végrendeleti öröklés - köteles rész


Aliz38 # 2017.02.08. 18:42

Köszönöm a gyors választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.08. 18:37

A testvéred örökli a hárommillió bankbetéten felüli hagyaték felét. Ha jól becsülted meg a nyaraló értékét, akkor az örökrésze meghaladja a köteles rész mértékét.

Aliz38 # 2017.02.08. 18:34

Bocsánat, helyesbítek:
Van egy végrendelet 3m-ról amit nekem szánt és van egy 2 m.Ft értékű nyaraló amiről nem végrendelkezett, más nincs.

Aliz38 # 2017.02.08. 18:32

Igen, ez így van ahogy írtad.

alfateam # 2017.02.08. 18:30

Én úgy értelmezem, édesanyád végrendelkezett valamiről ami
3 milliós érték, ezt neked szánta.
Van egy nyaraló és pénz amiről nem rendelkezik édesanyád ?
Jól értem ?

Aliz38 # 2017.02.08. 18:19

A leírtak alapján mennyi pénz jár nekem?

alfateam # 2017.02.08. 18:17

és a nyaraló és a pénz ?!

ObudaFan # 2017.02.08. 18:06

Aliz38

Ha érvényes a végrendelet és nincs benne érvényes kitagadás, akkor a nővéredé a hagyaték tiszta értékének (vagyis a terhekkel csökkentett értékének) az 1/6-a, ha ketten vagytok csak testvérek.

Aliz38 # 2017.02.08. 16:10

Kedves Fórumozók!

Örökléssel kapcsolatosan szeretnék kérdezni.
Ketten vagyunk testvérek.
Van egy végrendelet melyben édesanyám kizárólag engem jelöl meg örökösnek 3 millió Ft értékben. Azonkívül van még egy kis nyaraló ami 2 milliót ér, de a végrendeletben nem tér ki rá. Nővéremmel megromlott a viszonya édesanyámnak és nekem is. Ő külföldi állampolgár. Édesanyám még életében javasolta hogy tegyem be a bankba a pénzt hogy biztosak legyünk abban hogy az enyém legyen a pénz. Édesanyám 11 évig volt leukémiás, januárban hunyt el. Minden költséget én állok kölcsönből mert nem tudom hogy ki mennyit örököl és nem merek kivenni a számláról.
Érdeklődni szeretnék hogyan lesz az öröklés tudom, hogy nővéremnek jár köteles rész, de nem tudom mennyi? És a bankba betett pénzt én öröklöm?
Segítségeteket előre is köszönöm.

ObudaFan # 2017.02.02. 12:54

A perben lehet kérni, hogy igazságügyi szakértő állapítsa meg az ingatlan értékét. Azért arra figyelemmel kell lenni, hogy ez százezres nagyságrendű szakértői díjjal jár.
Emellett azért a legtöbbször inkább alacsonyabb értéket állapít meg a reálisnál a hagyatéki eljárásban eljáró önkormányzat, de persze lehetnek kivételek.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.02. 12:08

Ja. Azt önkormányzat hagyatéki ügyintézője becsülte meg. A bíróságot az perben egyáltalán nem köti. (De az lehet, hogy a bizonyítási terhet megfordítja, és a szakértő kirendelését indítványozni, a díját előlegezni annak kell, aki a kisebb értéket állítja.)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.02. 11:20

kijönnek megnézik kívülről az ingatlant, és ők otthon kiszámolnak bizonyos értékeket, úgy, hogy be sem mennek megnézni
Kik.

Ani53 # 2016.12.20. 14:05

Köszönöm az értékes tanácsot!

ObudaFan # 2016.12.18. 17:54

Legegyszerűbb, ha az ottani magyar konzulátussal hitelesítteti az aláírását a meghatalmazáson.

MajorDomus # 2016.12.17. 19:49

Is.

MajorDomus # 2016.12.17. 19:49

Magyar közjegyző előtt.

Ani53 # 2016.12.17. 16:21

Köszönöm a választ.
Ha a feleség angol állampolgár, hogyan adhat megbízást a hagyatéki tárgyaláson való képviselethez?

ObudaFan # 2016.12.12. 16:56

Nem a korábbi hagyatekatado vegzest kell módosítani, hanem le kell folytatni testvered után a hagyateki eljarast, mert az ő részét oroklo orokosokkel lehet majd tárgyalni az értékesítésről, vagy végső esetben őket lehet perelni a kozos tulajdon megszüntetése érdekében.

ObudaFan # 2016.12.12. 16:55

Nem a korábbi hagyatekatado vegzest kell módosítani, hanem le kell folytatni testvered után a hagyateki eljarast, mert az ő részét oroklo orokosokkel lehet majd tárgyalni az értékesítésről, vagy végső esetben őket lehet perelni a kozos tulajdon megszüntetése érdekében.

Ani53 # 2016.12.12. 16:38

Tisztelt Hozzáértők!
Hárman vagyunk testvérek. Legidősebb bátyám 1975-ben Angliába távozott. Kapcsolatot csak a nővéremmel tartott (elég egyoldalú volt, mert a nővérem kereste vonalas telefonon, ha elérte, esetleg beszélt vele). Anyánk halálát követően (anyám 2010-ben, apám 1974-ben halt meg)a bátyám a hagyatéki tárgyaláson nem vett részt, nővérem viszont megadta bátyám postai címét, így a hagyatéki végzésben az örökölt ingatlan hármunk nevére került. Eladni azóta sem nem tudtuk, mert azóta elérhetetlen a bátyánk, nem tudtunk meghatalmazást kérni tőle az ingatlan sorsának rendezéséhez. A napokban a nővéremet telefonon kereste egy kínai hölgy, aki elmondta, hogy ő a bátyánk felesége: a bátyánk meghalt, kívánsága szerint szeretné Magyarországra hozni és itt eltemetni a hamvait a szülői sírba.
Ha ez bekövetkezik, szeretnénk az alkalmat felhasználni arra, hogy az ingatlant eladhatóvá tegyük. Mit kell ezért tennünk? Milyen iratok beszerzésére lesz szükség? Újra kell kérni a közjegyzőt, hogy módosítsa a korábbi hagyatéki végzést? Mivel a hölgy angolul beszél, elég nehézkes a kommunikáció. Abban sem vagyunk biztosak, hogy a bátyánk még mindig magyar állampolgár, vagy angol, esetleg hontalan?
El lehet rendezni ezt a dolgot pár nap alatt, amíg a felesége itt tartózkodik?

Segítségüket előre is köszönöm.

drbjozsef # 2016.12.08. 17:18

véneceb,

ha biztos vagy benne, hogy édesapád legalább annyi jövedelmet szerzett, mint az élettársa, és az élettársnak nem volt apukádéét meghaladó különvagyona 20 evvel ezelott, akkor jo eselyel lehet perelni legalább az ingatlan - es persze minden más kozos ingosag, bár ezek valszeg tenyleg el fognak addigra tunni - fele reszere. Amennyivel apukadnak tobb vol a jovedelme es/vagy a kulonvagyona, annyival meg tobbet is mint a fele.

Latatlanban ennyi alapjan persze nem lehet tanacsot adni, de valoszinuleg erdemes perelni.

drbjozsef # 2016.12.08. 16:43

véneceb,

lehet keresnivalótok, a bankszámlakivonatok akár 20 évre visszamenőleg is kikérhetőek a banktól - sajnos ezt Te nem tudod kikérni, csak a bíróság.

Ha a jövedelmek/nyugdíjak a bankszámlára folytak be, akkor azzal simán lehet bizonyítani, hogy ki mekkora részt vállalt az ingatlan tekintetében. Fontos, hogy nem számít az élettrársaknál, hogy ki fizette mondjuk a lakást, vagy a felújítását. Az számít, milyen arányban szereztek jövedelmeket.

Ha volt az elhunytnak az élettársi közösség kezdete előtt is saját vagyona, akár másik lakás, aká autó, akár pénz a bankszámlán, az még mind különvagyon lehet, és csökkentheti a közös rész arányát.

Keresd meg az önkormányzatot, ott megmondják ki a kijelölt közjegyző a hagyatéki eljáráshoz. Hívd fel, es mondd meg neki, hogy a hagyatéki leltárhoz vegye hozzá az élettárs ingatlanát is, mert apukád ingatlannyilvántartáson kívüli tulajdonosa az ingatlannak az élettársi közösség miatt.

Ha nem fogadja el, akkor perelnetek kell. Ha elfogadja, akkor az élettárs úgysem fogja elfogadni, tehát perelni kell. Egyszóval szinte biztos, hogy pert kell indítanotok végül.

ObudaFan # 2016.12.08. 14:27

zs1234

Mind a kettő megvalósítható, de a másodiknál lesz illetékteher a másik örökös oldalán.

ObudaFan # 2016.12.08. 14:24

Szmiki1974

Nem feltétlenül. A végrendeletet az támadhatja meg, aki végrendelet hiányában örökölne. A hagyatéki eljárásra idézettek köre ennél tágabb.

Szmiki1974 # 2016.12.08. 12:25

Tisztelt Hozzáértők,

Egy rövid kérdésem lenne megint, kissé nehezebb felfogású vagyok, most másképp kérdezném:

Lesz egy hagyatéki tárgyalás, és akik be lettek rá idézve(mert szerepelnek egy végrendeletben) azok megtámadhatják a végrendeletet?
Ők ilyen nagyon távoli rokonok amúgy, tehát pl a nagybratyó feleségének a gyerekének a nénikéje...
De csak annyi, hogy szerepelnek a végrendeletben, és szinte részletezve van a végrendeletben minden kis mütyür, kire mit hagy az örökhagyó.
Illetve van még megidézve az örökhagyó gyereke, aki nem szerepel a végrendeletben(csak a kötelesrészt kapná)

Köszönöm!