem? Ha jól értelmezem, mivel a tulajdonomat Ő használja kizárólagosan, arányosan fizetni kell neki az én részemet, amit nem tudok használni. Nem így van?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.10. 13:12

és többlethasználati díjat fizet érte
Azt nem.

Vircor # 2022.02.10. 12:03

Így már tiszta, megmarad a részem, csak amikor a gyerek már nem lesz jogosult a tartásra, akkor tudjuk pl. eladni, hogy a részemhez jussak, addig hasznájlák és többlethasználati díjat fizet érte, én meg gyerektartást, amik lehet kompenzálják is egymást. Köszönöm válaszát!

drbjozsef # 2022.02.10. 11:38

Vircor,

Olvasd le a Ptk. VIII. fejezetét, 4:76.§ - 4:85.§.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Kiskorú gyermek esetén, ha máshogy nem megoldható, megkaphatja a lakás használatának jogát az, aki a szülői felügyeletet kapja. Ettől nem kevebbet kapsz, hanem pont többet, adott esetben a lakáshasználat értékét is meg kell fizetni. De akár a tartásba is beszámíthat. Megegyezhettek közösen szinte bármiben, ennek hiányában a bíróság sokféle képpen dönthet, de elsősorban a gyerek(ek) szempontjai fognak számítani. Ez a vagyonrészed értékét nem csökkenti, csak elképzelhető, hogy egyelőre egyáltalán nem jutsz hozzá.

Vagy megegyeztek valahogy, vagy tényleg keress egy jó családjogi ügyvédet.

Vircor # 2022.02.10. 11:25

A házat közösen vettük, 50-50% a tulajdonunk, csak mintha azt olvastam volna, hogy a gyerekek lakhatását biztosítani kell. Akkor is a fele jár? Ez nem tiszta, mert ha én ragaszkodom a feléhez, a bíróság dönthet másként? Mivel 14 millióból nem lehet ugyanitt venni semmi érdemlegest. Ez a rész nem tiszta, ilyenkor mi az általános forgatókönyv, melyik a legrosszabb verzió, ha lehet így fogalmazni?

drbjozsef # 2022.02.10. 05:20

Vircor,

de akkor mennyi jár, ha lehet kb. forintosítva
Meg fogsz lepődni : kb. 14 millió forint.

Mivel csak a leírásodból indulhatunk ki, ahol nem írtál semmi más vagyonról, és nem írtad, hogy ez a ház ne lenne házastársi közös vagyon teljes egészében, így ennyiből egészen jól lehet számolni. A házastársak közös vagyonát főszabály szerint felezni kell.

wers # 2022.02.10. 04:57

Nem hiszem, hogy egy vagyonmegosztást itt a fórumon meg tudsz oldani.

Keress ügyvédet. Sok milliód bánhatja.

Vircor # 2022.02.09. 21:43

Üdvözlöm!
Párommal válás előtt állunk ,van 2 gyerek 1 kiskorú és egy gimnáziumi tanulmányait most befejező, de továbbtanuló. Van egy kb. 28 milliót érő fele-fele tulajdonú ház, hitel nincs. Ha elválunk hogyan juthatok az én részemhez, van mik a lehetőségek, hogy pénzhez jussak, mert nekem is laknom kell majd valahol, ott biztos nem. Gondolom a gyerekek miatt a házban maradhatnak, nekem mennem kell, de akkor mennyi jár, ha lehet kb. forintosítva(mert olvastam ilyen üres meg lakott ár különbözetről, de ez nem egyértelmű nekem)? Vagy ilyenkor mi a célszerű, hogy "mindenki" igazságosan járjon el, mivel a gyerekekkel se akarok kitolni, hogy menjenek oda ahova akarnak.
Mondjuk ő ki tudná fizetni a részemet, mert régebben örökölt jócskán. Köszönöm válaszukat!