végrendeleti öröklés - köteles rész


farkasmatyi # 2016.11.14. 12:39

Kedves Ügyvédúr!

Örökléssel kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Sok tartozásom van, emiatt a szüleim után nem szeretnék örökölni. Örökölhet csak a bátyám vagy az unokák?
A másik kérdésem, hogy élettársi kapcsolatban élek a gyerekem anyukájával. Az adósságom miatt elviheti e a végrehajtó a házukat? Milyen szerződést lehet írni, hogy az élettársamat ne vegyék el a házát?

Előre is köszönöm szépen a segítséget
Üdv
M

ObudaFan # 2016.11.06. 13:48

Kötelesrészi igényük biztosan nem lehet. Persze egy családi viszonyban lehet ezerféle egyéb elszámolási viszony.

APA.A # 2016.11.06. 13:28

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Érdeklődnék, hogy olyan esetben amikor az örökhagyó özvegy, nincs gyermeke, nincs szülője és végrendeletet hagy olyan személy részére aki semmilyen fokon nem áll rokoni kapcsolatban vele.
Milyen követeléssel élhetnek az oldalági örökösök ez esetben csak unokatestvérek?
Milyen követeléssel élhetnek a korábban elhalálozott férj esetleges rokonai ha élhetnek?
Köszönettel,
Lajos

Lyonee # 2016.10.29. 12:31

Marika!
Miért nem kaptad meg a köteles részt? Miért csak 5 év után derült ki, hogy mégsem jár?

Marika46 # 2016.10.29. 08:36

Egy velem történt esetett szeretnék leírni ! Egy ügyvéd tanácsára 5 évig pereskedtem a testvéremmel a köteles részért, mert végrendeletben az édes anyám a fiára végrendelkezett az ügyvéd biztatott és kivett a zsebemből 500 000 Ft-ot a semmire , hát ennyit az ügyvédi tanácsra. Jobban jártam volna , ha nem kérem a köteles részt, mert meg maradt volna az ügyvédnek fizetett pénzem.

m.ágnes48 # 2016.10.28. 19:56

Saját tapasztalataimat tudom megosztani! Én a jogos örökös ( rokon) oldalon álltam!
Elég sokáig ( 3 évig ) álltunk pereskedésben olyannal, aki nem is lett volna jogosult a köteles részre, csak hallgatott olyanra aki pénzt látott ebben az egész történetben. Ez mint időben, mint pénzben nagyon megviselte őt is, és a családomat is.
Ha akkor a másik fél az ügyvédre hallgat, akkor a hagyatéki tárgyaláson túl lettünk volna az egészen.

"Kötelesrész illeti meg az örökhagyó leszármazóját, házastársát (élettársát) és szülőjét, ha az öröklés megnyílásakor az örökhagyó törvényes örököse vagy végintézkedés hiányában az lenne."

Ez a bekezdés a Ptk. - ban szerepel. Elég jól megismertem az évek alatt.

Dius0205 # 2016.10.28. 17:37

Kedves Pizsi!

Bár nem vagyok ügyvéd, de leírnám hasonló tapasztalatomat. Nagypapám 2009-ben elhunyt. Végrendeletében újdonsült feleségét jelölte meg. Hagyatéki tárgyaláson megjelentünk, de kiderült, sajnos minden ingoság ès ingatlan kizárolagos örököse a felesége volt. Amit a családunk felháborítónak tartott, gondoltuk ha nem is minden de bizonyos kotelező részlet illet minket,mint vèrszerinti rokont. Ezt követte egy majd 5 éves pereskedés, amiből sajnos az lett a vége, hogy az ügyvédi illetve egyéb perköltségeket nekünk kellett állni...amit hozzá teszek rengeteg pénz és idő volt. Nem osmerem anyagi helyzeted, de egy átlagos embernek ezt nagyon nehéz egy átlagos munkával előteremtenie. Így a vége az lett, hogy még adóságba is vertük magunkat. Azt tanácsolom amennyiben a másik fél alku képes, mindenképp pròbáljanak meg a közösmegegyezés mellett dönteni.

drbjozsef # 2016.10.28. 16:36

Budapest, aprilis 20, augusztus 17 volt, november 16 lesz.

Igaz ez utobbi csak 3 honap. Eddigi haladas zerus. Mindketton iratismertetes a fele. Elson marginalis marakodas a jogi kepviselok kozott. Masodikon igazolt hianyzas miatt semmi. Beadvanyok targyalason, reagalasi lehetoseg igy nemigen van.

Szoval jo dolog ha atlag havonta van targyalas, ahogy atlagosan egy melle es egy hereje van minden magyar allampolgarnak.

Ha belefut egy akadekoskodo es a lehetosegeit maximalisan kihasznalo ellenerdeku felbe, akkor az marpedig barmikor lehet evek.

ObudaFan # 2016.10.28. 15:09

Még Budapesten sem jellemző, hogy egy ugyben csak 3-4 havonta legyen tárgyalás.

drbjozsef # 2016.10.28. 13:00

Nem azt mondtam, hogy így van, hanem hogy így is lehet. Elég ha hozok egy példát? Pl. a hölgyet nem tudom melyik topikban, aki 10 évig pereskedett a nagymama élettársával?

Azt írta, a közös megegyezés szinte kizárt. Tehát a viszony nem rózsás. Ezesetben a másik fél is meg fog tenni mindent, hogy hátráltassa (már ha nincs neki oka a sietségre). Akkor pedig a sok év egyáltalán nem elképzelhetetlen...

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.28. 12:50

Ez szerencsére nem így van. Már a második fele.

drbjozsef # 2016.10.28. 10:59

Bírósági úton megpróbálhatod érvényesíteni, hogy tudod-e, az mas kérdés. Nyilván ebből a leírásból még megsaccolni se lehet, de nem is volna értelme.

Három-négy havonta tartanak tárgyalásokat, néha nem jön el (nyilván igazoltan beteg), néha csepülitek a szót, néha elbeszéltek egymás mellett. Ha jóhiszemű, akkor 2-3 tárgyalás, tehát talán egy év alatt befejeződik, ha nem, akkor 3-4 évig simán el lehet nyújtani.

ObudaFan # 2016.10.28. 10:51

Szerintem a kérdésed így nem értelmezhető, pontosítani kellene. A végrendeleti örökösnek nem jár kötelesrész, éppen ő az, aki esetleg kötelesrészt kell, hogy fizessen a törvényes örökösnek.

Pizsi # 2016.10.28. 09:51

Tisztelt Címzett! Érdeklődni szeretnék, hogy abban az esetben is jogosult vagyok -e a köteles részre, ha az elhalálozások a következő egymást követő időszakban történtek. Vázlalom a történteket. A végrendelt az anyukával történt 90 év feletti hölgy volt a fia és lánya hamarabb hunytak el. A fia is kötött egy másik személlyel végrendeletet (vagy örökösödési szerződést) tartozás miatt.
A közjegyző felvilágosított, hogy járna az anyukának az 1/3 rész kötelező rész a gyermekei halála után mindenből. az anyuka végrendeleti örököse vagyok a kérdést feltették igényt tartok-e rá. Bírósági úton tudom ezt érvényesíteni? Jellenleg ideiglenes hagyatékátadó végzést kapunk. Abban az esetben ha jogosult vagyok és bíróságra visszük az ügyet, mennyi idő amíg döntés születik. Közös megegyezés a másik félel szinte lehetetlen. Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2016.10.18. 21:00

Ha valamelyik örökös sok kifogást támaszt, abból természetesen lehet bonyolultabb ügy.

laychi # 2016.10.18. 15:49

Ígérem nem nyújtom tovább a témát, de utoljára hadd idézzem a közjegyzőt:
„Közjegyzői díj az első hagyatékátadó végzésen lesz. Ha még (az elhunyt testvére) sokáig pörög –tehát nem jön el, kifogásokat támaszt-, akkor duplázódik. Ha nem akar újabb tárgyalást, akkor az alap közjegyzői díj plusz 25%-os díjam lesz, tekintettel arra, hogy második tárgyalás plusz végrendeleti öröklés, tehát nem sima törvényes”

ObudaFan # 2016.10.18. 13:02

Önmagában attól, hogy egy örököst nyilatkoztatnia kell a végendeletről, nem lesz szerintem olyan bonyolult az ügy. Egyébként a törvényes örökösöket tényleg nyilatkoztatni kell.

laychi # 2016.10.18. 11:55

Nem egészen ez a probléma. A közjegyző már jelezte, hogy a 14/1991. (XI. 26.) IM rendelet 6. § a) pontja alapján ő dupla munkadíjat fog kérni. Szerintem meg csak leakar húzni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.18. 07:29

A közjegyző egy ügyért pont ugyanannyit kap, ha egy tárgyalást tart, mint ha tízet.
Paranoia rulez...

laychi # 2016.10.18. 06:20

Szeretném megtudni, hogy végrendeleti öröklés során (az örökhagyó szülei meghaltak, gyermeke nincs) a közjegyzőnek kötelessége-e nyilatkoztatnia a testvért (ági örökös), hogy elfogadja-e a végrendeletet. Azért lenne fontos, mert szerintem a közjegyző azért bonyolítja túl az ügyet, hogy dupla munkadíjat számolhasson fel. A testvér meg sem jelent a hagyatékin, ezért nem zárta le azt a közjegyző.
Egyáltalán mi számít bonyolult jogi ügynek, ami alapján ezt megteheti?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.09. 05:53

Megkérni azt, aki a hagyatékot kapta, hogy legyen szíves az új örökös örökrészét kiadni.

Mariama # 2016.10.08. 19:41

Új örökös esetén mit kell tenni?

Mariama # 2016.10.08. 18:47

Köszönöm! A pót-hagyatéki eljárás kérésének nincs határozott ideje? Vagyis az örökség joga nem évül el? A pót-hagyatéki eljárást mint örökös kezdeményezheti, vagy ügyvéd?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.08. 18:41

Az nem arra szolgál, ha új örökös kerül elő, hanem arra, ha új hagyatéki vagyontárgy.

Dr.Attika # 2016.10.08. 18:30

A közjegyzőnek nem kötelessége az örökösök felkutatása. Ki kell deríteni, hogy ki volt a közjegyző és nála kell kérni a pót-hagyatéki eljárást.