Szülőtartás


groszfater@gmail.com # 2016.12.04. 18:50

Ez nem normális ugye?
A világ legtermészetesebb dolga, hogy az idős beteg ember eltartásra szorul és ez a gyerekek kötelessége.
De.
Elsősorban a szülő joga ezt kérni vagy követelni akár bírósági úton.
Az is megoldás (jobb-helyen) ha a gyerekek ezt egymás között megbeszélik, ki mit vállal a szülő utolsó időszakára.

duc73 # 2016.12.04. 18:05

Tisztelt Jogi Forum,

Egy kérdésem lenne a Szülötartástól. Nekem van két Testvérem ök megkapták otthon a hàzat a szüleimtöl,(nekem meg mai napig nem fizettek ki a kötelezö részemet.) most akar a Hugom hogy fizessek az anyunak szülöeltartást. De ezt nem akarom elhinni hogy bocsánat hülye mert én ha tudtam mindig segitettem anyukámnak és a Hugomnak anyagilag. Most meg Penzt akar a szülöeltartás miatt 300-500€ havonta.>Ez nem normális ugye?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.01. 15:50

Nem "utána", hanem "neki".
De a folyón akkor kell átmenni, ha odaértünk.

Burn Out # 2016.07.01. 15:49

Megalapozott akkor, ha önhibáján kívül került olyan helyzetbe, hogy nem tudja magát eltartani és más tartásra kötelezhető személy nincsen.

Szülőtartás (rokontartás) eddig is volt.

papniki # 2016.07.01. 14:11

Érdeklődni szeretnék szülőtartásról. Édesanyám rokkant nyugdíjas. Dolgozhatna de nem teszi. Sohasem foglalkozott velünk inkább ivott és tartozást tartozásra halmozott. A lakását/lakásunkat is elvesztette. Albérletben él. Sohasem támogatott.
Évek óta nem tartjuk a kapcsolatot.
Nem szeretnek semmit sem fizetni helyette,miatta és főleg nem érte.
Hallottam hogy esetleg lemondhatok minden örökségemről,a mínuszról és a pluszról is,ami persze sose lesz.
Ugye nem kötelezhetnek hogy bármit is fizessek utána? Illetve mit kell tennem ennek érdekében?
Köszönöm válaszát


Érdekl?dni szeretnék a szül?tartásról.

Szulotartas01 # 2016.07.01. 14:00

Kedves Burn Out!
Nagyon köszönöm a választ.

Mit jelent az, hogy megalapozott?
Felnevelt, a testvéremet is félig meddig (16-22 éves koráig én segítettem, leadtam a fizetésem, ezért nem tudtam 18 évesen főiskolára menni, utána ő is hazaadta az összes ösztöndíját+16 évesen a részeg Apámat cipeltem állandóan haza a kocsmából (Anyukám helyett)), de most iszik, stb. nincs jó viszonyunk emiatt.
Ez megalapozottnak számít?

Köszönöm előre is.

Burn Out # 2016.07.01. 12:34

Ha benyújtja a keresetet a bíróságra és az megalapozott, akkor a bíróság megítéli a szülőtartást. Ha nem megalapozott, akkor nem ítéli meg.

Az örökség erejéig felelsz a hagyatéki tartozásokért. Az örökséget vissza is utasíthatod.

Szulotartas01 # 2016.07.01. 12:21

Tisztelt Fórum!

A problémám elég összetett:
Édesapám meghalt, előtte elváltak Édesanyámmal.
Van devizahitele, amit már régóta nem fizet (az adóstárs fizetett bele jelentős összeget), és mellé iszik is napi rendszerességgel,rengeteget (30-50 ezer)dohányzik, illetve depressziós,nem dolgozik évek óta,a párja tartja el; hipochonder is szerintem, (vagy csak színlel, mert pl.állítólag keringési zavara van,vállproblémája, és nem tud egyedül közlekedni mert szédül, de néha elfeledkezik magáról, és mégsincs semmi baja a vállának, stb.) állítólag sok fizikai és mentális baja van, aminek a töredéke sem bizonyított orvosilag (állítólag ezek miatt nem tud dolgozni sem).
Valószínű, hogy kéri majd a szülőtartást, mert ő rászorultnak gondolja magát, és nem vagyunk jóban az italozása miatt, ha nem adok neki majd pénzt, BIZTOSAN beperel a maximumra.

  • A kérdésem, hogy ítélhet-e neki a bíróság szülőtartást a fentiek mellett is? Rászorultnak számít-e így is?

Hamarosan házasodom, és gyermeket is szeretnénk mielőbb; nem az iszákos dohányzó lusta Anyámat szeretném hozzásegíteni, hogy még több káros dolgot tömjön magába az én pénzemen is, hanem a majd születendő gyermekemre szeretném fordítani a fizetésemet.

  • Másik kérdésem, ha Édesanyám már nem él majd, rám (és a testvéremre) terhelheti-e az állam/bank a hitele fennálló részét? (15-20 milliós tartozása van az 5 millió értékű lakására...)

Válaszukat előre is nagyon köszönöm.

Burn Out # 2016.06.30. 15:27

az állampolgárságról lemondás nem segít. ahhoz, hogy a bíróság rokontartást állapítson meg, az kell, hogy önhibáján kívül ne tudja magát eltartani és tartásra kötelezhető házastársa, volt házastársa, volt élettársa ne legyen.

jelenleg teljesen feleslegesen görcsölsz ezen.

kdavid # 2016.06.30. 15:22

Mivel nem lakom Mo.-on, sajnos nem tudom, hogy mit valtoztattak es min. En csak annyit tudok, hogy mondta par embernek, hogy be akar perelni es tartasdijat fog kovetelni tolem es mehetek vele pereskedni....

Segiteni a helyzetemen, ha lemondanek a Magyar allampolgarsagomrol? Kitagadhatom ot valahogy, mint az apamat? Van barmi, amit tehetek az ellen, hogy birosagon civakodjunk, mikozben 10+ eve nem beszeltunk?

Sherlock # 2016.06.30. 15:19

Ebben nem történt változás.

kdavid # 2016.06.30. 15:16

Burn Out: Magyarorszagon lako ismerosomtol tudom, hogy gondolkodik rajta, hogy beperel, mivel a jelenlegi kormany csinalt valami torvenymodositast ami Julius 1-tol lep eletbe.

Burn Out # 2016.06.30. 15:04

rokontartást már rég követelhetett volna. a helyedben nem is görcsölnék ezen. az állampolgárságról lemondás nem megfelelő, mert ettől függetlenül még a rokonod.

kdavid # 2016.06.30. 15:00

Most hallottam arrol, hogy holnaptol az apam szulotartast kovetelhet tolem. 10 eve nem beszeltunk, mert utal engem es azota is probal keresztbe tenni. Lefogadom, hogy most mindent eltuntet a neverol, csak azert, hogy beperelhessen szulotartasert.

A kerdesem az, hogy harmas allampolgar vagyok (O nem az). Magyar, Ciprusi es van meg egy Union kivuli utlevelem is. Mit tehetek annak erdekeben, hogy megelezzom ezt a pereskedest?

Gondoltam arra, hogy lemondok a Magyar allampolgarsagomrol, de ettol ugye meg Unios allampolgar maradnek a Ciprusi utlevelem miatt. Nem tudom ilyenkor mi a helyzet, hogy egy Magyar apa beperelheti-e a harmas allampolgar vagy abban az esetben, ha lemondok rola, Ciprusi allampolgar fiat tartasdijert es az ervenyesitheto-e, vagy tudok-e ellene valamit tenni Cipruson?

Elore is koszonom!

Dorina05 # 2016.06.09. 12:36

Köszönöm! :)

ObudaFan # 2016.06.09. 12:35

Ha az az ingatlan hasznosítható, akkor ezt nyilván figyelembe kell venni a tartási képesség szempontjából.

Dorina05 # 2016.06.09. 12:32

Akkor is, ha van vagyona? Arra nem terhelhető elsősorban?

pazs # 2016.06.09. 12:28

A gondnoki teendők ellátása nem foglalja magában, hogy el is kell tartani a gondnokoltat. Viszont ha leszármazója vagy és annak idején ő rendben eltartott téged, akkor köteles vagy őt eltartani, ha önhibáján kívül rászorul és képes vagy rá.

Dorina05 # 2016.06.09. 11:12

Értem! Akkor ugyanez a kérdésem gondnoksággal behelyettesítve! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.09. 11:09

Gond-nok-ság... A gyámság más.

Dorina05 # 2016.06.09. 10:22

Nem azt hiszem, csak azt szeretném megtudni, hogy köteles e elvállalni a gyámságot, és milyen esetben kötelezhető anyagi felelősségre.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.09. 09:12

Te azt hiszed, hogy a gondnoknak el kell tartania a gondnokoltat? És azt hiszed, hogy a gyerek tartási kötelezettsége megszűnik, ha nem ő a szülője gondnoka?

Dorina05 # 2016.06.09. 09:02

Tisztelt Fórum!

  1. Alzheimeres szülő esetén köteles e az egyetlen gyermek elvállalni a gyámságot, ha hivatalosan egyedülálló, de jövedelméből közcélú fogl. volt élettársa és közös gyermekük megélhetését támogatja nagy mértékben? Igaz, hogy ha elutasítja, akkor állami gyámot kötelesek kiutalni a szülő mellé?
  2. Ha a szülő ápolási otthonba kerül, és a nyugdíja 80 %-a nem fedezi a havi 107 000 ft-os költséget, de rendelkezik saját tulajdonú ingatlannal, akkor a különbözetet arra az ingatlanra terhelik?
  3. Tehát igaz, hogy a gyermek csak akkor kötelezhető a különbözet fizetésére, ha a szülő nem rendelkezik megfelelő nyugdíjjal, és vagyonnal?

Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.30. 05:26

Nem figyelsz. Vagy nem érted.

Tanácstalanság # 2016.05.30. 05:17

Tisztelt ObudaFan!

Köszönöm a választ nem is akarjuk visszakövetelni, mert ha így döntött oké, de akkor tőlünk ne várjon semmit. Sok minden amit a húgi kapott a két fiú testvér után van, illetve a férjemtől mindent, még a nászajándékot is pénzben követelte vissza! Akkor a húgi tartsa már Őket elvégre azért kapott meg mindent!