Hagyatéki eljárás menete, ideje


Milcsi88 # 2017.01.04. 22:14

Még van egy, szintén féltestvér.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.04. 20:36

Több testvér nincs?

Milcsi88 # 2017.01.04. 19:23

Nővéremmel féltestvérek vagyunk, apánk közös(meghalt), az ő anyja még 1944-ben meghalt. Férje már elhunyt, gyerekei nincsenek.Felmenőket a részéről nem ismerünk.
Írjon végrendeletet, vagy a törvényes öröklési rend ezt egyértelműen szabályozza? Nem vagyunk már fiatalok.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.04. 17:15

Csak arról a földtulajdonról lehet lemondani most, ami ennek a póthagyatéki eljárásnak a tárgya.
(Azt én nem hiszem, hogy földet - bárhol az országban - ha más nem, a tulajdonostárs ne fogadna el. Ajándékozni ugyan csak szűk körben lehet, de ki mondja meg, hol a határ az ajándék és a nagyon olcsó között?)

ircsi3 # 2017.01.04. 17:02

T.Obudafan!
Szerintem érthető.Tehát örököltünk 1978-ban egy legelőt amiről nem tudjuk hol van.De nem ez a lényeg-Mint kiderült akkor Édesanyám is örökölt egy darabot belőle.Amit szintén nem tudtunk.Most ezt a részt kell póthagyatéki eljárás alá vonni.Azt tudom,hogy ilyenkor le lehet mondani róla, de az én kérdésem az,hogy az egész területről le lehet-e mondani az állam javára.Mert ha csak erről a kis részről mondunk le csak azt érjük el, hogy még egy tulajdonos lesz az osztatlan közös tulajdonban. Nekünk meg bármennyi arany korona nem kell a föld,Eladni falun lehetetlen.

ObudaFan # 2017.01.03. 21:10

Hát, s kérdés nem túl összeszedett, mindenesetre a termőföldet fel lehet ajánlani a póthagyatéki eljárásban is az Államnak, az Állam pedig elfogadja, ha ez a cél.

ircsi3 # 2017.01.03. 19:54

T.Fórumozók!
A termőföldek bejelentési kötelezettsége során kiderült, hogy van egy közel 3/4 hektár legelő a tulajdonunkban .Ami osztatlan közös.Édesapám halála után örököltük két testvéremmel 1978-ban.Akkor össze vissza irtak a nevünkre földdarabokat, mert állitólag meg volt határozva mennyi lehet a nevünkön.Fogalmunk sem volt róla hol van ez a föld, hiszen kb.15-20 éve már nem használták szüleim.Most kapott Édesanyám egy dörgedelmes levelet, hogy megbüntetik, mert nem jelentette be/ kiderült Ő is örökös volt/ Ő több mint 10 éve elhunyt.Azt mondták póthagyatéki eljárást kell inditani.Bonyolitja a helyzetet, hogy közben egyik testvérem is meghalt.Most a két lánya örökölné A nyukám után, de még az Bátyám után sem volt ebben az ügyben hagyatéki.Kérdésem a két hagyatéki eljárást együtt kell kérvényezni? Egyáltalán van- e arra mód, hogy az egész területről lemondjunk, mondjuk az állam javára? Ha nem jelentjük be minden tulajdonost megbüntetnek, de ez őket nem érdekli.Mi pedig külön nem tudjuk bejelenteni

Immaculata # 2016.12.26. 19:26

Itt nemcsak számítási hiba van, hanem a kiadással sem egyet érteni, ezért bírósághoz kell fordulni.

Immaculata # 2016.12.26. 19:25

A kötelesrész mértéke: a törvényes örökrészre jutó hányadnak az 1/3-a. Nem az egész ingatlan 33%-a.

Elméletileg, ha 4 örökös van -az adatokból ennyit látok, mert a negyedik kettéosztódik - akkor egy örökös a negyedrész harmadára tarthat igényt.

Ha Y végrendeleti örökös, azt kiejteném.

Immaculata # 2016.12.26. 19:15

Ilyen bonyolult ügyben a végrendeleti örökös miért nem visz magával ügyvédet?

Ha a haszonélvező végrendeleti örökös, akkor valószínűleg a kötelesrésze kielégítésre került.

A kötelesrészt pénzben kell kiadni, és a hagyaték tiszta értéke, tehát levonásra kerül minden költség.

Innentől kezdve, csak méltányossági alapon kérhető tulajdonjog.

Bíkéj # 2016.12.26. 18:15

Tiszteletem!

Nem rég voltam hagyatéki tárgyaláson, ezzel kapcsolatban kérdeznék.

Egy ingatlan az örökség tárgya. Van végrendelet, miszerint a tulajdonjog X-et illeti, de Y a haszonélvező. A törvényes örökösök: A, B, C, D és Y, akik igényt tartanak a kötelesrészre. Ott mondták, hogy a kötelesrész az ingatlan megállapított értékének a 33%-a. Ez kétfelé megy, A, B és C kap egyenként 2/36-od részt, D és Y fejenként 3/36-od részt. (Összesen 12/36). Plusz Y kiválthatja haszonélvezeti jogát, ami koránál fogva szintén 33%.

Ám a megküldött öröklési rend szerint úgy van írva, A, B és C-nél is 6/36-od, D-nél és Y-nál egyenként 9/36-od lett feltüntetve. Ez így már nálam 36/36-ra jön ki és szerintem nem stimmel. És még a haszonélvezet sincs kiváltva. Ha a közjegyzői jegyzőkönyv szerint nézem, a lakás ára 50-50%-ban oszlik meg A, B, C és D, Y között. Holott csak a kötelesrészről van szó.

Így írják ezt mindig? Ha 3-an kapnak összesen 6/36-od részt akkor is egyenként 6/36-od van mind a háromnál feltüntetve? Vagy jelezzem a közjegyző felé az észrevételem? Nem akarom, hogy hülyének nézzenek :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.11. 16:16

Ha valaki kéri, akkor igen.

Blingi # 2016.12.11. 13:25

Köszönöm,de a lakás már a húgom nevén van biztosan,a bankszámláról meg csak neki volt meghatalmazása 20 éve is.Ha végrendelet volt is,azt biztosan összetépték.Akkor az új kérdés,ha nincs ingatlan az örökségbe,akkor is csinál a Közjegyző hagyatéki eljárást?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.10. 20:10

Nem, inkább közokirathamisítás - de ez neked nagyjából mindegy.
Jelentkezz a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyzőnél.

Blingi # 2016.12.10. 18:39

Ismerős ismerősétől hallottam míg külföldön tartózkodtam,hogy meghalt az Anyám.Erről semmi értesítést sem kaptam semmilyen formában Magyarországon sem.Most hallom,a húgom azt diktálta be hogy nincs más testvére,én nem is létezem.Nem tudom mi ilyenkor a teendő,ez nem hatóság megtévesztése?

h.zoli # 2016.12.09. 13:01

Nagyon köszönöm, ez elég világos! A leltár már megvolt rég, sztem le is jár a további két hónap (még akkor is ha a bankra ráfogunk egyet)
Kösz

groszfater@gmail.com # 2016.12.09. 10:47

Persze-hogy van, az a neve hagyatéki törvény.

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

h.zoli # 2016.12.09. 10:30

Kedvesek
Köti-e bármilyen törvény, helyi rendelet a közjegyzőt, hogy záros határidőn belül bonyolítsa le az ügyet? Természetesen felosztották a piacot (vidéki kisváros), mást nem engednek be, legyen. De hogy egy júliusban elhunyt rokon vagyonához legkorábban februárban jussanak hozzá az örökösök, mert a közjegyző asszony hamarabb nem ér rá, az nekem már sok. És ha 2018-ig nem ér rá?

lajcsó # 2016.10.13. 13:22

"Van-e olyan jogszabályhely, amely alapján - talán a rosszhiszeműségre hivatkozva - le lehetne azt zárni?"
Btk.

jegesmaci # 2016.10.13. 11:36

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A kérdésem, meddig lehet elhúzni egy hagyatéki eljárást?
Egy távoli rokon által benyújtásra került egy végrendelet (ő semmilyen más jogalapon nem örökölne), melyről a bíróság kimondta, hogy hamis. Még mielőtt a közjegyző végleg lezárta volna az eljárást, előkerült még hat végrendelet, melyből csak ötöt adtak át, egy "eltűnt", mely ötről a szakértő előzetesen megállapította, hogy mind hamis. A közjegyző azt mondta, menjünk ismét bíróságra.
Azután mi lesz? Lesz még 10, 12, 24 végrendelet, amiről kiderül, hogy hamis? Meddig lehet elhúzni az ügyet? Van-e olyan jogszabályhely, amely alapján - talán a rosszhiszeműségre hivatkozva - le lehetne azt zárni?
Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2016.08.12. 09:11

Hetv. 114. § Hagyatéki pert az ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül kell megindítani. A per megindítását legkésőbb a határidő elteltét követő 8. napig a perre illetékes bíróság által érkeztetett keresetlevél bemutatásával vagy más, hitelt érdemlő módon a közjegyzőnél igazolni kell.

Jogerőre emelkedéstől.

misso # 2016.08.12. 08:18

Köszönöm! Akkor már csak a közjegyzőt kell meggyőznöm, mert ő csak a 15 nap leteltét hajlandó onnan számolni a 30+8-at nem.... Vagyis a jelöltje mondta ezt.

ObudaFan # 2016.08.12. 04:30

Június 3-tól.

misso # 2016.08.11. 23:45

Utána olvastam egy-két dolognak és most már egészen képbe jöttem, de egy kérdésem maradt ezzel a tértivel kapcsolatban. Ha igazolt, hogy mindkét fél átvette június elején, de erről ugye csak pár napja ment vissza az igazolás a postától a közjegyzőhöz (merthogy a tértik elkeveredtek és a posta most igazolta vissza, hogy ki mikor vette át - júni 3-án egyébként), akkor a közjegyzőnek a június 3-i dátumtól kell számolnia a 15 napot (plusz a 30 nap + 8 napot a hagyatéki per szempontjából) vagy csak mostantól. Ha jól gondolom akkor június 3-tól és akkor az összes határidő letelt, de szeretném ha egy szakértő is választ adna nekem, mert a közjegyző nem túl készséges, állandóan jogi nyelven beszél, hiába látja, hogy nem értem... Pedig tegyük hozzá a tértik tuti nála keveredtek el, ilyen nincs hogy egy ügyben mindkét térti eltűnik csak úgy (ráadásul az egyik címzett Pesten belül volt, de én meg Szolnokon, tehát még a postásra sem lehet fogni).

misso # 2016.08.11. 15:51

Valaki meg tudná mondani, hogy az ideiglenes hatályú közjegyzői végzés mikor emelkedik jogerőre? Illetve a konkrét eset az, hogy május végén volt a tárgyalás de vhol elkeveredett a tértivevény és csak a napokban került elő. Június legelején mindkét örökös átvette. Ilyen esetben mikor emelkedik jogerőre?