öröklés, végrendelet megtámadása


Agnes321 # 2017.10.11. 17:02

Köszönöm a részletes tájékoztatást.

drbjozsef # 2017.10.10. 17:38

Ha bekerült a végzésbe, tehát nem utasította a közjegyző megegyezés híján, hogy pereljen a másik fél (akiről még mindig nem sejtjük ki lehet, gondolom valamelyik testvér aki gondozta), akkor minden bizonnyal elismerte ezt a tartozást. Bár csinál ilyet a hagyatéki végzésben a közjegyző?

Agnes,

ha elismerted a tartozást, akkor természetesen olyan, amit ráterhelhetnek a házra. Vagy bármire, bankszámládra, fizetésedre, nyugdíjadra. Ha nem fizetsz, felszólítanak, ha az után se, minden bizonnyal végrehajtást indítanak ellened, ami bármi lehet : ingatlan jelzálog vagy árverezés, ingóság lefoglalás, bankszámla inkasszó, fizetés/nyugdíj letiltás.

És igen, örökölni fogja a gyermeked. Minden bizonnyal ajándékozással sem tudod kihúzni alóla az ingatlanrészt, az ingyenes juttatásból a halálod után is kérhet a hitelező kielégítést, még akkor is, ha a "normál" hagyaték az ajándékozás miatt csak tartozás lenne, és a gyermeked visszautasítaná az egész hagyatékot.

A tartozások azok olyanok, hogy meg kell fizetni őket. Így vagy úgy.

Végrehajtással a többszörösére is felmehet az összeg, azért ezt vedd figyelembe.

A saját tualjdonrészedet a házból tetszőlegesen eladhatod amikor neked jólesik, a tulajdonostársak engedélye ehhez nem kell, csak elővásárlási joguk van. Persze, egy fél(harmad/negyed/etc) ingatlanrész nem olyan kapós.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.10. 14:57

Badarságokat beszélsz, már megbocsáss.
Bár ekkora hozzáértéssel azt sem tudom kizárni, hogy elismerted a tartozást.

Agnes321 # 2017.10.10. 14:14

Az édesanyám halála előtt felmerűlt ápolási költségek egy részének megtérítését kérte a közjegyzőnél, ez került bele a végzésbe mint hitel.
Azt szeretném tudni hogy ez is olyan mint egy bank hitel ha nem tudom kifizetni ráterhelik-e a házra?
Nincs annyi pénzem hogy akár részletekben is tudjak neki törleszteni.
A házat eladni pedig jelenleg nem akarják.

drbjozsef # 2017.10.10. 13:38

Agnes321,

Örököltél egy ingatlanrészt, és fizetned kellene ápolási díj jogcímen pénzt, amit nem fogsz?/akarsz? kifizetni.

Az a kérdésed, hogy mi lesz ezzel, ha még életedben a gyermekednek ajándékoznád az örökölt tulajdonrészt, de meghalnál?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.10. 13:17

Tessék?! Mit csinál a micsoda?

Egyébként nem tudsz tartozást ajándékozni.

Agnes321 # 2017.10.10. 11:59

Tisztelt Ügyvéd urak!

Azt kérdezném hogy a hagyaték átadó végzésbe foglalt ápolási díj címén követelt pénzt, fellebezés során kérhetem-e hogy külön tartozásként kezeljék, ne mint örökséget?
A fiamnak szeretném ajándékozni az örökőlt ingatlan hányadrészét, de mivel nem tudom a követelt összeget kifizetni, azt se szeretném ha a neki ajándékozott tulandonrész mellé az én adósságom is megkapja.

ObudaFan # 2016.02.22. 18:36

A volt férj édesanyja után végrendelet hiányában nem fog örökölni.

hkati2 # 2016.02.22. 18:10

Arra szeretnék választ kapni , hogy szükség van-e végrendelet készítésre ha : A barátnőm férje 2 éve elhunyt,édesanyja /tehát az anyós / most utolsó stádiumú rákos . A volt férj után jogosult-e a barátnőm az anyós után /helyett/ örökölni , vagy oldalágra megy a ház ? Ő gondozza az anyósát , közös gyermek nincs az anyósnak ez az 1 gyermeke volt .Természetesen ha szükséges készítenek végrendeletet ! Köszönöm a választ !

ObudaFan # 2016.02.22. 16:12

Ha az a kérdés, hogy megtámadható-e azon az alapon, hogy cselekvőképtelen állapotban volt, akkor az a válasz, hogy megtámadás esetén neked kell igazolnod, hogy ilyen állapotban volt. Ez pedig vagy igazolható utólag a leleteiből, vagy nem.

pir75 # 2016.02.22. 16:10

Agyiinfarktuson átesett 78 éves közepes agyiérszükületes ember rendelkezése megtámadhatatlan?

Sherlock # 2014.02.14. 14:49

Szerintem sem.

Akkor végképp nem értem, hogy miért írtad.

opus # 2014.02.14. 13:16

ObudaFan!
Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2014.02.13. 22:05

Van azért kötelmi hagyomány is, remélem ezzel megint nem mondtam valami újat, ezért most már csak azt kérdezném, hogy az az összeg, amely íly módon hagyomány jogcímén a végzésben rögzítésre került, rákerül-e a tulajdoni lapra jogerőre emelkedés esetén?

Már hogy kerülne rá? (Ha a bíróság megítéli, a végrehajtó meg pont ezt az ingatlant foglalja annak a fejében, na majd akkor a vh jog rákerül.)

opus # 2014.02.13. 14:47

Sherlock joghallgatónak

Ennek ebben a formában nincs értelme.

Szerintem sem.
______________________________________________________

Golyót mindegyikbe, Isten majd kiválogatja!

Szerintem is!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.13. 12:56

Azt magad is meg tudod nézni, hogy az adott ingatlan 1/1 az örökhagyó tulajdona volt-e. Most már a helyrajzi számot is tudod.

sunavlys # 2014.02.13. 12:49

"Nem lehetséges. De miért nem a tulajdoni lapot nézed meg?"

Rövid sztori.

Megnéztem én Földhivatal Online-on a feltételezett tulajdoni lapot. Sajnos 4 házzal odébb érvényes tulajdoni lapot hozott le, mert a Földhivatal postacíme nem egyezik a valódival (keresni meg Online módon névre nem lehet, csak címre vagy helyrajzi számla).
Nosza futás be a Földhivatalba. Problémát előadtam, 10 percig nem értették, aztán rájöttek miről van szó és rendkívül segítőkészen megkeresték az elhunyt örökhagyó ingatlanjait. 1 db-ot persze. Most a hagyatéki végzésből tudtuk meg, hogy legalább kettő volt a nevén, de azt a földhivatalos szagember nem közölte velem.

Ezek után menjek be és forduljak hozzájuk bizalommal?

Sherlock # 2014.02.13. 12:38

Ennek ebben a formában nincs értelme.

opus # 2014.02.13. 12:05

Kedves Kovács Béla Sándor!
Úgy érzem nagyon elbeszélünk egymás mellett,végül is megértelek, hogy "ingyé" nem adsz konkrét válaszokat:))
Van azért kötelmi hagyomány is, remélem ezzel megint nem mondtam valami újat, ezért most már csak azt kérdezném, hogy az az összeg, amely íly módon hagyomány jogcímén a végzésben rögzítésre került, rákerül-e a tulajdoni lapra jogerőre emelkedés esetén?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.13. 11:16

Nem lehetséges. De miért nem a tulajdoni lapot nézed meg?

sunavlys # 2014.02.13. 08:16

Nos tegnap megjött a közjegyzőtől a hagyatéki határozat.

Ami megütötte a fejemet, hogy az örökhagyó nagybácsi nevén levő ház 1/2 tulajdoni része, nincs benne a hagyatéki leltárban.

Lehetséges, hogy az ági vagyon és a "sima" vagyon külön hagyatéki tárgyalásban intéződik?

A temetési költségeket viszont meglepő módon csak az ági vagyonból vonta le a közjegyző, szerintem úgy lett volna "logikus", ha a teljes örökségre vetítődött volna ki.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.13. 07:46

A szóbeli végrendelet kedvezményezettje nem hagyományos, hanem örökös. A pertárgy értéke a perben érvényesíteni kívánt követelés.

Gondolod, hogy menni fog egyedül, ügyvéd nélkül? Sok sikert!

opus # 2014.02.13. 07:41

Konkrétabban: a szóbeli végrendelet érvénytelenségét akarom elérni és ez által a hiénaként fellépő "hagyományos" pénzkövetelését annulálni (annak sincs jogalapja + a tanúk vallomása is vitatható).
Ha perelek, mi után kellene fizetni az illetéket?
A jelenleg szóbeli örökségem (ingatlan) értéke után, vagy a hagyományos pénzkövetelése (X % az ingatlan értékéből) után.

opus # 2014.02.13. 06:52

OK.

Kérdés, hogy mikor van bizonyítási lehetőségem - mert ugye a hagyatéki eljárásban nincs.
Azt akarom bizonyítani, hogy a szóbeli végr. törv. feltétele nem állt fenn, az elhunyt nem volt életet fenyegető rendkívüli helyzetben, így alkothatott volna írásos végrendeletet, ha akart volna. És ezt a körülményt a kj. eljárása során nem is vizsgálta, hiába hivatkoztam rá.
Fellebbezés vagy per legyen?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.12. 11:08

Jól.