végrendeleti öröklés - köteles rész


gesztenye77 # 2016.12.01. 05:45

Köszönöm szépen!

gesztenye77 # 2016.12.01. 05:02

Üdv.
Szeretett anyósom sajnos nemrég elhunyt. A fia a férjem már szintén meghalt. Egy lány maradt, meg a férjem után az én két gyermekem.
Tudomásomra jutott, hogy mindent, a házát a lányára hagyta. Anyósom gondnokság alá vol helyezve mivel már rég zavart volt az elméje.
Jár e a köteles rész a két fiamnak, írhatott e végrendeletet zavart elmével, vagy a gondnok írta?

ObudaFan # 2016.11.30. 12:22

Az támadhatja meg a végrendeletet, aki végrendelet hiányában örökölne.

Szmiki1974 # 2016.11.30. 12:08

Köszönöm!
Még egy kérdésem lenne, a végrendeletet bárki meg tudja támadni?
Van a végrendeletben két megjelölt személy, illetve ezen kívül egy egyenesági rokon(1 darab gyermek, kötelesrészre jogosult)
Tehát például az örökhagyó testvérének a gyereke megtámadhatná a végrendeletet? (nem szerepel a végrendeletben)

ObudaFan # 2016.11.28. 15:16

Szmiki1974

Nem kell, hogy elfogadd ezt a kötelesrész alapjául. Ha nem tudsz megegyezni az örökössel az értékben, akkor perben a bíróság majd szakértőt rendel ki. Egyébként valóban tapasztalat, hogy az adó- és értékbizonyítványokban elég alacsony értékek szerepelnek.

Szmiki1974 # 2016.11.28. 12:10

Köszönöm!

drbjozsef # 2016.11.28. 12:00

Szmiki,

a hagyatéki leltár alapján az eljáró közjegyző kéri ki, és az ingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat jegyzője állítja ki az ingaltan értékbizonyítványát.
Ha gondod van vele, akkor ott érdeklődjél.

Szmiki1974 # 2016.11.28. 07:58

Tisztelt Jogászok, hozzáértők!

Egy ingatlan öröklésénél, a hagyatéki tárgyalás napján, ha tudja a hagyatéki ügyintéző az ingatlan értékét, azt miből tudhatja pontosan?
Nos eléggé alulértékelve van az ingatlan, én ennek a duplájára számítottam, vagy ez csak valami trükk, hogy ne kelljen több pénzt fizetni a hagyaték után(örökösödési adó, vagy hogy hívják?)
Én csak a köteles részt kapnám, ha elfogadom ezt az árat a hagyatéki tárgyalásnál, akkor már csak ezután kapnám a köteles részt?
Köszönöm.

lajcsó # 2016.11.22. 21:55

"Vagy hogy az aláírást kettőjük együttes jelenlétében sajátjának ismerte el."
Feltételeztem, hogy a kérdező ügyében nem erről volt szó.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.22. 16:57

A tanúk azt tanúsítják, hogy az örökhagyó előttük írta alá a végrendeletét.
Vagy hogy az aláírást kettőjük együttes jelenlétében sajátjának ismerte el. Szóval ettől még lehetne érvényes.

lajcsó # 2016.11.22. 13:23

"De a tanúk elvileg mit tanúsítanak végrendeletnél?"
A tanúk azt tanúsítják, hogy az örökhagyó előttük írta alá a végrendeletét.
Szóval, több sebből vérzik az a végrendelet.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.22. 12:00

Ez az örökös elismerte bíróság előtt, hogy a végrendeletet ő gépelte le
Azzal nagyjából vége is az ügynek. Nincs ügyvéded?

spielman3 # 2016.11.22. 07:32

Érvényes-e a következő ill. követlezőképpen napvilágot látott gépelt és aláírt végrendetel?

Két örökös van, a végrendelet az egyik örökösnek kedvez.

Ez az örökös elismerte bíróság előtt, hogy a végrendeletet ő gépelte le, a végrendelkező jelenlétében, de más személy, tanú, nem volt jelen.

Azt állítja ezen felül ez az örökös, hogy a végrendelkező később az így keletkezett iratot 2 fő tanúval utólag aláíratta, ezek aláírásai szerepelnek is az iraton. Valóban szerepelnek.

Mivel a végrendelet zavaros is és feltűnően a jelen lévő örökösnek kedvezne, szerintem felmerül a kérdés, hogy esetleg befolyásolhatta a végrendelkezőt.

De a tanúk elvileg mit tanúsítanak végrendeletnél? Azt is, hogy a végrendelkező a végrendelet diktálásakor nem lett befolyásolva? Mert akkor utólag nem írhatnák alá....

Adria Eszter # 2016.11.17. 19:54

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.16. 18:51

Haszonélvezettől mentesen. Persze, megegyezni akárhogy meg lehet.

Adria Eszter # 2016.11.16. 18:03

Üdvözlöm!
Az a kérdésem, hogy ha az örökhagyó végrendeletben a feleségére hagyta egyetlen vagyontárgyát, a lakását, és a gyerekeket csak a köteles rész illeti meg, a gyerekek hogy jutnak a kötelesrészükhöz? Pénzbeni megváltásra a végrendeleti örökös nem képes. Az a megoldás, hogy a gyerekek a köteles részüket a lakás tulajdonjogából kapják meg az örökös haszonélvezetével terhelve, és annak halála után kapják azt meg?
Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2016.11.16. 17:06

A halálos ágy nem ervenytelensegi ok, a csak egy tanú már lehet az, ha nem sajat kézzel írott vegrendeletrol van szó.

Szmiki1974 # 2016.11.16. 03:15

Köszönöm!
Ma sikerült megtudni, hogy kb a halálos ágy mellett készült a végrendelet, 1 tanú jelenlétében...
Tehát ez szerintem megoldható, a gond az, hogy elvileg van egy másik végrendelet is, ami úgy tudom életbe lép, ha az első érvénytelen. (valamiért a második végrendeletes illető nagyon pedálozik nálam...)
Csak hát kérdés, meddig húzódna ez az egész, milyen áron. :(

ObudaFan # 2016.11.15. 13:55

Szmiki1974

Ha bizonyíthatóan teljesen cselekvőképtelen állapotban volt az örökhagyó, akkor sikeresen meg lehet támadni a végrendeletét.
A törvényes eltartási kötelezettség megsértése új szabály, de szerintem csak akkor merülhet fel, ha jogerős ítélet kötelezi az eltartásra az örököst.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.15. 11:48

De ami majdnem az, az nem az. :)

lajcsó # 2016.11.15. 09:17

"ez elvileg az, amikor valaki magyarán sz.rt az örökhagyóra?"
Majdnem.

Szmiki1974 # 2016.11.15. 08:34

A kötelesrészből kitagadásnak a magyarázatára írtam, hogy nem igaz, igen, félreérthető volt. :)
Gondolom valamilyen szakértő dönti el, hogy milyen állapotban volt akkor az örökhagyó.

A másik kérdésem az lett volna, hogy ez a kitétel a köteles résznél mit jelent pontosan: "az örökhagyó irányában fennálló törvényes eltartási kötelezettségét súlyosan megsértette."
Ez látom volt már 2006-ban is, tehát ez elvileg az, amikor valaki magyarán sz.rt az örökhagyóra?

Burn Out # 2016.11.15. 04:39

Szmiki: rossz a kérdésed. ha úgy érzed, hogy a végrendelettel valami nincs rendben, akkor meg kell támadni.

Szmiki1974 # 2016.11.15. 03:50

Tisztelt hozzáértők!

Egy bizonyíthatóan beszámíthatatlan, 99 évesen elhunyt milyen végrendeletet tud írni, vagy tanuk jelenlétében akár aláírni is? A kötelesrészből kitagadás is szerepel, ami nem egészen igaz. Sőt, semennyire.
Ezek alapján megtámadható a végrendelet?
Köszönöm!

ObudaFan # 2016.11.14. 21:32

Örökölhet csak a bátyám vagy az unokák?

Visszautasíthatod az öröklést és akkor a sorban utánad következő örököl.

Az adósságom miatt elviheti e a végrehajtó a házukat?

HA nem közös adósság, akkor nem.