Gyermekelhelyezés, ha meghal az egyik szülő...


Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.13. 11:04

Úgy van. Ez az az eset, amikor akár hatósági, rendőrségi segítséget is kaphat. Ő a szülői felügyeleti jog egyedüli gyakorlója; hogy képzeli bárki, hogy az ő akarata ellenére magánál tartsa a gyerekeit?!

drbjozsef # 2018.02.13. 07:18

"már nálad is vannak"
Ezt KBS nyilván jogilag értette. Amiből következően a teendő csak annyi, hogy átültetni a gyakorlatba : elmenni a gyermekekért, és hazavinni, mint a szülői felügyelet jogszerű gyakorlója. Pont.

Legalábbis jogi elméletet átültetni a gyakorlatba, az érzelmi probléma, ha esetleg a gyermekek nem akarnának elmenni a (feltételezem) nagyszülőktől, az más történet - de ha kiskorúak, akkor jogi értelemben nincsenek döntési helyzetben.

gerbera317 # 2018.02.13. 06:31

Mi az, hogy magadhoz venni?
Azt írja, hogy a volt felesége meghalt. Nem a felesége, hanem az ex. Akinél a gyerekek voltak.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.12. 23:29

Azt a keresetet, ha valóban a szülői felügyelet gyakorlása iránt indították, idézés kibocsátása nélkül el kell utasítani. Olyan személy nyújtotta be, aki nem jogosult rá.

Miért nem bíztál már meg egy ügyvédet?

ObudaFan # 2018.02.12. 21:28

Ha a gyermekeket nem veszélyezteted, akkor nálad lesznek elhelyezve, mert te vagy a szülő.

ricsi80 # 2018.02.12. 20:53

tisztelt drbjozsef! kérhetnék egy tel számomot vagy közvetlen email cimet?

ricsi80 # 2018.02.12. 20:49

Tisztelt ügyvéd úr! itt nem az én szellemi képességeimről van szó! a kérdés az hogy a nagyszülöknek milyerdn joga van velem szemben? ügyvéd ur irta hogy harmadik személnynek nincs beleszólása. én értem ezt is ők nem! mi szükség van ilyen esetben gyámhatősági vizsgálatra? tisztelettel: lang richard.

drbjozsef # 2018.02.12. 20:09

Ricsi,

Béla melyik mondatában volt olyan szó, amelyet nem ismersz, és nem tudod megfejteni a válaszát? Szívesen segítek.

Ha nincs nyomós ok (kábítószerezel, hajléktalan vagy, esetleg akármi olyan, ami a kiskorúak fejlődését veszélyezteti), akkor a nagyszülők nem fogják megkapni a gyermekek felügyeleti jogát. Te vagy a szülője. Csak nagyon erős indok esetén vehetik el tőled.

ricsi80 # 2018.02.12. 20:08

megkérném a tisztelt ügyvéd urat ,hogy az ide vágó jogszabályt köldje el nekem! bár én találtam egyet de az közel sem biztos hogy jó! amit én találtam az a:149/1997 rend. 127prf 5. bekezdés! tisztelettel megkérem a helyesbítést esetleg ha ez nem helytálló egy másik törvényi hivatkozást! köszönettel: lang richard!

ricsi80 # 2018.02.12. 19:55

Tisztelt ügyvéd úr!

A helyzetem úgy áll hogy a nagy szölők adtak be gyermek elhelyezési inditványt ellenem! kérdésem a következő! ki jogosolt a gyermekekre? vagy kinek van hozzá joga? mi a tehendő ilyen esetben? én speciel gyámügy ügyvéd stb... hatóságokat végigjártam! ha én a gyermekeimet magamhoz veszem vagy az én lakcímere hozom őket büntethető vagyok-e valamilyen hatáság álltal pl. rendörség gyámügy biróság? Köszönöm mi elöbbi válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.09. 06:46

Mi az, hogy magadhoz venni? Ha közös a szülői felügyelet, akkor már nálad is vannak. Mint a felügyeleti jogot gyakorló szülő, te választod meg a lakó- és tartózkodási helyüket. Senkinek a hozzájárulására nincs szükség.

ricsi80 # 2018.02.09. 05:53

Tisztelt ügyvéd úr.

Kérdésem a következő lenne: Volt feleségem meghalt a közös gyermekeinket szeretném magamhoz venni. közös szülői felügyelettel váltunk el. gyerektartást rendesen fizettem. a gyermekek sokat tartózkodtak nálam is. ilyen esetben mi az eljárás? És mi szükség van ilyenkor gyámhivatali vizsgálatra környezet tanulmány stb... előre is köszöm a válaszát!

ObudaFan # 2018.01.01. 22:05

Akkor jogi szempontból semmilyen akadálya nincs, hogy te dönts.

Viola25 # 2017.12.31. 20:31

Kedves Burn!

Köszönöm szépen a választ! Jelenleg az édesanyámmal élek egy háztartásban és nem állok gondnokság alatt sem, de gondolom, mivel mozgásszervi problémám van és az értelmem ép, ez édesanyám halála után sem fog megváltozni.

Burn Out # 2017.12.31. 19:54

Viola25:

Nyugodj meg, nem fogják melléd gondnokként kirendelni (gyám a kiskorúaknál van), illetve arra sem fognak kötelezni, hogy vele élj.

Gondolom most sem állsz gondnokság alatt.

Viola25 # 2017.12.31. 19:31

Tisztelt Ügyvéd úr!

A kérdésem fiktív alapon nyugszik, de szeretnék egy jogi dolgokban jártas szakembertől is választ kapni.

Én 27 éves vagyok, a szüleim még csecsemőkoromban elváltak, 14 éves korom óta az édesapám felügyeleti jogot sem gyakorolt felettem, e jogáról önként mondott le bíróság előtt, amíg gyakorolta sem fizetett soha egyetlen fillér gyermektartást sem.

A kérdésem arra irányulna, hogy ha az édesanyámmal bármi történne, akkor dönthetnék-e én arról, hogy kivel szeretnék együtt élni, vagy az egészségi állapotom miatt (mozgássérült vagyok, kerekesszékben élek, de jelenleg is egyetemi hallgató vagyok, az értelmemmel semmi gond nincs), esetleg édesanyám súlyos betegsége vagy halála esetén átadhat-e a hatóság az édesapámnak, akinek tényleg semmilyen felügyeleti joga nincs felettem évek óta és akit én nem is ismerek, mert a válást követően soha nem akart látni (szégyellte, hogy sérülten született a lánya, ezt a felügyeleti jogának megszüntetésekor a bíróságon is közölte. A bírósági jegyzőkönyvről kaptunk másolatot annak idején).

Nagyon félek attól, hogy esetleg gyámként kirendelhetik őt mellém, vagy arra kötelezhetnek, hogy vele éljek, amit én semmilyen körülmények között nem szeretnék.

Előre is köszönve a választ, tisztelettel:

Baliga Violetta Lilla

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.17. 18:45

Egyébként nagykorú személy fölött senki nem gyakorol szülői felügyeleti jogot; aki pedig elmúlt 16 éves, a gyámhatóság hozzájárulásával lakhat külön a szülőjétől.

Egyébként is eléggé elméleti jellegűnek tűnik a kérdésed.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.17. 18:43

Nem olvastál vissza, ugye?

NahyZsofi # 2017.10.17. 17:46

Édesanyám nemrégiben elhunyt. Három kisebb tesvérem van (18,17,12), két idősebb tesvtéremnek más az édesapja mint a legkisebbnek. A kicsi édesapjával élnek ők is már 12 éve (korábban én is), ő elhunyt édesanyám férje is.
Vér szerinti apjuk tarthat e bármennyire is igényt a gyámságra/felügyeleti jogra?
Életében gyerektartást sem fizetett.

Köszönöm a segítséget!

Burn Out # 2017.07.10. 14:32

alkalmasságra írtam, hogy vizsgálná ;)

ObudaFan # 2017.07.10. 13:42

Értem, hogy az egyik szülő halálával "feléled" a másik szülő felügyeleti joga, de ha az a szülő a gyermek nevelésére alkalmatlan, akkor miért ne nevezhetne meg az elhalálozó gyámot? Pont ilyenkor vizsgálná szerintem a gyámhatóság az alkalmasságot.

Azt a gyámhatóság nem vizsgálhatja. A szülői felügyeletet csak bíróság szüntetheti meg, perben, igen szigorú feltételek esetén.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.09. 10:26

Ahhoz előbb eljárást kellene indítani a túlélő szülővel szemben. Kétlem, hogy a néhai szülő végrendeletét kérelemnek lehet tekinteni.

Burn Out # 2017.07.09. 10:23

a 149/1997. Korm. rendelet 127. § (5) bekezdése szerint: Ha a szülői felügyeleti jogot gyakorló szülő meghal, szülői felügyeletét a bíróság megszüntette vagy az szünetel, de a másik szülő él és szülői felügyeletét gyakorolhatja, gyám rendelésének nincs helye.

Értem, hogy az egyik szülő halálával "feléled" a másik szülő felügyeleti joga, de ha az a szülő a gyermek nevelésére alkalmatlan, akkor miért ne nevezhetne meg az elhalálozó gyámot? Pont ilyenkor vizsgálná szerintem a gyámhatóság az alkalmasságot.

Burn Out # 2017.07.09. 10:08

Ptk. 4:226. § (1) bekezdés

alfateam # 2017.07.09. 10:07

Jogszabály?