végrendeleti öröklés - köteles rész


monalisa1 # 2013.10.09. 20:21

A házon anyukádnak 50%-ban haszonélvezeti joga van., az unokának joga van a nagyit látogatni, de neked is a testvéreddel közös édesanyádat.

Amikor éppen ott vagytok a "kedves" sógor foglalja el magát valami házon kívüli munkával., akinek háza van az dolga is van...

----
  • laikus hozzászóló
happycat # 2013.10.09. 16:29

Köszönöm a választ Ügyvéd Úr!

a 2 .kérdésben hogy odamehetünk látógatóba édesanyámhoz, mire tudunk hivatkozni hogy ne kötekedjen velünk?

köszönettel

ObudaFan # 2013.10.09. 13:25

happycat

  1. Mivel több, mint 15 év eltelt, nincs.
  2. Nem.
Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.09. 13:17

Attól tartok, ezen a kérdésen egy kicsit még reszelgetni kellene. (Nem, nem csiszolni, az itt nem lesz elég.)

happycat # 2013.10.09. 13:12

Tisztelt Ügyvéd Úr!

1996-ban szüleim eladták a 2szobás öröklakásukat,3/4 részt nővéremék kaptak, abból vettek maguknak házat, amit a nevükre is írattak olyan címmel ne kelljen örökösödést fizetni majdan, szüleim voltak a haszonélvezők, már csak anyukám él ő az egyedüli.

Akkor kötelesrész címen kaptam 1/4 részt 2x-re kifizetve meg még le is vonták belőle a lakásfelújítás díjának felét,ami maradt az maradt,(lényeg a felét kellett fizetnem a felújításnak negyedrész kötelesrésszel szemben.)

1/ van lehetőségem bármiféle igényre velük szemben ha édesanyám elhalálozna?? (ne történjen ilyen)

2/.Megtilthatják a nővéremék hogy odamenjünk édesanyámhoz látogatóba bármikor? legutóbb az unokát zavarta el a sógorom, be ne merjen menni,meg örüljön hogy nem megy ki kapunk kivülre címszóval,mert neki baja van a világgal. egy telken van egy kapu és két különálló ház!

köszönettel várom válaszát

ObudaFan # 2013.09.21. 08:24

Akkor is ha lejárt a hagyatéki végzés megtámadásának ideje? Akkor is ha életemben nem is láttam?

Akkor is.

Mekkora a köteles rész százalékban

A törvényes örökrész fele.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.21. 07:18

Úgy értendő, hogy ha érvényes a végrendelet, akkor jár a köteles rész, ha érvénytelen, akkor meg egy gyerekrész.

hemo # 2013.09.21. 06:22

Tisztelet ügyvéd úr!

Akkor ha jól értelmezem amit irt akkor a köteles rész mindenképpen jár..
Akkor is ha lejárt a hagyatéki végzés megtámadásának ideje? Akkor is ha életemben nem is láttam?
Mekkora a köteles rész százalékban és, hogy értette azt, hogy több is járhat és látni kellene a végrendeletet?
Ez meg úgy értelmezhető, hogy a köteles rész az ő részének a fele, de ha a végrendeletet megtámadja akkor az egész rész is járhat neki

Akkor felesleges is ügyvédet fogadnom úgy sem érhetek el semmi többet?

Tisztelettel: Csikos István

ObudaFan # 2013.09.20. 20:29

Kötelesrész az biztos jár neki. Hogy annál több is jár-e, annak az eldöntéséhez már látni kellene a végrendeletet.

hemo # 2013.09.20. 16:19

Tisztelt ügyvéd úr!

Meghalt apukám 2 éve és én örököltem mint egyetlen utód az ingatlanunkat aminek 60%-a már az enyém volt anyum után.
Ma kaptam egy levelet a bíróságtól, hogy egy testvérem akiről én nem tudtam, mert apukám nős volt egyszer és mikor született egy fia elváltak és mind a két család újra házasodott bejelentkezett és mivel a hagyatéki tárgyalást már nem tudja újravizsgáltatni mert eltelt 2 év polgári peres úton beperelt és kéri atyám részének a felét!
Ő arra hivatkozik, hogy apukám, anyukám és én tudtam róla, hogy ő létezik és valótlant állítottam a hagyatéki tárgyaláson, hogy egyedüli utód vagyok, tudtam róla, és megtámadja az apukám által irt végrendeletet is, formai hibákra hivatkozva.. Nem olvasható rendesen a szöveg és nem teljes a keltezés!
A hagyatéki tárgyaláson ezt elfogadták.
Azt mondja, hogy ritkán látogatta apukám, én életemben nem láttam őt, soha nem volt nálunk..

Be tud engem perelni, olyan 1 hónap múlva kellene mennem az első tárgyalásra..
Nyerhet? Kiforgathat engem 20%-ból?
Érdemes ügyvédet fogadnom, mennyi egy üdvédnek a költsége amit általában kérhet ha kell?

Tisztelettel: Cs István

ObudaFan # 2013.09.20. 05:53

Ha ez egy érvényes szerződés, akkor semmit. Ha érvénytelen, akkor az érvénytelenség okától függően valamit. Már nem te, hanem a fiad. De ez a kérdésből a legkevésbé sem tisztázható.

EvitaIker # 2013.09.19. 20:25

Tisztelt Ügyvéd Úr !
Özvegy lettem 3 éve.Van egy 23 éves fiam.Amikor a férjem elhunyt a fiam örökölte a lakás (amiben lakunk)apai részét(1/2 ) és az apai nagyszülői házból az 1/6 részt( a férjemnek van még 2 testvére )Tehát a nagyszülői ház 1/2 része az anyósom nevén a másik fele harmadokra osztva a 2 testvéré és a fiamé.Én a haszonélvezeti jogról lemondtam.
Anyósom is elhunyt idén tavasszal. Nem volt hagyatéki tárgyalás, mert idő közben az anyósommal eltartási szerződést kötött a két fia a 1/2 házrészért.
Öröklés szerint a két sógorom és az én fiam örökölte volna a 1/2 ingatlant - ugye jól gondolom? Az eltartási szerződéssel gyakorlatilag a fiamat ebből az öröklésből kizárták. Ez az eltartási szerződés számomra ezt jelenti, hogy a fiam kizárása miatt köttetett. Erre van e jogorvoslat. Egyáltalán a házrészér, amit amúgy is az anyósom fiai örökölnek miért kell eltartási szerződést kötni? Hát hogy a harmadik embert , jelen esetben a fiamat kihagyják belőle. Mit tudnék tenni, hogy a fiam részét visszaszerezzem? Van e erre lehetőség? Kérem válaszoljon, hogy tudjak segíteni a fiamnak. Köszönettel.

ObudaFan # 2013.09.18. 21:00

Ditti13

Nem jogosult.

Hanna74

Ha az van a végrendeletben, amit írtál, akkor nem kötelesrész címén kap a többi örökös, hanem örököl, így aztán természetben kap.
Örökölni a feleség legfeljebb haszonélvezetet örököl, ha a végrendeletben külön nincs neki juttatás. A cég vonatkozásában házastársi közös vagyon címén lehet igénye.

Ditti13 # 2013.09.17. 19:13

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni.
Apai nagynéném 2008-ban, 80 éves korában, özvegyen halt meg. Saját gyermeke nem született, testvérei után azonban 2 unokahúg és 2 unokaöccs leszármazottja maradt (én az egyik unokahúga vagyok).
Alakilag érvényes végrendeletet hagyott, melyben korábban meghalt férje unokahúgát jelőlte meg általános örököséül.

Kérdésem, hogy a vérszerinti 4 unokatestvér (akik nem szerepelnek a végrendeletben) jogosult-e az örökségből kötelesrészre?

Hanna74 # 2013.09.14. 15:41

Tisztelt Fórumozók,

Édesapám halála után örökösök: 5 gyermek (nem mind édestestverek) és a felesége. Végrendeletet írt, melyben egyik gyerekére (jelenlegi feleségével közös) hagyta az egyik ingatlan 1/2 részét - a feleség haszonélvezeti jogával-, illetve a benne lévő ingóságokat (beleértve az egyenesági vagyontárgyakat is) kötelesrészre szorítva a többi meg nem nevezett gyermekét. A végrendeletben említett ingatlanon és ingóságon kívül van még egyéb ingóság illetve egy cég (egyszemélyes tulajdonú, mely az Édesapám vol). Kérdéseim:

  1. Hogyan számolódik a kötelesrész, illetve a rendes öröklési rész.
  2. Jól gondolom, hogy a kötelesrész az csak a végrendeleti részre vonatkozik.
  3. Feleség hogyan örököl a cég tekintetében, ha az a házasságuk alatt lett alapítva.
  4. A kötelesrészt pénzben kell e kiadniuk, vagy természetben.

Köszönettel,
Johanna

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.07. 17:50

No meg eléggé szájbarágósan elmagyaráztam, hogy lehet elérni, hogy a gyerekek összességében egyenlő arányban örököljenek.
De mit várjunk attól, aki annyira zokon veszi, hogy a gyerekei nem akarnak neki ajándékozni, hogy ezért ki akarja tagadni őket?

sagit # 2013.08.07. 08:44

Szerinted ez mi?:
"Érvénytelen lesz az bármilyen formában."

Gianni.hu # 2013.08.07. 08:22

mindenesetre köszönöm a segítséget, bár a kérdésemre érdemi választ nem kaptam

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.06. 15:19

Nemes cél.

Gianni.hu # 2013.08.06. 15:14

"Az anya ezután azt szeretné, hogy az ő halála esetén kizárólag az a négy gyereke örököljön, aki lemondott javára az apai részről. A másik 3 gyereket ki szeretné zárni a kötelesrészből is."

Mert ez lett volna az eredeti cél. Ezért kérdeztem, hogy van e lehetőség arra, hogy az anya után már csak a 4 ajándékozó gyermek örököljön, a másik 3 pedig nem ?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.06. 15:01

Három gyerek megszerzett 7/98-7/98 hányadot. Az anya halála után végrendelkezés nélkül minden gyermek szerez 11/98-ot, vagyis azok, akik nem ajándékoztak most, 18/98-hoz jutnak, az ajándékozók pedig 11/98-hoz. (318+411=98)
Ha azonban az anya úgy végrendelkezik, hogy a három nem ajándékozó 7/98-7/98-ot örököljenek, a többiek pedig 14/98-ot, akkor mindenki pont egyenlően jussol. S mivel a 7 több mint a 11 fele, köteles részi igény sincs.

De miért nem rögtön ezt kérdezted? Miért kell a kitagadást, köteles részből kizárást ide keverni?:

Gianni.hu # 2013.08.06. 14:33

Ezek szerint a kitagadáson kívül nincs más lehetőség a törvényes örökös kötelesrészből való kizárására ?

Mert ebben az esetben az a 4 gyerek aki most lemondott az anya javára az apai részéről, az anya halála esetén összességében kevesebbet örököl, mintha nem mondott volna le ?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.06. 13:57

Az öröklési szerződés nem formája a kizárásnak, és nem is az a funkciója.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.06. 13:56

Érvénytelen lesz az bármilyen formában.

Gianni.hu # 2013.08.06. 13:53

Tisztelt Fórumozók !

Az elhunyt férj után maradt a felesége és a hét gyereke.

A férj 1/2 tulajdonát képező házat a gyerekek örökölték egyenlő arányban, de 4 gyerek a hagyatéki eljárásban lemondott a részéről az anyjuk javára.

Az anya ezután azt szeretné, hogy az ő halála esetén kizárólag az a négy gyereke örököljön, aki lemondott javára az apai részről. A másik 3 gyereket ki szeretné zárni a kötelesrészből is.

Milyen formában teheti ezt meg? Az öröklési szerződés szóba jöhet ?