Válás utáni közös ingatlan és annak eladása


Kevin-1 # 2019.05.04. 20:10

Tisztelt ügyvéd úr!
Átolvastam a korábban leírtakat és megütötte valami a tekintetemet.
14 évvel ezelőtt eladtam a házasság előtt vásárolt lakásomat amelynek én voltam a tulajdonosa, majd vettünk egy házat amely 1/2 - 1/2 tulajdonba van.
Ha jól értem a korábbiaknál leírtakat, akkor az én korábban eladott magánvagyonom értéke még hozzájön a a 1/2 tulajdonomhoz? Tehát az ingatlan eladáskor nem fele-fele arányban osztozkodunk?
Várom megtisztelő válaszát!

ObudaFan # 2019.05.01. 08:01

Ttmm

A házasság ideje alatt szerzett vagyon főszabály szerint közös, és a házasság ideje alatt vállalt kölcsön is közös. Az előbbi alól kivétel pl. az ajándékba kapott vagyontárgy, az öröklött vagyontárgy, az életközösséget megelőzően megvolt vagyontárgy és az ezek értékén vásárolt vagyontárgy.

Tehát a leírtakból azt nem lehet megmondani, hogy 50-50%-e a ház, mert nem tudjuk, hogy mikor és miből lett megvéve.
A hitel is közösnek tűnik, de a törlesztésére fordított összegek is annak tűnnek.

A lakáshasználat közös, amíg a bíróság máshogyan nem dönt. HA közös vagyonról van szó, de ennek hiányában is ha van közös gyerek és a lakás használata észszerűen megosztható és egyik fél magatartása sem zárja ezt ki, akkor osztott lakáshasználatra lehet számítani. Egyéb esetben az egyik fél kizárólagos használatára, és esetlegesen többlethasználati díj fizetésére.

A közös tulajdon többféleképpen megszüntethető, erről bővebben itt: https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban

Ttmm # 2019.05.01. 06:28

Tisztelt Ügyvéd Úr,

Férjemmel közös tulajdonban vettünk egy házat, amire a férjem személyi kölcsönt vett fel. Mivel most nekem nincs munkám, de neki segítek be, amire ő azt állítja, hogy ő fizeti a hitelt így semmi közöm a házhoz, nem akar adni belőle a válás során! A maradék pénzem a házba költöttem, én végzem a házi munkát , egy poharat nem mos el maga után.

Ugye jogilag jár nekem a ház felének értéke?
Köteles eladásban megállapodni, ha másból nem tud kifizetni?
Azt mondja a személyi kölcsönben feltüntette a ház vásárlási szándékát hirtelen, előtte pedig mondta hogy ilyenről nem volt szó.
Lehetséges, hogy így eladható a ház hogy megjelölte a hitelben?
Ha közös a tulajdon kezdhetem amit akarok a részemmel, lakhatok a házban?

Legfőbb kérdés hogy engem mi illet meg?

Köszönöm

drbjozsef # 2019.04.30. 12:48

dodo,

És akkor mi a megosztás aránya? Mennyiben téríthető el az 50-50 %?

Semennyivel. A megtérítési igény azt jelenti, hogy ki kell fizesse neked azt, amit megítélnek. Az ingatlan az övé.
Ha nem teszi, legfeljebb végrehajtást indíthatsz, és elárverezik, de abból részt te nem fogsz kapni (hacsak nem veszed meg azon az árverésen).

Természetesen megegyezni bármiben lehet.

dodo4404 # 2019.04.30. 11:56

Ettől tartottam, kedves ügyvéd úr. Mert a "bizonyítás" játszi könnyedséggel lehetséges.

És akkor mi a megosztás aránya? Mennyiben téríthető el az 50-50 %? Ez már bírói kompetencia lesz?

lajcsó # 2019.04.30. 06:08

Az ellenfél ugyan vitathatja, de akkor a bizonyítás erre is kiterjed.

dodo4404 # 2019.04.29. 18:16

Köszönöm válaszát ügyvéd Úr!

A "közreműködés" mértékét vizsgálja (vizsgálhatja-e) a jog? Akár az alperes (férj) ügyvédje?

Dobó Ottó
okl.vill.mérnök

lajcsó # 2019.04.29. 17:57

A háztartásban végzett munka is szerzésben való közreműködésnek számít.

dodo4404 # 2019.04.29. 17:52

Segítséget kérek a következő kérdésre. Lányomék 15 év házasság után két szép gyerekkel válás előtt állnak.
A nagy értékű új lakásukat a házasságuk 3. évében vették, 1/2 - 1/2 bejegyzett tulajdoni hányaddal.

Ezt a férj jelentős jövedelme tette lehetővé. A lányom a gyerekeket nevelte.

Kérdés: Bírósági gyakorlat szerint a házassági közös tulajdon megszerzésében részt vevők egyéni hozzájárulása (jövedelme) számít -e a tulajdon megosztásának kérdésében.

drbjozsef # 2019.04.21. 10:45

Mami60,

Milyen adósság gyűlik? Mi köze annak a vagyonmegosztáshoz?

Mami60 # 2019.04.21. 09:45

Kedves Fórumozók!
Kényszerű helyzetben vagyok: 1999.óta külön élünk, 8 éve elváltam a férjemtől a verekedések és kapzsisága miatt.
Akkor még 3 pici-kicsi gyerekkel a közös lakásban maradtunk, exem a nyaralóban lakik azóta is. Vagyonmegosztás még mindig nem volt, mert régen nem akarta beengedni az ingatlan becslőt,mondván adjam el ezt én, az meg az övé. Azóta nagyot változtak az ingatlan árak, most -hogy már sokkal többet ér a lakás, mint a nyaraló- vagyonmegosztást akar.
Addig viszont nem tudok elköltözni innen, csak gyűlik az adósság.Szándéknyilatkozatot sem ír alá, ideköltözni nem akar.
Hogyan tudnék megszabadulni leggyorsabban, mert kilátásba van egy hatalmas vh!!
Nekem az is megoldás lenne, ha létezik ilyen, hogy csak a felét kapnám meg a lakás értékének, a másik felét letétbe/ számlára befizetve a vagyonmegosztás végéig.

Hálás lennék, ha valaki tudna ilyen lehetőségről, írja meg, kérem! előre is köszönöm M

Mami60 # 2019.04.21. 09:25

Kedves Fórumozók!
Kényszerű helyzetben vagyok: 1999.óta külön élünk, 8 éve elváltam a férjemtől a verekedések és kapzsisága miatt.
Akkor még 3 pici-kicsi gyerekkel a közös lakásban maradtunk, exem a nyaralóban lakik azóta is. Vagyonmegosztás még mindig nem volt, mert régen nem akarta beengedni az ingatlan becslőt,mondván adjam el ezt én, az meg az övé. Azóta nagyot változtak az ingatlan árak, most -hogy már sokkal többet ér a lakás, mint a nyaraló- vagyonmegosztást akar.
Addig viszont nem tudok elköltözni innen, csak gyűlik az adósság.Szándéknyilatkozatot sem ír alá, ideköltözni nem akar.
Hogyan tudnék megszabadulni leggyorsabban, mert kilátásba van egy hatalmas vh!!
Nekem az is megoldás lenne, ha létezik ilyen, hogy csak a felét kapnám meg a lakás értékének, a másik felét letétbe/ számlára befizetve a vagyonmegosztás végéig.

Hálás lennék, ha valaki tudna ilyen lehetőségről, írja meg, kérem! előre is köszönöm M

ObudaFan # 2019.04.16. 16:36

Feleseg20

Ha a tettlegesség igazolható, akkor szinte biztos, de ha a gyereket nálad helyezik el, egyebkent is jó az esély arra, hogy kizárólagos lakashasznalatod legyen

Feleség20 # 2019.04.16. 10:08

Jó napot. Férjemmel nagyon megromlott a viszony köztünk annak ellenére hogy nem vagyunk régóta házasok. CSOK segítségével vettünk egy házat 1/2-1/2 arányban. 3,5 millió volt a ház. 2,2 volt az állami támogatás a fennmaradó 1,3 milliót az én édesanyám adta. Igazából nem is nekünk, hanem az unokájának hogy legyen hol laknia. Ez egy személyi kölcsön volt az ő nevére, amit én gizetek. Mert nekem nem volt elegendő a fizetésem a hitelhez, a férjem meg KHR listás. A lányom az előző házasságomból van, most a férjemtől született 1 kisfiú. Erre a 2 gyerekre igényeltük a CSOK ot meg beígértünk egy harmadikat. Ugye a házban kell lakniuk a gyerekeknek is amíg lejár. Mégis felszólított hogy költözzek ki a gyerekekkel, és megütött úgy hogy egy 2,5 hónapos baba volt a kezemben. Szeretném beadni a válást csak attól félek hogy elveszítenénk az otthonunkat,és a gyerekeket, mert szerinte nincs az a bíróság amelyik őt kitenné? Ez valóban így van? Mert gyakorlatilag én vettem a házat már ami az anyagi részét illeti és semmit nem tett érte mégis az ő 1/2 részével van elfoglalva, és nem akar elmenni. Mennyire nézi ezeket a bíróság? Mit tudnék tenni? Köszönöm

Feleség76 # 2019.04.15. 09:20

Megromlott házasságunk és férjem új kapcsolata miatt közös ingatlanunkból tavaly ősszel elköltözött albérletbe. Nem kértem tőle, önként költözött, engem nem zavart volna a házba, de gondolom az új kapcsolatát már igen.1/2- 1/2 arányban vagyunk tulajdonosok. A bíróságon közös használatban egyeztünk meg, de ő nem jön a házba, időnként még hordja el a dolgait (közben persze ezt azt mikor nem vagyok otthon, de nem tudok mit tenni) Korábban sem foglalkozott már a házzal, előtte és és jelenleg is én tartom rendben (festés, javítások), a házat a kertet stb. Februárban jogerősen elváltunk, de megbeszéltük hogy el kívánjuk adni a házat, mert túl nagy. Január óta hirdetem és jönnek folyamatosan azóta is nézni, megkezdték az ajánlat tételeket.
Volt férjem nagyon türelmetlen, hetente hívogat és fel van háborodva, hogy én milyen kényelmesen élek, nagyon sürgeti az eladást. A jelenlegi ingatlan árak alapján szerintem nem szabad áron alul eladni, mert így nehezebben is tudunk vásárolni.
Most pedig ajánlatot tett, hogy megvenné a tulajdoni részem.

Mit tehet annak érdekében, hogy ő vegye meg hamarabb? Kötelezhet rá? Félek, hogy áron aluli ajánlatot tesz, vagy bírósághoz fordul, hogy elfogadtassa illetve hamar ki kell költöznom és nincs hova mennem.

ObudaFan # 2018.10.26. 12:27

Kötelezhet e bíróság, egy per esetén(vagyonmegosztás),hogy a családi házat eladjam.

HA nem tudod kifizetni a részét, igen. Bővebben: https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban

Továbbá, a hitel lejárta után közös tulajdon marad a ház, vagy a gyermekem nevére kerület?

Miért kerülne? Van köztetek ilyen megállapodás?

Van e jelentősége, hogy ki az adós, és ki az adóstárs?

Nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.26. 04:57

A banknál a kedvezményezett a kislányom(tehát ha 6 éven belül meghalnék.,az ő tulajdona lesz!

?? Biztos, hogy kölcsönszerződés ez?

viktoraxelsen # 2018.10.25. 20:13

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Feleségemmel, 16 éve élek együtt.Közös családi házat építettünk , amire állami kamattámogatást vettünk igénybe..Én vagyok(férj) az adós, a feleségem az adóstárs.
A hitelt gond nélkül törlesztem, még 6 év van hátra.
A banknál a kedvezményezett a kislányom(tehát ha 6 éven belül meghalnék.,az ő tulajdona lesz!
A hiteltörlesztést az én saját számlámról vonják!

Gyermekünk 8 éves! Válásra kerül a sor!
A feleségem azt mondta, hogy csak akkor megy el, ha kifizetem a családi ház értékenek a felét.Én nem szeretném a házat eladni.A gyermekem otthonának tekinti, imád itt lakni.

Kötelezhet e bíróság, egy per esetén(vagyonmegosztás),hogy a családi házat eladjam.

Továbbá, a hitel lejárta után közös tulajdon marad a ház, vagy a gyermekem nevére kerület?

Van e jelentősége, hogy ki az adós, és ki az adóstárs?

Várom válaszát köszönettel

hyperloop@freemail.hu

István

ObudaFan # 2018.10.17. 05:04

Amíg a tulajdonostársad nem néz az ingatlan felé, a teljes ingatlant hasznosíthatod, ha pedig ő is szeretné használni, vagy hasznosítani, akkor tulajdoni hányadoddal arányosan.

Végső soron azért valószínűleg a közös tulajdon megszüntetése lenne a megoldás. Ezt lehet egyezséggel vagy lehet perben is, erről bővebben: https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban

drbjozsef # 2018.10.16. 18:54

A pereskedés mindig a legvégső - de ha nem tudsz vele megegyezni, nemigen marad más (vagy ráhagyod).

Úgyhogy először is próbálj megegyezni vele. Ha nem az eladásba, akkor a bérbeadásba.

drbjozsef # 2018.10.16. 18:53

Attól függ.
Birtoklod az egész tulajdont, esetleg üres az ingatlan? Akkor igen, feltéve, hogy a tulajdonostársad nem akar élni a jogaival.

Az osztatlan közös tulajdon az egész tulajdon birtoklására és használatára való jogosultság, aminek csak az a korlátja, hogy nem szabad ezzel a joggal úgy élni, hogy a többi tulajdonostárs ingatlanhoz fűződő jogait és érdekeit sértsük.

Ha egyikőtök kizárja a másikat az ingatlanból, így az nem tud élni a használati jogával, akkor használati díjat kérhet a használótól.

Egyébként : a saját tulajdonrészedet bármikor eladhatod, a tulajdonostárs engedélye nem kell hozzá, csak elővételi joga van.

cinkapanka # 2018.10.16. 18:01

Osztatlan közös tulajdonomat (amit sem megosztani -nagysága és beosztása alapján megosztható -, sem eladni a másik fél nem hajlandó) kiadhatom-e albérletbe?
Milyen úton hasznosíthatnám, pereskedes a legvégső...
köszönöm szépen


Jó napot!
Osztatlan közös tulajdonban lév? lakásomat kiadhatom-e?
Mit tehetek (peren kívül), ha semmiféle megosztásra, kfizetésre,stb.nem hajlandó

ObudaFan # 2018.10.09. 04:38

Az eladott lakásod ára a különvagyoni hozzájárulásod.
Azt kell megnézni, hogy annak idején a te különvagyoni hozzájárulásod hány százaléka volt az új ingatlan vételárának (illetve ha a vásárlás mellett jelentős összegű ráfordításotok is volt, akkor az össz bekerülési értéknek.)
Ilyen arányban a különvagyonod az ingatlan, a fennmaradó rész közös vagyon, tehát feleződik.
Ha pedig a közös tulajdont megszüntetitek, akkor a fenti arányok szerint kell a mai érték alapján kifizetni a másikat.

kisa6 # 2018.10.08. 21:12

Esetleg kicsit bővebben lehetne?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.08. 19:52

1/2-1/2 a tulajdonunk.
Nem annyi.