végrendeleti öröklés - köteles rész


bimbus # 2018.07.31. 20:31

nonolet!
Köszönöm.
Még egy kérdés: a lemondási szerződés közjegyző, ügyvéd előtt kötendő vagy elegendő két tanú előtt kötni?

nonolet # 2018.07.31. 13:00

A lemondás főszabály szerint csak a lemondó örökösre hat ki.
Azaz az Ő utódaira alapban nem vonatkozik.
Azok lépnek az Ő helyébe...

- -

A lemondás és a kizárás NEEEM ugyanaz!

bimbus # 2018.07.31. 09:01

Köszönöm szépen a válaszokat.

kbs!
Jól értem, hogy a válaszod azt jelenti, hogy az örökségből kizárt kérheti a köteles részt és csakis ő?

nonolet!
Jól értem, hogy nem kell végrendelet, csupán az örökségből kizárandó gyermekem szerződésben mondjon le önként az örökrészéről és helyébe az ő utódai, az unokáim lépnek? Mert ez a szándékunk. (Jogképes vagyok, és az örökségből kizárandó gyermekem akaratával megegyező a kizárás.)

Köszönöm a válaszokat.

nonolet # 2018.07.31. 08:11

bimbus

A nevelt gyermek NEM örököl!
CSAK

  • a saját gyermek

és

  • az ÖRÖKBE fogadott

- -

Lemondani az örökös tud önként, szerződében AMÍG még ÉLSZ !
(és persze, ha jogképes vagy)

A lemondás főszabály szerint csak a lemondó örökösre hat ki.
Azaz az Ő utódaira alapban nem vonatkozik.
Azok lépnek az Ő helyébe...

DE!!! a megállapodásban a felek kiköthetik azt is,
hogy a lemondó utódaira is kihasson a lemondás.

HA!!!! a lemondás a köteles részt elérő kielégítés fejében történt a lemondó utódai akkor is kiesnek!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.31. 06:32

A másik? Az egyik!

bimbus # 2018.07.31. 06:24

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!
Két vérszerinti gyermekem és egy nevelt gyermekem van. Gondolom, halálom esetén a vérszerinti gyerekeim az örököseim. Azt szeretném, ha az egyik gyerekem örökrészét nem ő, hanem az ő gyerekei, az unokáim örökölnék.Gondolom, ez egy végrendelettel megoldható. Kérdésem, hogy ebben az esetben a másik gyerekem fel léphet-e a kötelesrész igényével vagy miután ő is örökös, a kötelesrész nem illeti meg? Hasonlóan, a nem vérszerinti gyerekem felléphet-e valamilyen igénnyel? Ha igen, akkor nyilatkozatban lemondhatnak-e a köteles részről vagy azt csak a hagyatéki tárgyaláson tehetik meg kötelező érvénnyel?

nonolet # 2018.07.29. 03:31

Nem szerzett új vagyont...

Csak az ingatlanvagyonát bankszámla vagyonná alakította.
Ettől még nem lett vagyonosabb.

Mivel nem ismerjük a teljes végrendeletet így
az nem eldönthető, hogy a végrendelet alapján
az történik-e majd, mire gondolt, amit szeretne.

Rorandrea # 2018.07.28. 10:37

Kedves Nonolet!

Köszönöm válaszát!

De az Ön véleménye szerint a bankszámlám lévő pénzre érvényes a rendelkezés?

Hétfőn megpróbálok keríteni neki ügyvédet, aki bemegy hozzá a kórházba, remélem még időben, mert a vártnál sokkal rohamosabban romlik az állapota, de ez a kérdés nem hagyja őt nyugodni. Akart ő közjegyzőhöz menni, nem számított rá, hogy ilyen hirtelen változik az állapota. :(

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.27. 10:20

Remekmű...

Rorandrea # 2018.07.27. 10:18

Mármint úgy értettem, hogy ő azt mondta, hogy az ingatlan vételárát átutalta a vevő és az ott ül a bankszámláján, nem kötötte le, semmit nem csinált azóta vele, hogy beérkezett. Erre vonatkozott a kérdés, hogy ezen összegre érvényes-e a végrendelete vagy miután ezen összeg a végrendelet megírása utáni szerződéskötésből ered így már esetleg erre nem terjed ki a végrendelet érvényessége?

Rorandrea # 2018.07.27. 10:15

Csak egy kisebb összeget kötött le elmondása szerint, a nagyobb összegek csak úgy ott vannak a bankszámláján.

nonolet # 2018.07.27. 10:02

A bankszámlán ugye nincs "haláleseti rendelkezés"-e?

A bankszámlát ilyen rendelkezéssel a legegyszerűbb annak
juttatni akinek ő akarja.
Végrendelet nélkül is és annak ellenére is.

Persze ügyelni kell rá, hogy SENKI ne tudjon a számla fölött rendelkezni!! rajta kívül.

Sem bankkárytával
Sem netbankkal, smsbankkal, stb.vel
Sem közös számlaként
Sem meghatalmazással

Továbbá az értékpapír számla az nem "bankszámla"!!!
Azaz a különböző kamatvadász lekötések csapdásak.
Mivel azok nem bankbetétet-bankszámlák...
Így a rendelkezés nem érvényes rájuk.

Rorandrea # 2018.07.27. 09:28

Átküldte nekem viberen, hogy mutassam meg valakinek, így szól az a rész ami szerintem lényeges.

"...hrsz-ú ingatlanjaim illetve egyéb időközben keletkező tulajdonom vagy bankszámláim, megtakarításaim, ingó vagyonom öröklését az alábbiak szerint szeretném végrehajtani, függetlenül attól ha a jövőben nagyobb mértékű pozitív vagy negatív változás állna be anyagi helyzetemben, akkor is ezen végrendeletemben írtak az irányadók. Akkor is amennyiben ingatlanomat x utónevű gyermekem vagy más személy részére értékesítem"

Szerintem ez a leglényegesebb része a végrendeletének. Ő még annyit írt, hogy azért merült fel benne a kérdés, mert azt olvasta az interneten, hogy "vagyonszerzés esetén, amennyiben az a végrendelet megírása után keletkezett újabb végrendeletet szükséges írni. Ha nem írnak új végrendeletet akkor a törvényes öröklés szabályai az irányadók"

Én azt mondtam neki, hogy ez szerintem nem minősül vagyonszerzésnek, hiszen csak egy ingatlan helyébe, egy meglévő vagyon helyébe lépett egy bizonyos összeg, de valószínűleg a jogi oldala nem ez.

Kérném segítségüket, mert nem valószínű, hogy ő még valaha kijöhet a kórházból. Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.27. 08:42

Ehhez szövegszerűen ismerni kellene a végrendeletet.
Vagy másképp kellene kérdezned.

Rorandrea # 2018.07.27. 08:38

Kedves Fórumozok!

Egy jó barátom ügyében kérném segítségüket, aki súlyos beteg, kórházban fekszik. Van végrendelete, ami ugyan az idén keletkezett azóta ő eladta az egyik ingatlanját és a vételár egy bankszámlán van. A kérdése az, hogy nyugodt lehet-e hogy ezen összegre is a végrendeletében foglaltak az irányadóak vagy itt már a törvényes öröklés érvényesül ha nem ír újat? A végrendelet rendelkezik az ingatlan vagyonának felosztásáról (van ezen kívül másik ingatlana is) illetve a bankszámláin lévő összegek felosztásáról is, de a végrendelet bő egy hónappal előbb készült, mint az adásvétel. Köszönöm előre is válaszukat!

drbjozsef # 2018.06.26. 19:17

Hogy mi?
Előre kifizeted, vagy mire gondolsz?

arazsman # 2018.06.26. 16:58

Édesanyám teljes egészében rám hagyta vagyonát. (100 % ) Ha kifizetem öcsém köteles részét (x %) változik-e a hagyatékban való részesedésem aránya?

SolnesM # 2018.05.13. 13:12

” nyugdíjas otthonban élő édesanyámmal tartási szerződést kötött testvérem.„

bodildi szerint.
A mama nagyobb bizalommal volt a testvér iránt, a testvér pedig rábeszélte a neki előnyös szerződés megkötésére !!

”Anyukám nem tud felkelni kérdés, hogy az eljáró ügyvéd hogyan íratta alá vele a szerződést.?„

Egyszerű, oda megy !!

” Ha az otthonban volt, akkor hogyan köthet tartási szerződést. ?

Lehet extra szolgáltatásra vágyik és a kedvesebb gyermeke ezt teljesíti, pl. ,hogy naponta látogatja.

nonolet # 2018.05.13. 11:34

bodildi

"nem jó erkölcsbe ütköző?"

Alapban mitől is lenne az?!

Amíg él addig AZT TESZ A VAGYONÁVAL AMIT CSAK AKAR!!!
Nem kell hozzá az engedélyed, belegyezésed.
Sőt még csak TUDNOD SEM KELL róla, hogy mit csinál vele éppen.

Ha akarja eladja, elajándékozza, tartásért cserébe adja, bármit tehet vele.
Nélküled!

Neked ugyanis közöd hozzá SEMMI!!!!!!
Az ő vagyona, nem tartozik rád...
Hisz önálló, cselekvőképes felnőtt ember az anyád.

"bőven fedezi az ellátását, így kiegészítésre sincs szükség. "

Ezt sem te döntöd el, hanem csakis ő.
Ő tudja mire van szüksége és kitől.

"Vagy fedezetelvonó?"

Tartozik valakinek?!!!
Mert, ha nem akkor ki elől is vonná el?

A pénzéhes az örökségét leső gyereke elől?
Attól a helyében én is elvonnám...

Tudod-e hogy:
Senki nem köteles ám örökséget hagyni maga után!

Nulla vagyonnal, sőt adóssággal is kiléphet ebből a világból, ha úgy akarja vagy éppen úgy alakul.

- -

Más kérdés, ha netán úgy gondolod, hogy

  • csalás-becsapás történt, mert

valójában nem az az akarata ami történt
vagy

  • már nem beszámítható a mama és azért történt

Ezekre van jogi út.
De akkor neked kell bizonyítani és közben elkerülni a hamis vád esetét.
(nomeg a családi haragot is, ha mégis a mama akarata volt)

ObudaFan # 2018.05.13. 06:42

Ha nincs szüksége tartásra, akkor a színleltséget ez felveti. De egyelőre ezzel sem tudsz mit kezdeni, hiszen a kötelesrészt amúgy is csak akkor kérheted, ha már elhunyt.

bodildi # 2018.05.12. 21:45

Köszönöm szépen a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.12. 19:16

Önmagában egész biztosan nem az.

bodildi # 2018.05.12. 18:15

Nem, azért kérdeztem, hogy az nem jó erkölcsbe ütköző? Vagy fedezetelvonó? Kérdezem, nem mondom csak azt mondom, hogy ez történt.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.12. 08:55

Ismersz valami olyan szabályt, hogy aki "otthonban van", az nem köthet szerződést?

bodildi # 2018.05.11. 22:21

Tisztelettel kérdezem, mit tehetek, ha nyugdíjas otthonban élő édesanyámmal tartási szerződést kötött testvérem.Két hete. Az édesanyám ingatlanát saját nevére íratta a tartási szerződés alapján, majd széljegyként már be is jegyeztette adás-vétel címén élettársát. Ha nem tudom megakadályozni az adás-vételt el fogják adni valakinek, aki jóhiszemű vevő,és akkor már nincs mit csinálni. Ez két héttel a szerződéskötés után lezajlott. Gondolom sürgősséggel kérték a bejegyzéseket. Anyukám nem tud felkelni kérdés, hogy az eljáró ügyvéd hogyan íratta alá vele a szerződést.? Ha az otthonban volt, akkor hogyan köthet tartási szerződést. ?Anyukám nyugdíja bőven fedezi az ellátását, így kiegészítésre sincs szükség. Teljesen véletlenül értesültünk a történtekről. Mit tehetünk, ami megakadályozza a továbbértékesítést.? Nagyon köszönöm a választ.