gyermektartásdíj fizetési kötelezettség megszüntetése


KovacsGeza55 # 2023.07.27. 11:26

Az alperes úgyvédje ellenjegyezte. Rendben, akkor beadom a keresetet a folyamatban lévő végrehajtás megszüntetésére a megállapodásra hivatkozva. Így már világos. Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2023.07.27. 10:37

Mennyiben számít az, hogy a megállapodás a bíróság vagy a gyámhivatal által nem lett jóváhagyatva?
Nem sokban, a szerződés az szerződés. A bírósági jóváhagyás pont a szerződés esetleges végrehajtatása során jelenthet előnyt. Ügyvéd vagy közjegyző sem ellenjegyezte? Két tanú azért van rajta?

Elutasíthatja a bíróság a végrehajtás megszüntetése iránti keresetemet ezzel az indokkal?
Nem látom, hogy lenne kapcsolat a kettő között.

KovacsGeza55 # 2023.07.27. 09:39

Értem. Mennyiben számít az, hogy a megállapodás a bíróság vagy a gyámhivatal által nem lett jóváhagyatva? Elutasíthatja a bíróság a végrehajtás megszüntetése iránti keresetemet ezzel az indokkal?

Majordomus
Nem nagyon lehet vele beszélni. Majd ha a gyerektartásdíj fizetési kötelezettség megszüntetése iránti per érdemi szakaszba lép, lesznek érveim egy esetleges megállapodásra.

drbjozsef # 2023.07.27. 04:12

KovacsGeza55,

Ellenkezőleg.
Mivel érvényes, mindketten hivatkozhattok rá.

Majordomus # 2023.07.26. 20:41

Mi lenne ha beszélnétek egymással?

KovacsGeza55 # 2023.07.26. 14:49

Ez igaz. Nem volt konkrét feltételeként megfogalmazva. Kölcsönös elvárásként szerepel a szerződésben a végrehajtás megszüntetése illetve a fizetés. Tudomásul veszem, hogy a megállapodás érvényes, csak éppen mind a ketten tojunk rá. Így egyikünk sem hivatkozhat a megállapodásra.

drbjozsef # 2023.07.26. 11:23

KovacsGeza55,

Az a baj, hogy nagyon potatlanul, általánosságban fogalmazol.

A szerződésben az volt a fizetés feltétele, hogy megszűnik a végrehajtás? Akkor TE mivel szegted meg? Még nincs fizetési kötelezettséged.
(gondolom, nem pontosan így van a megállapodásban. Ezért nehéz a szerződés teljes és alapos ismerete nélkül tanácsot adni, mert egy szó is nagyon sokat számíthat, akár egy vessző is a szövegben...)

KovacsGeza55 # 2023.07.26. 10:50

Értem. Köszönöm. Vagyis kérhetem újra a végrehajtás megszüntetését. Esetleg a szerződés érvénytelenségének megállapítását? A szerződés mindkét felet kötelezi. Ha egyikünk sem tartotta be, akkor ez jelenthet közös akaratot?
Nem várható el szerintem, hogy megállapodás alapján fizessek amíg ugyanezen okból végrehajtás folyik ellenem. A fizetés feltétele a végrehajtás megszüntetése volt.
Vagy mindkettőt. Az lenne a legjobb

drbjozsef # 2023.07.26. 10:14

KovacsGeza55,

Miért ne lenne érvényes?

Pacta sunt servanda.

Attól, hogy egyik fél sem tartja be, még nem szűnik meg. Be kell tartatni, ha máshogy nem megy.

KovacsGeza55 # 2023.07.26. 09:25

Felfüggesztettem a gyerektartásdíj fizetést.
A végrehajtó erre letiltatta a munkabéremet. Nem a megállapodásra hivatkozva, hanem a már megszüntetni kért végrehajtási eljárás bírósági döntésre hivatkozása alapján. A jogosult ezt kérte.
Vagyis nem lett megszüntetve a végrehajtás.
Egyikünk sem tartotta be a megállapodást. Ilyenkor mi van? Mit mond a jog? Érvényes még a megállapodás? Buta kérdésnek tűnik, szerintem nem érvényes,. De nem vagyok benne biztos.

Majordomus # 2023.07.08. 19:44

Nem biztos. Függőben lehet még az ügy.

KovacsGeza55 # 2023.07.08. 06:41

Az a fura, hogy a végrehajtó a kérésemre és a bíróság felszólításta ellenére sem állított ki díjjegyzéket. Pedig a végrehajtás megszüntetésekor azt is kellene. Jól gondolom, hogy bepalizhattak ezzel a megállapodással?

KovacsGeza55 # 2023.07.08. 05:57

Köszönöm szépen! Ez nagyon hasznos információ. Vagyis ha abban állapodtunk meg, hogy kéri a végrehajtás megszüntetését, (a végrehajtás leállítását kérte ami bármit jelenthet) a végrehajtó elszámolta és beszedte a végrehajtási költségeket, de a bíróság nem hozott végrehajtást megszüntető végzést, és a végrehajtást kérő újraindíthatja a végrehajtást, akkor az a végrehajtás nincs is megszüntetve?

Hogyan befolyásolhatja ez a tartásdíjra vonatkozó kétoldalú megállapodást? A megállapodás bíróság vagy gyámhivatal által nem is lett jóvá hagyatva. Pedig kellett volna.

drbjozsef # 2023.07.08. 05:02

A végrehajtó szerint a megszüntetett végrehajtás folytatását is kérheti.

Azt biztos nem. Legfeljebb a felfüggesztett végrehajtás folytatását kérhetné.
Ugyanakkor, ha továbbra is igazolható igénye van veled szemben, akkor indíthat megint egy új végrehajtást.
Viszont ha neked is követelésed van vele szemben, akkor vagy te is indíthatsz ellene végrehajtást (amint van végrehajtható okiratod, vagyis egy fizetési meghagyással kell kezdened, amiből előbb per is lehet), vagy kérheted a beszámítását a te követelésednek az övébe.

KovacsGeza55 # 2023.07.08. 01:38

Elszámolási vita van köztünk a kifizetett gyerektartásdíj miatt. Ha önkényesen nem fizetem tovább a tartásdíjat, végrehajtást kérhet ellenem. A végrehajtó szerint a megszüntetett végrehajtás folytatását is kérheti. Ez igaz? Erre nem találtam semmi jogszabályt.

Majordomus # 2023.07.06. 19:22

Ugrás volt a sötétbe. Ha nem tanul tovább akkor nem is kellene fizetned.

KovacsGeza55 # 2023.07.06. 13:54

Köszönöm szépen! Igen, ez érdekelt.

drbjozsef # 2023.07.06. 12:39

KovacsGeza55,

Ja, értem. Átsiklottam a "megállapodás előtti" kitételeden, bocsánat.

Természetesen, ha volt olyan időszak, amikor megállapodás sem volt (és az a megállapodás utána nem visszamenőleges, ugye), és a törvény szerinti feltételek sem álltak fenn a tartásdíj fizetésre, de azt a végrehajtó beszedte, tehát jogtalanul történt a végrehajtás, akkor az visszaperelhető. Az elévülési idő 5 év (bár a tartásdíj IGÉNYNÉL 3, szerintem rád ez nem vonatkozik).
Feltételezem, lesz itt egy kis értelmezési vita arról a megállapodásról, ha nem egészen konkrétan írtátok bele, hogy a megszütetésért cserébe. MÁTÓL fizetsz 25 éves koráig (ma = megkötés napja)...

KovacsGeza55 # 2023.07.06. 11:00

Megpróbálom érthtőbben. A bíróság megállapított egy gyerektartásdíjat, a jogosult erre végrehajtást kért. A jogosultsága megszünt egy évvel ezelőtt, de ezt nem jelentette be.
A végrehajtás tovább folytatódott. Kértem a végrehajtás megszüntetését. Megállapodtunk.
Innentől a megállapodás él, de volt egy köztes időszak amikor már nem kellett volna fizetnem, de a végrehajtás miatt fizettem. Ez az időszak érdekel.

drbjozsef # 2023.07.06. 10:38

"Jog szerinti"???
Mi jogszerűbb egy szerződésnél?

KovacsGeza55 # 2023.07.06. 10:34

Világos. A megállapodás érvényben marad és továbbra is fizetem a gyerektartásdíjat a megállapodásnak, a kötelezettség vállalásomnak megfelelően.
A kérdés az, hogy a bíróság megállapíthatja-e a jog szerinti kötelezettség megszűnését visszamenőleges hatállyal a megállapodás előtti időszakra?

drbjozsef # 2023.07.06. 09:42

Pacta sunt servanda.

KovacsGeza55 # 2023.07.06. 05:36

Jó napot kívánok!
Az alábbi ügyben szeretnék véleményt kérni.
Végrehajtás volt velem szemben gyerektartásdíjra. Megállapodást kötöttem a gyerektartásdíjra jogosulttal, hogy fizetem a gyerektartásdíjat a gyermek 25 éves koráig, Ő pedig kéri a végrehajtás megszüntetését. Ez meg is történt. A gyermek nagykorú, 23 éves. A középiskolát befejezte, szakmát szerzett, de nem tanul tovább főiskolán. Nappali tagozaton tanul tovább, egy másik szakképesítésre iratkozott be. Minez még a megállapodás megkötése és a végrehajtás megszüntetése előtt történt. Betegsége miatt egyik szakmájában sem fog tudni dolgozni.
Bíróságon kértem és pert indítottam a gyerektartásdíj fizetési kötelezettség visszamenőleges hatályú megszüntetésére mert szerintem már nem jár utána a gyerektartásdíj.
Kérdésem, mire számíthatok, mit vesz ilyenkor figyelembe a bíróság? A megállapodást vagy a jogot? Megszüntethető a kötelezettség visszamenőleg, vagy a megállapodás az érvényes?

Majordomus # 2023.05.17. 20:26

Ebben az évben kétszer láttad?
.Gondolom mikor autóra kért pénzt.
.
Egyébént mire fizetsz 110.000 ft-ot???

Félmilliót keresel?

BFeketeB # 2023.05.17. 18:43

Köszönöm szépen!