Hagyatéki eljárás menete, ideje


Vackor 53 # 2017.01.18. 21:51

Köszönöm szépen a válaszodat! (Elnézést, ha valakit terheltem a kérdésemmel.)

ObudaFan # 2017.01.18. 20:46

Jogában áll követelni a ktg.-ek felét tőlem?

Az indokolt temetési költségek felét igen.

Testvérem november óta kizárt a lakásból is

Abból úgy lehet egy használati díj iránti igényed esetleg.

Vackor 53 # 2017.01.18. 20:29

Köszönöm, de amíg nem tudom biztosan, hogy az enyém a fele, nem túl jó ötlet. A hagyatéki tárgyalás nem tudom mikor várható....majd utána.

drbjozsef # 2017.01.18. 19:43

Én feltörném a lakást, lecserélném a zárat, és kiadnám albérletbe. Aztán pereskedjen ő, ha akar.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.18. 18:37

Ezt nevezem én konkrét jogi kérdésnek...

Vackor 53 # 2017.01.18. 17:12

Kedves Fórumozók! Mit tennétek e helyemben? Még nem volt hagyatéki tárgyalás - édesanyánk novemberben halt meg. Egyedül élt egy saját tulajdonában lévő ingatlanban. Testvéremmel valószínűleg mindketten örökösei lettünk, apánk már évekkel ezelőtt meghalt. Testvérem közelebb lakik hozzá, gyakrabban látogatta, számláját is kezelhette. Anyánk temetése akaratával ellentétesen, inkább a testvérem óhaja szerint történt. (Nem egyeztetett velem, kész tények elé, és egy tetemes összegű számla elé lettem állítva.) Jogában áll követelni a ktg.-ek felét tőlem? Tudom, hogy anyánk rendelkezett a temetésére szánt összeggel, de bizonyítani nem tudom. Testvérem november óta kizárt a lakásból is, megjegyzem, hogy egyikünk sem lakik ott. Talán elrejt előlem dolgokat, kis ékszereket, bármit, de nem is ez az édekes, hanem, hogy nem lehet vele "normálisan" beszélni. Ti mit tennétek a helyemben?

drbjozsef # 2017.01.13. 07:38

bibipp,

mondd meg az ugyvednek, hogy oldja meg, hogy legyen ervenyes meghatalmazasa, vagy legalabbis olyan, amit a bank elfogad, ezt birkozza le ő a bankkal, mert ha nem sikerül, akkor még egyszer nem mész el, és neki kell majd mindent elintéznie ingyen...

bibipp # 2017.01.13. 05:16

Köszönöm, hogy foglalkoztál a kérdésemmel.

Rexor # 2017.01.12. 15:20

Szerintem bankja válogatja (bár én nem látom akadályát), de feltételezem az ügyvédbe is szorult annyi ész, hogy előtte felhívja a bankot, főleg ha odacitálja az örökösöket is...

bibipp # 2017.01.12. 15:13

Pont azt szeretném, hogy szabályos legyen és kifizethető. Ne akkor derüljön ki, hogy így nem szabályos, amikor valamennyi örökös végre egyszerre ott tud lenni a fiókban. Egyiknek lesz a meghatalmazottja az ügyvéd, aki lehet kicsit rugalmasabban veszi a felmerülő kérdéseket.

Rexor # 2017.01.12. 13:57

Ezt értem, csak azt nem hogy neked ez miért jelent problémát. Nem szeretnéd, hogy az ügyvéd átvegye a hagyatékot?

bibipp # 2017.01.12. 13:55

Az ügyvéd a bankban a hagyatékot annak a meghatalmazásnak az egyszerű fénymásolatával akarja átvenni, mely meghatalmazásnak a tartalmát idéztem.
Egyszerű fénymásolatot nem fog elfogadni a bank, az biztos. De ő kitalálta "hitelesíti" azzal, hogy ráírja, mint ügyvéd, hogy az eredetivel egyező?
(ha ugyanezt a közjegyző hitelesíti minden OK, de ő egy ügyvéd, aki a saját meghatalmazását hitelesíti)

Az ügyvédi meghatalmazást így el lehet fogadni a hagyaték kifizetéséhez?

Rexor # 2017.01.12. 13:47

Mi a konkrét probléma?

bibipp # 2017.01.12. 12:35

Sziasztok!

Adott egy ügyvédi meghatalmazás arról, hogy „ xy hagyatéki ügyében engem az ügyvédi törvényben meghatározott teljes jogkörrel képviseljen”. Ez ugye kiterjed a hagyaték átvételére is. Az ügyvéd a hagyatéki eljárás során odaadta a meghatalmazás eredeti példányát a közjegyzőnek. A teljes hatályú hagyatékátadó végzésből nem derül ki, hogy az ügyvédi meghatalmazás mire terjedt ki.

A hagyaték tényleges átvétele esetén a bankban az ügyvéd igazolhatja, hogy a meghatalmazásról készített fénymásolat az eredetivel egyező és a hagyatékot fizessék ki neki ez alapján?

Válaszaitok előre is köszönöm.

ObudaFan # 2017.01.11. 15:23

Számít az illeték kiszámításakor, meg a pertárgyérték meghatározásakor. A felek meg úgy állapodnak meg egymás közti viszonyukban, ahogy akarnak.

drbjozsef # 2017.01.11. 15:18

Szabadon? Nem számít a törvény szerinti, életkor alapján számolt értéke? Vagy az csak irányadó?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.11. 13:51

A haszonélvezet megváltásáról szabadon állapodtok meg. Ha nem tudtok megegyezni, akkor marad.

Samandra # 2017.01.11. 10:23

Köszönöm, így már értem. Csak azért lepett meg a dolog, mert a közjegyzőnél ezt nem mondták el, csupán, hogy 6/32-ed a kötelesrészem, amit a következő tárgyalásnál kifizet a tulajdonjogra bejegyzett rokon, és ezen felül még meg kell állapodni (vagy életkor arányosan kiszámolni), mennyiért váltja ki a haszonélvezetet.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.11. 10:09

Ha a köteles részt meghaladó értéket örököltél, akkor a köteles részi igényed már nem lehet.

Samandra # 2017.01.11. 08:25

Tiszteletem!

Ismét kérdeznék, mert ok nélkül nem akarok senkivel konfliktusba keveredni.
Hagyatéki tárgyaláson a közjegyző elsorolta mindenkinek, aki kötelesrészre jogosult, kinek milyen arányban jár kifizetés. Van végrendelet, mindössze egy ingatlanról van szó benne, amire megjelölt az elhunyt egy tulajdonost és egy haszonélvezőt. Én a haszonélvezeti jogot kaptam. Ugyanakkor fel lettem sorolva a kötelesrésznél is, mivel törvényes és végrendeleti örökös is vagyok. Ez így szerepel a közjegyzői iratokon is. A tárgyaláson a tulajdonosként megjelölt rokon felvállalta, kifizet mindenkit az ott elmondottak, illetve engem megegyezés alapján. A beadványt nem mutatta meg a rokon ügyvédje, csak miután benyújtotta azt, akkor küldte el emailben minden érintettnek. És engem nem kerestek fel, tehát az egyezkedés nem jött létre.
Ám a kötelesrészből kihagytak, holott törvényes örökös is vagyok. Ez így rendben van? Kizárhatnak belőle, csak mert enyém a haszonélvezet? Mert a közjegyző nyilván nem sorolt volna oda, ha a kettő kizárja egymást. Így, hogy a beadvány a közjegyzőhöz került tudok még bármit is tenni?

Válaszaikat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.05. 15:13

Úgy igen.

Milcsi88 # 2017.01.05. 14:04

Leírom pontosan a rokoni kapcsolatokat:
3-an vagyunk testvérek, abból kettő édes testvér, egy féltestvér.
Apánk közös mind a hármunknak.
Már a két édestestvér anyja is meghalt, nem csak a féltestvér anyja.
Tehát , ha jól értem, akkor a 2 édes testvér örököl a féltestvér után.
Köszönöm válaszod!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.05. 13:49

Akkor a nővérednek - aki apai féltestvéretek - ketten vagytok a törvényes örökösei, egyenlő arányban. Nektek kettőtöknek viszont 1/2 részben anyátok az örökösötök, 1/4 részben a másik édestestvér, 1/4 részben pedig a féltestvér.

Ha ettől el akartok térni, akkor végrendelkezni kell. (Az anya akkor is köteles részre jogosult.)

Milcsi88 # 2017.01.05. 09:14

Igen, ketten édestestvérek vagyunk, a nővérem a féltestvérünk.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.05. 07:21

Mindkettőtöknek féltestvére? Tehát apáról?